FL Studio hakkında...

Merhabalar, Fruity Loops programını indirdim 1-2 gündür kurcalıyorum.Şimdi şöyle bi sorunum var,melodileri patternlere yazdım.Play dediğimde sadece seçili patterndeki melodiyi çalıyor.Bunu nasıl düzeltebilirim ve bu çalışmayı nasıl kaydedebilirim(mp3 veya waw)ve son olarak bu çalışmanın üzerine kendi kaydettiğim vokali veya gitarı nasıl ekliyebilirim.İlerki topiclerde bahsetmişsiniz biraz ama anlayamadım bi daha yazayım dedim.Şimdiden teşekküreler.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
soruyu anlatamadım galiba,bakın FL'de daha çok yeniyim ve kaydettiğim loopları nasıl belli bir düzene sokacağımı bilmiyorum.Patternlere yazıyorum sırasıyla,fakat play'e bastığım zaman sadece seçili patterni çalıyor.Lütfen yardım

neyse patteen problemini hallettim,playlistten düzenlemek lazımmış.Yine de teşekkürler.Yaptığım kayıdın üstüne vokali nasıl ekiliyebilirim yardımcı olur musunuz?

Yaptığın loop'u, export audio/.wav yardımıyla, *.wav çıktısına dönüştürdükten sonra, ayrı bir mix programından açıp üstüne geri kalanları kaydetmen en verimlisi olur.

F5'e basıp playlisti kullanmayı öğrendiğine göre başka yanıtlanmamış sorun kalmadı heralde...

Benim de bir sorum var FL ile alakalı,
Programda çok begendigim strings ve pad ler var mesela onları mıdı klavyem ile çalabiliyorum ama nasıl kaydedeceğim konusunda hiç bir fikrim yok , bu sesleri başka programlarda kullanabilir miyim yada kullanılabilir hale getirebilir miyim?Yani mesela o sol taraftaki menuden seçtiğim bir sesi sound forge yada cubasede kullanılabilen bir keyboard kiti haline getirebilir miyim?

Yaptığın loop'u, export audio/.wav yardımıyla, *.wav çıktısına dönüştürdükten sonra, ayrı bir mix programından açıp üstüne geri kalanları kaydetmen en verimlisi olur.

Jeff , bu söylediğini biraz açar mısın?Gitar ve vokalle şarkımı kaydettim(SoundForge'la).Bu şarkının üzerine çeşitli davul,pad vb sesleri koymak istiyorum.FT Studio kaydettiğim dosyayı açmıyor.Ben de FT den davul kaydettim.Şimdi bunu benim şarkıma nasıl ekeyebilirim? Umarım sorunumu anlatabilmişimdir...

selam

bende FL la birkaç döngü oluşturup vaw yapıyorum yada flp uzantılı kaydediyorum sonra mix yapmaya gayret ediyorum sorum yaptığım loopu kaydedip çıkıyorum sonra açtığımda bütün ince ayarlar default oluyor ve abuk subuk sesler çıkıyor neden aceba? bunun bir tiyosu varmı arkadaşlar pls help :LOL:

Guardian_of_the_Blind demiş ki:

Jeff , bu söylediğini biraz açar mısın?Gitar ve vokalle şarkımı kaydettim(SoundForge'la).Bu şarkının üzerine çeşitli davul,pad vb sesleri koymak istiyorum.FT Studio kaydettiğim dosyayı açmıyor.Ben de FT den davul kaydettim.Şimdi bunu benim şarkıma nasıl ekeyebilirim? Umarım sorunumu anlatabilmişimdir...

Denkleme ters girmişsin böyle çıkamazsın işin içinden. Öncelikle davul pad bass ve synth'larını Fl studioda hazırlaman lazım bunlar parçanın iskeletini oluşturacaklar. Pattern'leri sıraya dizip şarkının iskeleti tamamen oluştuğunda .wav çıktısını alıp, başka bir programa(örn:cubase...) import edeceksin. O dosyayı açtıktan sonra, geri kalanları (vokal, gitar...) üzerine kaydedeceksin. En sonunda mix ve EQ da bitince tekrar başka bir audio çıktısı olarak alacaksın...

Lostcodas,

FL studio'n demo ise flp olarak kaydedemeyebilirsin veya geri açamayabilirsin. Ama tam sürümse böyle bir olayın olmaması lazım...

jeff program tam sürüm ve fl studio project olarak kayıt yapıyor ama hala dün yaptığım çalışmanın ince ayrıntıları ile uğraşıyorum :( zaten bişeye benzemiyorlar iyice komik haldeler

Şimdi şöyle bir şeyler söyleyeyim.. Öncelikle (ben mi yanlış biliyorum) ama bahsettiğin soundforge yazılımı bir wave editor olmalı... Bu daha çok parçanın en son mastering'inde kullanılan, parçaya son şekli verilen bir yazılım (veya tek başına kanallar üzerinde destructive işlemler uygulamak için kullanılabilir..).. Dolayısıyla kanalları alıp, üst üste çalabileceğin, denk getireceğin, miksaja dalabileceğin bir yazılım değil... Ha ben öyle yazılımlarla da kayıt yaptım, denk getirdim v.s.. Ama gereksiz bir zahmet bu...

