Gökkuşağı bir madde midir yoksa göz yanılması mıdır?

Bilimsel bir açıklama olarak bir gözyanılmasıdır. Ancak bir gerçektir çünkü, gözümüzle onu "algılarız"...

Ancak bu biraqz da "gerçek" olarak neyi baz alavağımız konusu ile bağlantılıdır bence...

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Yanlış hatırlamıyorsam güneş ışığının yağmur damlaları üzerinde yansıttığı ışıktır gökkuşağı.Yağmur damlalarınında bir ağırlığı oduğuna göre madde olabilir.

Haklısın öyle. Yani tamamen bir göz yanılsamasıdır... Sorun aslında şu, göz yanılması kavramsallaştırması bir gerçek ise, bu kavram altında açıklanan olaylar da gerçekmidir?!

Zaten obje olan herşey gerçektir olarak kabullenilir bu dünyada.Platon idelar dünyasına inanıyor diye bir başka filozof ona gözel birşey söylemiş.Madem yağmur damlalarını bizim hayal ücümüz yaratıyor o zaman neden yağmurdan ıslanmamak için korunuyor anlamında birşey söylemiş.Objeleri yok sayamıyoruz.Bu yüzden onların ortaya koyduğu olayları da yok sayamayız.

Şunu söyleyim o zaman ben de... Yağmur damlalarını hayal gücümüz yaratmaz, bizler de hasta olmamak için onlardan kaçarız. Ancak o yağmur damlalarının bizlere "var gibi" gösterdiği, ancak aslında "yok" olan ışık yansımaları bir objemidir, yoksa sadece bizlerin üzerinde tartıştığımız bir "suje" mi?!

Bence güneşin varlığına inanıyorsak güneş ışınlarının da varlığına inanıyoruzdur.Yağmurun Varlığına inandığımız için ıslanmamak için bir uğraş veriyorsak güneş ışınlarının yağmur üzerindeki etkisine neden inanmayalım!

Peki birşeye inanmak sence gerçekliğini kanıtlayabilirmi bizlere? Dünya'da milyarlarca insan tanrıya "inanır" ancak kimse kanıtlayamaz var olduğunu?! Buna bağlı olarak, göz yanılması dediğimiz şey eğer bir gerçekse ve objeyi ortaya çıkarttığına inanıyorsak, ancak o objenin gerçekliğini kanıtlayamıyorsak nasıl gökkuşağına "gerçek" diyebiliriz ki?

Hmm... Öyle bakarsak durum farklı tabiki.

Ancak biliyorsun madde sınıflandırmaları vardır. Katı, sıvı ve gaz, bir de son günlerde plazma kavramı... Güneş plazma, yağmur damlaları ise sıvıdır. Ancak gökkuşağını oluşturan ışık yansımaları hiçbir "madde" tanımlamasına girmez. Bundan doalyı madde değillerdir.

İşte yine ilk soruma döndük:) : Maddeden oluşan yanılsamalar, madde olmasalar bile, madde kabul edilebilir mi?

Yukarıdaki arkadaş açıklamış. Bence gereksiz bir konu. Bu kadar uzaması ilginç. Ya da soru yanlış sorulmuş. Işık bir madde midir ? sorusu soruluyorsa eğer, bilime göre ışık hem madde hem enerji özelliği göstermektedir. Kuantum fiziğini araştırırsanız daha fazla öğrenebilirsiniz.

NOT: Ben de fizikçi değilim. Fazla bilmiyorum.

işık bilinen en hızlı hareket eden madde olduğu için enerji özelliği gösterir..işığın hızı insan biliminin ve bütün algılama sınırlarının içinde madde olarak var olabilmek için en üst sınırdır.. bu hıza ulaşmak mümkün olsa belki gök kuşağına dokunabilirdik

oha artık!

kardeşim gökkuşağınında ne vardır? ışık + su

ışık ve su maddenin birer halidir..o zaman!

gökkuşağı bir maddedir....

saçmalamaya devam edin .... fizik okuyun biraz...

anarchist_hippy demiş ki:
Güneş plazma, yağmur damlaları ise sıvıdır. Ancak gökkuşağını oluşturan ışık yansımaları hiçbir "madde" tanımlamasına girmez. Bundan doalyı madde değillerdir.

Biz de sana çok teşekkür ediyoruz. Güneş ne diye merak ediyorduk, bizi aydınlattın. Duyduk duymadık demeyin, güneş plazmaymış arkadaşlar :D Işık da zaten elime deymiyo ya,o yüzden madde tanımına girmez. Açıklamanın bilimselliğine bak sen. Bohr'u kaldırsak mezarından bu kadar güzel anlatamaz :D

Cehalet diz boyu, bilmeden atıp tutmak bedava...

ka demiş ki:
oha artık!

kardeşim gökkuşağınında ne vardır? ışık + su

ışık ve su maddenin birer halidir..o zaman!

gökkuşağı bir maddedir....

saçmalamaya devam edin .... fizik okuyun biraz...
Güldürme beni sallamak çok basit de senin gibisini ilk defa görüyorum bir de okadar emin ki öğüt veriyo allah allah... yaaw
Tamam maddeyse fazı ne peki?

turke01 demiş ki:
anarchist_hippy demiş ki:
Güneş plazma, yağmur damlaları ise sıvıdır. Ancak gökkuşağını oluşturan ışık yansımaları hiçbir "madde" tanımlamasına girmez. Bundan doalyı madde değillerdir.

Biz de sana çok teşekkür ediyoruz. Güneş ne diye merak ediyorduk, bizi aydınlattın. Duyduk duymadık demeyin, güneş plazmaymış arkadaşlar :D Işık da zaten elime deymiyo ya,o yüzden madde tanımına girmez. Açıklamanın bilimselliğine bak sen. Bohr'u kaldırsak mezarından bu kadar güzel anlatamaz :D

Cehalet diz boyu, bilmeden atıp tutmak bedava...

Güneşin plazma değil de ne olduğunu açıklarmısın bana!? AYrıca Işığın hangi madde kategorisine girdiğini de?!...

Geri