Jackson Rrxmg Almayı Düşünüyorum..

Beyler bitane delikanlı çıkıp söylesin; size bir kayıt dinleteyim sizde bilin ağacın ve manyetiğin ne olduğunu? Yani öyle bir konuşuyorsunuzki size master of puppets ı ilk kez dinletsem sanki diceksinizki; '' ee sağ gitarın ağacı şu ve manyetiği bu, sol gitarın ise ağacından kaynaklı bir tiz olma problemi var'' hani konu buraya varıyor farkında değilsiniz. Ve bende böyle muhabbetlere deliriyorum. Kusura bakmayın.

Bu dediklerini de kulagi iyi olan insanlar yapabilir. Agac tiplerinin tona etkisini biliyor olsaydin eger, bu soylediklerinin cogu insan tarafindan ayirt edilebildigini gorebilirdiniz. Arastirin forumda su an bir baslik var, farkli agac ve sap kombinasyonlariyla tondaki kucuk degisikleri duyabilecegin bir site var ve icinde bir suru kayit var. her sey ayni, agaclar farkli. Delirmeden once bilgi sahibi ol o zaman mantikli gelir.

Çocuğa git USA gitar mı al dedik? Hint malı gitarı sıfır fiyatına alacağına git aynı paraya Japon RR5 al diyoruz.

Ayrıca isteyen istediği şeyi alır, seni neden rahatsız ediyor bu durum?

Hocam ağacın neyi nekadar etkilediğini biliyoruz illaki, ama boyanın tonu etkilemesi muhabbetine girersek acaba o ağaç kaç derecede fırınlanmıştır onuda tartışmamız gerekir. Kimin ne aldığıda beni ilgilendirmiyor gayet tabiki.
Yahu ısrarla anlamadığınız birşey var ve buyüzden boyaydı cilaydı caddedeki kızlardı gibisinden laf kalabalığı yapıp duruyorsunuz. Kv2 ile Kvxmg arasında ses farkı varmı yokmu. Evet kısmen var çünki emg81 gainli bir manyetik. Peki; sen bir kayıt dinlediğinde yada pedal setupın varmı bilmiyorum ama bu gitarları setup a taktığında bir ses farkı olduğunu anlayabiliyormusun. James kendi menyetiğini kullanırken kirk 81 kullanıyor. Dead magnetic albümünde bu farklılık sizi rahatsız ettimi? Konuşmalarınıza bakılırsa etmiş gibi görünüyor.
Dahada birşey söylemiyorum.

Ya gitarın tonunu boyası cilası şu bu etkiler gibisinden laflar ediliyoda. Bende diyorumki; siz bu farklılıkları albüm dinlerken yada gitarı analog bir amfiye taktığınızda anlıyosunuzdur diye dedim. Yoksa albüm lafı eden yok.

İyigeceler arkadaşlar ben gidiyorum.
Buarada; iyi fırınlanmamış ve cilası iyi yapılmamış bir gitardan hiçbirzaman lezzetli tonlar alamadım... :D:D

Ses kartına takıp Revalver ile çalarken de anlaşılıyor, lambalı amfiye takınca da anlaşılıyor. Albüm takıntısı saçmalık, tek gitar sanılan şey zaten genelde üstüste kaydedilmiş 4 gitardan oluşuyor. Çoğu zaman gitarın kalitesini geçtim, LP mi Tele mi olduğu bile anlaşılmıyor. Şahsen anlamaya da çalışmıyorum zaten, konu da zaten bu değil.

