Metallica Tonlari Ve Setup'ı

ya arkadaşlar sıyırıcam. metal çalıyorum. esp mh 50 bi gitarım var ama
pedal hakkında işin açıkçası bi şey bilmiyorum analog setup dizmek isityorum. ve çok hassasım sesin düzgün çıkmasını istiyorum rp 100 bi pedalım var ama çok kötü. bana metllicanın sololarını atabileceği bi analog setup düzermisiniz. ben mesela ds2 almayı düşündüm ama tek pedal beni tat min etmio yani buna compressör gibi pedal flan takılolar. amfim yok sütüdyoda çalıcam. benim sağlam solo almam için nasıl bi şey yapmam lazım beni anlayın acil cevap a ihitiyacım var sıyırıcam. ör: memory remains,sad but true,master of pupets, gibi şarkıuların aşağı yukarı tutturabiliceğim.
NOT:buna ayırcak bütcem 500 gibi bi de wah olarak ne tavsiye edersiniz.

tam metallica soundu'nu sadece analog pedal dizmekle yapamazsın bence ama yaklaşırsın kolay yoldan ,uraşmak istemiosan al bi mt-2 geç ama ciddi ciddi metallica sounduna yaklaşmak istiyorsan lambalı bir pre-amp , yada lambalı randall yada crate kafa alman lazım.. zaten böyle amfilerde pedala falan ihtiyacın olmaz kendi üzerindeki distortionları güzeldir.. :)

Pedal dışında, manyetikleri emg yapabilirsin ama 250$lık gitara 250$lık manyetik takarsan nolur bilemem.Emg nin hz modelleride var 2.eli 70tl civarı.

Şahsen MetallicA'nın gerek müzikâl gerekse tonâl üslubunu çok seviyorum ve senin gibi ufak bir bütçe dahilinde MetallicA tadına yaklaşmaya çalışmışlığım var. Ben de tam olarak MetallicA'nın kullandığı ekipman ile alâkadar bilgi bulamadım. Aşşağı yukarı bir tarif yapacak olursam (ve benim de kullanmış olduğum yoldur bu) "aktif emg" manyetik seti ve drive tonları vasatın üzerinde olan bir marshal ampli almanı tavsiye ederim. en kestirme metallica tonunu veren yol olacaktır. tabiiki sadece manyetiklerini değiştirmen yetmez ama "emg 81"in yoksa metalllica tonunu unut derim. kirk hammet gitarında sap ve köprü için emg 81 + 81 set kullanıyor, james hetfield ise köprü için emg 81 + sap için emg 60 manyetik setini kullanıyor. Ben emg 81 + 85 set bulabilmiştim ki o da işe yarar.

500ytl'lik bütçenin 300 lirası ile manyetik setini değiştirsen geriye kalan 200ytl ile ancak ikinci el bir anfi alabilirsin ve aşşağı yukarı birşeyler yapabilirsin! Sonuçta adamlar bir dünya para döküyorlar ekipman işine ki sadece lâmbalı bir amplifikatörün parası yeter de artar...

Belirtmeliyim ki ben aktif emg manyetikleri sıfır olarak türkiyeden temin edemedim! Forumdan ikinci el, 300ytl ödeyerek satın aldım.

metallicanın kullandığı ekipman hakkında bilgi vereyim. Yaklaşma yolunu siz planlarsınız artık. killl em all dönemi marshall jcm 800 serisi. ride the lightning den başlayan dönem mesa boogie markIIc . ride the lightning jcm 800 ve mesa beraber kullanılarak. And justice for all dahil sadece mesa boogie markIIc sonrasında ise mesa boogie triaxis ama oynanmış versiyondur. Yani bottom end leri öne çıkan pedalları araştırsanız iyi olur.