Bunun yerine parçayı, her enstrüman'a bir kanal düşecek şekilde kaydedip, miks yapabileceğin, Sonar, Cubase v.s. gibi bir yazılım kullanman daha doğru olacaktır..

Normalde şöyle yapman uygun düşer... Sonar, Cubase v.s. gibi bir yazılımda bir proje açarsın, parçanın trafiğini aklında oturtursun, buna uygun bir tempo belirlersin.. Bu aşamadan sonra sanal enstürmanlarını yazarsın (davul-pad v.s.).. FL studio'nun bir güzelliği vardır.. VSTi veya DXi olarak çalışabilir.. (Yani wave olarak export-import etmen gerekmez..).. DXi olarak slave tempo modunda da çalışır ..(Sonar gibi DXi destekli bir programda hazırladığın tempo değişimlerini algılar, uyar)... FL studio'yu DXi veya VSTi olarak projene dahil edersin, ve orada açılacak olan FL Studio ekranından, kaydettiğin davulları, pad'leri açarsın.. Artık play'e bastığında (Master yazılım için söylüyorum..) sanal enstrümanların çalmaktadır.. Bunun üzerine yeni audio kanalları eklersin, ve her seferinde bir enstrümanı kaydedersin.. (Bir yandan yazdığın davulları v.s. dinlerken, bir yandan yeni enstrümanı çalar, kaydeder; adım adım ilerlersin..) ..En son olarak tüm parçayı mixdown eder, tek bir wav dosyasına dönüştürür ve bahsettiğin soundforge, wavelab gibi bir wave editör ile mastering'ini yaparsın...

Normalde izlenen yol budur... Düzgün kayıtlar böyle çıkar.. Aksi takdirde, senkronu tutturmak falan daha zor olur...

Ha zor yöntemi deneyecem ben diyorsan,.. FL studio da yazdığın davulları dinlerken, ayrı bir wav olarak elindeki herşeyi kaydedersin.. FL studio dan wav olarak export edersin tüm yaptıklarını...Sonra soundforge gibi bir wave editörü açarsın ve başlarındaki boşlukları kesersin tüm çaldıklarının.. Üst üste kopyala yapıştır yaparsın sonra (Mix ederek paste edersin.. Replace falan gibi değil..).. Ama bahse girerim, ilk 30 denemende oturmayacaklardır :)... Baştan davul kısmında klik vermek, sonra bu kısmı atmak gibi yöntemler kullanman lazım.. Kısacası lazım da lazım... O yüzden ilk söylediğim normal yol, doğru olan yoldur... Zaten ikinci seçenekte herhangi bir miks şansın da yok..

(Umarım soundforge konusunda yanılmıyorumdur, benim kullandığım bir yazılım değil çünkü.. Aksi takdirde, tüm bunlar boş lakırdıdır... Yine de wave editör ile kayıt yapmaya çalışanlar olabiliyor.. Böyle bir mesaj olarak bulunsun..)

Arkadaşlar Blind Guardian'ın Into the the Storm coverı için uğraşıyorum.Fakat Thomen abinin kickleri çıldırttı beni.FL de twin pedal takır takır nasıl çalınabilir?Tempo yükseltiyim dedim ama o zaman da tüm şarkının temposu bozuluyor.Pattern pattern tempo düşürmek olmadığı için takıldım kaldım

benim sorunum da bu zaten, mesela davulları yazıyoruz ama şarkının 1:30 saniyesinde chorusta metronom hızlanması gerekiyor şarkı gereği ama bunu yapmıyorum.. yani şarkı 120 metronomda sonra 140 metronomda sonra yine 120 metronomda olmuyo, NAPABILIRIM?!!

Dostum ben bişrşeyler buldum ama beceremedim bir türlü.Metronomu kafana göre ayarlamak için üzerine sağ tıkla ve Edit Events bölümüne gir.Buradan kafana göre istediğin tempoyu ayarlamak mümkün.Ama şarkının metronomunu değiştirdim.Başından itibaren dinleyince yine eski metronom değerlerini vermeye başladı.

