Hangi elektro gitarı alsam? Yeni başlayanlar için tavsiye başlığı

Forumda bu başlıklardan gına geldi farkındayım :) Ama yazın 5.000 TL zorlayabilirsem kendimi 10.000 TL kredi çekmeyi düşünüyorum. Amfi olarak Bias Vst'si, ses kartı ve çiftli referans monitörü kullanıyorum. Almak istediğim iki türlü gitar var. 2.elden ortalama bir bütçeyle Jackson ya da Ibanez alıp metal/shred tarzı bir gitar alacağım o az çok daha önce çaldığım türden dolayı belli. Sizden arzu ettiğim şey ikinci gitar için tavsiye neyse konuya geleyim.

2.500-3.000 Tl maksimum verebileceğim, Hem Blues hem Country hem de Jazz müzik formatına uyan bir gitar arayışındayım.
Stratocaster; Blues ve country de istediğim sonucu verebilir fakat single coil manyetik olduğu için Jazz müziğin kapalı humbucker tonunu alamayabilirim.
Telecaster; Tam bir country gitarı ama jazz için uyacağını hiç düşünmüyorum.
Jazzmaster; hiç iyi yorumlar okumadım.
Hollowbody; bunda da country ve drivelı blues türler için sıkıntı olabileceğini düşünüyorum.

Sizden isteğim Humbucker+Coil split olması(hem parlak hem kapalı clean almak istememden dolayı) Tone potunun tonu epey öldürmesi(jazz için) yüksek bir sustain ve drivelarda uğultu cızırtı yapmaması...

İsviçre çakısı istediğimin farkındayım fakat metal yapmayacağım için bu istediğim gitarla bu konuda bilgisi olan abilerimin uzmanlık alanına gireceğimi umuyorum. Değerli fikirleriniz için şimdiden çok teşekkür ederim.
Böyle sorarsan gına getirmiş olmazsın, aksine ne istediğini biliyorsun, bütçene göre isteklerini optimum karşılayacak alternatif arıyorsun.. Bence başlığı düzelt, Jazz-Blues gitar tavsiyesi (şu kadar bütçeli filan da eklenebilir) gibi içerik hakkında bilgi veren hale getir, oldu ya! benzer bir tavsiye isteyecek birinin aklına arama kısmına yazmak gelirse cevabını belki burada bulur..

Böyle sorarsan gına getirmiş olmazsın, aksine ne istediğini biliyorsun, bütçene göre isteklerini optimum karşılayacak alternatif arıyorsun.. Bence başlığı düzelt, Jazz-Blues gitar tavsiyesi (şu kadar bütçeli filan da eklenebilir) gibi içerik hakkında bilgi veren hale getir, oldu ya! benzer bir tavsiye isteyecek birinin aklına arama kısmına yazmak gelirse cevabını belki burada bulur..
Tamamdır. Yapıcı yorumlarınız için teşekkür ederim :)

es-335 kopyası herhangi bir gitar ya da telecaster işinizi görür
5 watt'a kadar 6v6 Power tüplü bir lambalı amfiyi db'si düşük benim de satmakta olduğum gibi 10 inch seramik tek bir hoparlör ile kullanmanızı öneririm.
bakınız: Speaker Efficiency / Sensitivity - Amfi Watt Ile Volume Iliskisi
jazz da aslında gitar minimum pedal vesaire ile direkt amfiye bağlanıp kullanılıyor. o anlamda çok kaliteli tek bir kablo kullanmakta yarar var. 30 pF/ft kapasitans öneriyorum. daha düşük olmasın asla çok tiz oluyor.
telecaster kullanacaksanız thomastik swing flatwound 12 set bir de bence.
alternatif olarak şu markanın 10 inchliği bulacabileceğiniz en iyi jazz amfisidir ve solid state:
Mambo Amp
Mambo10 guitar amp, 1 channel,
400 W rms , 10” (Eminence Beta) speaker. £715

turkiyeye shipping 50 pound

Son düzenleme:
Kredi çekip niye gitar alıyorsunuz ? Ülkenin durumu zaten ortada,şu dönemde borca girilir mi ? Hem de gitar alacağım diye ?
Yaşınız muhtemelen genç ve kendinize biraz zaman tanıyın,iyi gitarlar sizi zaten zamanla bulacak.Bence paranızı biriktirip cebinizdekinin yettiğiyle iyi bir araştırma yapıp fiyat/performans gitarı alın.bir süre sonra da onu basamak niyetine kullanıp haylinizdeki gitarı alırsınız

