Cort gitarlar hakkında

cort iyi bişey yaptıysa onu anlatırsın ama bunu yapmak için sürekli ibaneze sataşırsan hadise çıkar.. EMG manyetikli yekpare floyd rose özelliklerinde bin tane gitar var niye götürüp ibanezin kafasına vuruyosunki her seferinde..

sanki yeniden icat ettiler elektro gitarı, daha düne kadar kaçtane neck-thru gitarı vardı cort un ibanez rgt üretiyodu.. bu aletleri üreten dizayn eden pazarlıyan insanlar profesyonel adamlar çocuk gibi böyle şeylerin hesabını yapmazlar.. şimdi kesin cort'un yöneticileri şöyle diyodur "yaaa olm bak gördünüzmü ibanez diodunuz hibnolar bizi taklit edio, yakarım lan bu fabrikayı..!!"

ESP yıllarca explorer üretti gibson ürettirmek istemedi ve dava etti, bukadar basittir bu iş.. kimse sidik yarıştırmadı kimsede birbirini karalamadı çünkü gitar üretiyorlar oyuncak değil..
jackson kelly'nin üretimi kopyalarıyla beraber milyonu geçmiştir dünyada, dizayn olarak mockingbird & explorer dan türetilmiştir ama hiçkimse çıkıpta "bunu bizden arakladılar.." demek gibi bir gerizekalılık göstermemiştir..
strat olayını hiç açmiim isterseniz dünyada daha çok üretilmiş bir gitar yoktur.. :) başlangiç noktalarından biri, les paul & stratocaster adem ve havva gibi.. ;) hepsi bunlardan taklit öyleyse..

hal böyleyken ve extreme sayılacak modeller üretmeyen firmaların belli görsel standartlara sadık kaldıklarınıda unutmazsak bukadar yüzeyselce nasıl "bu alet şunun suyuna yapılmıştır.." diye bi yorum yapabiliyoruz anlamak akıl işi değil..

Arkadaslar, farkindaysaniz bu tur tartismalarda hep is bazi marka fanatikleri tarafindan anlamsiz bir tartismaya donusuyor. Lutfen gaza gelmeyelim!

Daha cok yakin zamana kadar ben de cort u uyduruk bir marka olarak biliyordum. Gecen hafta SRV muzikte ikinci el bir standart strat denedim. Sonra girdigim dukkanda gorevli bir de bunu dene diye bana cort G260 modelini verdi. Soyle soyliyim fiyatlari tam olarak ayni olan iki gitar arasinda daglar kadar fark vardi. Strat, Cort un yaninda oyuncak gibi kaliyordu.

Sonra bir ust modeli olan G285 modelini caldim, ve Cort un kesinlikle bilinen markalardan bir eksiginin olmadigina ben de inandim.

Simdi bu noktadan ileriye gidip te bazi arkadaslarin yaptigi gibi yok Cort ibanez i dover, cort fenderden daha hizli kosar gibi sacma sapan seyler yazmayacagim. Tek soyleyecegim sudur ki yeni gitar almayi dusunen arkadaslar Cort markasini kesinlikle goz ardi etmesinler. Verdigin parayi sonuna kadar hakedecek bir iscilik ve malzeme kalitesi var. 600 dolarlik modellerin uzerinde EMG ve seymour duncan manyetikler, kilitli burgular vs. vs var.

Ben de birkac hafta icinde Cort marka bir gitar almis olacagim. Umarim uzun vadede de dayanikli gitarlar uretiyorlardir

kaanengin demiş ki:
Arkadaslar, farkindaysaniz bu tur tartismalarda hep is bazi marka fanatikleri tarafindan anlamsiz bir tartismaya donusuyor. Lutfen gaza gelmeyelim!

Tek soyleyecegim sudur ki yeni gitar almayi dusunen arkadaslar Cort markasini kesinlikle goz ardi etmesinler. Verdigin parayi sonuna kadar hakedecek bir iscilik ve malzeme kalitesi var. 600 dolarlik modellerin uzerinde EMG ve seymour duncan manyetikler, kilitli burgular vs. vs var.

Bu başlığı bir süredir izliyorum (niye açıldığını da anlamış değilim aslında. Bir de Ibanez versiyonu var sanırım. Orası bu kadar kanlı geçmiyor ama) :D En sonunda makul mantıklı birşeyler yazan biri çıktı :D

Yukarıda yazılanlara ekleyebileceğim bazı modellerde tonepros marka köprüler olduğu -ki gayet iyi bir markadır.