Ya üşenmeden oturup okudum dediklerinizi ve çocuk formuna dönmüş birisi cilasıymış boyaymış yok kızmış zartmış zurtmuş adam bir soru sormuş maffetmişsiniz bir arkadaşın söylediği(Powerslave - ki Iron Maiden cı sanırsam :p ) eşeğin aklına karpuz kabuğunu sokuyorsunuz adam karar vermiş dinlemiş denemiş buradan da fikir alacak hani bir onay bekliyor siz geliyorsunuz japon amerikan hint kore gitarı ırkçılığına girip adamın aklını karıştırıyorsunuz , öbürküsü (Obican) diyor yok şu tip sapla şu ağaç kombinesi daha iyi bunu Amerika iyi yok efendim Japon kötü yapıyor ,ama gel gelelim ki sorulan soru gitarı alacağım daha önce bir tecrübem var bu gitar tizlik sorunu yaratır mı ? İnsanların aklını karıştırmayın.Bak 2 sayfa okudum bir şeye yaradı mı hayır , istenilen cevabı verin geçin . Tartışacaksanız da gidin yeni konu açın Tutorial yapın ne biliyim bir şey yapın orada inceleyin araştırın kapışın ama adamın konusu darma dağın olmuş.

Ya üşenmeden oturup okudum dediklerinizi ve çocuk formuna dönmüş birisi cilasıymış boyaymış yok kızmış zartmış zurtmuş adam bir soru sormuş maffetmişsiniz bir arkadaşın söylediği(Powerslave - ki Iron Maiden cı sanırsam :p ) eşeğin aklına karpuz kabuğunu sokuyorsunuz adam karar vermiş dinlemiş denemiş buradan da fikir alacak hani bir onay bekliyor siz geliyorsunuz japon amerikan hint kore gitarı ırkçılığına girip adamın aklını karıştırıyorsunuz , öbürküsü (Obican) diyor yok şu tip sapla şu ağaç kombinesi daha iyi bunu Amerika iyi yok efendim Japon kötü yapıyor ,ama gel gelelim ki sorulan soru gitarı alacağım daha önce bir tecrübem var bu gitar tizlik sorunu yaratır mı ? İnsanların aklını karıştırmayın.Bak 2 sayfa okudum bir şeye yaradı mı hayır , istenilen cevabı verin geçin . Tartışacaksanız da gidin yeni konu açın Tutorial yapın ne biliyim bir şey yapın orada inceleyin araştırın kapışın ama adamın konusu darma dağın olmuş.

Okudun da yanlis yeri okumussun kardesim, ilk sayfadaki ilk yorumlari okursan ilani acan arkadasin her sorusuna yanit verildigini gorursun. Gitar diye bir sey yoktur hepsi farkli mobilya diyen arkadas her nasil oluyorsa yanlis ve gereksiz fikirlerinde diretti. Burada olanlari da irkcilik cocukluk bilmemneclik olarak nasil anlayabildin bilemiyorum. Lafa ve yaziya girisindeki hafif tavirlarini da genc yasina veriyorum. Olaylari tam olarak algilayamadan bu tarz yorumlar yapman; sana her zaman puan kaybettirir.

Buradaki insanlar bu yanlisklilara buyuk bir sabirla cevap verdilerse kimsenin kafasi karismasin diyedir.

Elde edeceğin ses bakımından; kv2 ve rrxmg yada mg-pro gitarları arasında bir fark yok dedim ortalık karıştı bütün mesele bu. Israrda ediyorum, havaya konuşmuyoruz bizde aldık çaldık baktık nedir ne değildir diye.. Eleman benim keriz dememe takılmış hepsi o başka bişey yok yani. Yoksa oda biliyo sesler arasında bir fark olmadığını.
Boaya ve cila mevzusunada hala gülüyorum. Yani okadar prof adamalarsınızki sizi artık hiçbirşey tatmin etmiyor ve bu işlere kafa yormaya başlamışsınız, yok boaya yok cila ve bunların tona olan etkileri. Film gibi adamlarsınız yemin ediyorum.
İçinizden birtane düzgün zihniyete sahip birisi çıkıpta şunu diyemedi; '' gitarlar arasında dağlar kadar fark olmayacağı için rrxmg de işini haliyle görür, yada pro.'' bunun böyle olduğunu bildiğiniz halde içinizden bir adam bile bunu söyleyemiyor ya cinnet geçiriyorum.
Zaten esas suç metalic denen vatandaşta. Gitar almayı planlıyor fakat soruyu sorduğu yere bak. Buradaki profesyonel virtüözlere bişey beğendiremezsinki. Valla acayip geyik konusu oluyorsunuz bu cümlelerinizle beyler.

