Hangi elektro gitarı alsam? Yeni başlayanlar için tavsiye başlığı

Selamlar,
Arkadasim yakin zaman da elektro gitara baslayacak ve suan da kendisine elektro gitar ve amfi bakiyor.
En fazla 2000 tl verebilecegini soyluyor ve Metallica, Guns'n Roses, Iron Maiden tarzi dinliyor. Bu butceye ve tarza yonelik hangi elektro gitar ve amfiyi tavsiye edersiniz ?
LTD EC256, o olmazsa Cort CR serisinden bir gitar, o da olmazsa hh manyetikli les paul kasa bir gitar öneriyorum. O 3 grup ta konserlerinde Les Paul vb. gitarları kullanmakta. Iron Maiden sahnede stratla özdeşleşmişse de solocu abi les paul de kullanıyordu bol bol konserlerde. Amfi tavsiyesi amfi başlığında bolca var, arayıp bulun.

bulabilen yamaha aes 420 alsın. les paul kasa sapa sağlam kore yapımı bir gitar. üretimi artık yok. bir sürü les paul gitar çaldım ama gibson tonuna bu kadar yaklaşan ve bu kadar konforlu olan bir gitar görmedim açıkcası. epiphone, cort, squier falan endonezya çin yapımı çöp gitarlar hepsi.

bulabilen yamaha aes 420 alsın. les paul kasa sapa sağlam kore yapımı bir gitar. üretimi artık yok. bir sürü les paul gitar çaldım ama gibson tonuna bu kadar yaklaşan ve bu kadar konforlu olan bir gitar görmedim açıkcası. epiphone, cort, squier falan endonezya çin yapımı çöp gitarlar hepsi.
Gitarın tipi de biraz düzgün olsa belki o şansı verebilirdik. Ama yamaha tipsiz gitarlar yapmayı seviyor, illa çıkıntılık yapacaklar farklı olacaz diye.

Arkadaşlar merhaba,
Elime Schecter Hellraiser C7 Speacial gitar geçti ve gitarı çok sevdim. Bu zamana kadar 7 telli hiç çalmamıştım, cidden gitara bakış açım değişti. Ama bu gitarın tek kusuru var bence, sapı benim için ince. İnce saplı gitarda rahat edemiyorum, parmaklarım uzun. Tecrübeli arkadaşlara sormak istiyorum, en kalın saplı 7 telli modelleri hangileri?
10-15 sene önce üzerinde Seymour Duncan olan 7 telli bir Schecter elime aldım bir mağazada ama çalmamıştım. O gitarın sapı kalındı, öyle hatırlıyorum. Sanki bendeki Hellraiser daha ince ama yanlış da hatırlıyor olabilirim. Aklımda öyle kalmış. Fikirlerinize açığım

@alik Bahsettiğiniz seymour duncan setli gitar muhtemelen blackjack atx c-7 idi, artık üretimde değil maalesef. 2014 ile birlikte eşiği hipshot olarak güncelleyip sapı inceltmişti schecter. Haliyle TOM eşiklilere bakmanız gerekir. Ara ara ikinci elde görüyorum orada burada, makul rakamlara düşmesi halinde fiyat/performans bakımından çok başarılı gitardır.

Bu arada, 5 yıl önce bakın ne yazmışım;

Fazla uzatmadan; üzerine para verseler bu marka/modellerin hiçbirine tekrar elimi sürmem.

İşte böyle yüksekten yüksekten artistlik yapmamak gerekiyormuş arkadaşlar. Başlıkta böyle bir mesajım olduğunu görünce kendi kendimi ifşa etmek istedim. Şimdi ibanez fanboy’u olarak devam ediyorum hayatıma. :’ ]

bu fiyat farkına değer mi bir signature gitar için ?

Fanboy değilsen değmez, benzer veya aynı özellikler bir sürü gitarda var. AJ olması ismi dışında aman aman bir fark yaratmıyor. Benim kişisel tavsiyem KM-7. Çaldığım en rahat 7 telli. Her yola gelir. Forum'da naçizane fikir beyan etmiştim:

merhabalar, foruma kısa bir süredir üyeyim.

yeni başlayan olmasam da yeniden başlayan diyebiliriz, aile evimde bir adet american highway one strat duruyor kardeşime bıraktım.
ve şimdi yeniden gitar özlemim dürtüp duruyor.

çok orta karar bir gitar zevkim var ne yazık ki; bu da beni tonal çeşitliliği olan bir gitara yönlendiriyor. bir metallica am i evil da çalabilirim, 80'lerin crunchy rock'ları da hoşuma gidebilir, duman'ın bir solosu da, yavuz çetin cherokee de diyeyim. bütçe amfi dahil 2000'i geçmesin istiyorum (üstüne çık demeyin aşağıda yazacağım) düzgün bir amfi ve en fazla ekstra çeşitlilik için bir pedal alırım -belki-.

ama özellikle bu sefer daha sert tonları olsun fender'le üst üste binişmesin istiyorum.