Cort şu ana kadar gözlemlediğim kadarıyla uzakdoğu tarzı üretim uyguluyor. Yani adına taklit, kopya, esinlenme (daha sonraki aşamalarda ise özgün modellere geçiş) ne derseniz diyin. Önce mevcut ve kabul görmüş bir modeli (Fender, PRS, Ibanez vs) alıp hitabettiği müşteri segentine göre ufak değişikliklere uğratarak (ve kalitesini bir miktar arttırırak -köprü, manyetik/genel olarak hardware diyebiliriz- piyasaya sürüyor. Nispeten yeni bir marka, henüz marka değeri çok düşük (yani öyle yurtdışında popüler filan değil bazı arkadaşların iddia ettikleri gibi-tamam iyi modelleri var ama abartmayalım). İnsanları "bak 300 dolarlık X marka alacağına gel ben sana o modelin üzerine (örneğin) EMG takıp veriyim. Hem de aynı fiyata. " demek gayet mantıklı bir strateji. Eğer Amerika ve Avrupa piyasasında tutturursa emin olun ki fiyatlarını ESP, Ibanez vb. markalar düzeyine çekecektir. Oyunun kuralı bu çünkü. Bilmeyenler için bir örnek ekleyeyim, o çok sevdiğiniz (benim tarzım olmayan ) Ibanez var ya. O da böyle başladı. Önce Burns marka gitarları kopyaladı. 70'lerde ise Gibson modellerini kopyaladı. 80'lere gelindiğinde trend gereği "superstrat" tarzı gitarlar öne çıktı ve Ibanez bugünkü çoğu modelinin temelini oluşturan şekli buldu ve tutturdu da. O aşamada artık daha özgün işler yapmaya başladı. Bu işler böyle yürüyor. Önce Japonlar bu aşamalardan geçtiler (hatta bkz. honda,toyota) şimdi de Koreliler geçecek (umarım)

Cort'un yöneticilerinin/ortaklarının darülaceze veya kızılay gibi bir hayır kurumunu işletmediklerinin farkında olduklarına eminim :D ..Olay tamamen iktisadi yani..Oturup canhıraş bir şekilde bu markayı öven, överken de agresifleşerek diğer kişileri kırıcı yazılar yazmanın gereksiz olduğunu düşünüyorum...Tabii tam tersi de geçerli ( Örn. Nee cort mu..ehue cortlamış abii ehue)

stratman demiş ki:
Cort şu ana kadar gözlemlediğim kadarıyla uzakdoğu tarzı üretim uyguluyor. Yani adına taklit, kopya, esinlenme (daha sonraki aşamalarda ise özgün modellere geçiş) ne derseniz diyin. Önce mevcut ve kabul görmüş bir modeli (Fender, PRS, Ibanez vs) alıp hitabettiği müşteri segentine göre ufak değişikliklere uğratarak (ve kalitesini bir miktar arttırırak -köprü, manyetik/genel olarak hardware diyebiliriz- piyasaya sürüyor. Nispeten yeni bir marka, henüz marka değeri çok düşük (yani öyle yurtdışında popüler filan değil bazı arkadaşların iddia ettikleri gibi-tamam iyi modelleri var ama abartmayalım). İnsanları "bak 300 dolarlık X marka alacağına gel ben sana o modelin üzerine (örneğin) EMG takıp veriyim. Hem de aynı fiyata. " demek gayet mantıklı bir strateji. Eğer Amerika ve Avrupa piyasasında tutturursa emin olun ki fiyatlarını ESP, Ibanez vb. markalar düzeyine çekecektir. Oyunun kuralı bu çünkü. Bilmeyenler için bir örnek ekleyeyim, o çok sevdiğiniz (benim tarzım olmayan ) Ibanez var ya. O da böyle başladı. Önce Burns marka gitarları kopyaladı. 70'lerde ise Gibson modellerini kopyaladı. 80'lere gelindiğinde trend gereği "superstrat" tarzı gitarlar öne çıktı ve Ibanez bugünkü çoğu modelinin temelini oluşturan şekli buldu ve tutturdu da. O aşamada artık daha özgün işler yapmaya başladı. Bu işler böyle yürüyor. Önce Japonlar bu aşamalardan geçtiler (hatta bkz. honda,toyota) şimdi de Koreliler geçecek (umarım)

Cort'un yöneticilerinin/ortaklarının darülaceze veya kızılay gibi bir hayır kurumunu işletmediklerinin farkında olduklarına eminim :D ..Olay tamamen iktisadi yani..Oturup canhıraş bir şekilde bu markayı öven, överken de agresifleşerek diğer kişileri kırıcı yazılar yazmanın gereksiz olduğunu düşünüyorum...Tabii tam tersi de geçerli ( Örn. Nee cort mu..ehue cortlamış abii ehue)

Cok guzel ve yerinde bir aciklama Bazi arkadaslarin kulaklarinin arkasina kupe yapmalari siddetle tavsiye olunur....

