Bend ve akord problemi

Arkadaşlar, örneğin bir strat da double bend yaparken akordun bozulmasını önlemek için ne yapmalı?

Köprüyü sabitlemek için arkada ki vidaları köküne kadar sıkmaktan başka yol yok mudur?

Bunu yaparsak ve diğer yandan kol kullanmaya devam edersek sık sık yay değiştirmek zorunda kalır mıyız?

Bir diğer sorumsa satriani gibi adamlar bu işi floyd rose da nasıl halledebiliyorlar?

Deneme yanılma yoluyla öğrenmek istemiyorum, bir bilen cevaplarsa sevinirim.

Onların çözümü Floyd rose işe kendin demişsin. Dive Ve Bend lerde akordun kaçmaması için geliştirilen sistemin adı bu özelliği bu... Kol ile değil de sol el ile parmakla yapılan bend in akord kaçırdıgını ilk defa duyuyyorum. Zamanla kaçar elbet ama iki üç defa yapınca bariz bozulma oluyorsa bi gariplik var...

• Konu Sahibi Konu Sahibi
ilteris demiş ki:
Onların çözümü Floyd rose işe kendin demişsin. Dive Ve Bend lerde akordun kaçmaması için geliştirilen sistemin adı bu özelliği bu... Kol ile değil de sol el ile parmakla yapılan bend in akord kaçırdıgını ilk defa duyuyyorum. Zamanla kaçar elbet ama iki üç defa yapınca bariz bozulma oluyorsa bi gariplik var...

yanlış anlamışsın. uzun olacak ama şöyle izah edeyim, bilindik bir riff, sol teli, 7. perde , re yi miye çek ve beklet , bu arada si teli 8. perde sol tınlat. aldığın ses sol olmayacak çünkü köprü havalanmış olacak, anladın?

Tamam dostum şimdi anladım. Sen bi teli bend yaptıgın zaman köprünün yayları üzerindeki gerilim değiştğinden gitarın genel akordunda çok hafif bi oynama oluyo bu yüzden bendli halde başka telden istediğin notayı alamıyorsun.... Floyd Rose ve hareketlü köprülerde bunu önlemek için bi mantık yürütemiyorum imkansız gibi. Ama sonradan sabitlenmiş değilde direk sabit köprülü gitarlarda da varmı bu sorun? Bc rich imi satmasaydım denerdim :) Bu arada o kadarcık farkın sen çalarken farkedileceğini hiç sanmıyorun ancak tuner ile anlarsın...

Çözüm arkadaki yayların yanına monte edilen tremolo stabilizer isimli mekanizmadır dostum. Forumda stabilizer hakkında bir başlık açılmıştı eskiden aratınca sanıyorum ki bulabilirsin.

ilteris demiş ki:
Tamam dostum şimdi anladım. Sen bi teli bend yaptıgın zaman köprünün yayları üzerindeki gerilim değiştğinden gitarın genel akordunda çok hafif bi oynama oluyo bu yüzden bendli halde başka telden istediğin notayı alamıyorsun.... Floyd Rose ve hareketlü köprülerde bunu önlemek için bi mantık yürütemiyorum imkansız gibi. Ama sonradan sabitlenmiş değilde direk sabit köprülü gitarlarda da varmı bu sorun? Bc rich imi satmasaydım denerdim :) Bu arada o kadarcık farkın sen çalarken farkedileceğini hiç sanmıyorun ancak tuner ile anlarsın...

Hafif değil bariz duyulan bir bozukluk hocam, bendli çalarken inanılmaz rahatsız ediyor. Çaldırmayacak kadar.

Floyd rose da imkansız demişsin ama satriani takır takır yapıyor.

Bijen demiş ki:
Çözüm arkadaki yayların yanına monte edilen tremolo stabilizer isimli mekanizmadır dostum. Forumda stabilizer hakkında bir başlık açılmıştı eskiden aratınca sanıyorum ki bulabilirsin.

Hocam, ben onu yalnızca floyd rose larda kullanılıyor diye biliyordum, yanılıyor muyum? Clapton, Hendrix kullanmıyor-du?

Yine de bakıyorum ama sağol.

bunun kesin cevabımı DrB üstat biliyor olmalı , birşeyler yazıverse ne makbule geçecek halbuki..

Hip shot tremsetter dahi çözmez olayını, o sadece divedı falan köprünün kesinlikle eski yerine gelmesini sağlar. Zaten düşünürseniz imkansız bir şey: kolla çekince oynayacak ama teli gerince hiç bir şey olmayacak! Dolayısı ile:

Acı ama gerçek: tek çözümü sabit (veya sabitenmiş) köprü! ;) Stratlarda dediğin gibi SRV usulü arkadaki vidaları köküne kadar sokmak, ve hatta bir iki yay daha takmak. Ben genelde clapton usulü araya bir tahta koyuyorum, daha rahat oluyor! ;)

B

split demiş ki:
Hafif değil bariz duyulan bir bozukluk hocam, bendli çalarken inanılmaz rahatsız ediyor. Çaldırmayacak kadar.