özet geçmek gerekir-se-: adaylarım cort evl x-4 (ikinci el 1300-1600, emg hz manyetikler), epiphone sg400 veya gothic(2. el 1500-1800), evl'a alternatif yine cort x-11 (emg sro oc1 manyetikler, yine onun gibi h-s-h dizilim; sıfırı 2200). nasıl anlatılır bilmiyorum; bu iki gitarı da overdrive'da dinleyince bence ikisinde de metal güzel ancak les paul'lerin sesi daha "juicy", cort'lar daha kuru gibi geliyor (tam am i evil'lık).

son olarak bütçemi artıramıyorum artırabilsem epiphone les paul standart (2. el 1900-2200)

tabii ki dinle zevkine göre karar ver denecek ama bu gitarlardan birkaçı artık üretilmiyor ve sadece ikinci el. dolayısıyla öyle ha deyince adamla buluşup evine gidip ya da kendi evime getirip fişe takıp "olmadı kardeşim buyur seni şöyle alalım" denmiyor. bu modellerden kendi gitarı olup istanbul küçükçekmece'de kendi denetecek babayiğit de buyursun bu arada, misafir ederim.

yorum ve tavsiyelerinize açığım, saygılar.

merhabalar, foruma kısa bir süredir üyeyim.

yeni başlayan olmasam da yeniden başlayan diyebiliriz, aile evimde bir adet american highway one strat duruyor kardeşime bıraktım.
ve şimdi yeniden gitar özlemim dürtüp duruyor.

çok orta karar bir gitar zevkim var ne yazık ki; bu da beni tonal çeşitliliği olan bir gitara yönlendiriyor. bir metallica am i evil da çalabilirim, 80'lerin crunchy rock'ları da hoşuma gidebilir, duman'ın bir solosu da, yavuz çetin cherokee de diyeyim. bütçe amfi dahil 2000'i geçmesin istiyorum (üstüne çık demeyin aşağıda yazacağım) düzgün bir amfi ve en fazla ekstra çeşitlilik için bir pedal alırım -belki-.

ama özellikle bu sefer daha sert tonları olsun fender'le üst üste binişmesin istiyorum.

özet geçmek gerekir-se-: adaylarım cort evl x-4 (ikinci el 1300-1600, emg hz manyetikler), epiphone sg400 veya gothic(2. el 1500-1800), evl'a alternatif yine cort x-11 (emg sro oc1 manyetikler, yine onun gibi h-s-h dizilim; sıfırı 2200). nasıl anlatılır bilmiyorum; bu iki gitarı da overdrive'da dinleyince bence ikisinde de metal güzel ancak les paul'lerin sesi daha "juicy", cort'lar daha kuru gibi geliyor (tam am i evil'lık).

son olarak bütçemi artıramıyorum artırabilsem epiphone les paul standart (2. el 1900-2200)

tabii ki dinle zevkine göre karar ver denecek ama bu gitarlardan birkaçı artık üretilmiyor ve sadece ikinci el. dolayısıyla öyle ha deyince adamla buluşup evine gidip ya da kendi evime getirip fişe takıp "olmadı kardeşim buyur seni şöyle alalım" denmiyor. bu modellerden kendi gitarı olup istanbul küçükçekmece'de kendi denetecek babayiğit de buyursun bu arada, misafir ederim.

yorum ve tavsiyelerinize açığım, saygılar.
İlan sahibini tanımıyorum ama bu fazlasıyla iş görür:

Şu an hangi gitarı alacağınızın çok önemi olmayan bir döneme giriş yapıyoruz gibi duruyor. Ne alacaksanız alın ama bir an önce alın zira döviz kuru hiç beklemediğimiz gelişmelere gebe. Musicman Majesty için hayvan gibi para biriktiriyorum bu ay biriktirdiğim parayı döviz kuruna kurban verdim. Moralim çok ama çok bozuk. Şu an için 1 ay geri gittim yarın sabah ne olacağını bilmiyorum.

1500 liranın altındaki ikici el gitarların hepsi çin endonezya malı çöp gitarlar dostum. sıfırları sen düşün. bu bütçeyle boşuna yorma kendini. düzgün bişey alamazsın.

