Hangi elektro gitarı alsam? Yeni başlayanlar için tavsiye başlığı

Kesinlikle ısınmamakla alakası yok hocam beni yanlış anladınız. Konu kapandığından itibaren youtube'da deli gibi variax demoları izliyorum. SweetWater, musicianfriends gibi sitelerin viewlerine bakıyorum. Gitara çamur atmak değil kesinlikle ama mesela bazı videoları var; orjinal gitarla modellemesini yan yana çalıyordu elemanlar. Yani heralde absolute değilim. Farkı çok rahat algılayabildim. 2. Olarak fret buzzdan çok dem vurulmuş. Benim gitarda en korktuğum şeydir fret buzz çünkü başıma geldi ve hala da gelmeye devam ediyor.

Fabrikasyon gitarların tamamında fret buzz gibi şeyler olabilir, sadece tesviyeye bakar, kaldıki Epiphone, Squier gibi markalarda bu olasılık daha fazla.
En başından beri orijinali ile aynı olmayacağını zaten bende söylüyorum. Farkı duyarsınız inanırım buna. Ancak amfi ve efektlerde de aynı şey söz konusu.

@Grimreaper21 al bir Kore Epiphone Sheraton II, jazz-blues mevzusunu kapat :) Bugün Ankara'ya döndüm, 1 saat kadar stüdyoda deneme imkanım oldu. Tam o yazdığın "ton potunu kısıp sap manyetik" tonunu büyük amfilerde duymak güzel geldi bana da. Maple sever biri olarak yine rosewood gitara kalmak üzücü, ama sanırım bir Gibson olmadıkça veya bas gitarıma yatırım yapmayı düşünmedikçe bu gitar kalır bende.

Ve ayrıca, 335 tip gitarlar için aynı fiyat aralığındaki gitarlar, ev ortamında kullanabileceğin (stüdyovari amfiler almayacaksan) amfiler için öyle aşırı bir fark duyulmuyor. Hele kayıt yapacaksan, bilgisayar ortamında çok daha fazla minimize edebiliyorsun o farkı. O yüzden hoşuna hangisi gidiyorsa al, çok da "şey etmemek" lazım :D

Fabrikasyon gitarların tamamında fret buzz gibi şeyler olabilir, sadece tesviyeye bakar, kaldıki Epiphone, Squier gibi markalarda bu olasılık daha fazla.
En başından beri orijinali ile aynı olmayacağını zaten bende söylüyorum. Farkı duyarsınız inanırım buna. Ancak amfi ve efektlerde de aynı şey söz konusu.
Telenin sap manyetiğini humbucker'a çevirmek yetiyor mu sadece? Siz anahtarında değişmesi yani bağlantı şeklinin değişmesinden söz etmiştiniz.

İşçilik Kore'de Amerika'ya göre ucuz tabiki. Ama alacağın Çin malı Epiphone gibi gitarlardan da yüksek işçilik bekleme, bence alır almaz bir lütiyeye götürüp bir bakımdan geçirtmek gerekli.

İşçilik Kore'de Amerika'ya göre ucuz tabiki. Ama alacağın Çin malı Epiphone gibi gitarlardan da yüksek işçilik bekleme, bence alır almaz bir lütiyeye götürüp bir bakımdan geçirtmek gerekli.
Bendeki epiphone les paul custom kore malı mükemmel işçiliği olan bir gitardı. Sattığıma en mecbur kaldığım ve en pişman olduğum gitar oydu. Bir gibson kadar les pauldü çünkü. Semi hollow bir epiphone alırsam zaten kore üretim olmasına dikkat edecem.

Kore işçiliğine kötü demiyorum aslında fakat mesela prs nin se serisinde çok temiz bir işçilik olmasına rağmen hani fark kullanılan ağaçtan kaynaklanıyor fakat usa variaxta aynı işlemciyi kullanıyor kore variaxta

Bende var diye övmüyorum, hatta @Halilozz da sanırım benzerini söyler, Ibanez AS serisi işçilik açısından üretim yerine bakmadan alınabilecek gitarlardan biri. Epiphone pek öyle değil, hatta Gibson bile öyle değil.

Edit: Örnek; cilasının altında kirpik kalan ve görünen Gibson LP vardı, belki bulur eklerim buraya.
Edit2: Bulamıyorum...

Kore işçiliğine kötü demiyorum aslında fakat mesela prs nin se serisinde çok temiz bir işçilik olmasına rağmen hani fark kullanılan ağaçtan kaynaklanıyor fakat usa variaxta aynı işlemciyi kullanıyor kore variaxta

Yani ? Tam olarak anlayamadım ne demek istediğinizi. USA ve Kore Variax'lar aynı modelleme ünitesini kullanıyor, fark gitarda, ama ben USA modeline para vermezdim eğer modelleme kullanacaksam Kore yapımı olanlar kafi, parayıda gerçek bir James Tyler gitara vermeyi tercih ederim.

Biliyorum farkındayım. Bu ülkede sıfır alınmaz zaten yahu. Dövizin pahalılığını geçtim vergileri gitarın kendi fiyatı kadar nerdeyse.

İkinci el satanlarda yerine koyamayacakları fiyatlara satmayacaklardır, onlarda döviz olarak fiyat verecek haklı olarak ben aldığımda dolar düşüktü deyip ucuza satacağını sanmıyorum kimsenin. Bu arada semi-hollow için Amerika kıtasında üretilmiş ve uygun rakamlı bir önerim olmuştu daha önce onuda gözden geçirmende fayda var.

Bende var diye övmüyorum, hatta @Halilozz da sanırım benzerini söyler, Ibanez AS serisi işçilik açısından üretim yerine bakmadan alınabilecek gitarlardan biri. Epiphone pek öyle değil, hatta Gibson bile öyle değil.

Edit: Örnek; cilasının altında kirpik kalan ve görünen Gibson LP vardı, belki bulur eklerim buraya.
Edit2: Bulamıyorum...
El tezgahında üretilmiş ya belki luthier farketmemiştir :D şaka bi yana ibanezin caz gitar konusunda ne kadar başarılı olduğunu biliyorum. Caz kasa gitarda ilk tercihim ibanez olacak fakat epiphone'a bakarsam kore üretim bakacağım ki en azından işçiliğinden memnun kalayım :)

İkinci el satanlarda yerine koyamayacakları fiyatlara satmayacaklardır, onlarda döviz olarak fiyat verecek haklı olarak ben aldığımda dolar düşüktü deyip ucuza satacağını sanmıyorum kimsenin. Bu arada semi-hollow için Amerika kıtasında üretilmiş ve uygun rakamlı bir önerim olmuştu daha önce onuda gözden geçirmende fayda var.
Godin? Hemen bakayım ona gözden kaçmamıştı aslında fakat o gün 50 tane öneri olunca unutmuşum bakmayı.

Geri