Biraz da Felsefe...

Evet arkadaşlar doğrusu bu konuda gelişme safhasında olan biri olarak bilenlerden öneriler, bilmeyenlere de ilk adım olarak Sokrates in savunmasını okumasını tavsiye ediyorum...

Sokrates, Plato, Engels,Freud gibi adamlardan bahsedelim harbi zeki adamlardan yani...

tartışalım tartışalım da nerden başlıcaz,neyi konuşcaz...

bari ben favori filozofumu söyleyeyim ki o da ''SCHOPENHAUER''dir...

alman felsefesinden oldukça hoşlanırım(KANT,NİETZSCHE)

Felsefe kitaplarını okumaya Einstein'in 14 yaşında Kant'ın kitaplarını okuduğunu öğrenince başlamıştım. Benim neyim eksikti...
Daha sonra aldığım Kant'ın kitaplarından birşey anlamayınca Daha temelden öğrenmeye başladım.(Felseke ders kitapları.)Yavaş yavaş terimleri öğrenmeye başlayınca Kant'ın kitaparını tekrar okudum. Çok beğendim. Bir kez başlayınca bırakamadım.

Felsefe Tarihi üzerine en iyi kitaplardan biri Sofinin Dünyası dır bence..

Benzer insanların, yüzeysel bilgilerin geçerli olduğu çağımızda, "3000 yıllık geçmişinin hesabını yapamayan insan günübirlik yaşayan insandır" diyen Goethe'nin günübirlik insanlarından olmama yolunda ciddi bir adım.

Ben Felsefeye bu kitapla başlamıştım ve gerçekten çok etkilenmiştim..

• Konu Sahibi Konu Sahibi
peki benim gibi yeni bu hayat tarzına giren bir arkadaşa-şimdilik- basit birşeyler, olayın temelini öğrenmeme için neler önerebilirsiniz??

Sofinin Dünyası al ve oku gerçekten çok etkileniceksin ben ilk onunla başlamıştım çok ağır olduğunu söylemişlerdi ama gayet anlaşılır buldum gerçi bazı yerlerini 4-5 defa okudum ama felsefe tarihini bana çok iyi öğretti denemeni isterim

İlk başlığı şuydu yanılmıyorsam

Kimsin ?
Kim olduğunu biliyormusun felan gibiydi gerçekten çok iyi..

Arkadaşlar, Müziksiz bırakmayın kendinizi, müzikte de felsefe arayabilir hatta bulabilirsiniz. Ki bu sadece sözlere bakarak olmak zorunda değildir. Müziğin en saf hali notalarla da olabilir. Ayrıca herkese Nevermore'u tavsiye ederim, bence müzikle felsefeyi çok iyi yürütebilen bir grup ve vokalist Warrel Dane gerçek bir filozoftur...

Bence ilk birkaç albümünü deneyin. Beğenmezseniz paranız iade :)

Layne_Staley demiş ki:
peki benim gibi yeni bu hayat tarzına giren bir arkadaşa-şimdilik- basit birşeyler, olayın temelini öğrenmeme için neler önerebilirsiniz??

Markus Tiedemann -Felsefika. adam bütün felsefe tarihini fantastik bi öyküyle harmanlamış. harika. ilk önce bunu sonra da sofi'nin dünyasını oku.

Chuck Schuldiner..

benim yasamimi etkiliyen en buyuk adamlarin icinde birinci. (death de solist ve gitarist)Tavsiye ederim.

"keske herkez sevse" :]

sokratesin savunması iyiydi bana lisedeyken felsefe öğretmenim hediye etmişti

felsefe tarihini geçtikten sonra Budizm ve Felsefe die bi kitap var onu okuyabilirsin Layne

;)

Dinsizliği temsil ettiğini iddia edenlere sinir olurum, zamanında bu tip kişilerle çok tartışmışlığım oldu, dini ibadetlerinide yerine getirmeye çalışan biri olarak.

Birde Felsefe ile Bilimin karşılaştırılmasından hiç hoşnut değilim. Marty Friedman mı daha iyi çalıyor yoksa Kirk Hammeth mı demek gibi birşey oluyor. Karşılaştırma bana saçma geliyor...

premature_boy demiş ki:
ben karşılaştıranı hiç görmedim. hep ayırmışlardır. okullarda ezberlettikleri gibi: bilim ''olanı'' ,felsefe ''olması gerekeni'' inceler...

Zaten önce birbirlerinden ayırıyorlar, farklı yönlerini belirliyorlar, ve karşılaştırmayı öyle yapıyorlar...

Ben felsefeye bi garip başladım. Birinin kitaplığından Wilhelm Reich'ın İnsanın Doğadaki Yeri adlı, baştan sona bilim diye metafizik bir kitaptan başlamıştım. Hoş tabi kitaptan etkilenmiş ve bende haran olmuştum. Adamın bütün kitaplarını okudum. Sonra Marxist felsefeyle ilgilendim ki Reich'tan öncede okurdum. Baktım dinadamı ruhuyla yazılmış bir kaç diyalektik materyalizmden bi bok anlamayan adamların kitaplarını okumaya kalktım. Sonra Sartre'ın varoluşçuluğu çok ilgincime gitti. Derken daha entelleektüel marxistlerin (Frankfurt okulu) kitaplarını okudum. Bunlar Hegel'den çok bahsedildiği için Hegel'e eğildim.
En sonda Batı Felsefesi Tarihi'ni yazan Bertrand Russell'ın kitabını okudum. Bu arada internet ve ansiklopedik bilgiler aracılığıyla bir çok felsefi akımı öğrendim.
Şimdi ise Hegel okumaktayım hala.

Geri