Cort gitarlar hakkında

tap coil işi baya çözüyor ama ya rastansaga ama tabi genelde clean çalıyorsan yanaşma sadece arada bir clean se uyar bence ben kullanıyorum sapı biraz kalın gelebilir alışması zor hala alışamadım ben de zaten:)ama sesi gerçekten güzel

Kx1f istiyordum fakat manyetikler pek iyi değil diye customu beklemeye başlamıstım.Fakat fiyat arttıkça acaba yurt dışından baska bi gitar mı getirtsem diye düşünmeye de başladım.(esp ltd mh-400nt yada h-400)Gitar almak ne zor işmiş.(ara sırada m520 alasım geliyor prs gibi olduğu için baya hoşuma gidiyor)

merhaba arkadaşlar rastansagaya evl-z6 ile ilgili verdiği bilgiler için teşekkür ederim ama bir kaç sorum daha olacak.evl serisinin bir de z4 modeli varmış sanırım onda emgHZ manyetikler kullanmışlar 81-60 yerine ağacında farkılılık var mı onu bilmiyorum çünkü z4 ile ilgili hiç bir bilgi bulamadım bu konuda sizlerden yardım istiyorum.bir de ben thrash ve heavy metal çalıyorum ritm ağırlıklı bu gitarlar beni bu tarzlarda tatmin ederler mi? (bence etmeleri lazım muhteşem aletler) bir de özellikle rastansagadan bu konuda yardımını istiyorum objektif bir değerlenirmeyle epiphone les paul standart studyo ve custom gitarlar ve evl serisini (z6, z4) kıyaslarsak sizce sıralama nasıl olur?

GIRNATA demiş ki:
rastansaga üstad senin aracılığın ile cort yetkililerine sesleniyorum; CORT neden flying-v kasa gitar üretmiyor?

Cort uzun zaman önce kopya gitar üretmeyi bıraktı. Ama bir zamanlar aklına gelebilecek her türlü modeli çıkarttılar. Explorer, flying-v, gibson kopyası, double-neck, 12 telli elektro, ve aklıma gelmeyen 10larca değişik model. Mesela eskiden üretilen bir cort flying-v:

FlyingV.jpg

Arada sırada ebay da cort diye aratıp bu değişik modellere rastlamak mümkün:

http://cgi.ebay.com/Cort-Star-Elect...7391481582QQcategoryZ2384QQrdZ1QQcmdZViewItem

http://cgi.ebay.com/CORT-EFFECTOR-E...7391884296QQcategoryZ2384QQrdZ1QQcmdZViewItem

http://cgi.ebay.com/Les-Paul-Copy-C...7392837660QQcategoryZ2384QQrdZ1QQcmdZViewItem

http://cgi.ebay.com/CORT-ELECTRIC-G...7393059355QQcategoryZ2384QQrdZ1QQcmdZViewItem

http://cgi.ebay.com/vintage-cort-el...7392240363QQcategoryZ2384QQrdZ1QQcmdZViewItem

http://cgi.ebay.com/CORT-JIM-TRIGGS...389450353QQcategoryZ33040QQrdZ1QQcmdZViewItem

...gibi. Bunlar 10 da biri bile değil üretmiş oldukları çeşitlerin.

BOWERMAN demiş ki:
merhaba arkadaşlar rastansagaya evl-z6 ile ilgili verdiği bilgiler için teşekkür ederim ama bir kaç sorum daha olacak.evl serisinin bir de z4 modeli varmış sanırım onda emgHZ manyetikler kullanmışlar 81-60 yerine ağacında farkılılık var mı onu bilmiyorum çünkü z4 ile ilgili hiç bir bilgi bulamadım bu konuda sizlerden yardım istiyorum.bir de ben thrash ve heavy metal çalıyorum ritm ağırlıklı bu gitarlar beni bu tarzlarda tatmin ederler mi? (bence etmeleri lazım muhteşem aletler) bir de özellikle rastansagadan bu konuda yardımını istiyorum objektif bir değerlenirmeyle epiphone les paul standart studyo ve custom gitarlar ve evl serisini (z6, z4) kıyaslarsak sizce sıralama nasıl olur?

