Hangi elektro gitarı alsam? Yeni başlayanlar için tavsiye başlığı

335 kasa derken bahsettiğimiz zaten semi-hollow lamine archtoplar yoksa 330 kasa derdik. hollowbody onermiyorum çünkü kalın bir tel seti kullanmadıktan sonra ses alamayacak. bend yapamam diye de orta kalınlık teller takacak en iyi ihtimalle.
strat meselesine katılmıyorum, istiyorsa telecaster yoksa 335 uygun bence

Bu söyledikleriniz model adı semi hollow ve hollow body bir çok farklı gövde tipi var. Hollow body için söylediğiniz yanlış, kalın tel kullanmadan ses alamayacak derken neye dayanıyorsunuz, gerçekten klasik jazz tonunu zaten ince tellerle alamaz, aynı setup ile hem hollowbody jazz tonu hem twang tonu alması zaten imkansız ben bu yüzden bu ikisini tek gitardan beklemesini imkansız bir istek olarak görüyorum. Semi hollow da daha az feedback sorunu ile daha yüksek volume ve gain ile çalabilir, sapta clean jazz tonu için aynı tellerle aynı sesi verir ikiside.

Strat konusunda neye katılmıyorsunuz ? Dünya çapında hergün stüdyo da farklı albüm kayıtlarında çalan adamlara bakarsanız, bunların hepsinde köprüde humbucker bulunduran bir strat görürsünüz.

Peki Gibson Es dışında az çok söylediklerim çelişmeye başlasa bile önereceğiniz en iyi semi hollow gitar sizce hangisi? Epiphone Sheraton 2 mi, Ibanez As 93 mü, Gretsch g5420t mi yoksa epiphone joe pass mı?

Bu söyledikleriniz model adı semi hollow ve hollow body bir çok farklı gövde tipi var. Hollow body için söylediğiniz yanlış, kalın tel kullanmadan ses alamayacak derken neye dayanıyorsunuz, gerçekten klasik jazz tonunu zaten ince tellerle alamaz, aynı setup ile hem hollowbody jazz tonu hem twang tonu alması zaten imkansız ben bu yüzden bu ikisini tek gitardan beklemesini imkansız bir istek olarak görüyorum. Semi hollow da daha az feedback sorunu ile daha yüksek volume ve gain ile çalabilir, sapta clean jazz tonu için aynı tellerle aynı sesi verir ikiside.

Strat konusunda neye katılmıyorsunuz ? Dünya çapında hergün stüdyo da farklı albüm kayıtlarında çalan adamlara bakarsanız, bunların hepsinde köprüde humbucker bulunduran bir strat görürsünüz.

her iki konuda da tecrübelerime dayanarak söylüyorum
ton derken eq ayarından bahsediyorsunuz ama gitarınızdan amfinizden eq ayarlayıp her ton alırsınız
ince teller köprüden ön kapağa yeterli ve gitarın tınlaması için gerekli basıncı yapmayacaklardır dolayısıyla en basit anlatımıyla gitardan fiziksel anlamda doğru düzgün ses alamaz.
335 model adı evet biz de onu diyoruz. semi hollow lamine archtop gitar modeli. diğer hepsi de onun kopyası.

Hollow-body bir gitar istiyorsaniz (ki bu cesit gitarlari deneyimlemediysen calim rahatligi konusunu iyi dusunmen lazim cunku govdeleri buyuk ve kalin oluyorlar):
Ibanez Artcore ya da Artstar serisi gitarlar (Artcore Expressionist AFJ91 / AFJ95, AG95, AKJ95, Artstar AF155) ya da Godin 5th Avenue CW Kingpin II'ye
bakabilirsin. Bunlar hollow body lamine archtop gitarlar.

Joe Pass, Gretsch ve Ibanez full hollow, geriye sadece Sheraton kalıyor.
O zaman rotamı sheratona çeviriyorum. Ibanez gitara dokunmuyorum şu metal gitarı olan hani, yanına da bir strat ya da tele alırım belki. Herkese çok teşekkürlerimi sunarım. Belki ben bile ne istediğimi bilmezken bu rotayı sayenizde beraber çizdik sevgili forumdaş büyüklerim. Tekrsr teşekkür ediyorum.

her iki konuda da tecrübelerime dayanarak söylüyorum
ton derken eq ayarından bahsediyorsunuz ama gitarınızdan amfinizden eq ayarlayıp her ton alırsınız
ince teller köprüden ön kapağa yeterli ve gitarın tınlaması için gerekli basıncı yapmayacaklardır dolayısıyla en basit anlatımıyla gitardan fiziksel anlamda doğru düzgün ses alamaz.
335 model adı evet biz de onu diyoruz. semi hollow lamine archtop gitar modeli. diğer hepsi de onun kopyası.

Tecrübeleriniz yanlış söylüyor, burada gitarı akustik olarak çalmaktan bahsetmiyoruz, akustik olarak çalarsanız zaten semi-hollow da ince tellerle ses vermez, hatta hollowdan daha da az verir. Ses zaten fiziksel olarak alınır, kimyasal tepkimeyle ses alacak değiliz gitardan. Basınç kelimesi de yanlış ama çok fazla teknik ayrıntıya girip konuyu dağıtmayalım.

