Şarkıyı Kanallarına Ayırmak?

K

katana

Nasıl yapılır? hangi programı kullanmak gerek?
Mesela vokali alıp ayrı bir dosya olarak kaydetmek istiyorum.

selam arkadaşlar

bu konuyu tartışmak alanına çekmek istemiyorum. fakat kendi düşünçelerimi eklemek istiyorum

1-nasıl ki analog çalışmalarda vokal,gitar,......v.s gibi çıkarıp ekliyebiliyorsak demek ki böyle bir şey mümkün. yani yeter ki programı bulmak nasıl ??

2-bir filimde izledim FBA adamın konuşmalarını kaydediyor daha sonra bilgisayarda süzme işlemlerine geçiyor .insanların,arabaların ,.......vs gibi sesleri silip tek adamın konuşması kalıyor . bu nasıl
filimdir demeyin

3-bildiğim bazı programlar var bu işlemi yapıyor fakat hiçte tavsiye etmem nedeni ses kalitesi baya düşüyor yani çok kötü

genede umarım böyle bir pro. bulunur

Grupgezgin, tartışacak bir şey yok, böyle bir şey teknik olarak mümkün değil. Şimdi uzun uzun açıklayacak vaktim ve motivasyonum yok, ama mixdown edilip nihai bir stereo çıktıya çevrilen müzik içinden bir kanalı çıkartmak mümkün değil kısaca.

Analog çalışmalardan ne kastettiğini anlamadım, kayıt esnasından bahsediyorsan, zaten kanal kayıdın esprisi bu, ayrı enstrumanlar ayrı kanallara kaydedilir, ve çalışma ortamında istenilen kanallar(henüz üstüste bindirilmediği için) çalıştırılır veya susturulur. ancak parça tek kanal haline getirildiğinde, hepsi orada bütünleşiktir ve ayrılamaz.

Filmden bahsettiğin sadece filmlerde olur. Aynı filmlerde güvenlik kamerası görüntüsünü, netlik kaybı olmadan 1000 kat büyütmek de mümkün. Ancak sadece ve sadece filmlerde. Gerçekte mümkün değil o da.

Bildiğin bazı programlar EQ dan ibaret, sesin kalitesinin düşmesi de o yüzden. Şöyle düşün, bası belirginleştirmek istiyorsan diğer frekansları kısar, bası açarsın. Bas daha belirgin olur, ancak aynı frekans aralığına giren diğer enstrumanları da duyarsın. Hele orta frekanslarda olay iyice bulanır, çünkü insan sesi dahil o aralığı paylaşan bir sürü enstruman o sırada çalıyor olacaktır.

Her neyse yine de biraz uzun anlattım, kısacası böyle bir şeyin profesyonel, amatör, zor, pratik herhangi bir yöntemi yok. İki bardak suyu karıştırıp sonra onları eski bardaklarına koyamazsınız.

Ancak dediğim gibi, zeki EQ trickleri ile bazı frekans aralıklarını ve orayı paylaşan enstrumanları öne çıkarabilir veya geri atabilirsiniz, durum bundan ibaret.

Fabrikada sakız üretildi 1 paket de 5 tane var...
1 paket sakız aldın 5 tane sakızın oldu...
önce birini çiğnedin çıkardın kenera koydun sonra diğerini çiğnedin ve kenara koydun...

toplamda 2 tane sakızın var... ve hala ayrı ayrı duruyolar... istediğin anda birini seçip hiç bi değişiklik olmadan çiynemeye devam edebilirisin...

birde şöyle düşün 1 paket sakızı ağzına attın hepsi bir bütün oldu...

yapılan kanal kayıtlarını birleştirdin ve bir şarkın oldu...

şimdi bu ağzındaki koca sakızı çıkardın ve elinle 5 parçaya böldün.
5 tane sakızın oldu yine, ama hepsi ayrı gramaj da ve hepsi birbirine girdi hangisi hangisi bilemezsin...

not: cak cak cak sakız çiyniyodum aklıma geldi :) :) :)

bunu yapan bazı cihazlar var
zannedersem alesisin ya gitarı yada vokali çıkaran bi makinesi var bunu diğer forumlarda bulabilirsin

... Yok, gerekli açıklama yukarıda yazıyor. Var diyene bir parça verelim, vokal kanalını buraya assın. Bu işi yapmaya çalışan "yazılım" ve "donanım" lar var. ama yapmaya çalışıyorlar. Yukarıdaki sakız örneği gibi... Yani biraz teknik yol yordam biliyorsanız, musluk suyuyla şişe suyu birbirinden ayırmaktan farksız olduğunu anlarsınız.

