Özlem Tekin

Bu arada bazı arkadaşlarımız özün geçmişi nedir ki pop kültüründen doğmuştur hiç bi kalitesi ve müzikal geçmişi yoktur diyenlere...

Özlem Tekin Hacettepe Üni. klarnet bölümü müzisyenidir.
Özlem Tekin Ankara'da küçük yaşlarda geçimini çeşitli barlarda klarnet çalarak sağlamıştır. (okumak için)
Özlem Tekin daha 17 yaşındayken Ankara'da THE BAD grubunda tek vokal olarak görev almıştır.
Özlem Tekin ileriki yıllarda daha farklı bir grupta çalıp sölemiştir.
Özlem Tekin daha sonra volvox grubuna katılarak hem vokalistlik yapmış hem de enstrüman çalmıştır.
Özlem Tekin Pentegram ile konsere turnesine çıkmış ve birlikte şarkı seslendirmişlerdir.
Özlem Tekin 1996 yılında Kime Ne albümünü çıkarak şu ana kadar türk rock tarihinde bayan olarak en çok satan albüme imzasını atmıştır.
Özlem Tekin 1997-98 yılında Öz albümünü çıkarak Türkiye'de hiç denememiş bir müzik türü olan elektronik müzikle karşımıza çıkmıştır. Ve bu albüm tüm eleştirmenlerce aslında bir hazine değerindedir.
Özlem Tekin daha sonra laubali albümünü çıkarmış ve kasette elektro gitar solo çalmıştır.
Özlem Tekin 2002 yılında Tek Başıma adlı albümünü çıkarmış ve dağları deldim ile büyük sükse yapmıştır.
Özlem Tekin 2005 yılında son albümü 109876543210'ı çıkarmış ve son yıllarda çıkmış en alternatif rock soundunu bizlere taşımıştır.
Özlem Tekin Tarkan,Sezen Aksu,Levent Yüksel,Teoman gibi bir çok müzisyene back vokal yapmış ve albümüne destek vermiştir.
Özlem Tekin Levet Yüksel'e ve Nilüfer'e beste vermiştir.
Özlem Tekin Türkiye Bayan Milli Voleybol Takımımızın milli şarkısını bestelemiştir.

Bu bana özel bi duygu artı olarak sölemek istiyorum ki bu beni çok gururlandırmıştı. Demir Demirkan abim Özlem Tekin'i Türkiye'nin en iyi rock bayan vokali ve canlı performansta en iyi olduğunu sölemiştir.

Aslında bunlar Özlem'in tarihinden sadece birkaç örnek belkide benim bilmediğim birçok şey vardır. Lütfen önyargıları yokedelim.

Özlem Tekin bir rock sanatçısı olup da en çok bu konuda hakarete uğrayan sanatçıdır. Özlem buna şöle bi açıklama getiriyor. Bana zamanında karalayan gazeteciler şimdi mesleğinde değiller ama ben hala şarkı söylüyorum. Ve inanıyorum ki bana inananlarla daha da büyüyüyorum.

Saygılar.

serox demiş ki:
KANDIRILIYOR MUYUZ?

KANDIRILIYOR MUYUZ?

Bir süre önce zaten pek de derin olmayan türk rock tarihine bir bakmak istedim. Aslında konuşulacak şey çok fakat ben bunu işin ehli olan kişilere bırakıyorum. Ama benim de gözlemlerim var tabiki. Aslında konuyu ağzımda gevelemek istemiyorum. Benim kaç yıldan beri dikkatimi çeken konu Özlem-Şebnem tartışması. Ve asıl soru “Hangisi Daha İyi”. Ben kendi şahsıma hiç düşünmeden Özlem Tekin cevabını veriyorum. İşte sebebi…

Sene 1996 başları ve “Aşk Her Şeyi Affeder Mi” şarkısıyla gündeme bomba gibi düşen zamanında siyaset meydanı, ateş hattı gibi programlarda bile tartışılan ve bana kalırsa türk müziğinin dönüm noktalarından biriydi bu şarkı. Özlem Tekin Volvox zamanında tanınmasının meyvesini çabuk toplamıştı. Ardından bir sürü hit… Ve kaset satışı 1 milyonun üstüne çıkmıştı. Aslında bu bir olaydı. Neden mi? Çünkü Özlem Tekin piyasaya oldukça alternatifti ve pek de alışılmadıktı. Görünüş, performans. Sonunda bizim de bir rockçımız olmuştu. Tüm önyargıları bir kere yok etmeliyiz. Özlem Tekin piyasaya çıkan ilk bayan rockçıdır. Fakat bazı kişiler bunu sebepsizce kabul etmezler gerçeği bile bile.

