Analog Pedal Yapmak (Genel Bilgiler)

Benimde bi sorum var.bende kendi kablolarımı fln evde yapıyorum,tamir işlerinde kullandıgım havyalardan hiç biri bugune kadar düzgün çıkmadı.analog pedal yapma işini bayadır düşünüyodum,yeni bir havya alıp başlıcam bu işe.elinizdeki ucuz ve memnun oldugunuz bi marka varsa verirseniz memnun olurum.gerçi hepsi çin malı ama hiç olmasa düzgün olsun.
bunun dışında bi diğer sorum bu pedal devrelerini hazırladıktan sonra tek kutuya koymak mümkün olurmu.yoksa devreler açıkta oldugu için birbirini etkilermi.(benim düşüncem solidworks de bi kutu çizip,örnek olarak xtlive dan biraz daha ufak,üzerinde switchler ve potanslar için uygun delikler.pedallar arası bağlantılarıda kutunun içinde tamamlamak istiyorum.kısacası prosesör gibi tek parça bir pedal seti.
son sorum =)
analog dizilimini pek bilmediğim için soruyorum bunuda.farzedelimki ben bu kutuyu yaptım içinde 4 pedal birbirine bağlı.bir adette boss pedal aldım.ve bu pedalın benim pedal sıralamamın ortasına girmesi gerekiyor.bu pedallarıda setup a katabilmek için extradan 2-3 jack girişi koymak mümkün olurmu?
ben makineci oldugum için bu kadar yüzeysel yazabildim soruları.acemiyim elektronikte kusura bakmayın.
saygılar...

makineci olduğun solid work fantezinden belli :D niye hepsini aynı kutuya koyacaksın? ayrı ayrı koy. havya dada solomon iyi marka biraz pahalı ama olcak o kadar. ben babamın bürosu müsait olunca ordaki havyayı kullanıyorumda ona havya denmez herhalde büyük makine gibi bişey bir havya birde pompa çıkışı var

eimer demiş ki:
bazı dallamalarda ankarada bilmem ne dede 4 milyona 15 cm kart basıyo diolardı allah allah çok sıkıldım bu forumdan girmeyecem bir daha!
hep aynı sorular hep aynı meseleler sıkıntı veriyor

terbiyesizlik etme.burada herkes adap sınırları içinde fikrini söyleyebilir.
:evil:

kutuyu maliyet için düşündüm,küçük kutu yaptırmak maliyetli olur sanırsam.şöyle bi levha alıp eğip,üstünede belli aralıklarla 4 delik armak daha ucuz olur gibi geliyo ama net bi bilgim yok.beni düşündüren o devre sistemleri çıplak şekilde yan yana durucaklar,acaba birbirlerini etkilerler mi?yada bi şekilde izolasyon sağlanırmı?
saygılar...

kutuyu maliyet için düşündüm,küçük kutu yaptırmak maliyetli olur sanırsam.şöyle bi levha alıp eğip,üstünede belli aralıklarla 4 delik armak daha ucuz olur gibi geliyo ama net bi bilgim yok.beni düşündüren o devre sistemleri çıplak şekilde yan yana durucaklar,acaba birbirlerini etkilerler mi?yada bi şekilde izolasyon sağlanırmı?
saygılar...

fretmania
bende analog pedallardan oluşan bir board düşündüm ama..hepsinin ayrı ayrı olmasıyla bir kutu içinde olması pek farklı birşey değil gibi geldi.

izalasyon falan yapılır hiç sorun olmaz 8 li board bile yapılır.ama ortaya sonradan pedal eklemek için jack olayını bilemiyorum..

ayrı ayrı yapmak daha iyi gibi ilerde pedalların biri arıza verse koca boardla uğraşmazsın.yada pedal sıralamasını kafana göre değiştirebilirsin,sonradan pedal alınca istediğin yere koyarsın falan baya avantajlı yani

bendeki havya soldering iron diye çin malı birşey 30w..ama fena değil sapı falan baya güzel.koblosu kalın..iş yapıyor 5ytl :)

bu arada sakin olalım arkadaşlar..