Ya adam Cort seviyor. Almış yeni gitarını, heves etmiş, bakmış hoşuna da gitmiş. Parası da ona yetmiş. Admın hevesini neden kursağında bırakıyosunuz ? Burada "adam" derken ucuz gitar almış herhangi birini kastediyorum. Yani bence bu tartışmalar çok yersiz ve gereksiz. Sanki hepimizin Ernie Ball'a gidip custom gitar yaptırmak elimizdeymiş gibi, ucuz gitar alana kalkıp "vaay hocam, Cort almışın ama o gitar yakında cortlar..." demenin bir mantığı ve kişiye bir kazancı olacağını zannetmiyorum.

cort pek yeni bir marka değil ama daha çok diğer markaların uzakdoğu üretimlerini üstlenmiş haliyle markalaşmadan uzak kalmış..

aşşağıdaki alıntı bcrich NJ serilerinin '86 yılında cort'a yaptırılmasıyla ilgili bir yazıdır.. daha eweliyatınıda siz düşünün.. ;)

Korean NJs
In 1986, Mr. Rico was in Tokyo with Dennis Berardi, of Kramer guitars, and Jack Westheimer, then of Cort (and one of the principal men responsible for importing Japanese guitars into the United States beginning in the late ’50s). While they were in Tokyo, there was a tremendous shift upward in the value of the Yen, severely cutting into the profitability of manufacturing in Japan. Rico turned to Westheimer and asked if he, meaning Cort (of which Westheimer was part owner), would make the B.C. Riches. He would, and after 1986 the B.C. Rich NJ Series was made by Cort in Korea..

"By ’85-’86 Cort was producing lines for Kramer (the Striker series) and B.C. Rich (the Platinum series). For reasons hard to understand, larger manufacturers frequently do not like to identify the factories where their budget lines are made."

Cort mu döver Ibanez mi diye merak etmiyorum, benim işimi hangisi görecek en ucuza onu merak ediyorum.
Ve bu yaklaşımla da geçenlerde gittim, X-TH aldım, mis gibi de gitar valla hiç Ibanez de Jackson'da aklım kalmadı. Stage'de yanılmıyorsam $900 civarında.
Tabi bu arada X2 filan iyidir de diyemem alt modelleri dandik bence Cort'un.

Bana hala gidecekleri cok yol varmis gibi geliyor.

Amma vellakin, uzakdoguda gayet iyi ve ucuza gitar yapilmaya baslandigi dogru.

http://www.rondomusic.net/electricguitar-ss8.html

Orada goreceginiz Agile isimli gitar ureticisi genelde kotu kopya islerinden baslayip su anda o sekinci sayfada gordugunuz LPlerde american gibson LPun ustunde ne varsa aynen yapmis vaziyette. Lamine veya photo top degil gercek 3/4 inch maple cap, arti duncan manyetikleri arti iyi parcalar falan. 630 dolar (amerika fiyati) hic fena degil bu aletler icin. Bayagi bayagi saglam bir alet kendisi.

B

her sektörde olduğu gibi bundada alternatifler dengeleri değiştiriyor ama önde gelen markalar ileriye dönük hedefleri göz önünde bulundurarak ağırlığını koymak zorunda kalıcaklar..

uzakdoğudaki ucuz işcilikden istifade ediyorlar ama bu yeni markaların türemesine sebep olacak (hatta oluyor..) fiyat kıracaklar, maliyet kalite fiyat üçgeninde işler karışacak.. bunun tüketiciye yansımasını bekleyip görmekten başka çare yok.. :?