Kredi çekip niye gitar alıyorsunuz ? Ülkenin durumu zaten ortada,şu dönemde borca girilir mi ? Hem de gitar alacağım diye ?
Yaşınız muhtemelen genç ve kendinize biraz zaman tanıyın,iyi gitarlar sizi zaten zamanla bulacak.Bence paranızı biriktirip cebinizdekinin yettiğiyle iyi bir araştırma yapıp fiyat/performans gitarı alın.bir süre sonra da onu basamak niyetine kullanıp haylinizdeki gitarı alırsınız
Belirli bir birikimim var aslında. Ülkenin durumunu da doların durumunun da gayet iyi farkındayım. Evet yaşım epey genç.Fakat lümpen yahut ülke yanarsa yansın tarzında biri değilim. Gitar benim için bir sevda halinde ve bu krediyi çektikten sonra ödeme planımı, geleceğimi, planlarımı oturttum. Buna göre kararrımı verdim zaten :) yanlış alınmayın lafınıza alınmadım.Fakat genç yaşımda hayallerimi erteleye erteleye ortada o hayali gerçekleştirecek bir sercan yaşamıyor olabilir belki. Sabırsız olmakta haklı olduğumu düşünüyorum.

es-335 kopyası herhangi bir gitar ya da telecaster işinizi görür
5 watt'a kadar 6v6 Power tüplü bir lambalı amfiyi db'si düşük benim de satmakta olduğum gibi 10 inch seramik tek bir hoparlör ile kullanmanızı öneririm.
bakınız: Speaker Efficiency / Sensitivity - Amfi Watt Ile Volume Iliskisi
jazz da aslında gitar minimum pedal vesaire ile direkt amfiye bağlanıp kullanılıyor. o anlamda çok kaliteli tek bir kablo kullanmakta yarar var. 30 pF/ft kapasitans öneriyorum. daha düşük olmasın asla çok tiz oluyor.
telecaster kullanacaksanız thomastik swing flatwound 12 set bir de bence.
alternatif olarak şu markanın 10 inchliği bulacabileceğiniz en iyi jazz amfisidir ve solid state:
Mambo Amp
Mambo10 guitar amp, 1 channel,
400 W rms , 10” (Eminence Beta) speaker. £715

turkiyeye shipping 50 pound
Sevgili @Bopcat hocam. Bahsettiğiniz herşeye teker teker katılıyorum. Kafamda şöyle bir rota oluştu şimdilik. Hollowbody olabilir ama ince kasalı olmalı ki ses boğulmasın drive'da uğultu yapmasın. Ya da fender telecaster alabilirim. Düşüncem sap humbucker köprü single olması yönünde ya da h-h dizilim thinline olabilir belki standart s-s dizilimli de alabilirim. Bilmiyorum. Yalnız linkini gönderdiğiniz amfinin 10 inch hoparlörlü olanı 800 pound 3000-3500 liraya tekabül ediyor ki hoparlör modifiyesi, Ts, Cs, Delay, Od gibi pedallarla 4500-5000 olacak. Bunun beni zorlayacağını düşünüyorum açıkçası tabi sizin gibi bilgili bir insanın fikirleri benim için değerlidir. Eğer gerçekten hak edecekse neden olmasın?

İmkan varsa Yamaha Pacifca 1511(Mike Stern)'i deneyin derim :) EBMM Valentine da olabilir, ilgi çekici demolarını izlediğim kadarıyla.
Yamaha Pacifica 1511'in demosunu izledim açıkçası fender tele ile arasında pek fark yok gibi tabi söylediğim tele S-H dizilimle olan. Bu arada EBMM Valentine signature görünüş olarak çok güzel. Es kasanın masif versiyonu olarak görünüyor. Demolarına baktım çok güzel parlak bir tonu var peki jazz müziğe uyar mı?