Vallahi metallica hala rissue Marshall kullaniyor kayitlarinda(some kind of monster'da marshall full stackleri gorebilirsiniz), konserlerdeki setuplarini anlamak mumkun degil cunku sahnede bir tek kirk'in wah pedallari ve mesa kafalar duruyor... 2005'te konserlerine gittigim zaman en ondeydim ve konser baslamadan once setup kurulurken bizzat inceledim sahneyi fakat stompbox ya da midi controller gibi dunyevi seylerden eser yok! amaaa duydugumuz tonlarda essek gibi delay falan var. Ne oluyor anlayamadim ben... Cok acayip hic bir konserde boyle birsey gormedim ben...Benim tavsiyem metallica sound'una yaklasmakla ugrasmaktan cok kendi zevkinle ugras... Bir cesit amfi simulatoru alabilirsin piyasada binlerce bu isi yapan alet var hepsi de cok basarili aletler... Analog setup apayri bir konu, Steve Vai, Satriani gibi adamlarin hepsi bizim drive potunu cazir cazur acarak yakalamaya calistigimiz tonlarinin %50sini anfinin drive'indan aliyor stompboxlari ise daha fazla drive ya da daha farkli bir ses istedikleri zaman kullaniyorlar.. Bkz. Steve Vai Astoria London: Kameraman Bad Horsie sarkisinin bir bolumunde Vai'nin pedalboardini cekiyor, bu sirada Steve'i DS-1 pedalina basarken goruyorsunuz fakat ses hala distortionlu bir sekilde devam ediyor! Bu tur durumlar ancak deneme-yanilma yoluyla anlasilabilir... Degisik anfilerin drivelariyla stompboxlari birlikte dene... Ne bileyim dinle ugras... Hadi kolay gelsin...

slm

bende emg 81 60 var ve korg ax1500G korg drive amp bölümünü Us Higain Cabinetide modern 4X12 yaptımı tak diye metallica çıkıyor ortaya 2. bi olay kirk wah tonunu çok aradım ama o kirli tonu bi türlü bulamadım en sonda ibanez WD-7 aldım içindeki gizli bi takım ayar potlarıyla oynadım ve ona çok yaklaştım... metallica tonuna tam olarak yakşamamızın sebebi adamlar istedikleri tonu almak için anfiyi komple modifiye ediyorlar elektronik mühendisleri ses mühendisleri var adamların paralı bunlarıda göz önünde bulundurun. ulaşılmaz değil yani çok yakınlaşabilirsin o tona ama aynısı çıkması için sağlam gani olması lazım sendede :D

ya bu iş çok karışık ama o zaman lambalı amfi ile şimdilik mt2 almak bana biraz mantıklı gelior. bu işe çok para lazım anladığım kadarıyla

shadow_x demiş ki:
ya bu iş çok karışık ama o zaman lambalı amfi ile şimdilik mt2 almak bana biraz mantıklı gelior. bu işe çok para lazım anladığım kadarıyla

Dostum benden sana bi öneri bi lambalı amfi ve mt2 hiçbişekilde bi digitech gnx serisi bir processor veya boss gt 6 falan gibi seni memnun edemicek ve iyi bir processorla çok daha iyi tonlar yakalarsan bu çeşit bi kombinasyondansa ,kendin bile şaşırırsın ilerde 2000 dolarlara kadar çıkabilcek duruma geçersen analogun her çeşidinden alıp bomba bişey kurarsın ama o zamana kadar sana %70 en yakın tonları iyi bir processor verecektir.

inkid demiş ki:
2005'te konserlerine gittigim zaman en ondeydim ve konser baslamadan once setup kurulurken bizzat inceledim sahneyi fakat stompbox ya da midi controller gibi dunyevi seylerden eser yok! amaaa duydugumuz tonlarda essek gibi delay falan var. Ne oluyor anlayamadim ben... Cok acayip hic bir konserde boyle birsey gormedim ben...
metallicanın teknisyenleri var,adamlar patch değiştirmekle,ne biliyim efekt açıp kapamakla kendileri uğraşmıyo artık sadece kirk wah'ı kendisi kullanıyo gerisi tam zamanlarında açılıp kapatılıyo sahne arkasından...