Tarzına göre tabii ki EVL serisi açık ara farkla daha uygun. Daha yumuşak tarzlar desen diğeri uygun olurdu. Yani karşılaştırılmaz bile. Z4 ve Z6 nın farkları:

...............................Cort EVL-Z4............................Cort EVL-Z6..........

gövde.......................Mahogany................................Alder.............

klavye.....................Rosewood................................Ebony............

manyetikler.............Pasif EMG HZ.......................Aktif EMG 81/60...

yapım yeri..............Endonezya..............................Kore................

Boya......................Siyah saten...........................Sadece saten değil yaldızlı çok güzel bişey

İşçilik-malzeme............normal...........................herşey custom kalitesinde..

Fiyat........................390$ civarı...............................740$ civarı

Kısacası ikisi de fiyatına göre çok güzel gitarlar ama eğer alabileceksen almışken Z6 al. Kesinlikle herşeyiyle olağanüstü.

abi ben genel olarak sert çalmayı seviyorum clean dediğim de düşük gain. yani turk rock falan çalarken bile sertleştiririm brz kafa ütülerim çalarken. ama mesela böyle biraz kirli distlar severim(hepsi kirli zaten!!:D) demek istediğim böyle gitar brz da grltü yapsın yani tertemiz olmasın. bir de bunu yaparken amfide uğultu yapmasın yani singlelı olmasın... buna benzer özellkler var genel olarak sert çalıyorum ama death,black metal falan da değil. arada blues da çalmaya çalışırım ama blues rock yani tam blues değil öle saf temiz clean değil.. anlatsam kaç mesaj sürer..:D

Stage e demin telefon açıp sordum KX-Customlar 700$ KX1T ler 500$civarı dedi peşin alımda.KX1T biraz pahallı geldi bana.Neyse pazartesi tünele gitdip Katana ve M520/600 deniycem.

Eldrun demiş ki:
Stage e demin telefon açıp sordum KX-Customlar 700$ KX1T ler 500$civarı dedi peşin alımda.KX1T biraz pahallı geldi bana.Neyse pazartesi tünele gitdip Katana ve M520/600 deniycem.

Tam merak ettiğim bir şeydi saolasın...Bu kx1t siyah olan dimi?Peki bunun kx1f'den bir farkı var mı?

Eldrun demiş ki:

cort'un usa sitesinde kx1t için 695$ diyor. 500$ civarı demişlerse iyi gibi...

ZimDeath demiş ki:
Tam merak ettiğim bir şeydi saolasın...Bu kx1t siyah olan dimi?Peki bunun kx1f'den bir farkı var mı?

"T" kodlu olan gitarların köprüsü "Tone Pros" markalıdır.
"F" kodlu olan gitarların gövdesi "Flamed Maple" (alevli akçaağaç) kaplamadır.

yanılıyor muyum rastansaga üstad?

KX1 (yada 2005 öncesi için KX1T) denen model endonezya üretimi.KX1F ler kore üretimi.bunun dışında KX1F in üzerinde flame maple kaplama varki.bence şahane duruyo.ve bu gitara ilk gördüğümde aşık olmuştum resmen görümününe ve rengine.sonra unuttum bir ara ama aklıma düştü sonra dayanamadım para biriktirdim.satıp savdım heşeyi ve aldım bi tane.:D neyse Allah'a şükür şimdi gözümün önünde duruyo.ben mesela siyah gitar sevmem onun için KX1 almadım.bu tip ufak farklar dışında hemen hemen aynı gitarlar.KX1 in fiyatı 450$ civarı KX1F in fiyatıda 500$ civarı piyasada.ankarada biraz daha pahalı sanırım.kib.kolay gelsin.müzikle kalın.:D

Flamed Maple çok güzel duruyor. KX1T yi Flamed Maple sız olduğı için almıyorum sade siyah eskisi kadar hosuma gitmiyor.USA sitesinde fiyatlar buraya göre baya fazla.

F de evet tek fark Flamed Maple. 2005öncesi modellerde köprü tone pros değil m2 (sanırım) olduğu için T nin tone pros olduğunu sanmıyorum.

M600 ile M520 arasındaki farkları neler bunu merak ettim? (M600 ün inlayleri hosuma gitmiyor o yüzden m520ye daha sıcak bakıyorum) kaplama ve inlay dışında bir fark yoksa 520 de alabilirim. ( katana ve m serisi arasında kaldım cortta )

Eldrun demiş ki:
Flamed Maple çok güzel duruyor. KX1T yi Flamed Maple sız olduğı için almıyorum sade siyah eskisi kadar hosuma gitmiyor.USA sitesinde fiyatlar buraya göre baya fazla.

