Elektro akustik gitarı iyi çalmak için neler yapılmalı?

selam arkadaşlar
daha çok yeniyim bu gitar ortamında kurslara falan gittim ama beni pek tatmin etmedi iyi bir gitarist olmak istiyorum.nasıl iyi bir gitarist olunu neler yapmam lazım.kimleri dinlemem lazım.hangi egzersizleri yapmam lazım.gamları öğrenmek istiyorum.nasıl öğrenebilirim.lütfen teknik terim kullanırken yanınada açıklamasını yazarsanız çok sevinirim.bu ara electro acustic calıyorum.lutfen yardım edin.

Forum Moderatörüün Notu:

Lütfen dizinlerinizde mümkün olduğu kadar açıklayıcı başlıklar kullanınız.

DrB

turkrock'a hosgeldin...Öncelikle baslığını ''Elektro akustik çalmak istiyorum'' gibisinden ne istediğin başlığa bakınca anlaşılabilecek şekilde değiştirirsen moderatör arkadaşlarla da iyi geçinmiş olursun hem de bilgisi olan insanlar daha rahat görüp yardım edeceklerdir,kolay gelsin...

aslında sorduğun soru acayip genel bir hadise.yani mesela kimleri dinlemeliyim diye bir soru sormuşsun,takdir edersinki sana herkes şunu dinle bunu dinle dese kimi dinliyeceğini şaşırır ipsiz zağar gibi,köyün delisi misalı ortalıkta dolaşır durusun.her şeyden önce hoşuna giden ne varsa onu dinle derim ben :) .gitar öğrenme konusuna gelirsekte madem kursa gitme gibi bir imkanın ve zamanın var daha önce gittiğin kurslardan daha iyi bir kursa git derim.yada böyle bir imkanın yoksa bile ben senin ne tarz bir müzikten yada ne tarz bir müzik yapmak isteyeceğinden bihaber bir insan olarak sana kalkıpta şu metod kitabını al demem saçma olacak.ha yeniyim demişsin o halde git vcd yada mp3 lü bir metod kitabı al (mesela ilk aklıma gelen bora ulusoy un kitabı) çalış derim ben ama bu senin için pek anlam ifade etmeyebilir zira elinde alektro akustik gitar olduğundan bahsetmişsin..eaaööhh ne biliim ben işte sen en iyisi bi kursa git orda hocanla konuşur anlaşırsın :) ..ha bu arada kursa yazılmadan önce baslığı değiştiriver bi zahmet :) forum kurallarına uyalım uymayanları uyaralım..

• Konu Sahibi Konu Sahibi
başlık için kusurabakmayın.bundan sonra daha açıklayıcı başlıklar kullanmaya gayret ederim.kursta notaları ve akorların bir bölümünü öğrendim.daha sonra hoca dersleri çok sallamaya başladı.1saatlik dersi 20 dk da bitirir oldu.hocam niye erken bitti deyince de müziğin saati olmaz diye geçiştiriyordu.bende birazda kendim öğrenmeye çalışayım dedim.nasıl bir yol izlemem lazım.alternatif müzikle ilgileniyorum.ama 1 yıl kadar sonra electro da almayı düşünüyorum.önerilerinizi bekliyorum.
ilginize teşekkürler.

Onune gelen her egzersizi yapman gerek. Yaptigin alistirmalari sadece ve sadece yapacagin muzige gore secmek yanlis olur. Baska turlerin alistirmalarindan (baska tur alistirmalari nasil oluyorsa :) ) kapabilecegin herhangi bir hareket veya bilgi kirintisi yapacagin muzikte sana arti olarak geri donecektir.

1-öncelikle nota eğitimi,tutuş ve çalış tekniklerine dikkat et
2-müzikal olarak yelpazeni geniş tut..
3-bol bol birileri ile yada grup ile birlikte çalış..doğaçlama yapın..çok faydası olucak :)

Temeller en önemli şeydir. Temelini sağlam tut. Nasıl tutacağın, teorik müzik bilgin...Bunları iyi öğren mutlaka. Her tür müziği bilecek/çalacak şekilde kendine yatırım yap. Bu işe başlarken "daha dün annemizin" de olur, zamanı geldiğinde paganinin 5 numaralı kapricyosu da, Pat Matheny'nin sayısız eserinden biri de... Gitar eğitim videolarına bak. Büyük gitaristleri takip et, eğitim videolarına bak. Taklit etmekten korkma, kendi licklerini/sololarını/şarkıları yaz (tecrübe önemlidir), ne çalışırsan çalış metronom ile çalış, saymayı İYİ öğren, ritm duygun ve kulağın iyi olsun, bir gruba gir-grup tecrübeni arttır. Bolca da prtaik yap, fırsat buldukça. Hatta kolye ibi dolaştır boynunda, yerken, okurken, sıçarken...Mütemadiyen çal bir şeyler. Satriani'nin dediği gibi "çalamadığını çal" onlar üzerine yoğunlaş...

Metronom çok önemli kesinlikle ben sana Bora Uslusoyun gitar solo kitabını önereyim metronomla çalış ama bu kitap elektrogitar için olsada diğer gitarlada çalışabilirsiniz diyor içinde böylece parmakların hızlanır, güçlenir. Serçe parmağım zayıf falan gibi dertlerin varsa onlarıda unutursun :)

Arakdaşalar bende 4 senedir gitar çalacam çalacam diyorum ama iş güç bir türlü fırsat olmadı. En son gittim Müzik aletleri satan bir yere. Güzel bir elektro gordum. Abi dedim ver ben bunu alıyorum. Adam tam paketliyor diyo sen nasıl çalıosun bir parça çalsana. İyisen seni grubumuza alalım. Yok abi dedim ne çalması daha hiç bişi bilmiyorum :) . Adam kah kahayı bastı olm bak dedi başkası satmak için verir ama dedi önce ucuz bir klasik al onda parmak filan aç egzersiz yap. Sonra eğitim al notalar filan sonra sana ayarlarız güzel bir elektro.

Bende eğitime fırsat bulamadım ama ama bir arkadaşım bana parmak açmak için bir kaç egsersiz verdi. İlk başta yapışık gibi duran parmakalrım bayağı açıldı. Şimdi her tere gidio :) . Şimdi ne yapim. Arkadaşın dediği gibi nasıl elektro ya geçicez? Bana şimdi ne yapmam gerektiğini söler mi ajaba üstadlar? TŞK.

Geri