Star Wars

evet
filmi dün gece izlemiş ve tüm gece rüyasını wookilerle, droidler arasında hibe etmiş birisi olarak yazıyorum :)
öncelikle aklımda ilk kalan içimdeki zayıflıkla anakin'deki zayıflığiın aynı şeyler olduğu ve aynı durumda aynı şeyleri yapabileceğim hissiydi (çocukları öldürmek hariç tabi.)
O sahnede zaten bolca bir küfür ettim. la al çocuğu yetiştir sith lordu olarak. Sithler galaksinin efendileri olsunlar :) di mi di mi?
obi-wan'ın hayvanına bayıldım.
aynı zamanda sinirlendim. o neydi ya gak gakk :)
jedilerin arkadan vurulması gerçekten sinirimi bozsa da bir sith ismi taşıyan ben pek de üzülmedim açıkçası :)
Ehh daha yorum gelecek de filmi bi kaç kere daha izlemek istiyorum önce :)
sevgiler saygılar efenim coruscant'tan, imparatorluğun başkentinden.

The Power of DarkSide is Rising Up

Ya ne diyeceğim Jedi'lar salak.

Evet evet, topu geri zekalı. Ya da kelime özürlüler, veya "denge" sözcüğünün ne anlama geldiğini bilemeyecek kadar, ve sözlük açıp bakamayacak kadar üşengeçler.

Episode I'daki o kehanet muhabbetinden sonra, 4-5'de harbiden dengenin kurulduğunu fark etmiştim; İki Jedi vardı galakside, iki de Sith Lordu. Peki nasıl olur da konsey Force'un, Sith'ler ölünce dengeleneceğini sandı!? O kadar mı enayiler de tam tersi olup kendilerinin yok olacağını düşünmediler, BİR KEZ BİLE!? Haliylen bence hak etmişlerdir bu kadar dantelli düşünüyorlarsa; gebersin eşşekler. Sen böyle salaklığa yaşasaydın Force'a bir küfür olurdu!

2.gün yani Cuma ilk seansa gittim.7 yaşımdan beri Star Wars fanatiğiyim.Çoğunuz gibi tüm seriyi(kitaplarıyla) zaten ezberledim.Ama yine de bazı sorular var. Cevaplandırsalardı Bölüm III ü Bölüm IV e mükemmel bağlamışlar diyecektim:

1-)Obi-wan ne oluyor da kendi ismini bile unutup,Episode IV da Tatooine çöllerinde bir keşiş hayatı sürüyor?(en çok merak ettiğim bu)

2-)Yoda nasıl düştü Dagobah'a?Anakin güç'e denge getiremiyor.Episode IV da 4 Jedi a karşılık 2 sith var.Peki bu durumda CHOSEN Luke mu?

3-)"Güç'e gelecek denge" ile Jedi-Sith eşitliği mi yoksa yalnızca Jedi üstünlüğü mü kastediliyor?Her iki durumda da 6 filmde de Güç'e denge gelmiyor o zaman.

4-)Luke ve Leia'nın büyürken yaşadıkları önemli olaylar ve Episode IV un hemen öncesi Asi ittifakının kurulması.

Bu açıklarla Bölüm III ve IV arası uzun bir kitap yazılabilir.Ama filmi yine de çok başarılı buldum.

Aslında şunu söylemek mümkün
Yoda kashyyk dan ayrıldığında zaten dagobah'a gidiyordu ve diğer filmin en sevdiğim karakteri ile vedalaşıyordu. (Chewbacca)
Bu arada uzay savaşı sahnesinden sonra konseyle görüşmeye gidilirken pistte millenium falcon'u gördüm. Başka fark eden var mı bilmiyorum henüz.
aslında denge gücün aydınlığa dönmesi olarak düşünüldüğünde seçilmiş kişi gene anakin skywalker oluyor :) diyorum. Çünkü son sith lordu olan kendisi ile birlikte sithleri de yok ediyor :)

bu arada film müzikleri olayı var ki beni asıl kopartan odur.
tüm bölümlerden neredeyse müzik almışlar diyeceğim.
bir ara kulağıma clash of the sabers çalındı gibi geldi. :) hele ki imperial march çalarken öldüm öldüm dirildim.
duel of the fates kadar da duellolara yakışan bir müzik görmedim.
neyse. :9 yazarız daha.

Bölüm 3,5
Tarkin'in Yükselişi. :)

biraz çekinerek yazıyorum açıkçası çünkü ben serinin hiçbir filmini izlemedim... :oops:
fakat sevgili star wars fanatiği arkadaşımı kıramadığım için cuma günü gittim filme...
ama hiç garipsemedim...
havada kalmadı yani...

neyse ben birşey soracağım...jedilerin evlenmesi yasaksa,neden sevgili anakin in kız çocuğunu evlat edinen komutan nasıl oluyor da evli??
o jedi değil mi yoksa??