İlanlar benim değil ama özellikle son attığım, çoğu kişiye göre Meksika Fenderlerden daha üstün bi gitar. Dünyada bütçe dostu gitar deyince gitar konusunda uzman kişilerin ağız birliği ettiği tek marka Yamaha'dır. Hatta ClassicalGuitarDelCamp sitesinde meşhur luthier Pepe Vergara'nın bi yorumu vardı, "eğer herhangi bir gitarla Yamaha arasında ikilemde kaldıysanız daima Yamaha'yı seçin" diye. Bu Yamaha niye hala satılmadı bilmiyorum, bu ay üç pedal ve bir amfi almış olmasaydım ben almayı düşünüyordum. Letgo linkindeki Ergodine model Ibanezlerin gövdesi ahşap değil kompozit malzemeden yapılıyordu. Deneysel bi model gibi durabilir ama sesi cidden iyidir. Cort Curbow Basslar bi ara meşhurdu aynı malzemeden yapılan. O fiyata 4×× serisi bi Ibanez cidden uygun eğer sorunsuzsa. Diğer linkteki PRS içinse söylenecek bi şey yok. Muhteşem gitarlar, fiyatından beklenmeyecek malzeme kalitesi ve işçilik. Aslında bunlar hala ucuzken toplamak gerek. SE serisi de olsa zamanla değerlenecekler çünkü gitar aslında çok güzel ama Dore Müzik bunları 2012 2013 yıllarında yanında Line 6 Micro Spiderla birlikte 760 Tlye sattı ki bu fiyat o zaman da aşırı ucuzdu, siz sormadan söyleyeyim. O zaman nerdeyse bedavadan alanlar hala ucuza veriyor ama ilk sahibinden ikinci el olarak alanlar artık bu kadar kelepir satmayacak. Bilginize. :)

Bende bir zamanlar Yamaha nın Pac 412v adlı modeli vardı. Pac serisinin zamanında ortanca çocuğuydu. Ama Pac serisinde sanırım 212 den başlayarak manyetiklerin hepsinin alnico olması büyükbir avantaj.İlandaki gitarın modelini bilmiyorum ama gayet güzel gitara benziyor. Ben maple cı olduğum için satmıştı. Pişman mıyım diye sorarsan evet. Fiyatlarına göre çok güzel gitarlar. Strata pek benzemiyorlar ama hatırladığım çok güzel bir neck soundu vardı benim gitarımın. Bende Yamaha bass ve akustik gitarı var ve hepsi için konuşmak gerekirse gerçekten güzel ve underrated gitarlar. Forumlarda 412 den itibaren meksika fenderden işçilik ve sound olarak çok daha iyi olduğu söyleniyordu. Öyle mi dersen şuanki amerikan stratımla karşılaştıramam ama meksikalarla kapışır düzeyde olduğuna hemfikirim hele ki şuanki dandik player serisine göre. Pazarlığını yap Yamahaya yönel derim ben.

Bende bir zamanlar Yamaha nın Pac 412v adlı modeli vardı. Pac serisinin zamanında ortanca çocuğuydu. Ama Pac serisinde sanırım 212 den başlayarak manyetiklerin hepsinin alnico olması büyükbir avantaj.İlandaki gitarın modelini bilmiyorum ama gayet güzel gitara benziyor. Ben maple cı olduğum için satmıştı. Pişman mıyım diye sorarsan evet. Fiyatlarına göre çok güzel gitarlar. Strata pek benzemiyorlar ama hatırladığım çok güzel bir neck soundu vardı benim gitarımın. Bende Yamaha bass ve akustik gitarı var ve hepsi için konuşmak gerekirse gerçekten güzel ve underrated gitarlar. Forumlarda 412 den itibaren meksika fenderden işçilik ve sound olarak çok daha iyi olduğu söyleniyordu. Öyle mi dersen şuanki amerikan stratımla karşılaştıramam ama meksikalarla kapışır düzeyde olduğuna hemfikirim hele ki şuanki dandik player serisine göre. Pazarlığını yap Yamahaya yönel derim ben.
İlandaki gitarın gövdesinde binding var, en kötü ihtimalle 412 serisi demek ki bu da gitarı neredeyse bedava yapıyor. Ben bu modelin bi çok varyasyonunu kullandım, 112V ve üstü cidden güzel gitarlar.

İlandaki gitarın gövdesinde binding var, en kötü ihtimalle 412 serisi demek ki bu da gitarı neredeyse bedava yapıyor. Ben bu modelin bi çok varyasyonunu kullandım, 112V ve üstü cidden güzel gitarlar.
Evet 412 sanırım. 412 güzel gitarlar. Ama bedeva değil bende bu fiyatlara satmıştım ve hatta daha düşük fiyata almıştım komik bir rakama 500 tl falan.Bende siyah rengi vardı. Piyasası böyle bu gitarların. Alıcısı çok düşük milletimizin marka sevdalılığı yüzünden affnity fiyatlarına gidiyor aletler.

Evet 412 sanırım. 412 güzel gitarlar. Ama bedeva değil bende bu fiyatlara satmıştım ve hatta daha düşük fiyata almıştım komik bir rakama 500 tl falan.Bende siyah rengi vardı. Piyasası böyle bu gitarların. Alıcısı çok düşük milletimizin marka sevdalılığı yüzünden affnity fiyatlarına gidiyor aletler.

Sen de bedava vermişsin hocam, şu an 500 tlye 012 bile yok, geçtim 112 212 312 412yi falan :)

Geri