Elektro gitarda sap atmasının belirtileri nelerdir?

1. tel 1. ve 2. perdelerde sorun varsa önce perde demirlerine bak, aşınmış olabilirler. Ya da sadece 1. tele ait saddle biraz alçak kalmış olabilir. Sap ayarı bozulduğunda genelde 1'den fazla telde sorun çıkar...

2. telin sesi normal çıkıyor zaten onu farkettim de doğru izah etmemişim. 1. tel cızırtı şeklinde 2. telin sesiyle aynı geliyor. Sadece cızırtılı geliyor. Diğer teller oldukça normal.

Sanırım sapta ciddi bir ayar bozukluğu yoktur. Ya perdeler eskimiştir, ya baştan koma vardır yada saddleın yükseltilmesi gerekir. İnceleyip kendin karar vermelisin bundan sonrasına, netten buraya kadar...

benim de en üst telimin 14,15,16 ncı perdelerinden cızırtı geliyo onun dışında bir peoblem yok. sap ayArı yapılmalı heralde ?? başka bi problem olabilir mi?

turkegilmez demiş ki:
Buraya da yazayım da gösterdiğim bilir kişi 1.5 tur attırdı sap ayarı yapıcam diye inşallah parçalamamıştır...
Umarım yoktur birşey, genelde o kadar çevirmeye gerek kalmadan yapılır, ayrıca 1,5 tur attırılacaksa bile yavas yavas attırılır, ben olsam o kadar turu 2 günde zor yapardım... Ama gitarın durumuna bağlı hem truss rodlar da bir değil, belli farklılıklar olacaktır.

midnite demiş ki:
benim de en üst telimin 14,15,16 ncı perdelerinden cızırtı geliyo onun dışında bir peoblem yok. sap ayArı yapılmalı heralde ?? başka bi problem olabilir mi?
Sap ayarı varsa saddle yüksekliğine bakmak lazım. Eğer normalse perde demirleri farklı yükseklikte olabilir.

gogostar demiş ki:
turkegilmez demiş ki:
Buraya da yazayım da gösterdiğim bilir kişi 1.5 tur attırdı sap ayarı yapıcam diye inşallah parçalamamıştır...
Umarım yoktur birşey, genelde o kadar çevirmeye gerek kalmadan yapılır, ayrıca 1,5 tur attırılacaksa bile yavas yavas attırılır, ben olsam o kadar turu 2 günde zor yapardım... Ama gitarın durumuna bağlı hem truss rodlar da bir değil, belli farklılıklar olacaktır.

Cok sağol ya inan ki bende 2 günde attırırdım nanometre nanometre oynatırdım adam gözümün önünde gıcırdattı vallaha:/

ya abilerim üstadlarım gitar nasıl telleri yukarı gelecek şekilde mi konulucak yoksa tersmi teller alta gelecek şekildmi??...cvpları bekliorm....

Geri