Ya aklıma geldi, ben Episode 4-5'te dört tane Jedi hatırlamıyorum. Ben Kenobi bir, Yoda iki. Bunu kim söylemişti on da hatırlamıyorum ama; oradaki diğer Jedi hadi Kyle Katarn desek dördüncüyü bulamadım. Luke ve Leia mı..? (ama onlar eğitimsiz!)

JediMaster demiş ki:
2.gün yani Cuma ilk seansa gittim.7 yaşımdan beri Star Wars fanatiğiyim.Çoğunuz gibi tüm seriyi(kitaplarıyla) zaten ezberledim.Ama yine de bazı sorular var. Cevaplandırsalardı Bölüm III ü Bölüm IV e mükemmel bağlamışlar diyecektim:

1-)Obi-wan ne oluyor da kendi ismini bile unutup,Episode IV da Tatooine çöllerinde bir keşiş hayatı sürüyor?(en çok merak ettiğim bu)

2-)Yoda nasıl düştü Dagobah'a?Anakin güç'e denge getiremiyor.Episode IV da 4 Jedi a karşılık 2 sith var.Peki bu durumda CHOSEN Luke mu?

3-)"Güç'e gelecek denge" ile Jedi-Sith eşitliği mi yoksa yalnızca Jedi üstünlüğü mü kastediliyor?Her iki durumda da 6 filmde de Güç'e denge gelmiyor o zaman.

4-)Luke ve Leia'nın büyürken yaşadıkları önemli olaylar ve Episode IV un hemen öncesi Asi ittifakının kurulması.

Bu açıklarla Bölüm III ve IV arası uzun bir kitap yazılabilir.Ama filmi yine de çok başarılı buldum.
1.soru unutmuyor ki? sadece bulunmak istemiyor zaten luke R2 nun Ben Kenobiyi aradığı söylediği sahnelerde önce bu ismi uzun zamandır duymadığını söylüyor sonrada Luke tanıyor musun dediğinde evet o benim diyor

2.soru episode 3 de Yoda Dagobah'ya gidip inzivaya çekilmeliyim diyor Darth Sidious la kapışmasından sonra

3. güce denge gelmesinden Jediların kastettiklerı Jedi-Sith eşitliği değil
bu eski bir kehanet ve Jedi larda yüzyıllardır barışın koruyucuları unutmayın
kötü bir olay olduğunda hep güçte bir karmaşa vs hissederler unutmayın
yani
güce denge gelmesi bu karışıklığı yaratan ların ortadan kalkması ile mümkün
Anakin Skywalker Palpatine'i öldürdüğünde gücün dengesini sağlıyor
Ayrıca güç jediların yada sithlerin değil tüm canlı varlıkların etkileşimi içinde

4. zaten Star Wars'un artık başka bir filmi olmayacak (en azından şimdilik öyle) fakat 100 küsür bölümlük Tv dizisi çekilecek burda da olaylar Episode III ile Episode IV ü birbirine bağlayacak
Luke ve Leia'nın olayları olacak mı bilmiyorum
ama Leia muhtemelen olacak çünkü Bail Organa tarafından yetiştirilecek

bail organa Jedi olmadığı çin evli olması bence caizdir :)

Kount demiş ki:
Ya aklıma geldi, ben Episode 4-5'te dört tane Jedi hatırlamıyorum. Ben Kenobi bir, Yoda iki. Bunu kim söylemişti on da hatırlamıyorum ama; oradaki diğer Jedi hadi Kyle Katarn desek dördüncüyü bulamadım. Luke ve Leia mı..? (ama onlar eğitimsiz!)
saymaya gerek yok zaten episode 4 te Obi wan episode 5 te yoda güçle birleşiyor
onları da saymak gerekirse o zaman Qui Gonn'u da saymak lazım
ha bu arada filmde Yoda ile Qui Gonn'un konuşması yoktu bu sadece benim seyrettiğim salona mı özeldi merak ediyorum uyuz oldum
yoksa Dvd ye mi sakladı Lucas

JediMaster demiş ki:

Seçilmiş olan bariz anakin. Güç tarafından dengeyi kurmak için yaratılmış olan o. Bölüm 3'te milleti doğrasa da Sidious'u öldürerek dengeyi sağlayan o nihayetinde. Ama kimsenin tam olarak öngöremediği şey bunun nasıl bir süreç sonunda olacağıydı. Aslında "expanded universe" serisinden yola çıkarak şu fikre ulaşmak mümkünüdür ki;6.bölüm sonunda ciddi bir denge vardır. Hala Sithler mevcutlar. Jedi'lar da. Ama karanlık tarafın aydınlık tarafı karartması gibi olaylar yok.

