Hangi elektro gitarı alsam? Yeni başlayanlar için tavsiye başlığı

Mesela ESP. MX-250 gibi makineleri de var, E-II M-II, Horizon, Eclipse gibi çok daha muhteşem (!!!!!!!!!!!!!!!!) gitarları da var. Ama tabi mükemmel ton isteyen adam bir EBMM, USA Jackson kullanmaz, değil mi @tunckk hocam? :)

En baba elektro gitarlar Amerikan-Japon üretimi olanlardır. Ancak schecter gibi markalar da cogu modelinu korede urettiriyor. Onlar da gayet güzel gitarlar. Ama fiyat olarak japon-amerikan gitarlar diğerlerine göre daha pahalı. Aslında benim de merak ettiğim bir konu var. Hazır başlık açılmışken sorayım:
Yaklaşık 6000 liraya Made in usa Gibson Les Paul mu tercih edersiniz? Yoksa 3500 liraya Made in japan Tokai les paul mu? Her ikisinin de özellikleri bire bir aynı. Sadece tokai de long tennon olayı var ekstra bir artı olarak.
Resimleri de atayım şöyle:
-Tokai
MQlyjWyCxod6r45-b4awSZX2WlPKffnje1YqDoxLpxITNh37oUFIqj_9st0rcBH6Jc5s8Zdd8vCWzhVN1jOAVVGm2TWviyrKxIkovIe9mQxv7iQVdKpVvudjtLpnECksrHHVJg=w244-h602-nc

-Gibson:
160036839-front-large.jpg

-NOT: Gibson olursa amerikadan alınacak. Tokai ise thomann.com'dan.

Tokai gayet tercih edilebilir gitardır. Hele long tennon ise koy sepete. Bir LP'de ton ve sustain kalitesini tennon belirler. Mid veya short tennon Gibson alana dek long tennon Tokai, Bacchus, Greco al daha iyi.

Tokai gayet tercih edilebilir gitardır. Hele long tennon ise koy sepete. Bir LP'de ton ve sustain kalitesini tennon belirler. Mid veya short tennon Gibson alana dek long tennon Tokai, Bacchus, Greco al daha iyi.
Peki hocam bu tokailerin ağaç kalitesi nasildir sizce? gitarin ozelliklerinde hand selected african mahogany body and neck with long tennon ve hand selected canadian maple top yaziyordu..

Şöyle bir kuple bırakayım buracığa, her çin yapımı gitar kalitesiz diye bir durum yok artık. Geneli düşük kalitede evet ama aradan ciddi şekilde sıyrılanlar var.
Mesela bundan 2 ay önce bir Warwick Rockbass kullanıyordum. Rockbass serilerinin tamamı çinde yapılmakta. Çevremdeki insanlara çin yapımı olduğuna inandırana kadar
ciddi şekilde göbeğim çatlamıştı o kadar diyeyim.

Oncelikle hepinize iyi forumlar genel olarak greem day dinliyorum punk rock a hevesim asiri fazla ve arada metallica ve ac dc dinliyorum epiphone les paul junior almamk tavsiye ettiler ucuz fiyat guzel performans hesabi ancak junior limited editon ve normal junior arasindaki farki cozemedim ayriyeten tek manyetik sorunu var alsam isimi gorurmu sonradan bi manyetik daha taktirabilirmiyim onuda gec hic biri olmaz diyorsaniz bana green dayin tonlarini verecek bi gitar onere bilirmisiniz hepsini belirleyince birde anfi onerisi almak istiyorum tesekkurler simdiden :)

Sunu eklemem lazim sanirsam ilk gitarim olmuycak hem kayit hem evde calicam evet sifir almak istiyorum 2. El bulma konusunda sikintilarim var bulamiyorum :-D

