2013 Fifa Konfederasyon Kupasi

Güzel insan Bağış Erten hafta sonu güzel bir soru sordu; "Domates daha iyi olsun diye, biber yasaklanır mı?" dedi.

Senin derdin Türk futbolunun gelişmesi ise, bunu yabancı sınırlaması koyarak değil, alt yapıdan oyuncu bulundurmak ve kadroda yer vermek gibi bir kriter koyarak sağlayabilirsin. Senelerdir "Türk futbolu gerilemesin" adı altında uygulanan bu yasak neresinden tutsak elde kalıyor bence.

Ha bu vesileyle, ülkemizdeki KAYPAK futbol yöneticilerinin de, Fenerbahçe veya Galatasaray ayrımı yapmaksızın alnını karışlamak istiyorum. Konudan çok uzaklaşıyorum belki; fakat bunu yazmam lazım. Hepsine tek tek yazamam belki fakat en çok konuşan iki tanesine yazacağım. Çünkü hiç birinin Türk futbolunu filan düşündüğü yok, herkes kendi başarısının ve şartlarının derdinde. Ulan İlhan Cavcav bile İstanbul'u tokatlama geleneğine balta vurabilecek olmasına rağmen çark etti be.

Galatasaray; Fenerbahçe şu yasağın kalkmasını isterken karşı safın en ateşli elemanını oluşturan güzide rakibimiz, halen daha Ali Sami Yen'de oynamaya devam ediyor olsaydı, yani gelirleri şu anda ki düzeye ulaşmamış olsaydı, halen bu yasağın kalkmasını isteyecek miydi? Ne oldu; gelirler yükselince bitler kanlandı değil mi?

Fenerbahçe; ulan adam, senin zaten her konuda gösterdiğin manasız, mazoşist ve psikolojik inat tez konusu olacak düzeyde... Sen sırf en büyük rakibin bunu savunmaya başladı diye, inat duygusundan hareketle nasıl böyle bir çark yapıyorsun? "Yıllarca ben istedim sizler istemediniz, bu Türk futboluna hainliktir dediniz, şimdi de siz isterken ben istemiyorum" diye serzenişte olsan bunu haklı bulurum fakat kendi ilerleyişinin de önünü keseceğini bile bile nasıl bu mantıkla yasağı savunmaya başlarsın? Nasıl bir tutarsızlıktır bu. Bu inat senin kulübünün yararına değil ki bir kere, kulüp inatla yönetilmez... Sen en başta tutarlı durabilseydin, öyle ince ve güzel bir tavırla girerdin ki; "ne oldu seneler sonra sözüme geldiniz mi eşşek sıpaları, amk vizyonsuzları" temalı güzel bir bildiri yayınlar ve yöneticilerinin basına vereceği planlı beyanatlarla da bunu sıcak tutup vurgulardın. Ama sen şimdi zamanında haklı olarak savunduğun şeyden çark ederek Mehmet Topuz gibilerine 9 milyon € vermeyi mi savunuyorsun yani kulüp olarak? Sana bunu sorduklarında işte mal gibi kalırsın.

FC United of Manchester tarzı bir kulüp kursak lan diyorum bazen, yemin ederim bak.

Neyse, evet, konfederasyon kupası. Niye seyrediyoruz ki İspanya bunu da alacak a.k.

Emrah bey; bu ne ciddiyet yaw :) tamam seni mi kırıcaz, kaldırıyorum ulen sınırlamayı, sömürün :p :)

bizim çocukların maçı olduğu gün bir haber verin de bakalım tv'den, bi denk getiremiyoruz, merak ediyom takımı.

final maçını izlerken aklıma 19 yıl önce ki yaz mevsiminde gece geç saatlarde yayınlanan maçlarda ki brezilya geldi. o sempatiyi yıllar sonra duydum yine. neymar iyi ama bir romario olur mu? romario brezilya da sosyalist parti de milletvekiliymiş gazete de gördüm. 2014 te favori brezilya galiba.