Sen ne konusu oldugunun farkinda misin? Hala ses ayni diyorsun, ben sana artik cevap vermekle ugrasmiyorum. Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmussun. Sana yapilacak bir sey yok.

Hocam cevap ver neden vermiyosunki tartışıyoruz şurada. Beni ta en başından beri anlayamadığın bir mesele var. Ben, herhangibir pedal ıvır zıvır kullanmadan kv2 ve kvx gitarı amfiye bağladığımda ikisinin arasında ses farkı olmadığını gördüm. Js serisi gitarla kv2 arasında elbette bir ses farkı olur, bayada olur hemde ancak dünde söyledim şimdide söylüyorum; senle yanyana gelsek sende kv2 bendede kvmg-pro olsa ve bunaları amfiye bağlayıp çalsak.. göreceksinki ses farkımız yok. Benim gitar biraz daha tiz olabilir onun sebebi emg81. Ki böyle sorunlar için eq kullanır o işi çözerim.
İşte biz bu meselede analaşamadık.

RR5 ile RR1 arasında çok önemli bir fark yok dersen katılırım ama KVX ile KV2 arasında bence fark var. Ton farkından öte, çalım olarak ve kalite hissi olarak arada dağlar kadar fark var. Bir o kadar fiyat farkı da var, hatta TR'de KV2'nin şu anki fiyatını dikkate alırsak belki haddinden fazla bile fark var. Ama var.

Ayrıca üstüne basa basa söylediğin "cila diyorsunuz boya diyorsunuz" lafına dair bu başlıkta geçen tek şey şu:

Rezonans, donanim, iscilik, agac kalitesi, boya ve cilanin tona etkisi gibi bazi gercekler var.

Yok mu? Var.

Hocam cevap ver neden vermiyosunki tartışıyoruz şurada. Beni ta en başından beri anlayamadığın bir mesele var. Ben, herhangibir pedal ıvır zıvır kullanmadan kv2 ve kvx gitarı amfiye bağladığımda ikisinin arasında ses farkı olmadığını gördüm. Js serisi gitarla kv2 arasında elbette bir ses farkı olur, bayada olur hemde ancak dünde söyledim şimdide söylüyorum; senle yanyana gelsek sende kv2 bendede kvmg-pro olsa ve bunaları amfiye bağlayıp çalsak.. göreceksinki ses farkımız yok. Benim gitar biraz daha tiz olabilir onun sebebi emg81. Ki böyle sorunlar için eq kullanır o işi çözerim.
İşte biz bu meselede analaşamadık.

Iyi bir lambali amplide, herhangi bir efekt aleti kullanmadan, ayni manyetik diziliminde KV2 ve KVMGPro rahat bir sekilde ayirt edilir. Lakin 10watt transistorlu bir ampli ile metal zone tadinda bir pedalin ayarlarini koklersek o zaman gitarlarin tonunu ayirmak daha zor olur.

Sen bu rezonans agac ve cila konularini hice sayiyorsun, bilmek ya da ogrenmek degil derdin. Burada emin ol virtuoz seviyesinde de insanlar vardir ve bu benim bahsettigim ama senin ciddiye almadigin gercekleri bilmek icin virtuoz olmak falan gerekmez.

Fender markasina bak, ucuz gitarlarinda kalin bir boya, orta kalite agac ve poliuretan cila kullanir. Sen bu gitara istedigin manyetigi kopruyu tak, secilmis agaca sahip ve nitro cilali bir gitardan cikan tonu elde edemezsin. Bu yuzden Custom Shop ya da USA gitarlar daha pahali ve bu yuzden insanlar bu seceneklere yoneliyor.