Sabit köprü kullanıyordur! ;)

Bu arada eğer illa floyd floating olacak diye tutturuyorsan aslında öteki teldeki parmağınla da bend yapıyorsun oluyor o zaman. Yani bahsettiğin örnekte olduğu gibi iki teli de geriyorsun. Tabi daha zor ama benim kayıtların olduğu postlardan bulabilirsen bir zamanlar bu işe kastığımı ve biraz da olsun floydlu gitarlarda double bendin olduğunu (tabi bir LPe göre çok daha bela bir iş) dinlerdin. Merak edersen haber ver arayayım.

Bu arada double bendler illa ki lazımdır! (bkz. benim avatarım ;) )

B

DrB demiş ki:
Hip shot tremsetter dahi çözmez olayını, o sadece divedı falan köprünün kesinlikle eski yerine gelmesini sağlar. Zaten düşünürseniz imkansız bir şey: kolla çekince oynayacak ama teli gerince hiç bir şey olmayacak! Dolayısı ile:

Acı ama gerçek: tek çözümü sabit (veya sabitenmiş) köprü! ;) Stratlarda dediğin gibi SRV usulü arkadaki vidaları köküne kadar sokmak, ve hatta bir iki yay daha takmak. Ben genelde clapton usulü araya bir tahta koyuyorum, daha rahat oluyor! ;)

B

Peki rahmetli köküne kadar sıkmışsa vidaları ve 2 yayı daha takmışsa konserlerde nasıl o kadar kol kullanıyor?

yani fazladan yay ve vidaları tam kastırmak kolu kullanmanı engellemiyor yalnızca zorlaştırıyor ama double bend lerde köprünün daha az havalanmasına mı neden oluyor?

Ben buna da razıyım.

DrB demiş ki:
split demiş ki:

Sabit köprü kullanıyordur! ;)

Bu arada eğer illa floyd floating olacak diye tutturuyorsan aslında öteki teldeki parmağınla da bend yapıyorsun oluyor o zaman. Yani bahsettiğin örnekte olduğu gibi iki teli de geriyorsun. Tabi daha zor ama benim kayıtların olduğu postlardan bulabilirsen bir zamanlar bu işe kastığımı ve biraz da olsun floydlu gitarlarda double bendin olduğunu (tabi bir LPe göre çok daha bela bir iş) dinlerdin. Merak edersen haber ver arayayım.

Bu arada double bendler illa ki lazımdır! (bkz. benim avatarım ;) )

B

Evet, aynı anda çift telde yaptığın bendlerde sorun yok zira köprü ikisinide kaldırdığın nispette havalanıyor. ama bahsi geçen riffi mesela randy rhoads da bol bol yapıyor ve babalar gibide kol kullanıyor??

flying v'si sabit köprü mü bilmiyorum ve benim derdim zaten floyd da yapmak değil sadece floyd da çözümü varsa bilelim dedim.
asıl merak ettiğim stratta nasıl çözeceğimiz yani strattaki sabit köprü değil mi?

Lp'de de mi olmuyor bu iş? Hayret ya..

Kayıtları mutlaka dinlemek istiyorum, mümkünse tabi.

sağol

split demiş ki:
DrB demiş ki:

B

Peki rahmetli köküne kadar sıkmışsa vidaları ve 2 yayı daha takmışsa konserlerde nasıl o kadar kol kullanıyor?

yani fazladan yay ve vidaları tam kastırmak kolu kullanmanı engellemiyor yalnızca zorlaştırıyor ama double bend lerde köprünün daha az havalanmasına mı neden oluyor?

Ben buna da razıyım.

Rahmetlinin tremolosu tek yönlü çalışıyordu, yani telleri gevşetiyor ama geremiyordu.

Köprüyü sabitlemem, tremoloyu kullanacağım dersen yay eklemeni ve köprüyü gövdeye sıfırlamanı tavsiye ederim. 4 adet yay ile .10-.46 tel takımında double-bend bile yapsan köprü"havalanmaz".Tremolo kolu 3 yaylı halinden daha sert olur o ayrı..

stratman demiş ki:
Rahmetlinin tremolosu tek yönlü çalışıyordu, yani telleri gevşetiyor ama geremiyordu.

Köprüyü sabitlemem, tremoloyu kullanacağım dersen yay eklemeni ve köprüyü gövdeye sıfırlamanı tavsiye ederim. 4 adet yay ile .10-.46 tel takımında double-bend bile yapsan köprü"havalanmaz".Tremolo kolu 3 yaylı halinden daha sert olur o ayrı..

zaten standart stratlarda aksi mümkün değil herhalde, yani geri çekmek?

dostum, köprüyü sabitlemek için tremolo kullanmamak gerekir gibi bir kaide yok ki..
ben hem yapıştıracam köprüyü hemde tremoloyu tek yönlü kullanacam.

bu arada 0.11 ya da 0.12 ile denedin mi bu yay olayını?

büyük bir ihtimalle .12 ye geçeceğimdir, bununla birlikte vidaları tamamen sıkıp 5 tane yay takacak olmam ve dolayısıyla sap, entonasyon ayarları v.s. sonrasında tellerin çalmamı engelleyecek kadar gergin olduğunu görüp, bunların hepsini tekrardan yapıp tel numarası ufaltmak gibi bir endişem de mevcut.