pedalist demiş ki:
eimer demiş ki:
bazı dallamalarda ankarada bilmem ne dede 4 milyona 15 cm kart basıyo diolardı allah allah çok sıkıldım bu forumdan girmeyecem bir daha!

hahah senle tartışmam bile dallama dedim sen neden alınıyosun?
banditoya katılıyorum sakin ol!

eimer demiş ki:
pedalist demiş ki:
eimer demiş ki:

alınmadım ama yorum yapan arkadaşlara hakaret olarak algıladım. burada birirbirimize saygılı olalım

yaa bırakalım bu tartışmaları pedal işine bakalım kim ne düşünürse düşünsün herkesin düşüncesi kendine..

jimi hendrix fuzz face şemasını buldum pcb si yok kendim çizmeye çalışacam olmadı birine yaptıracaz artık.. elinde olan varsa buraya upload ediversin

hatta bulduğunuz ilginç pedalları buraya koyarsanız herkesin işine yarar isteyen varsa bendekileri koyarım..

eimer demiş ki:
pedalist demiş ki:
eimer demiş ki:

O dallama dediğin adamalardan biri benim heralde.Burada forumda insanları kazıklamaya çalıştın sonra biz engel oldukmu dallama olduk.Ne güzel vallaha biz ses etmeyelim sende düdükle milleti dimi..Ben diyeceğim son şeyi söyledim bu konuda.Ne yazarsan yaz cevap ta yazmayacağım ama eğer foruma bi daha girmicem yazıp tekrar giriyosan sende vardır bir dallamalık ;)

ayrıca şu garip kuş çığlığı efektini falan deniyen varmı?nedir nasıldır..Ayrıca pedal yanısıra buraya manyetik(sustainer yapımı yada ebow için) uğraşan arkadaşlarda yazarsa çok sevinirim.Ben bobin teli bulamayıp ebowu elimdeki bir bobin teli ile sardığım için çok az titreşim oluyor.Ebow yapmayı deneyen varmı?

evet nasılda bilmişsin kendini. ulan hem bişey ürettiniz yok hemde milletin işinede engel oluyosunuz baskılı devre olayında 1 ay boyunca aradım bütün istanbulu araya bi ton tanıdık soktum. kimse 1 devre için uraşmıyor en az 50 tane sipariş vermen lazım vs. ben yapmışım bi gt2 kartı deliği şusu busu 3-4 saat uraşmışım bırakta emeğimin karşılığına ben karar vereyim sen kim oluyosunda benim yaptığım işe değer biçiyosun kendini bilmez adam! bırak almayacaksan ne laf atıyon? fiyatı uygun bulur kimisi 3-4 saat uraşmak pnp kağıdı aramak 15 etmez diyenler olabilir. niye ortalığı geriyosun. gt2 kartınıda sattım onuda bil! ayrıca sana bide ö.m atıyorum. ayrıca hergün girdiğim forumada haftada bir bakar oldum oda seni ilgilendiriyosa onuda bil!

wah pedalı ile uğraşan arkadaş varmı onuda merak ediyorum.Orada sarımlı bobin kullanıyoruz sanırım onu nasıl yapacağımızı bulamadım.Elle sarılmaz o meret heralde :LOL: Bi crybaby yapmayı istiyorum da :D :LOL:

yaa valla yakıştıramıyorum kocaman adamlarız burda birşeyler yapalım dedik 3 4 mesajda kavga çıktı..eğer böyle şeylere çok meraklı olan varsa bundan sonra buraya birşey yazmasın özel mesaj diye birşey var onu kullansın. bu başlığın adı kişisel kavga etme yeri değil. kavga ö.m la daha güzel olur

ayrıca ebow yapımı diye bir başlık var şimdi burada ebow yapmanın bir alemi yok.

arkadaşlar hepinizden rica ediyorum burayı kirletmeyelim her konu kendi içinde güzeldir.
ilerde bu başlık altına gitar yapımı falan diye birşeyler sormasın kimse gitsin başlık açma hakkını kullansın.

burada pedal satışı yoktur alım-satım forumunda isteyen istediği fiyata istediği pedalı satabilir.