çok kalitesiz ürünlerle karşılaşabiliyoruz şu aralar, bundan ençok mağdur olabileceklerde nispeten tecrübesiz olan arkadaşlar, zira mağazalar yamyamlaştı artık tek çözüm olarak hiçbirşeyden anlamayan keriz olarak anlattıklarını dinliyorum.. bir arkadaşımla gitar baktık geçenlerde bitanesi elimdeki gitarın sıkıştırılmış kum olduğunu idda etti başka bitanesi "sen bana kredi kartını ver ben sana paket yapiim bu gitarı evde düşünürsün.." diyebilecek kadar arsızlaştı.. başkabitaneside "500ytl ye daha iyi bişey bulamazsın.." diye elime tutuşturduğu odun parçasını 6 taksitte kıçımıza sokmaya kalktı..

Allah kolaylık versin.. :?

cort x-11 gördüm stage de benim gibi gitar markalarıyla falan alakadar olmayan birini bile cezbedicek güzel bi gitardı lakin kesinlikle benim para vermiyeceğim bir gitar,ben eşiğe bileğimi paralel bir şekilde koyuyorum ve elim açmıyorum yumruk gibi duruyo çalarken,bu gitarın tabiri caizse g*tü kalkık yani floydrose un arkası havada yani alsam doğru düzgün stacatto çalamam sadece legato çalarım :LOL:

böle güzel bi gitar yapıyosun ama bölede bir eksi koyuyosun enteresan,ibanez jemlere baktığımızda böle bir sorun yok mesela,floydrose sanki bir çukura sokulmuş yani öle iki metre havada diil,eee japon yapıyo abi :D

Perfectionist demiş ki:
rastansaga demiş ki:
Ahanda G-vt gelmiş stage'e :)

http://www.stagemusic.org/

Of yaw. Bu ne güzelliktir.

Çok güzel bu alet, fiyatı nedir?

Valla bir bilsem. Ben gitarları satıp müzik olayını bitirmeye çalışırken inadına böyle gitarlar yapıyorlar uyuz oluyorum ya iyi ki niyetlendik.

hardmanx demiş ki:
cort x-11 gördüm stage de benim gibi gitar markalarıyla falan alakadar olmayan birini bile cezbedicek güzel bi gitardı lakin kesinlikle benim para vermiyeceğim bir gitar,ben eşiğe bileğimi paralel bir şekilde koyuyorum ve elim açmıyorum yumruk gibi duruyo çalarken,bu gitarın tabiri caizse g*tü kalkık yani floydrose un arkası havada yani alsam doğru düzgün stacatto çalamam sadece legato çalarım :LOL:

böle güzel bi gitar yapıyosun ama bölede bir eksi koyuyosun enteresan,ibanez jemlere baktığımızda böle bir sorun yok mesela,floydrose sanki bir çukura sokulmuş yani öle iki metre havada diil,eee japon yapıyo abi :D

O poposu inmiş sistem(lo-pro edge) sadece Ibanez lerde var. Normalde floyd-rose un poposu kalkık oluyor :)

DrB demiş ki:
Bana hala gidecekleri cok yol varmis gibi geliyor.

Amma vellakin, uzakdoguda gayet iyi ve ucuza gitar yapilmaya baslandigi dogru.

http://www.rondomusic.net/electricguitar-ss8.html

Orada goreceginiz Agile isimli gitar ureticisi genelde kotu kopya islerinden baslayip su anda o sekinci sayfada gordugunuz LPlerde american gibson LPun ustunde ne varsa aynen yapmis vaziyette. Lamine veya photo top degil gercek 3/4 inch maple cap, arti duncan manyetikleri arti iyi parcalar falan. 630 dolar (amerika fiyati) hic fena degil bu aletler icin. Bayagi bayagi saglam bir alet kendisi.

B

Hocam bu Agile ler fena değilmiş!

Kullanılan ağaç,manyetikler köprü filan çok güzel.

Bu gitarı yurt dışından nereden alabiliriz acaba?

Yoksa Epiphone lara talim :) .

Perfectionist demiş ki:
rastansaga demiş ki:
Ahanda G-vt gelmiş stage'e :)
http://www.stagemusic.org/
Of yaw. Bu ne güzelliktir.
Çok güzel bu alet, fiyatı nedir?

arkadaslar bu aksam aradim fiyat sordum 630 dolar cektiler.

ben de bir ay kadar once g285 calmistim ve cok begenip almaya karar vermistim, ama internetten biraz arastirma yaptiktan sonra bu g-vt modelini gordum ve gitara resmen asik oldum. simdi denemek icin sabirsizlaniyorum. su anda ellerinde yokmus ama haftasonu gelir dediler

Geri