Gökkuşağı bir madde midir yoksa göz yanılması mıdır?

E madem bilmiyorsun, neden atıyorsun o zaman. Bana kimse anlatmadı, okulda da bunları öğretmezler zaten. Kendim araştırdım, okudum, anladığım kadarını öğrendim. Sana da aynısını tavsiye ederim.

turke01 demiş ki:
E madem bilmiyorsun, neden atıyorsun o zaman. Bana kimse anlatmadı, okulda da bunları öğretmezler zaten. Kendim araştırdım, okudum, anladığım kadarını öğrendim. Sana da aynısını tavsiye ederim.

Eğer bunları bana yazdıysan, lütfen birdaha cevap verme olur mu?! :)

Çünkü ben Güneşin yapısının plazma, ışığın da madde olmadığını "bildiğim" için oraya yazdım. Okudum, öğrendim. Bilmediğimi söylediğimi hatırlamıyorum... Eğer farklısını biliyorsan da bunu yazarsın. Ukalalık yapmaya çalışmazsın burada... ;)

Teşekkürler

mat-rock_musty demiş ki:
ka demiş ki:
oha artık!

kardeşim gökkuşağınında ne vardır? ışık + su

ışık ve su maddenin birer halidir..o zaman!

gökkuşağı bir maddedir....

saçmalamaya devam edin .... fizik okuyun biraz...
Güldürme beni sallamak çok basit de senin gibisini ilk defa görüyorum bir de okadar emin ki öğüt veriyo allah allah... yaaw
Tamam maddeyse fazı ne peki?

saçmaladığım nokta neresi anlamadım?..eğer ışığın madde olmasıysa; bu 1919 yılında kanıtlandı zaten....

ka demiş ki:
oha artık!

kardeşim gökkuşağınında ne vardır? ışık + su

ışık ve su maddenin birer halidir..o zaman!

gökkuşağı bir maddedir....

saçmalamaya devam edin .... fizik okuyun biraz...

Gökkuşağı bir ışık ışını demetinin su damlaları aracılığı ile kırılarak renk tayflarına ayrılması olayıdır.

Çöldeki seraplardan daha gerçek değildir.

Ka arkadaşım senin bu yürüttüğün basit mantıkla televizyonda "Dikkat Şahan Çıkabilir" programında Şahan da neler neler kanıtlamıştı :) İzlemeni tavsiye ederim...

Ha ama şu açıdan bakarsak ışık ışınlarınında yani fotonlarında bir kütlesi olduğu biliniyor yanlış bilmiyorsam. Ama bunun suyla alakası yok...

Yani SU+Işık = Gökkuşağı şeklinde bir kimyasal reaksiyon ben hayatımda duymadım. Duyarsamda çok şaşırırım.

ışığın eskiden madde olduğu düşünülyodu yani foton tanecikleri lduğu düşünülüyodu. Ama şu an da bilim dünyasında yaygın olan düşünce ışığın dalga olduğudur. Enerji dalgası . manyetik dalga veya deniz dalgası gibi birşey. ama kesin hiçbirşey yok ışığın ne olduğu hakkında. Bu arada bu forum başlığı çok aptalca bunu soran adam eline hiçmi prizma alıp ışığı renklere bölmemiş. Bu arada ışığın dalga boyu ve frekansı onun rengini belirliyo diye birşeye inanılıyo. Dalgalar ortam değiştirirken özellikte değiştiriyo e prizmada dalganın rtamını değiştirerek ışığın rengini değiştiriyor yani buna inanılıyor şu an

maddesel olarak ışıma yapan ışıklar vardır. güneş de böyle bir ışıma yapar .güneş dünyaya elektron demetleri gönderir.helyumun hidrojene dönüşmesinden oluşan elektonlar . bunlarda yağmur damlalarına çarparak yansırlar(bu dalga modelinin hareketidir)

benim bilmediğim nokta yansıyan ışık ta da maddesel özellik varmıdır. yani ışık suya girdiğinde enerji kaybı olur mu fotonda.?

Önceden de yazdım... Işık madde değildir.... Maddesel bir özellik taşımaz, çünkü atomlardan oluşmaz...

Ha bu arada Güneşin plazma yapısında olduğunu söylemiştim. Birisi karşı çıkmıştı. Doğrusunu bilen var mı acaba?

anarchist_hippy demiş ki:
Önceden de yazdım... Işık madde değildir.... Maddesel bir özellik taşımaz, çünkü atomlardan oluşmaz...

Ha bu arada Güneşin plazma yapısında olduğunu söylemiştim. Birisi karşı çıkmıştı. Doğrusunu bilen var mı acaba?