F de evet tek fark Flamed Maple. 2005öncesi modellerde köprü tone pros değil m2 (sanırım) olduğu için T nin tone pros olduğunu sanmıyorum.

M600 ile M520 arasındaki farkları neler bunu merak ettim? (M600 ün inlayleri hosuma gitmiyor o yüzden m520ye daha sıcak bakıyorum) kaplama ve inlay dışında bir fark yoksa 520 de alabilirim. ( katana ve m serisi arasında kaldım cortta )

2005 öncesinde m2 köprülü ve tonpros köprülü modeller vardı bildiğim kadarı ile tonpros köprü olanlarında T vardı.

katana ile m serisi arasında kaldıysan diyebileceğim tek şey ne gibi bi ton istediğin.ynai katana gerçekten sert bi gitar.tabii ii bi prosesörle her sesi alabiliyosun ama genede o manyetikleri çok güçlü.coil tab kullanmadan cleanler bile driveli oluyo.m serisi ise bildiğim kadarı ile biraz daha vintage.yani iyi bi prosesörle bunla her tonu alırsın ama genede aynı şartler altında(aynı anfi ve prosesör ve aynı ton ile) karşılaştırırsak katana m serisinden daha sert olacaktır.yani istediğin tona göre karar ver bence.ama KX1F güzel bir gitar.alalı 3 hafta kadar oldu.gerçekten çok sevdim.kib.kolay gelsin.müzikle kalın.:D

M600 ve M520 nin tek farkı inlayler ve maple kaplama denilebilir. ayrıca bazı 2005 üretimi M520 lerin endonezya olduğu da görülmüştür. Anladığım kadarıyla bu model eş zamanlı olarak hem endonezya hem kore de üretiliyor. Son zamanlarda endonezya olan Cort larda (özellikle yüksek modeller) da baya bir kalite artışı var.

Arkadaşlar TonePros konusunda son noktayı koyuyorum bi daha sormayın diye; 2004 öncesi bütün sabit köprülü gitarlarda M2 köprü vardı. 2004 ile beraber M2 koymayı tamamen durdur sonraki tüm gitarlara TonePros koymaya başladılar. Yani KX1-T diye birşey aslında yok. TonePros yoksa 2003 veya daha eski üretim, varsa 2004 veya sonrası.

melihbozkurt84, 2006 öncesi tüm KX1 ler Kore. 2006 ile beraber X-11, KX1 gibi bazı üst modellerin üretimi endonezyaya kaydı. Örneğin:

kx1-1-32.jpg

Eldrun, aslına bakarsan M serisi ve KX serisi çok ta arasında kalınacak seriler değil. Tarzın aşağı yukarı belli ise seçeceğin model de bellidir. Tabi zevk te önemli. Melih'in dediği gibi manyetik sayesinde Katana sert tonlara sahip, ancak M serisi daha geniş ton yelpazesi sunuyor.

tamam işte 2006 dan itibaren endonezya üretimi.eğer piyasada eline 2006 bi gitar geçerse endonezya olcak ki stage den alanlar endonezya malı demişti.yani 2006 lar artık piyasada.eskilere bakmaya gerek yok çünkü piyasada zaman ilerledikçe eski üretim gitar bulmak zorlaşır.kib.kolay gelsin.müzikle kalın.:D

yani m serisinin ton yelpazesi daha mı geniş?? kx5 nasıldır peki yani fiyatına göre çok çok iyi gibi geldi bana schoolmusicteki videoda..:D
bir de burda(izmir) kx1e 550 dolar dediler.. kaldım valla!:D o yüzden kx5 diye tutturuyorum,bir de m520 mi kx5 mi sizce?

Metallica tadında bir distortion alabileceğim ama bazende Mark Knopfler gibi takılmak istediğim bir gitar arıyorum bazen de Greenday deki kirli distortionu duymak istiyorum.Ton yelpazesinin geniş olması lazım sanırım alcağım gitarın .
Neyse pazartesi yada salı günü tünele gidip M520yi, KX1T ve KX-Customu deniycem kararım kesinleşir sanırım.

Geri