split demiş ki:
stratman demiş ki:

zaten standart stratlarda aksi mümkün değil herhalde, yani geri çekmek?

dostum, köprüyü sabitlemek için tremolo kullanmamak gerekir gibi bir kaide yok ki..
ben hem yapıştıracam köprüyü hemde tremoloyu tek yönlü kullanacam.

bu arada 0.11 ya da 0.12 ile denedin mi bu yay olayını?

büyük bir ihtimalle .12 ye geçeceğimdir, bununla birlikte vidaları tamamen sıkıp 5 tane yay takacak olmam ve dolayısıyla sap, entonasyon ayarları v.s. sonrasında tellerin çalmamı engelleyecek kadar gergin olduğunu görüp, bunların hepsini tekrardan yapıp tel numarası ufaltmak gibi bir endişem de mevcut.

düzgün ayarlarsan az da olsa geri çekebilrsin. Mümkündür. Ancak hem yaylar, hem de köprünün gövdeye bağlandığı 6 adet (vintage tip için söylüyorum, diğerleri için değil) vidayı -eğer çok sıkı iseler- hafif gevşeterek harekete pay bırakman gerekebilir.

öyle bir kaide var demiyorum zaten..aşağıda DrB'nin sabitleme ile ilgili yazdıklarının devamı gibi düşün..Daha önce de bu konu bir yerlerde tartışılmıştı zaten (tahta-yay meselesi)..neyse..demek istediğim sabitleme seçeneğini kullanmayacaksan, tremoloyu kulllanacağım ve .11,.12 tel çekeceğim diyorsan bendlerde sorun yaşamamak için arkaya yay takviyesi yapman ve tellerin yaratacağı gerginliğe göre yayların bağlandığı metal plakanın vidalarından ayar yapman gerekecek..

kendi gitarlarımda .10'dan başka tel takmadım şimdiye kadar. Ancak aynı durum seneler evvel .09'dan .10'a geçerken de olmuştu..Aynı şey..

Double bend nedir biri beni aydinlatabilir mi? Bir telden bend yaparken baska telden herhangi bir notayi ayna anda calmak mi? Yoksa iki telde de mi bend yapiliyor?

Hocam bana imkansız gibi geliyor dedim yani benim beynim ona bi çözüm üretecek kadar yaratıcı ve gitar ustası değil o yüzden olsa gerek :) DBR de sanırım benim gibi düşünüyor benim demek istediğim tam olarak bu zaten "floyd rose kullanırken köprü oynarsın ama bend yaparken oynamasın" buna imkansız gözü ile bakmıştım ben.

Çift kilit sistem en iyi çözüm. Başka çözüm bilmiyorum. Tremolo kullanımı ve bendler her zaman akortu kaçırır. Çift kilit gitarlarda hiç sorun yaşamadım.

Artunsan demiş ki:
Double bend nedir biri beni aydinlatabilir mi? Bir telden bend yaparken baska telden herhangi bir notayi ayna anda calmak mi? Yoksa iki telde de mi bend yapiliyor?

evet 2 teli birden tutup bend yapıyorsun
birde tek telde bend yapıp bunu tınlatırken bir alt telide tınlatma durumu var asıl sorun burda ortaya çıkıyor
çünkü bir teli bend yaptığında köprü de öne geldiğinden diğer tüm teller olması gerektiğinden daha pes oluyor

ben genelde 2.teli de biraz geriyorum bend yaparken başka çözüm bulamadım floydda
2 teli aynı oranda dedğil alttakini daha az germek lazım yarım sesten daha az gibi (ilk teli 1 ses gerince)

Bugün yeni gitarım geldi. Ibanez RG1570MB. Edge Pro floyd rose sistem var. Gitarı internetten aldım ve açıkcası ayarlarından pek anlamıyorum. Biraz kurcalamayla akord'u yaptım çalarken bu olayın olduğunu farkettim.

Eski gitarım sabit köprü strat tipiydi ve böyle bir şey olmuyordu. Aynen bahsedilen olay, bir tele bend yapmışken alttaki teli çalınca telden gelen ses kaymış geliyor. Forum iyice kafamı karıştırdı. Bir kısım floyd rose'da bunun çözümü yok diyor, Atalay çift kilitli gitarlarda sorun olmuyor demiş. E gitar zaten çift kilitli, niye oluyor o zaman bu?

Gitarın yaylarında falan sorun olabilir mi (sorun demiyeyim de, ayarsızlık falan)? Aynı gitarı kullanan bir arkadaş da onda böyle bir şey olmadığını, tellerin ya da yayların yeni olduğundan olabileceğini söyledi. Ya da neck kilitlerini iyi sıkmamışsındır diyor, ama alyanla döndüğü kadar sıktım hafif zorlayarak. Arkadaş böyle demeseydi bu sistemin kaderi bu deyip geçecektim de, kafama takıldı şimdi. Sorun ne olabilir acaba?

Geri