Sevgili @Bopcat hocam. Bahsettiğiniz herşeye teker teker katılıyorum. Kafamda şöyle bir rota oluştu şimdilik. Hollowbody olabilir ama ince kasalı olmalı ki ses boğulmasın drive'da uğultu yapmasın. Ya da fender telecaster alabilirim. Düşüncem sap humbucker köprü single olması yönünde ya da h-h dizilim thinline olabilir belki standart s-s dizilimli de alabilirim. Bilmiyorum. Yalnız linkini gönderdiğiniz amfinin 10 inch hoparlörlü olanı 800 pound 3000-3500 liraya tekabül ediyor ki hoparlör modifiyesi, Ts, Cs, Delay, Od gibi pedallarla 4500-5000 olacak. Bunun beni zorlayacağını düşünüyorum açıkçası tabi sizin gibi bilgili bir insanın fikirleri benim için değerlidir. Eğer gerçekten hak edecekse neden olmasın?

hoparlör modifiyesi olmayacak onu olduğu gibi kullanacaksınız. üzerinde reverb var zaten
ben pedal kullanmıyorum direkt amfiye girip çalıyorum jazz çalacaksanız siz de öyle yapın. tabi fx loop olduktan sonra birşey farketmez ama benim amfimde yok.

hoparlör modifiyesi mesela fender ya da benzeri bir amfiniz ya da kafanız vardır onunla kullanabilirsiniz. elinizde ne amfi var bilmiyorum.

5 watt'a kadar 6v6 bi amfi bulursanız düşük db'li bir seramik hoparlör ile belirttiğiniz tarzlrı çalarsınız.

Yamaha Pacifica 1511'in demosunu izledim açıkçası fender tele ile arasında pek fark yok gibi tabi söylediğim tele S-H dizilimle olan. Bu arada EBMM Valentine signature görünüş olarak çok güzel. Es kasanın masif versiyonu olarak görünüyor. Demolarına baktım çok güzel parlak bir tonu var peki jazz müziğe uyar mı?
Yamaha Pacifica 1511 tam anlamıyla bir tele değil aslında, deneme şansınız olursa dediğimi daha rahat anlatsınız.Mike amca çok acayip çalıyor orası da ayrı :) Demoları izleyerek pek anlaşılabilecek durum değil maalesef, deneyince aşık olmuştum.

EBMM Valentine , röpörtajdan öğrendiğim kadarıyla James in es 335 ve telecasterındaki sevdiği özellikleri bir araya getirdiği bir gitar. Tam olarak jazz müziğe uyar mı ondan emin değilim, ama çok yönlü ve bu yönleri iyi yaptığını düşündüğüm versatil bir gitar.Bunlar benim çıkarımlarım , gitarı denemek kısmet olmadı henüz :)

hoparlör modifiyesi olmayacak onu olduğu gibi kullanacaksınız. üzerinde reverb var zaten
ben pedal kullanmıyorum direkt amfiye girip çalıyorum jazz çalacaksanız siz de öyle yapın. tabi fx loop olduktan sonra birşey farketmez ama benim amfimde yok.

hoparlör modifiyesi mesela fender ya da benzeri bir amfiniz ya da kafanız vardır onunla kullanabilirsiniz. elinizde ne amfi var bilmiyorum.

5 watt'a kadar 6v6 bi amfi bulursanız düşük db'li bir seramik hoparlör ile belirttiğiniz tarzlrı çalarsınız.
Açıkçası saf jazz için evet pedala gerek yok. Belki vibrato ya da tremolo gerekebilir. Fakat drive ve compressoru blues için istiyorum. Yanında önereceğiniz bir amfi var mı 6v6 lambalı, seramik hoparlörlü ve uygun fiyatlı :) amfi kullanmıyorum ses kartı ve plugin kullanıyorum

Karar vermemde ne derece etkili olduğunu tahmin bile edemezsiniz. Fakat 0.12 tel blues çalmamı zorlamaz mı? Sonuç olarak bend için 0.11 bile parmak ağrıtırken heralde iyice gitara asılmam lazım. Bir de caz gitara takılacak tellerin sarımsız(tırtıksız) olması gerektiğini duymuştum ne derece doğrudur. Son olarak sap manyetiğini Humbucker'a çevirmeye gerek var mı?