Filancanın tonları sadece onun amfisi ve gitarı ile çıkmaz. Bu çok sık yapılan bir hatadır. O insanların tonların herşeyden önce enstrümandaki becerilerinden ve tecrübelerinden gelir. Siz o insanların çaldığı enstrümanın aynısını da çalsanız onlar gibi ton alamazsınız.
Zamanla kendi tınınız oturacaktır, o zaman da ekipmanı değiştirmeyi düşünebilirsiniz. İnternet devrinde o kadar çok opsiyon var ki insanların zihinleri seçeneklerden bunalıyor. Ama bahsettiğiniz insanlar da muhtemelen son derece mütevazi ekipmanlarla bu işe başlayıp çalarak öğrendiler. Bunu unutmayın.
Şimdilik siz rahatça çalıp ilerleyebileceğiniz bir enstrüman alın. Klavyesi rahat olsun, elektrik aksamı sorun çıkartmasın. Bunlar yeterli. Çift humbucker donanımlı bir gitar olması daha iyi olur tanımladığınız tarzlar açısından. Green Day tonları verip vermeyeceği önemli değil bu noktada, böyle şeylere takılmayın. Amfide de aynı şey geçerli.

Varsayalım bütçe 2000:

Amfi :

Amfi konusunda seçim olarak Laney Cub serisi gayet güzel. Pedallarla çok güzel anlaşıyor gerek ton gerek fiyat açısından ki lamba faktörü. Fakat sert tonlarda tek başına yetersiz kalır, belki punk ve alternatif rock olarak istediğini alabilirsin. Ama benden sana tavsiye en azından başta yanına bir tube screamer klonu alıp amfiyi boostlayarak istediğin tarzlardaki soundları çok rahat alabilirsin. Misal olarak: Joyo Vintage OD, MS TS9 veya da Mooer Green Mile

Şimdiye kadar 750 harcadık diyelim sıra gitarda;

Gitar :

HSS, HH ya da HSH dizilimli bir gitar öneririm. Elimizde 1250 TL var ki bu fiyata gayet uygun Ibanez, Epiphone'lar mevcut model olarak şuan aklıma gelmiyor ama güzel gitarlar var araştırırsan kafana yatan şeyler bulabilirsin. Eğer 1500 TL ile başlayacaksak kalan 750 TL civarı fiyata ikinci el bir Ibanez RG350 hiç fena olmaz.

Sonuç olarak : Epiphone/Ibanez - Tube Screamer Klonu - Laney Cub 10 -----> İşini görecek 3'lü.

Varsayalım bütçe 2000:

Amfi :

Amfi konusunda seçim olarak Laney Cub serisi gayet güzel. Pedallarla çok güzel anlaşıyor gerek ton gerek fiyat açısından ki lamba faktörü. Fakat sert tonlarda tek başına yetersiz kalır, belki punk ve alternatif rock olarak istediğini alabilirsin. Ama benden sana tavsiye en azından başta yanına bir tube screamer klonu alıp amfiyi boostlayarak istediğin tarzlardaki soundları çok rahat alabilirsin. Misal olarak: Joyo Vintage OD, MS TS9 veya da Mooer Green Mile

Şimdiye kadar 750 harcadık diyelim sıra gitarda;

Gitar :

HSS, HH ya da HSH dizilimli bir gitar öneririm. Elimizde 1250 TL var ki bu fiyata gayet uygun Ibanez, Epiphone'lar mevcut model olarak şuan aklıma gelmiyor ama güzel gitarlar var araştırırsan kafana yatan şeyler bulabilirsin. Eğer 1500 TL ile başlayacaksak kalan 750 TL civarı fiyata ikinci el bir Ibanez RG350 hiç fena olmaz.

Sonuç olarak : Epiphone/Ibanez - Tube Screamer Klonu - Laney Cub 10 -----> İşini görecek 3'lü.

yalnız şöyle belirteyim ben de eğer seçiminiz rg350 olursa mümkünse zero köprülü bişey olması...
onun dışında da ben kesinlikle bir Les Paul kasa gitar ihtiyacınızın olduğunu düşünüyorum

Ya kafamsa soru isaretleri cozuldu sayilir simdi :) ibanez tube screamer klonu ve cub 10 dediniz soyle diyim acikcasi epiphone daha dogrusu gibson tarzinda single cut yani tek kesim gitarlar cok hosuma gidiyor :) yani dedikleriniz gayet mantikli gaziantepde yasiyorm bu yuzden soracak bi muzik marketi bulamadim :) hepinize cok tesekkur ederim son olarak sunu da soylemek istiyorum su duzenegi kursam nasil olur epiphone lespaul junior + tube screamer klonu + cub 12

Geri