Babam ve Oğlum

Bence tüm oyuncular ve tabii ki Çağan Irmak yeteneklerini en iyi şekilde ortaya koyup içimizdeki en hassas noktayı yakalamayı basardı.Herkesin yasadığı bir acı mutlaka vardır ve herkes kendinden bir sey bulmustur bu filmde..ve yine de herkes ket vurmustur duygularına(bence).örneğin ben annemi kaybetmiş biri olarak hıçkıra hıçkıra ağlamak istedim ama...utandım,yapamadım...

Yönetici Uyarısı: Mesaj içeriği anlaşılmayı güçleştirecek ölçüde yazım ve anlatım hatalarına sahip olduğundan yönetim tarafından silinmiştir. Kasıtlı olarak Türkçe'yi yanlış kullanmaya devam etmeniz durumunda siteden atılacaksınız. Lütfen Forum Kurallarını okuyunuz.

bu filmde biz v bizden önceki jenerasyon kendinden ailesinden,aile ilişkilerinden,hayat felsefesinden bişeyler bulacak eminimFilmlerde aglamak gibi bir huyum yok tur ama film boyunca gözyaşlarımı tutamadım.oyuncu kadrosu çok iii.fikret kuskan varsa bir filmde götürür o filmi saten.hümeyra.çetin tekindor

Bugün gazetede okuduğuma göre neredeyse 1 milyon kişi izlemiş filmi... Gerçekten büyük bir başarı! Çağan Irmak'ı ben de takdir ediyorum. Televizyon dizisini sevmesem de, sesini duyurmasında katkısı olmuştur diye düşünüyorum. Ayrıca bir sinema öğrencisi olarak bugüne kadar hiçbir filmde ağlamamakla ve kendimi kaptırmamakla övünürdüm (turtles can fly filmi hariç, o da film değil artık gerçeğin ta kendisiydi... neyse) ama bu filmde ağlatana kadar zorlamış Çağan Irmak ve oyuncuların performansı. Özellikle Çetin Tekindor'un delirmeye yaklaştığı anda kopmuşum artık, salya sümük... Neyse ki hemen ardından komik bir sahneyle devam etti de kendime geldim:) velhasıl-ı kelam, tebrikler...

Kendimi topladıktan sonra adam gibi bir yorum yapmak istedim.. Bundan önceki mesajımı editlemiyorum, o farklı bir anlamda kalsın.. :)

Bazı şeyleri yaşayanlar daha iyi anlar.. Babalar ve oğullar...

Oldukça basit; berrak bir senaryonun ustalıkla işlenmesi ile ortaya çıktı bence bu başarı.. Çok içtendi sözler, hepsi bizdendi; elektrik direklerini sayabildiği kadar sayan çocuğun başının dönmesini babasına uykusundan kalkar kalkmaz alelacele söylemesi ve sözlerinden sonraki aptal sessizlik etkiledi bizi.. Gerek sinemada gerek televizyonda konuşulan "lanet olsun dostum", "o kara kıçını kaldır" repliklerinden farklıydı bu sefer, amerikalı değildi kahramanımız, dünyayı kurtardıktan sonra sigara yakıp bununda üstesinden geldik hadi ilk hedefimiz mars yapılmadı.. Arap esintileri yoktu filmde.. Vele vele konuşmalar, acındırmalar, haraplık, bitaplık yoktu.. Saf anadolu insanının, köylümüzün gelenekleri görenekleri, bakış açısı ile süslenmiş bir dram vardı.. Hümeyra ve Çetin Tekindor.un olağanüstü oyunculuğu vardı.. İyi bir yönetmen ve aynı zamanda zekice işlenmiş bir senaryo vardı.. Tüm bunları tamamlayan milyonlarca baba ve oğul ve onların acıları vardı.. Anlaşmazlıkları vardı.. Kopamamaları ama aynı zamanda da kopuklukları vardı.. Bu filmi bir kıvılcım olarak ele alırsak üzerine kitaplar yazılabilir.. Ben sadece bir şiiri sizlerle paylaşmak istiyorum..

sizin hiç babanız öldü mü?
benim bir kere öldü kör oldum
yıkadılar aldılar götürdüler
babamdan ummazdım bunu kör oldum
siz hiç hamama gittiniz mi?
ben gittim lambanın biri söndü
gözümün biri söndü kör oldum
tepede bir gökyüzü vardı yuvarlak
söylelemesine maviydi kör oldum
taşlara gelince hamam taşlarına
taşlar pırıl pırıldı ayna gibiydi
taşlarda yüzümün yarısını gördüm
bir şey gibiydi bir şey gibi kötü
yüzümden ummazdım bunu kör oldum
siz hiç sabunluyken ağladınız mı?

cemal süreya

oyuncular güzel oyuncu rolleri çok güzel oturmuş .. hakkattende ağlatıyo.büyük beklentilerle gitmiş olsamda gözlerimi yaşarttı....eski italyan filmlerine benzemiş...

işte izlemeyen çok şey kaybeder dediğim kaliteli bir Türk filmi daha.
iki kez izledim.bu kadar doğal bu kadar ustalıklı ...kelimeler yetse daha neler söyleyecem ama...
izledim ve bolca ağladım.salondaki bütün izleyiciler gibi...

Yönetici Uyarısı: Mesaj içeriği anlaşılmayı güçleştirecek ölçüde yazım ve anlatım hatalarına sahip olduğundan yönetim tarafından silinmiştir. Kasıtlı olarak Türkçe'yi yanlış kullanmaya devam etmeniz durumunda siteden atılacaksınız. Lütfen Forum Kurallarını okuyunuz.

Senaryoyu çok orjinal bulduğumu söyliyemicem, hatta bazı yerlerde insanları ağlatmak için fazla kastığını düşünüyorum. Oyuncuların üstün performansları ve tabi ki iyi yönetmen filmin başarısının nedeni bana kalırsa. Zaman zaman güldürüyo ama hep insanın içini acıtan bi yönü var. Özellikle çocuğun olduğu sahnelerde salonda hıçkırıklara şahit oldum :) Ne diyelim hala izlemeyenlere tavsiye edilir...

sakın türk filmi diyipde gitmemezlik yapmayın..elinizi çabuk tutun gitmek istiyosanız..ocakta kaldıracaklar diye biliyom..

kesinlikle, izlememek bi kayıp..

önce arkadaşla gittik çok beğendim ve elimde olmadan çok ağladım
sonra babamı kesin getirmeliyim dedim ve ailecek gittik babamın ağlamasına dayanamayıp yine ağladım
çok iyi senaryo
oyunculuk harikaaa
hele çetin tekindora bayıldımmm ;)

sinemada ilk defa bu kadar agladım.uff ben bile inanamadım kendime.ne de güzel anlatmış o yılları üstelik herseyiyle mükemmel bir oyuncu kadrosu.herseyiyle kusursuzz.

türk sinemasında petek dinçöz,mehmet ali,kibariye,deniz akkaya,özcan deniz,seda sayan..... gibi tipleri görmekten sıkıldıysanız böyle filmlere gidin derim ;)

Geri