metallica tonuna yaklaşmak için en pahalı yol önce manyetik değiştirmen olur..bizzat denedim metallica tonlarını eskiden bende de mh-50 vardı emg set taktım, ama seste bariz bir yaklaşım istiyosan metallica tonuna bence önce doğru pedallarla başlamalısın.MAnyetik son rütuş bana göre..Manyetik şu an senin kulağına sadece çok çok ufak bi değişim olarak yansıyacak bütçe kısıtlıysa kesinlikle manyetikle başlama olaya...Ya bir processor al alabiliyosan ya da bir MT-2 yanına da bir equalizer tavsiye ederim black albümü vs.ler için işini görecektir

cavernosum demiş ki:
GIRNATA demiş ki:
Ben de tam olarak MetallicA'nın kullandığı ekipman ile alâkadar bilgi bulamadım.

http://www.allmetallica.com/info/equipment.php

vermiş olduğun link'e ben de ulaşmıştım ama ciddiye almak istemiyorum :twisted: böyle bi ekipman listesi olur mu :cry: ("olur mu" lafı kesinlikle soru cümlesi değildir!)

sadec jeymz için;
ESP GUITARS:
Black Explorer - Deer Skull inlays
Black Explorer - Dot inlays
Black Explorer - Eagle inlays
Black Explorer - "FUK EM UP"
Black Explorer - Man to Wolf inlays
Black Explorer - N.R.A. (National Rifle Association) inlays
Black Explorer - Snake inlays
Black Explorer - Woodburned Elk Skull - Barbed Wire inlays
Black JH-1 Flying V - Red Hot Rod Flame
Black JH-1 Flying V - Green Hot Rod Flame
Black JH-2 Explorer - Black Diamond Plate (body) - Deer Skull inlays
Black JH-3 Rounded Top Eclipse - Flag inlays
Black Explorer - Black Diamond Plate - 4M logo at 1st fret and diamonds at the rest
Black Explorer - Chrome Diamond Plate - mother of pearl 4M logo at 1st fret and diamonds at the rest
Black Explorer - Chrome Diamond Plate (body & headstock) - abalone colored inlays
White Explorer - middle finger inlays "EET FUK" (1st ESP)
White Explorer - Dot inlays (favorite ESP)

GUITARS: ONSTAGE
NEW! Blue/Purple Gibson Les Paul
White Gibson Explorer - So What
White Gibson Explorer - MORE BEER
Ken Lawrence Explorer
Fender reissue '52 Telecaster w/Parsons-White B-bender
National ResoLectric
National Reso-Phonic Style "O"
Gibson Chet Atkins Accoustic/Electric
1963 Gibson SG - Cherry Red

GUITARS: OFFSTAGE/RECORDING
1966 Martin D-28 (acoustic)
Coral Electric Sitar (Red)
Gretsch White Falcon II (model 7594)
Late '50's Gibson Les Paul - Sunburst Standard
Late '50's Gibson Les Paul - Gold Top
Late '50's Gibson Les Paul - Custom

JAYMZ'S BROKEN GUITARS
Black Double-Neck Explorer - Duck inlays
Epiphone Flying V
Jackson KV1 (King V - Dave Mustaine signature serie)

AMPLIFIER
Mesa Boogie Strategy 400 Power Amps
Mesa Boogie Mark IV
Mesa Boogie Triaxis Preamp (Stock)
Mesa Boogie Triaxis Preamp (Modified)
Mesa Boogie Triple Rectifier
Mesa Boogie Custom Graphic E.Q. Unit
Mesa Boogie Amp Switcher
Mesa Boogie 4x12 Speaker Cabinets
Roland JC 120 Celestion Vintage 30w Speakers

EFFECTS
Bradshaw RSB-12 Switching System and Pedal Board
Bradshaw Patch Bay Custom
Boss SE-50 Stereo FX Processor
Juice Goose Rack Power 300
Aphex Parametric E.Q.
Morley Rack Mount Unit Custom
Peterson 520 Strobe Tuner

OTHER EQUIPMENT
Sony 820 Wireless Receivers and Transmitters
Nady 950 UHF Receivers and Transmitters
Pro Co Sound Cables
Ascot Road Cases
Ultra Case Guitar Stand
Earth III Guitar Straps