ışık madde değildir çünkü atomlardan oluşmaz yazmışsın. Peki atomu oluşturan parçalar proton nötron elektron bunlardamı madde değil senin yorumuna göre değil

iceman__ demiş ki:
anarchist_hippy demiş ki:

ışık madde değildir çünkü atomlardan oluşmaz yazmışsın. Peki atomu oluşturan parçalar proton nötron elektron bunlardamı madde değil senin yorumuna göre değil

Neden çarpıtıyorsun ki beni haksız çıkartmak için. Bunu sadece ben "ışık" için yazdım. Oldukça açık birşey yani...

Ha illa "ben sorarım herşey? Neden böyle?" diyorsan, masayı oluşturan da tahtadır, ama sen hiçbir zaman masayı görünce masaya tahta demezsin...

ben çaptırmıyorum. kusura kalma bende ışığın madde olmadığını savunuyorum. ama sen başka türlü bişi demişsin bazı ışınlar elektron demetleri içerir ondan söyledim

iceman__ demiş ki:
ben çaptırmıyorum. kusura kalma bende ışığın madde olmadığını savunuyorum. ama sen başka türlü bişi demişsin bazı ışınlar elektron demetleri içerir ondan söyledim

Bu konuda derinlemesine bilgim yok benim. Ancak bildiğim kadarıyla güneş ışınları madde olarak kabul edilmiyor. Ne azından gökkuşağını oluşturanlar, ki burada tartışılan "ışık" da bu sanırım...

Madde, enerji aynı şeylerdir. Madde enerjinin yansımasıdır. Şunları bilseniz, boşu boşuna tartışmayacaksınız burada. Madde'nin ne olduğunu bilmiyorsunuz, boş boş tartışıyorsunu. Elimle tutuyorsam maddedir diye bişey yok. Biraz daha araştırın da bari bu kadar boş konuşma boşa gitmesin. Adam yıllar önce e=mc2 dedi, sizin haberiniz yok.

ışık maddedir de hatta enerji taşıyan bir maddedir de.benim sorduğum soruya bi cevap veren olursa sevinirim .su damlasında giren ışık çıktığında enerji kaybı olurmu?

Enerji kaybı olmaz da, enerji parçalanması olur diye tahmin ediyorum. Yani ışık, dalga boylarına ayrıldığına göre, bu ayrımdan enerji de nasibini alır mı acaba ? Aslında emin de değilim. Bilen biri cevap versin :D

gökkuşağı güzel bişeydir güzel nedir soyut.Gökkuşağı ise somuttur yani
soyut+somut=zobut :D sonuçta gökkuşağını plazmalardan ayrıştırıp bide üstüne nötron yağmuşturursak özelliğini kaybeder vede bize bi faydası olmaz :D :D :D
birazda geyik :D

Işık foton denilen çok küçük taneciklerden oluşur ama dalgalar halinde yayılır. Yani hem tanecik, hem dalga özelliğini taşır. Madde olduğuna ben katılmıyorum. Enerji tanımına daha çok uyuyor.

Nötron, proton ve elektronlar bir araya gelerek atomu oluşturur ama kütlesi olan, madde olan atomdur. Yani bir araya gelmiş halleri maddedir. Fotonların ise kütleleri 0 (sıfır)'dan farklıdır ama bunu da başka cisimlerin kütle çekimlerinden etkilenerek sürekli hareket halinde olmalarına borçludurlar. Ancak hareketsiz bir fotonun kütlesi 0'dır ve bir fotonun hareketsiz kalması imkansızdır.

Çok mu karışık oldu :)

turke01 demiş ki:
Madde, enerji aynı şeylerdir. Madde enerjinin yansımasıdır. Şunları bilseniz, boşu boşuna tartışmayacaksınız burada. Madde'nin ne olduğunu bilmiyorsunuz, boş boş tartışıyorsunu. Elimle tutuyorsam maddedir diye bişey yok. Biraz daha araştırın da bari bu kadar boş konuşma boşa gitmesin. Adam yıllar önce e=mc2 dedi, sizin haberiniz yok.

tamamen saçma madde ve enerji farklı şeyler armut la elma gibi aynı şey diyemezsin

einsteinın o formulu maddenin enerjine dönüştüğünü ve maddenin kaybının mümkün olduğu gösteriyo.

ısı bir enerjidir. ama maddeyle alakası yoktur. gine kinetik ve potansyel enerjiler momentumlar bunlr dediğim gibi enerjiyle madde alakası bile yok
aynı formulde yer alabilir.

Q=mc/\t gibi burda ısı ve kitle yanyana ama enerjiyle maddenin aynı şeyler olduğunu göstermez

Geri