O nostalji duygusu çok başka. Neymar belki Romario'dan çok daha yeteneklidir, istatistiklerde de sollayabilir ama benim gözümde Romario olamaz. Aha o kadar da sabit fikirliyim. Messi belki Maradona'dan iyidir kendi dönemi çerçevesinde ama Maradona en tepededir benim için. Maradona'nın bir de izlemeyi en sevdiği futbolcu Van Basten miymiş neymiş, daha da büyüdü gözümde. Mesut Özil, Xavi, Iniesta çok yetenekli adamlar ama Zidane deyince gözünde oluşan imajı dolduruyorlar mı? Bence hayır.

Biz Maradona'yı , maraba televole 'siyle sevdik .
Ayrıca Ronaldinho'yu ve Edgar Davids'ide freestyle tarzı ile sevdik araya sıkıştıralım lütfen. :LOL:
He bide ;
Suat'ı saçsızken daha çok sevdik. :D

O nostalji duygusu çok başka. Neymar belki Romario'dan çok daha yeteneklidir, istatistiklerde de sollayabilir ama benim gözümde Romario olamaz. Aha o kadar da sabit fikirliyim. Messi belki Maradona'dan iyidir kendi dönemi çerçevesinde ama Maradona en tepededir benim için. Maradona'nın bir de izlemeyi en sevdiği futbolcu Van Basten miymiş neymiş, daha da büyüdü gözümde. Mesut Özil, Xavi, Iniesta çok yetenekli adamlar ama Zidane deyince gözünde oluşan imajı dolduruyorlar mı? Bence hayır.

Abi işte şuan "senin o adamları izlerkenki yaşında" olanlar da yıllar sonra Messi, Ronaldo, Mesut için bunları söyleyecekler.

Gelecek nesilleri de ben mi düşüneyim? Messi'yi Ronaldo'yu görürken Maradona'yı Romario'yu da izlemiş olmanın keyfini sürerim en fazla. Bu muhabbetin en güncelini aslında Alex-Aykut Kocaman olayında yaşadık. Adam gözünü Alex ile açmış Fenerbahçe'ye, Aykut Kocaman'ın bu kulüp için ne ifade ettiğini bilmiyor. Alex ile bozuşup gönderilmesine vesile oldu diye hain ilan ediyor. Halbuki Aykut Kocaman da Alex gibi efsanevi bir futbolcudur bu camia için. Teknik direktörlüğü tartışılabilir, rakip taraftarlar dalga geçebilirler ve bu onların kendi densizlikleridir ama Aykut Kocaman Fenerbahçe'nin efsanelerindendir.

Purgatory futbol hafızan benim kadar iyi değil diye kıskanıyorsun dimi dümbük. David Ginola'yı da izledi bu gözler Zamorano'yu da. Hey gidi lan.

Lan sözümü geri alıyorum, Messi Maradona'dan belki iyidir değil, nah iyidir. Önce Maradona'nın Napoli'yi yaptığı gibi gitsin Osasuna'yı şampiyon yapsın itoğlu it.

Çok pis 80'ler sonu ve 90'lar futbolcu muhabbeti yapasım geldi şimdi. Berkgamp'ları, Shearer'ları konuşalım. Ginola'nın FA Cup maçında o bozuk zeminde 30 metre dripling ile attığı golde aşağı yıkılan Tottenham tribününü konuşalım. Hey gidi Zamorono, ve hatta hey gidi Salas. Hani her ne kadar sevsek de, şu gazla Messi Moda'da yanımıza gelse, "Barcelona'da oynamak kolay eşşek sıpası" der, ensesine bir şaplak indiririz. :D

Bir de illnino'nun dediği ulaşılmazlık olayı var. Eskiden bekliyorduk dünya kupası olsun da Maradona'yı izleyelim diye. Avrupa şampiyonasıl olsun Gullit'i Van Basten'i izleyelim diyorduk. Böyle her ülkede yüzlerce maç yayını yoktu ve yıldızlar daha ulaşılmazdı, gözümüze daha büyük görünüyorlardı. Şampiyonlar ligine sadece şampiyonları alıyorlardı. Arz-talep ilişkisi ile baktığun zaman az bulunan şey her zaman daha değerlidir. Şimdi kafanı nereye çevirsen hep bugünün yıldızlarını görüyorsun. Yılda 60 küsür maç oynanabiliyor, şampiyonlar ligi 30'dan fazla takımla başlıyor. Daha maç bitmeden tartışmalı pozisyonların videoları internette dönüyor falan.