STRINGS
D'Addario XL ( .010 - .052 )
Ernie Ball Strings ( .010 - .046 )
Gibson Strings

OTHER STUFF
EMG Pick Ups (81 Bridge, 60 Neck)
Aphex Parametric E.Q.
Ernie Ball Strings (.010-.046)
Gibson Strings
Dunlop Green Tortex .88 mm Guitar Picks
Pro Co Sound Cables
Ascot Road Cases
Ultra Case Guitar Stand
Earth III Guitar Straps
Smokes (A. Fuente)

SNOW BOARDS
Burton Custom 59
Superfly II 68

niye bu adamlar bi drive pedalı ve bi reverb kullanmakla yetinmiyorlar :?

bu da kürt ahmet'in ekipmanının bir kısmıymış;
GUITARS: RECORDING
Fender Stratocaster S.R.V. - black
Fender Stratocaster - natural finish
Fender Stratocaster - seafoam green
Parker Fly
All Aluminum Roswell Randy Rhoads Flying V
Gibson Super 400
1963 Gold Fender Stratocaster
1958 Gibson Flying V
1960 Gibson Explorer
Early Gibson Les Paul

RUMORED NEW GUITAR
LTD custom 7-string guitar w/ the new EMG 707 pickup

AMPLIFIER
Mesa Boogie Strategy 300 power amps
Mesa Boogie Mark IV amp
Mesa Boogie 4 x 12 speaker cabinets
Mesa Boogie Triaxis preamp
Mesa Boogie Dual Rectifier solo head
Mesa Boogie Triple Rectifier solo head (used in Lollapalloza 1996 tour)
Marshall JMP-1 preamp
Marshall 4 x 12 speaker cabinets w/ 25-watt speakers
Marshall 2 x 12 speaker cabinets
Marshall practice amps
Custom Audio Electronics preamp
ADA MP-1 preamp
Bradshaw preamp
VHT power amp
Matchless Spitfire
Vox AC-30
Fender tweed combos
Flextone
Ken Fisher Trainwreck
Line-6 digital amp head (can be seen in the Garage Inc. booklet)

EFFECTS:
Dunlop Crybaby Wah-Wah pedals - modified (dunlop electronics enclosed in ernie ball volume pedal bodies)
Roland VG-8
EMB Audio Remote Wah units
EMB/Ernie Ball Wah Pedals - custom
Multiple Foot Pedals Custom Rackmount
Rocktron RSB-18F pedal boards
Ibanez Tube Screamer
Bradshaw Switching System
Lovetone Meatball pedal (for the Wah like sound in the opening riff of "I Disappear")
olacak iş mi :? :cry: :cry: :cry:

Doğal olarak kayıtta ve live çalmada ayrı işler dönüyor ekipman açısından. Yoksa liste yapmaya kalkarsan sonunu bulamazsın. Aynı şekilde line6 ürünleri de kullanıyorlar, ibanez tubescreamer'da kullanıyolar, yani basit bi setupları yok, hele sabit bi setupları hiç yok, her albümde değişiyor. Ama tondaki en önemli faktör (metallica için konuşuyorum) manyetikler kanımca. Aktif EMG manyetikli gitarların çoğu ile amfi distortion'u seni Metallica tonlarına yaklaştırır.

stevierayvaughan demiş ki:
Doğal olarak kayıtta ve live çalmada ayrı işler dönüyor ekipman açısından. Yoksa liste yapmaya kalkarsan sonunu bulamazsın. Aynı şekilde line6 ürünleri de kullanıyorlar, ibanez tubescreamer'da kullanıyolar, yani basit bi setupları yok, hele sabit bi setupları hiç yok, her albümde değişiyor. Ama tondaki en önemli faktör (metallica için konuşuyorum) manyetikler kanımca. Aktif EMG manyetikli gitarların çoğu ile amfi distortion'u seni Metallica tonlarına yaklaştırır.

tamamen katılıyorum.