Bir de ortada Şebnem Ferah gerçeği var ki şimdikiler onu rock’n kraliçesi yapmış bile. Ben buna kesinlikle karşı çıkıyorum. Dünyada rock denen şey ne ise Türkiye’de neden o değil ki… Rock bir performans işidir benim bildiğim. Şu ana kadar 5 kaset çıkarmış olan Şebnem Ferah performans adına neler yapabilmiş ki. Bir kere ortada büyük bir yalan var ki Şebnem taraftarlarının ortaya attığı kendi deyimleriyle şeboistlerin. Diyorlar ki; Şebnem Ferah Beyoğlu Sinemasında tam 2 saat elektrik kesintisinden dolayı çıplak sesle şarkı söyledi. Şebnem Ferah şimdiki konserlerinde bir saat sonra tıkanıyorsa ve performansı neredeyse tükeniyorsa o zaman o konser sonra Şebnem’in ses telleri tümden değiştirmesi gerekirdi. Ortada neden bu kadar büyük bir yalan var anlamıyorum. Eğer bunun olup olmadığından emin olmasan bile yine inanmazdım şimdiki performansına bakacak olursak. Konserlerinde eko üstüne eko yapan bir insan nasıl oluyor da canlı performansta tartışılmaz bir isim olabiliyor. Bir sanatçı ki bu eğer rock sanatçısı ise kasetindeki benzerliği e nazından %60 yakalaması gerekirdi ki Şebnem bunun kıyısından bile geçemiyor. Forumlarda şöyle bir baktığımda tüm Şebnem hayranları konser sırasında kendilerinden geçtiklerini söylüyorlar. Doğru kendilerinden geçtikleri için sahnedeki kişinin nasıl performans sergilediğini göremiyorlar. Bunun açık tek bir sebebi var. Aşırı fanlık insanları bu tür yalanlara sürükleyebiliyor. Neredeyse o sanatçı için ölecekler…

Ve koskoca Özlem Tekin. Türkiye’de gırtlağı ile performansı ile eşsiz bir müzisyen. 3-4 arası gidip gelen yüksek oktavlı sesiyle geleceğin ve şimdinin tartışmasız en iyileri arasında. Kendini geliştiren bir noktaya bağlanmayan yenilikçi bir insandır aslında müzisyen. Ve Özlem’de bu tanıma tam tamına uyan bir sanatçı. Konserlerinde bir kişi bile yoktur ki çıldırmasın, zıplamasın. Çok insan tanıyorum ki önyargısı sebebiyle Özlem’i sevmemiş fakat konserine gittikten sonra Özlem delisi olmuş insanlar… Ne mutlu onlar için.

Son olarak… Bir müzik eleştirmeni şunu diyordu 1997 yılında “Ve Şebnem Ferah sonunda albüm çıkarıyor. Özlem Tekin ve Moğallar gibi dipe batmayacağı kesin.” Aynı eleştirmen 2005’te “Özlem ve Şebnem aynı senede albüm çıkardı fakat Şebnem hala yerinde sayıyor ama diğer tarafta Özlem Tekin rockta tek söz sahibi vokal olduğunu kanıtlıyor.” Bir şeboistin ağzından da şunlar dökülüyor; “Özlem – Şebnem ilişkisi şöyle bir şeydi. Şebnem daha iyi bir santçıdır. Özlem ise benim için bir hiçtir. Özlem hayranları Özlem Tekin Şebnem’den daha iyi deyip dursun. Bu şey hesabıdır halk deyimiyle: Kedinin uzanamadığı ciğer.” Ben de diyorum ki ciğer yendi bile hem de afiyetle. Önerim gerçeklerle yaşamanız.