Semi Hollow bu iş için biçilmiş kaftan. Bir sürü öneri gelmiş Tele, Ernie Ball vs. Youtube hızlı çalışsa Strat'la da caz örnekleri bulunabilir hatta İbanez'in shred gitarlarıyla bile vardır örnekleri :) Fakat ne gerek var. Bu iş için adamlar Hollow ve Semi Hollow gitar yapmışlar :) ES 339 ve ES 335 arasında bile kasa büyüklüğünden dolayı farklar varken. Yani bunu tartışmak bile abes bence. Sizin işinizi çok net olarak 335 kasa bir gitar görecektir. Diğerlerini düşünmek çok zorlama bence.

Bence sap manyetigini humbucker'a degistirmeye gerek yok. Yukarida da adi gecen jazz gitarist Ed Bickert ilk donemlerde single-coil sap manyetigi
kullanirken son donemlerinde humbucker sap manyetigi kullanmis ama ton acisindan her iki tip manyetikle de o kendine has cok sicak jazz tonlarini
elde etmis. Once bir sure single-coil sap manyetigi ile calin daha sonra isterseniz humbucker modifiyesi yapabilirsiniz. Tel kalinligina gelince
rahat ettiginiz kalinlik ile baslayin (mesela 0.10 ya da cok kalin gelmezse 0.11), parmaklariniz guclendikce/alistikca kalinligi arttirabilirsiniz. Kalin tellerden
daha dolgun ton almaniz kolaylasacaktir. Blues da calacaksaniz round-wound kullanin. Daha once kullanmadiysaniz flat-wound da deneyebilirsiniz ve
tercihiniz dogrultusunda devam edersiniz. Round wound teller kullanan bir suru jazz/blues gitaristi de var.

Semi Hollow bu iş için biçilmiş kaftan. Bir sürü öneri gelmiş Tele, Ernie Ball vs. Youtube hızlı çalışsa Strat'la da caz örnekleri bulunabilir hatta İbanez'in shred gitarlarıyla bile vardır örnekleri :) Fakat ne gerek var. Bu iş için adamlar Hollow ve Semi Hollow gitar yapmışlar :) ES 339 ve ES 335 arasında bile kasa büyüklüğünden dolayı farklar varken. Yani bunu tartışmak bile abes bence. Sizin işinizi çok net olarak 335 kasa bir gitar görecektir. Diğerlerini düşünmek çok zorlama bence.
Evet bir suru strat, ibanez, vb. gitarlarla jazz ornekleri bulunabilir ama jazz gitarda telecaster'larin yeri bambaska. Jazz gitaristlerin solid body olarak kullandiklari
en yaygin gitarlar tele'ler.
Popular Jazz Guitars As Chosen By You (Survey Results)
Telecaster love thread, no Archtops allowed
Ted Greene, Ed Bickert, Mike Stern, Tim Lerch, son zamanlarda John Scofield, Julian Lage, vb. bircok jazz gitaristin secimi.
Bunda sabit koprunun ve karakteristik sap manyetiginin onemi var...

Son düzenleme:
Evet bir suru strat, ibanez, vb. gitarlarla jazz ornekleri bulunabilir ama jazz gitarda telecaster'larin yeri bambaska. Jazz gitaristlerin solid body olarak kullandiklari
en yaygin gitarlar tele'ler.
Popular Jazz Guitars As Chosen By You (Survey Results)
Telecaster love thread, no Archtops allowed
Ted Greene, Ed Bickert, Mike Stern, Tim Lerch, son zamanlarda John Scofield, Julian Lage, vb. bircok jazz gitaristin secimi.
Bunda sabit koprunun ve karakteristik sap manyetiginin onemi var...

İki tane Semi Hollow gitarım var; ton potunu kısınca koyu caz tonları açınca da gayet blues tonları. Sadece amfi ve gitar hiç bir pedal kullanmadan aldığım keyfi başka hiç bir gitarda bulamadım. Tercih meselesi. Sizin videoyu da izledim şundaki sıcak tonları duyamadım. Belirttiğim gibi tercih meselesi.

Ah be metalli şeyler olaydı da manyetiğinden amfisine ağacından teline hatta amfisinin lambalarına kadar herşeyine yorum yapabileydim. Uzmanlık alanım metal müzikti. Ama gerçekten caz müzik ekipmanları hakkında epey cahilim. :/

Geri