Amfi ayarı ile her tonu alabileceğiniz söylemek tamamen yanlış, bir single coil strat manyetiği ile istediğiniz kadar ayar yapın klasik jazz hollowbody tonu alamazsınız, ve humbucker manyetikli bir hollow body gitardan amfi ayarı ile strat veya telecaster tonu alamazsın.

Tüm semi hollow gitarların ES kopyası olduğunu söylemeden de bence biraz daha araştırın.

Ibanez AS93 full hollow degil semi-hollow.
Gitar hakkında bilgim yok ama Ibanez'in sitesi hollow diyor:

Hollow Bodies Artcore Expressionist - AS93 Artcore Expressionist | Ibanez guitars

Özelliklerinde center block diye bir şeyden bahsetmiyor, ama siteleri hatalı diyorsanız olabilir.

SPEC
neck type Expressionist 3pc Mahogany/Maple set-in neck
body Flamed Maple top/back/sides
fretboard Bound Rosewood fretboard w/Acrylic block inlay
fret Medium frets
bridge ART-1 bridge
tailpiece Quik Change III tailpiece
neck pickup Super 58 (H) neck pickup (Passive/Alnico)
bridge pickup Super 58 (H) bridge pickup (Passive/Alnico)
factory tuning 1E, 2B, 3G, 4D, 5A, 6E
string gauge .010/.013/.017/.030/.042/.052
hardware color Gold

O zaman rotamı sheratona çeviriyorum. Ibanez gitara dokunmuyorum şu metal gitarı olan hani, yanına da bir strat ya da tele alırım belki. Herkese çok teşekkürlerimi sunarım. Belki ben bile ne istediğimi bilmezken bu rotayı sayenizde beraber çizdik sevgili forumdaş büyüklerim. Tekrsr teşekkür ediyorum.

Sheratone blues tonu için John Lee Hooker dinlemen yeterli ama mini humbucker manyetikler yinede istediğin kadar koyu olmayabilir jazz için.

Bi tavsiye daha, Kanada yapımı semi hollow ve Gibson'a kıyasla ucuz denebilecek bir gitar.

Godin Guitars - Montreal Premiere

Son düzenleme:
Ben center-block oldugunu biliyorum. Ama Ibanez'in sitesi dahil cogu yerde nedense center-block olup olmadigi ve varsa hangi agactan yapilmis oldugu yazmiyor. Sweetwater sitesinde tanitiminda su sekilde bahsedilmis:
Ibanez AS93VLS Artcore Semi Hollow

"Semi-hollow flamed maple body with sustain block for acoustic resonance and naturally bright tone"

Son düzenleme:
Onlarda sadece semi hollow demiş ama özelliklerinde yine yazmıyor center block, Musician's Friend'de hata yapmış olabilir. Yinede kesin bilgim yok.

AS serisi semi hollow ve center block var. AF serisi Hollow. Muhtemelen maple olması gerekli. Ibanez'in thinline olan hiç bir gitarı tam boş değil. Ayrıca 93 ve sonrasında olan Super 58. farklı bir manyetik. Eski Japon üretimi AS200'lerde olan Super 58'le aynı değil.

Bu videoda Epiphone Joe Pass (Galiba bu kadaya ek olarak jazzboxta deniyor.) Vs Gretsch g5420 karşılaştırılıyor. Videodan çıkarımlarım şu. Joe passtan gayet güzel klasik caz tonu çıkıyor. Gretsch den çok güzel twang ton çıkıyor. Fakst videoya yapılan bir yorum sayesinde farkettim de. Epiphone video boyunca neck gretsch bridgr manyetiğinde çalındı. Acaba gretsch'i neck manyetiğinde düşük ton ve volume'da kullanırsam. 0.11 tel takımıyla ve flat wound tel takımıyla epiphone daki gibi bir ton alabilir miyim? Telin 0.11 olması twang tonu yumuşatır mı? Flat wound yumuşatır mı?

Benim video'dan gorebildigim kadariyla her iki gitar da video boyunca switch ust pozisyonda iken yani neck manyetiginde kullaniliyor...
Video yorumlarinda bir yorumcu Gretsch'in bridge pozisyonunda calindigini yazmis ama o yorumun altinda baska birisi Gretsch'in de
neck pozisyonunda calindigini yazip duzeltmis...

Bu videoda Epiphone Joe Pass (Galiba bu kadaya ek olarak jazzboxta deniyor.) Vs Gretsch g5420 karşılaştırılıyor. Videodan çıkarımlarım şu. Joe passtan gayet güzel klasik caz tonu çıkıyor. Gretsch den çok güzel twang ton çıkıyor. Fakst videoya yapılan bir yorum sayesinde farkettim de. Epiphone video boyunca neck gretsch bridgr manyetiğinde çalındı. Acaba gretsch'i neck manyetiğinde düşük ton ve volume'da kullanırsam. 0.11 tel takımıyla ve flat wound tel takımıyla epiphone daki gibi bir ton alabilir miyim? Telin 0.11 olması twang tonu yumuşatır mı? Flat wound yumuşatır mı?

Ukalalık gibi algılanmasın ama daha önce belirttiğim gibi aynen, Gretsch'in FlterTron humbucker manyetikleri Chet Atkins'in isteği üzerine dizayn edilmiş, nev'i şahsına münhasır manyetiklerdir. İnan bana dediğin gibi bir şey mümkün olsa yardımcı olabilecek tavsiyelerde bulunurdum ama bu twang ile jazz tonunu bir gitarda bulma sevdasından vazgeçmen gerekiyor.

Geri