Kount demiş ki:
Şu gözden kaçmamalı ki ilk klon savaşı baş gösterdiğinde arena sahnesinde 200 jedi vardı. Ancak O an on binlerce jedi galaksinin her yerine dağılmış bir haldelerdi. Ki obi ile yoda bu sebeple jedilerı çağıran sinyali iptal etmek için tehlikeli bir göreve kalkıştılar. Ayrıca sidious, vader ve gücü sezebilen gözcüleri sonraki yıllarda ciddi jedi araştırmaları yapmışlardır kalan jediların imhası için...

Bu arada filme Ki Adi Mundi'nin ve adını unuttuğum jedi'ın katledilişleri beni üzdü. Filmin sonunda ise genç Tarkin'i görmek ilginçti.

Bu filmedeki bir diğer önemölki nokta Vader'ın dünyayı nasıl bir gözle gördüğünü anlayabilmemiz oldu. Terminatöre benzer bir dünya :)

Muhteşem olmuş film, bence taşları güzel yerine oturtmuşlar. Beni üzen Master Windu'nun ölme şekli oldu. Ayrıca Anakin'e de üzüldüm;
Önce Padme'yi, sonra da Luke'u çağırıyor "gel galaksiyi beraber yönetelim" diye... İkisi de katılmıyor garibime :)

Tarkin'i görmek, resmen Episode 4'e başlangıç yapmak gibiydi. Ben aslında Piett'i de beklemiştim ama aklıma onun o sıralar ortalıkta olmayacağı geldi neden sonra.

Benim kankam Fisto Kitt'i beklemişti bütün film boyunca... Sonra Palpatine kalktı "Börş" diye kesiverdi adamı birden. Yuh dedim yani o ceset gibi adam gençliğinde (e "genç" sayılabilir) nasıl bir manyakmış.

Stormcrow demiş ki:
Kount demiş ki:
ha bu arada filmde Yoda ile Qui Gonn'un konuşması yoktu bu sadece benim seyrettiğim salona mı özeldi merak ediyorum uyuz oldum

benim izlediğimde de yoktu o sahne. Merak ettim şimdi. Yoda ile qui gonn un buluşmasını izleyen varmı?
bi de bir yerden anakinin darth maul'un ruhu ile dövüştüğünü duymuştum ama yalan olabilir.

Kount demiş ki:
Tarkin'i görmek, resmen Episode 4'e başlangıç yapmak gibiydi. Ben aslında Piett'i de beklemiştim ama aklıma onun o sıralar ortalıkta olmayacağı geldi neden sonra.

Benim kankam Fisto Kitt'i beklemişti bütün film boyunca... Sonra Palpatine kalktı "Börş" diye kesiverdi adamı birden. Yuh dedim yani o ceset gibi adam gençliğinde (e "genç" sayılabilir) nasıl bir manyakmış.

Tarkin, Piett, Fisto Kitt kim ya? Hatırlayamadım.

The-Unforgiver demiş ki:
Stormcrow demiş ki:
Kount demiş ki:

benim izlediğimde de yoktu o sahne. Merak ettim şimdi. Yoda ile qui gonn un buluşmasını izleyen varmı?
bi de bir yerden anakinin darth maul'un ruhu ile dövüştüğünü duymuştum ama yalan olabilir.
valla çizgi romanında var
+script'te de var böyle birşey
bende daha önceden Liam Neeson'un 3.bölümle ilgili bir olayı olduğunu hatırlıyorum sanki
Eğer sadece Türkiyedeki kopyalara özgün birşey değilse ki değildir Dvd ye koyaralr herhalde

muhtemelen Yoda Obi Wan'a Qui Gon la konuştuğunu söylediği için filmi kısaltma amaçlı çıkartılmış olabilir

ama benim en 4 gözle beklediğim sahneydi Qui Gon favori Jedi'larımdan olduğu içinemrak edenler için scriptten ilgili bölüm :

INT. POLIS MASSA-OBSERVATION DOME-NIGHT

On the isolated asteroid of Polis Massa, YODA meditates.

YODA: Failed to stop the Sith Lord, I have. Still much to learn, there is ...

QUI -GON: (V.O.) Patience. You will have time. I did not. When I became one with the Force I made a great discovery. With my training, you will be able to merge with the Force at will. Your physical self will fade away, but you will still retain your consciousness. You will become more powerful than any Sith.

YODA: Eternal consciousness.

QUI-GON: (V.O.) The ability to defy oblivion can be achieved, but only for oneself. It was accomplished by a Shaman of the Whills. It is a state acquired through compassion, not greed.

YODA: . . . to become one with the Force, and influence still have . . . A power greater than all, it is.

QUI-GON: (V.O.) You will learn to let go of everything. No attachment, no thought of self. No physical self.

YODA: A great Jedi Master, you have become, Qui-Gon Jinn. Your apprentice I gratefully become.

YODA thinks about this for a minute, then BAIL ORGANA enters the room and breaks his meditation.

BAIL ORGANA: Excuse me, Master Yoda. Obi-Wan Kenobi has made contact.

Geri