GIRNATA demiş ki:
cavernosum demiş ki:
GIRNATA demiş ki:
Ben de tam olarak MetallicA'nın kullandığı ekipman ile alâkadar bilgi bulamadım.

http://www.allmetallica.com/info/equipment.php

vermiş olduğun link'e ben de ulaşmıştım ama ciddiye almak istemiyorum :twisted: böyle bi ekipman listesi olur mu :cry: ("olur mu" lafı kesinlikle soru cümlesi değildir!)

sadec jeymz için;
ESP GUITARS:
Black Explorer - Deer Skull inlays
Black Explorer - Dot inlays
Black Explorer - Eagle inlays
Black Explorer - "FUK EM UP"
Black Explorer - Man to Wolf inlays
Black Explorer - N.R.A. (National Rifle Association) inlays
Black Explorer - Snake inlays
Black Explorer - Woodburned Elk Skull - Barbed Wire inlays
Black JH-1 Flying V - Red Hot Rod Flame
Black JH-1 Flying V - Green Hot Rod Flame
Black JH-2 Explorer - Black Diamond Plate (body) - Deer Skull inlays
Black JH-3 Rounded Top Eclipse - Flag inlays
Black Explorer - Black Diamond Plate - 4M logo at 1st fret and diamonds at the rest
Black Explorer - Chrome Diamond Plate - mother of pearl 4M logo at 1st fret and diamonds at the rest
Black Explorer - Chrome Diamond Plate (body & headstock) - abalone colored inlays
White Explorer - middle finger inlays "EET FUK" (1st ESP)
White Explorer - Dot inlays (favorite ESP)

GUITARS: ONSTAGE
NEW! Blue/Purple Gibson Les Paul
White Gibson Explorer - So What
White Gibson Explorer - MORE BEER
Ken Lawrence Explorer
Fender reissue '52 Telecaster w/Parsons-White B-bender
National ResoLectric
National Reso-Phonic Style "O"
Gibson Chet Atkins Accoustic/Electric
1963 Gibson SG - Cherry Red

GUITARS: OFFSTAGE/RECORDING
1966 Martin D-28 (acoustic)
Coral Electric Sitar (Red)
Gretsch White Falcon II (model 7594)
Late '50's Gibson Les Paul - Sunburst Standard
Late '50's Gibson Les Paul - Gold Top
Late '50's Gibson Les Paul - Custom

JAYMZ'S BROKEN GUITARS
Black Double-Neck Explorer - Duck inlays
Epiphone Flying V
Jackson KV1 (King V - Dave Mustaine signature serie)

AMPLIFIER
Mesa Boogie Strategy 400 Power Amps
Mesa Boogie Mark IV
Mesa Boogie Triaxis Preamp (Stock)
Mesa Boogie Triaxis Preamp (Modified)
Mesa Boogie Triple Rectifier
Mesa Boogie Custom Graphic E.Q. Unit
Mesa Boogie Amp Switcher
Mesa Boogie 4x12 Speaker Cabinets
Roland JC 120 Celestion Vintage 30w Speakers

EFFECTS
Aphex Parametric E.Q.

OTHER EQUIPMENT
Pro Co Sound Cables
Ascot Road Cases
Ultra Case Guitar Stand
Earth III Guitar Straps

STRINGS
D'Addario XL ( .010 - .052 )
Ernie Ball Strings ( .010 - .046 )
Gibson Strings

OTHER STUFF
EMG Pick Ups (81 Bridge, 60 Neck)
Aphex Parametric E.Q.
Ernie Ball Strings (.010-.046)
Gibson Strings
Dunlop Green Tortex .88 mm Guitar Picks
Pro Co Sound Cables
Ascot Road Cases
Ultra Case Guitar Stand
Earth III Guitar Straps
Smokes (A. Fuente)

SNOW BOARDS
Burton Custom 59
Superfly II 68

niye bu adamlar bi drive pedalı ve bi reverb kullanmakla yetinmiyorlar :?

şakamı bu.......

ulan iki kuruşluk gitar çalma hevesimiz vardı onunda içine ettiniz anasını satıyım yaaa :D :D :D :D :D :D

bu konu çok zararlı kardeşim derhal kilitlenip silinmeli diye düşünüyorum
ekipmanımdan soğudum yaaa :D :D :D

Geri