Müge Dahıverdi 2005 Toplist Manage
ben sebnemı de özlemı de sevıyorum acıkcası. seboıstlerın özleme karsı yaptıkları elestırilerı elestırmıssın ama sen de bu yazında sebneme elestiriryosun farkındaysan. zamanında bilmemem kac sene önce özlem sebnemden cok satmıs olabılır.sımdi de sebnem özlemden cok satıyor. ya da her neyse... bu sebnemın ya da özlemın sanatcılıgı ve sesı konusnda belirleyici bir etken olmaz.ikisisnin de sesi mukemmel, ikisinin de sahnesi mukemmel ikisi de caba harcayarak bi yere geldıler, yok özlem klarnet calıomus da daha kucuckenmiş(!)falanmıs filanmıs ne bu ne de özlem hakkında dıger yazdıkların sebnem den daha iyi oldugunu gstermıyor bize. ayrıca bu yazındaki komık bi olay da ^^fazla fanlık iyi degil kndilerinden geciyorlar^^ tarzı cumlen. sen bu yazında ne yapıyorsun peki? ya da senınki ne? asırı fanlık degıl mi. sebnemı yerden yere vurman özleme oln asırı fanlıgının gostergesi.ve SEBNEM FERAH gbi bir sesi kucumsemen de aynı zamanda.sevmıyebılırsın ama asla kucmseyemezssın.lutfen igne-cuvaldız olayı biraz... özlemı de sebnemı de asırı seven bı dınleyıcı olarak bu yazın benı cok rahatsız ettı. tepkısız kalamdım...

Arkadaşım ben kimseyi küçümsemiyorum yermiyorum hakaret etmiyorum çünkü yularıdakiler benim sözlerim değil bu sözler bir müzik eleştirmenine ait. Ayrıca ben bu cümleleri kuracak kadar kendimi bir rockta söz sahibi olarak görmüyorum. Benim her sanatçıya saygım var. Ama bu müzik eleştirmeni bizim diyemediğimizi açıkça dile getirmiş. Benim için rockta önemli olan canlı performanstır. Bu yazı da bunu açıklıyor.

Ayrıca özlemi iyi göstermek için o cümleleri yazmadım lütfen yazma sebebimi oku. Özlemi tarihçesini basite indirgerek yazdım. Bunu bilmeyen ve öğrenmek isteyen arkadaşlar vardı ve ben yazdım. Şebnem le kıyasladığım bir nokta göster bana. Ayrıca nitekim Şebnem de bu yollardan geçti. onun da çok çabaları var. Lütfen bazı yorumları yerinde yapalım. Anlamak istediğimiz gibi anlamayalım.

haklısın rockfever...
bende senin gibi düşünüyorum..kaset satmaksa demek ki gülben ergen hepsinden daha basarılı bi şarkıcı bu ülkedee..özlemin tek sounu promosyon benc..klip bile görmemiyorum tvlerde ..bu da bağlı oldugu şirketle alakalı bence..kaseti çok satan diil iyi iş yapan başarılıdır ve ikisi de çok iyi..yaw pop müzikte mesela..kimse sezen mi ajda mı daha ii diyomu..alakaları yok çünkü kıyaslancak.bence sebnemle özleminde sadece rock yapan kadınlar olması ve volvox ta beraber çalışmaları dışında ne dünya görüşü açısından.ne de müzikal açıdan alakaları yok...sadece rock anabaslığı altında bulunan tarzları apayrı ama ikisi de basarılı sanatçılar...

pyroxevil demiş ki:
you tube linklerini buraya koyabiliyosak koysana serox..hemen hemen hepsi var you tube da konser kayıtlarının....

hepsini koysak mı acaba milleti birden bayıltmayalım. :D
nys şaka tabi bu işle ilgilenirim. Ama ayrıca Özlem'den istek videolar varsa onları da seve seve paylaşabiliriz youtube ortamı sayesinde.

hepsini koysak mı acaba milleti birden bayıltmayalım. :D
nys şaka tabi bu işle ilgilenirim. Ama ayrıca Özlem'den istek videolar varsa onları da seve seve paylaşabiliriz youtube ortamı sayesinde.

yok abi bence hepsini diilde teker teker koyalım...yada bırer ıkıser..

aga aglamayan meme yok...
soylesınler bızde elımızden geldıınce dılımız donduunce yrd. olalım dimi.. :hıh:

seroxx tempo dergisine tam bi tarih versenee? hangi hafta hangi sayı, aldırtayım ben onu, biliorsun burda yok :(

serox demiş ki:
Arkadaşlar İşte OZZ Grubu

a_1416.jpg

bu grupta eksiklik var.. en üsteki cocuk artık yok, onun yerine barış var ayrıca muti de yok.. en önemlisii

Geri