Melankoli Nedir, Ne Değildir?

katli_vacip
astrolojiyle fazla ilgilenmiyorum ama burçlarla alakalı olduğunu hiç sanmıyorum. yaşamaya alışınca emin ol melankoli muhteşemdir ;)

lycan_from_hell
mesajlarına bakarak söyleyecek bir şeyim yok. sana tavsiyem burda fazla takılmamandır hem seni hem forum seviyesini düşünüyorum inan bana ;)

Başlığı açan arkadaş ilk mesajında zaten gerekli açıklamayıda yapmış,özelliklede kimlerin daha çok melankolik olduğu hususunda.

O yazıya ilaveten;bence insanların melankolik olma durumu okadar vahim bir durumdeğildir.Melankolik insanlar,olmasaydı,dinlemeye,izlemeye yada bakmaya doyamayacağımız eşsiz eserler ortaya çıkmazdı.Dünya çok farklı boyutlarıyla irdelenmez,hiçbir şeyin mistikyanı bukadar düşünülmezdi.

Hayatta aslında hedefleri olan, gerçekten çoğu şeyi yapabilme yeteneği olan, bu amaçları doğrultusunda hareket eden veya etmeye çalışan ancak bazı etkenlerin kötü etkileşmesi sonucu bu hedeflere ulaşmayı çok isteyen insanların hedeflerine ulaşamayınca üzüntü akımlarına kapılıp sürüklenme durumudur melankoli.Asıl melankolizm budur.Olayın temelinde acı duymak, kederlenmek,en ufak olumsuzlukta keder duygusunun üst noktalara ulaşması vardır.Aşk acısı çekende veya kişide derin izler bırakan durumların yaşanması sonucu da ortaya çıkabilir.Kimi zaman istem dışı , kimi zaman isteyerek bu psikolojiye girilir.İstek dahilinde bu ruh haline giren insanlar tam anlamıyla melankolik değildirler.Kendilerini melankolik olduklarına inandırıp bu yarı melankolizm durumundan çıkmayı reddederler.Kurtulmak onların ellerindedir ve az çabayla geçirilen hoş vakitlerle kısa zamanda atlatabilirler.İstemsiz ortaya çıkan melankolide ise durum pek iç açıcı değildir.Kişi tek başına bu ruh halinden kurtulamaz.Kontrol mekanizması oluşmadığı sürece depresyondan histeriye kadar gidebilir.Ama ondan önce hem bedensel hemde ruhsal tahribatlar artar.Genelde istemsiz melakolide kontrol etmek çok zordur.Gerçekten iradesi güçlü kişiler bunu başarabilir.Zayıf olanların ise depresyona girme süresi ruhsal dirence bağlı olarak uzayıp kısalabilir.
Maddiyatın tek başına etkili olmadığı gibi bu durum üzerindeki etkisi büyüktür.Türkiye gibi sıkıntıların bol olduğu ülkelerde melankolik insan sayısı bir hayli fazladır.Evli olan kişilerde yanlız kalma durumu olmayacağı için çoğu zaman kısa sürelidir ve etkisini arttıramadan silinir.Diğer yazışmalarda değinilmek istenen melankoli felsefesidir ve ilginçtir kendi felsefesini oluşturur.

Hiçbirşeyden memnun olmamak da diyebiliriz.
Zorlasan kurtulabilirsin ama o zaman da hayat sıkıcı gibi gelecek ve tanımlayamadığın zevk durumu da ortadan kalkacaktır.Acı çekmek,mutsuz olmak,isyan etmek ve sinirlenmek seni özellikli yapacağından biinçaltında devamlı bu olgular yerleşeçek,sonuçta bir sorundan kurtulduğunda kendine başka bir sorun bulacaksın ve böyle kısır bir döngü içinde devam edecek bu durum...

içine girmek isteminilmeyen ama girincede çıkmak istenilmeyen bir yer melankoli.
ama öyle boş bir yer değil çok şey öğretir insana.
kimisi kendisini zorla melankoliye sokar,nedendir bilinmez.eziyet ederler kendilerine,gün gelip anladıklarında bir bakarlar birşey öğrenememişler onca acıdan...
melankolinin bile bir adabı var:)

Bence melankoli kişinin hayat bağlarını koparıp yalnızlıktan,bunalımdan zevk alması.Bazen bana da olur böyle :)

Geri