Eger diyorsan ki ben evde calarim, 10 watt transistorlu amplim var, iki de pedal alir calarim, bana USA olmasa da olur, benim ihtiyacimi karsiliyor; o zaman eyvallah, kimse de sana kalkip bir sey demez. Ama sen kalkip da agaci rezonansi boyayi cilayi hice sayarsan, her kulvarda USA gereksiz cunku fark yok dersen bu cok yanlis olur. Niyetin tartismaksa tartisiriz, ama ayar oldum gicik oldum dersen ben de yazmakla ugrasmam. Ortada bir yanli var cunku.

Ozaman düzeltiyim sanıyorumki eksik anlatmışım. Şimdi benim hiçe saydığım birşey yok esasen. Boya ve cila meselesi hatta bunun uygalınışı dahi önemli konular. Ancak rrxmg almayı planlayan arkadaşın bu gitarı almalımıyım sorusuna istinaden; ''alabilirsin, çünki aralaraında dağlar kadar fark yok anatemalı bir cevaptı benimkisi'' Cümlelerimin köşeli olduğunun farkındayım işin o kısmı ayrı bir mevzu. Bu gitarları denediğim alet 10watt değil pedelımda yok. Engl fireball kafa amfimde çalıyorum, simulasyonlar kullanıyorum. Extradan kullandığım tek şey eq. Ve bu gitarların çıkarttıkları sesleri sana şöyle özetliyim; KV2 5 üzerinden 5 ise / KVXMG5 üzerinden 4 tür. Bak aletlerden çıkan sesi söylüyorum sana**
İşçilik konusunda zaten birşey söylemedim tabiki usa çıkması jackson fender ve gibson vs... gitarlarda kesinlikle işçilik ve malzeme kaynaklı dayanıklılık ve randıman var ama buda sen kv2 yi amfiye bağladığın zaman sana; ''of abi gitarda ne ses var ya'' dedirtcek birşey değil. Çünki uzak doğu giatarlarınıda iyi yapıyorlar. Fena değiller yani.
Uzakdoğuda üretilen standart gitarlarla albümler kayıtetmiş ve binlerce insana çalınan konserler vermiş dünyaca ünlü gruplar var. Esp ve ibanez'i kastetmiyorum buarada.
Uzun lafın kısası eğer jackson alınacaksa USA / XMG / MG-PRO serileri kayıtsız kalınmayacak gitarlardır.

Ben KV2 falan kullanmiyorum, Jackson markasi da cebime para koymuyor. Gitarlarin cikarttiklari ses konusunda verdigin puanlama cok cok oznel bir yorum. Gitarin ses cikarmasindan daha onemli isler var gitar uzerinde. Sen bu son yazdigin mesajla diger mesajlarinda yazdiklarinin yanlis oldugunu kabul ediyorsun. Benim kulaklarim aradaki farki cok rahat ayirt ediyor. Hele ki Engl bir amplide 5 saniyede ayiririm iki gitari, ve emin ol cogu kisi ayirir.

Iyi bir gitar sana sadece " off ne ses var gitarda" dedirtmez, ha onu da dedirtir bu arada. Sen ise tek boyutlu bakiyorsun, baska boyutlar da var. Eq pedali ben de kullaniyorum, pedalla yapacagin seyler var yapamayacagin seyler var. Hissiyati, rezonansi, agaci icin bir gitara cok para verilir, buna kerizlik dersen tum gitar dunyasini karsina alirsin. Bana keriz dedin sensin keriz falan degil benim derdim, benim derdim bazi durumlari hice sayman.

Hâla gitarı tondan ibaret sanan insanlar var. Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmayınız, forumdaki tartışmaların büyük kısmı bu yüzden çıkıyor, bilmeyen biri gelip ortaya bir şey söylüyor, bilen insanlar da doğrusunu anlatıyor(forumun gereği budur), bilmeyen kişi de ısrarla aksini iddia ediyor. Belli ki araştırmamışsınız, denememişsiniz, uzatmaya gerek yok. Gitar işi yıllardır böyledir, kaliteli bir gitarın kriterleri bellidir. Kimsenin aksini iddia etmesine lüzum yoktur. Bitti gitti...

Geri