FBI zaten dandik güvenlik kameralarıyla 100000000x zoom yapıp adamın gözündeki yansımadan karşısındaki arkası dönük adamın vesikalık fotorafını da elde ediyor da bizde fbi'daki teknoloji yok :D

pyramind demiş ki:
Filmden bahsettiğin sadece filmlerde olur. Aynı filmlerde güvenlik kamerası görüntüsünü, netlik kaybı olmadan 1000 kat büyütmek de mümkün. Ancak sadece ve sadece filmlerde. Gerçekte mümkün değil o da.

Ehue sen de aynı örneği vermişsin okumamıştım henüz senin yazını :D

bir program var,sadece vokali belli seviyede(eger frekansları tutarsa oda) ayırabiliyor,cogunluklada ayırırken arkada cızırtı bırakıyor.aslinda teorik acıdan ayırdıgı soylenemez,sadece frekansları siliyor.tabii bu sırada oraya karısan,gitar,bass,keman ne varsa onların da frekansını siliyor, tabii farkedemiyorsunuz,cunku diger esntrumanların baskın frekansı ortuyor sesi.

belki cok yuksek teknolojiyle frekans ayırma degilde silme islemi daha basarılı sonuclar verebilir ama asla kanal kayıttaki(onceki hali yani) gibi %100 verim saglanamaz,zaten o teknolojiyi herhangi birimizin kullanması da mumkun degil.

Bir şeyi 40 kere söyleyince olur derler ama bu 40000 oldu herhalde kendisi olucak...

Kaynağı hatırlamıyorum ama İngiltere'li bir grup yaptıkları kayıtların DVD'ye kaydedip daha sonra sitelerinden indirilen bir programla diski bilgisayarda açınca ana enstrümanların kanal kanal ayrılabilir halde olduğu bir çalışma yapıcaklarından bahsediyorlardı...

Bookmarkım da 5000 tane link kayıtlı olduğu için bulamıyorum şu an, gerçi böyle bir şey ne kadar gerekli ve ne kadar ticari açıdan doğru olduğu tartışılır ama artık son nokta konmuş olur herhalde.

Çünkü "var" cevabı alınmadan rahatlanmayacağını sanıyorum. :roll:

katana demiş ki:
Nasıl yapılır? hangi programı kullanmak gerek?
Mesela vokali alıp ayrı bir dosya olarak kaydetmek istiyorum.

üstüne solo atmak istiyorsan;

bazı şarkılarda gitar solosu sağdan ya da soldan gelir bitanesini iptal et işini görür :LOL:

başka bir arkadaşta alesis in cihazından bahsetmiş. o alet kanalları ayırmıyor fonksiyonları farklı burdan bakabilirsiniz:

http://www.music123.com/Alesis-Playmate-Guitarist-i221615.music

vallaha perfectionist inan bende bu aleti topiclerden birinde gordum o yuz den yazdım adam birde kocaman yazmış gitar seslerini ayırıyor diye ondan yani bari ben onuda uyarayım yanlış yonlendirdiysem pardon.

Öyle bir şey mümkün değil.!!! Olabilirmi olur fakat aynı kalitede wav. formatında cıkarmıcagı kesin. Daha doğrusu şurdan başlıyayım. 8 yıldır dj ve ses teknisyeni olarak calısıyorum. Locig x pro yu cok iyi derecede kullanabiliyorum amatör çalışmalarımda var. Bir parçayı kanal kanal ayırmak şuan için mümkün değil üstüne basarak söylüyorum öyle bir çabaya girmeyin. Çünkü stüdyolarda kayıtlar kanal kayıt olarak yapılır ve bildiğiniz üzere tek kanal stereo(128Kbps) da kayıt edilir. İstedğiniz parçayı google'ya sonuna midi ekleyerek aratın bulursanız kanal kanal bulmus olursunuz. Ufak çaplıda olsa mikser kulananlar bunun suan için imkansız oldugunu bilirler. Ses mikserlerinde kanal sayısı 4 ten çok gelişmişlerde midas pro9 gibi kanal sayısı 80 e kadar cıkar. Bizim internetten indirdiğimiz dinlediğimiz müzik o ses mikserinin master çıkışından bütün kanalların üst üste binip cıkması gibidir. Hiç bir müzik şirketi albümü şarkıyı kanal kanal internete sunmaz albüme basmaz, noter onaylı telif hakkından dolayı.Kısacası bilgi ve yetenek varsa ya kendin 0 dan yazarsın o parçayı yada yazan birilerinden(bulabilirsen ki öyle kişiler var) rica eder alırsın...!

Dosyalar

• 222.jpg
    222.jpg
    193.9 KB · Gösterim: 327
Geri