İbrahim'i de anmadan olmaz. Adam bundan çok seneler sonra belki 90'ların yıldızlarıyla hatırlanacak. Çünkü hem oyun tarzı hem karakteriyle bu çağın adamı değil. Bir 10 sene geç gelmiş dünyaya. Cantona ile falan kapışması lazımdı onun.

Büyük usta , Roberto Baggio - Sakızsız çıkmayan Cafu ,
Owen'ın uçtuğu , Fowler'ın coştuğu , Bierhoff , Weah , vuhuvvv şenliğe bak . . .
Cannavaro'nun parma posteri odamdaydı .
Bi ona bakıyordum , yanlış hatırlamıyorsam bide bizim Van Gobel'e içimden diyordum adamlarda teknoloji baya ilerlemiş demekki iyi yontuyorlar . :D

He bide ,
Nankatsu'nun okullar arası turnuvasında şampiyonluğu unutulurmu be hiç .
Top gol olmadan önce tam 4 gün havada yol almıştı , tabi metrobüs yoktu ozamanlar . :D

O Nankatsu'yu yazan çizene benim kafam girsin. Dünyanın yuvarlak olduğunu ilk o çizgi filmlerde öğrendik belki. Adam orta sahada top sürüyor ufukta rakip kalenin önce üst direği görünüyor.

O Nankatsu'yu yazan çizene benim kafam girsin. Dünyanın yuvarlak olduğunu ilk o çizgi filmlerde öğrendik belki. Adam orta sahada top sürüyor ufukta rakip kalenin önce üst direği görünüyor.

Abi öyle deme süperdi ya.
Misugi hasta kalbiyle oynadıydı vefa'yı biz orda gördük , mahalle maçlarında numaradan azmı tuttuk kalbimizi . :D

Bak sünneti bile bize öyle sevdiriyorlardı eskiden. :ROFLMAO:

tsubasa5.jpg

aynı anda bir sürü turnuva var, konfederasyon, u-20, akdeniz oyunları, v.s....daha bir tane maç izlemişliğim yok.
konfederasyon kupası zaten kolpa geliyor bana da şu u-20'yi takip etme gibi bir niyetim vardı olmadı. nedir durumumuz?

bu arada arsenal'de yıldızı parlayan fransalı siyahi dünyanın gelmiş geçmiş en iyi çapa orta sahalarından biri olan patrick viera'nın ismi kaç gündür aklıma gelmiyor, şu vakit şu mesajı yazarken aklıma geldi, demek yazmak hafıza tazeliyormuş :)

aynı anda bir sürü turnuva var, konfederasyon, u-20, akdeniz oyunları, v.s....daha bir tane maç izlemişliğim yok.
konfederasyon kupası zaten kolpa geliyor bana da şu u-20'yi takip etme gibi bir niyetim vardı olmadı. nedir durumumuz?

bu arada arsenal'de yıldızı parlayan fransalı siyahi dünyanın gelmiş geçmiş en iyi çapa orta sahalarından biri olan patrick viera'nın ismi kaç gündür aklıma gelmiyor, şu vakit şu mesajı yazarken aklıma geldi, demek yazmak hafıza tazeliyormuş :)

Dün Fransa ile oynadık ve gencecik afrika'lı göçmenlere yenildik .
Hoş gerçi adamların U19'daki ilk 11'i biçok lig'de büyük takımların A takım oyuncusu.
Benim turnuvadan önce sevilla'da oynarken çok beğendiğim Kondogbia .
Juventus'ta , Pirlo'nun mevkisinde forma giyen Pogba .
Lille'den sol bek Digne . (Aslında tam Galatasaray'lık :p)
Daha yeni Arsenal'e transfer olan forvet Sanogo .
U16'dan beri banko kalecileri olan Paris'li Areola .vs...

Hem ülkemizde u19 olsa ne olacak ?
6+0+4 gibi bi lig sisteminde Türkiye'den hangi kulüp gider orayı izlerde potansiyel transfer yapar .

U19'daki kendi oyuncularımız ise kendi kulüplerinde neden A takımda olmadıklarını veya banko oynatılmadıklarını daha net gösterdiler herkese . Bir - iki hadi taş çatlasın 3 oyuncu dışında U19 tamamen sınıfta kalmıştır bence.