Arkadaşlar Blind Guardian'ın Into the the Storm coverı için uğraşıyorum.Fakat Thomen abinin kickleri çıldırttı beni.FL de twin pedal takır takır nasıl çalınabilir?Tempo yükseltiyim dedim ama o zaman da tüm şarkının temposu bozuluyor.Pattern pattern tempo düşürmek olmadığı için takıldım kaldım

Buradaki derdin( yanlıs anlamadıysam eger ) korsları o kadar hızlı vuramamak. Ve yine yanlıs anlamadısyam krosları oturtmak icin ( yani aynı hızda calınmasını saglamak icin ) metronomu arttırmayı dusunmektesin. bunu yapmana gerek yok. Eger kroslar normal step sequencer dan ziyade piano roll da yazarsan sorunu halledersin. Oncelikle Piano rollda uzunca bi nota koyarsın kros kanalına. Bu uzun notayı secersin ( ctrl'ye basılı tutarak mesela ). Hemen ardından da edit menusunde chop / quick chop seceneklerini gorursun. Buradan istedigin notayı istedigin olculerde kucuk notalara bolersin ve DIP diye duydugun uzun kros notası bir anda DIPDIP hatta DIDIDIDIDI oluverir. Eger yukarıda metronomların oldugu bolumun yanına bakacak olursan SNAP isminded bi menu gorececksin. Burada baslıca tick, 1/4 step, 1/2 step gibi secenekler var. Sayet oraadn istedigin olcu birimini secip ( tabii bolmek istedigin notayı daha once sectigini varsayıyorum ) quickchop yaparsan hemenceccik bolunuverir.

benim sorunum da bu zaten, mesela davulları yazıyoruz ama şarkının 1:30 saniyesinde chorusta metronom hızlanması gerekiyor şarkı gereği ama bunu yapmıyorum.. yani şarkı 120 metronomda sonra 140 metronomda sonra yine 120 metronomda olmuyo, NAPABILIRIM?!!

diyelim ki Sarkıda 3 adet temel davul ritmi var. Verse , bridge ve chorus. Metronomları da sırayla 100 150 ve 200 olsunlar. Oncelikle bunların herbiri icin ayrı ayrı patternler haazırlaman gerekir. Sonra istedigin patternde( mesela bridge ) tempo bar uzerine gelip edit evetns yapıp istedigin metronumo sec. Her bir pattern icin bunu tekrarla. ( yani her ritm icin istedigin metronomları edit eventsten ayarla ). Sarkıyı da istedigin gibi duzenle. Her bir pattern sırası gelince metronomu degistirecektir. Boylece istedigin yerde istedigin gibi metronomu degistirebilirsin.

arkdaslar umarım yardımcı olabilmisimdir. Eger anlasılmayan bir yer varsa lutfen sorun, ben de daha iyi acıklamaya gayret edeyim.

Çok teşekürler.Davul kaydını bitirdim.Cubase'i ilk defa kullanmaya başladım.Orda da bi sorunum var.Tek soru için başlık açmak istemediğimden buraya yazıyorum:

Şimdi import ile davul dosyasını aldım.Üzerine gitar kaydetmek istiyorum.Recorda bastım,gitar teline vurduğum zaman ses yankı yapıyor,hoparlörden iki tane ses geliyor.Benim davulları duyabilmem için hoparlörün açık kalması lazım.Bir de kaydettiğim gitar sesi çok ama çok düşük seste geliyor.Davul tüm gitar sesini bastırıyor.Akustik kullanmaktayım ve mikrofonum şu bilgisayar yeni alındığında verilen uyduruk mikrofonlardan

Yankılı gibi duymanın nedeni monitör seçeneğinin açık olması.Kayıt yaptığın kanalın sol tarafında kırmızı record tusunun hemen yanındaki hoparlör(monitör) düğmesini inaktif hale getirirsen problem çözülür.

Yani o tip bir mikrofonla ne derecede başarılı olursun bilmiyorum ama herhalde sesi filan kısık olabilir ancak zaten nasıl mikrofonlama yapıyosun gözümde bile canlandırmadım eğer masanın üstüne filan koyup çalıyosan zaten sesi açtığında feedback olacaktır ??? :roll:

Tebrikler sana bir sorum olacak, FL studio'yu iyi bildiğini tahmin ediyorum. Triplet nota yazabiliyor musun? Yazamıyorsan yani eğer programın öyle bir özelliği yoksa FL studio'ya bir mail atıp durumu anlatmayı düşünüyorum ki bir dahaki sürüme triplet özelliği de eklesinler.

Tripletsiz bir müzik düşünemiyorum...

Piano roll da yaz hocam snap özelligini kapatacaksın notayı koyup degerleri hesaplayıp teket teker yazacaksın başka türlü olmaz step sqencerda yazman imkansız...

Daha ayrıntılı açıklayacagım resimlerle ama biraz zaman lazım

Sevgiler

Crazy hocam çok sağol, nasıl bir iyilik yaptığını bir bilsen. Konya'ya gelince sana bir etliekmak ısmarlamak istiyorum haberin olsun...

Önümüzdeki 2-3 hafta içinde gelebilirim de :)

Geri