Spor yazarları yine bizi abartıyor ama ,
Bir tek El salvador'u rahat yendik , geri kalan hiç bir maçta yensek veya yenilsek dahi geleceğe yönelik bi sistem takımı yoktu .
Hatta neredeyse her maç başka bi strateji denedik .

Gruplarda ;

1. maçımız özet ;

2.maçımız özet ;

3.maçımız özet ;

2.tur özet ;

bu kadar .

Dün Fransa ile oynadık ve gencecik afrika'lı göçmenlere yenildik .
Hoş gerçi adamların U19'daki ilk 11'i biçok lig'de büyük takımların A takım oyuncusu.
Benim turnuvadan önce sevilla'da oynarken çok beğendiğim Kondogbia .
Juventus'ta , Pirlo'nun mevkisinde forma giyen Pogba .
Lille'den sol bek Digne . (Aslında tam Galatasaray'lık :p)
Daha yeni Arsenal'e transfer olan forvet Sanogo .
U16'dan beri banko kalecileri olan Paris'li Areola .vs...

Hem ülkemizde u19 olsa ne olacak ?
6+0+4 gibi bi lig sisteminde Türkiye'den hangi kulüp gider orayı izlerde potansiyel transfer yapar .

U19'daki kendi oyuncularımız ise kendi kulüplerinde neden A takımda olmadıklarını veya banko oynatılmadıklarını daha net gösterdiler herkese . Bir - iki hadi taş çatlasın 3 oyuncu dışında U19 tamamen sınıfta kalmıştır bence.

Spor yazarları yine bizi abartıyor ama ,
Bir tek El salvador'u rahat yendik , geri kalan hiç bir maçta yensek veya yenilsek dahi geleceğe yönelik bi sistem takımı yoktu .
Hatta neredeyse her maç başka bi strateji denedik .

Gruplarda ;

1. maçımız özet ;

2.maçımız özet ;

3.maçımız özet ;

2.tur özet ;

bu kadar .

Bu Sanogo Fm12de mi ne çok iyi oynuyordu. Bir de Fierro, Babacar, M.Niang vardı. Niang geçen sene Milanda baya oynadı. Fierronun daha yaşı küçük olduğu için turnuvaya alınmamış galiba, Babacarın ülkesi Senegal ise turnuvaya katılamamış. Aslında bizim yöteciler biraz Fm oynasalar çok iyi transferler yapabilirler.

Mesela şu Zoumanın FM13teki profili çok iyi. Şuan Zouma Egemen kalitesinde, yıllar sonra ise Puyol, Pique seviyesine çıkabilecek potansiyeli var. Digne ise Hasan Aliyle benzer seviyede ve ileride Zouma kadar olmasa da iyi bir oyuncu olabilecek bir potansiyeli var.

Neyse, gözünün yağını yiyem şu konuya da yabancı sınırını karıştırma. Ne yani biz şimdi Pogbayı, Digneyi alıcaz da yabancı sınırı olduğu için oynatamayacak mıyız? Birkaç yıl önce 18-19 yaşlarındayken Hazardı almaya çalışmıştık, 18-19m€ya kadar çıktık, 24-25m€ istediler, alamadık. Bir iki sene sonrada 40a Chelseaye gitti. Mesela Stochu 19 yaşlarındayken 5 m€ gibi bir paraya aldık, direk as takımda oynatabildik.

Ya da Portoya bakalım. Şu Monacoya 70m€ya sattıkları iki oyuncu var ya, onları alırken 18m€ bonservis ödemişler. Mesela 55m€ya sattıkları Hulku 19m€ya almışlar. Düşünsene Jayonyada ikinci lige düşen bir takımdan, 21 yaşındaki bir oyuncuyu 19m€ya almışlar.

Yani demem o ki, sen gerçekten genç oyuncu alıp, o oyuncuyu parlatmak istiyorsan hem paraya kıyman lazım, hem de o oyuncunun 19-20 yaşlarında formayı kapabilecek düzeyde olması lazım. Yabancı sınırı kalksa genç yetenekleri transfer edicez demekle, yabancı sınırı olsun sonra alt yapıdan oyuncu çıkaramayız demek benzer mantıkta şeyler.

Geri