şimdi gelelim bobin işine.hiç uğraşmadım ama bildiğim kadarıyla bobin sayacı diye birşey var yani kafadan bobin sarılmıyor.herhangi bir bobincide sardılabilirsiniz.illede kendim yapacam diyenler için dikiş makinasını bobin sayacı olarak kullanlar varmış.artık biraz araştırmak lazım

kuş çığlığı efekti ne?

eimer demiş ki:
evet nasılda bilmişsin kendini. ulan hem bişey ürettiniz yok hemde milletin işinede engel oluyosunuz baskılı devre olayında 1 ay boyunca aradım bütün istanbulu araya bi ton tanıdık soktum. kimse 1 devre için uraşmıyor en az 50 tane sipariş vermen lazım vs. ben yapmışım bi gt2 kartı deliği şusu busu 3-4 saat uraşmışım bırakta emeğimin karşılığına ben karar vereyim sen kim oluyosunda benim yaptığım işe değer biçiyosun kendini bilmez adam! bırak almayacaksan ne laf atıyon? fiyatı uygun bulur kimisi 3-4 saat uraşmak pnp kağıdı aramak 15 etmez diyenler olabilir. niye ortalığı geriyosun. gt2 kartınıda sattım onuda bil! ayrıca sana bide ö.m atıyorum. ayrıca hergün girdiğim forumada haftada bir bakar oldum oda seni ilgilendiriyosa onuda bil!

-Bence takındığın tavır oldukça saldırgan ve seviyesizce.Kimin neyi,ne kadar üretip üretmediğini bilmediğin gibi,birde burada ahkam kesiyorsun.Ayrıca o "bişi ürettiğiniz yok hemde milletin işine engel oluyosunuz" dediğin arkadaş bir çok pedal yapmış,çalıştırmış bir arkadaş bildiğim kadarıyla,yani senin o nadide tanımına uymuyor malesef.

-Ankara'da hakikaten o fiyatlara devre kartı yapıyor hacı amca,kur bağlantını,istediğin kadar yaptır(1 tanede yapar 100 tanede)sonrada burada sat,sana engel olan yok.Ama mantıksız fiyatlar verdiğin zaman elbette insanlar buna tepki gösterecek,birşelerin düzelmesini bekleyecek.Yoksa ticaretten tatlısı yok.Sen para kazan,aynı zamanda yapamayanda uğraşmasın senden alsın ;)

eimer demiş ki:
...bırak almayacaksan ne laf atıyon? ...

-"Almayacaksan dükkanın önünü kapatma" zihniyeti de sana çok yakışmış,cuk diye oturmuş üzerine.Yıllar yılı bu zihniyetten çekti bu insanlar,seni de tebrik ederim o eski kuşak esnafların temsilciliğini başarıyla yaptığın için.

-Şimdi kesin "sana noluyo ne üzerine alınıyosun?" diyeceksin ama ben şahsen çok rahatsız oldum.Bu forumda kimse kimseye kötü sözler söylemiyor,küfür etmiyor.Normal hayatta arkadaşlarınla nasıl konuştuğunu bilemem ama buradaki insanlar senin ne sınıf arkadaşın,ne de mahalle arkadaşın.Bence biraz daha dikkatlli olmalısın kelimelerini seçerken.

Lions_in_the_cage ve serkann

esatburak: arkadaşlar ben ankaradayım bu metal kutulardn nerde bulabiliriz ? demiş yardım edersiniz heralde..

pcb çizimi için program arayanlar daha önce pcb basımı için verdiğim sesfrekans.sistemleri.com adresinde programlar var download kısmında.

dip trace türkçe bir program ve güzel bir olay var şemayı çiziyorsunuz pcb ye aktar diye bir seçenek var oradan pcb yapıyor kendi. programa resim aktarılabiliyor bu sayede şema çizimide kolay oluyor.resimi koyuyorsun şemayı çiziyorsun resimi kaldırıyorsun sadece şema kalıyor.

elinde jimi hendrix fuzz face pcb si olan varmı..varsa PDF yada resmini buraya koyun çok makbule geçer. yoksa kendim çizecem. (1 haftadır nette arıyorum bulamadım)

esatburak selam

Şimdi sana direk adını hatırmamadığım bir yer tarif edicem.Konya sokağa aşağı taraftan girip yukarıya doğru çıkarken saol tarafta bir pasaj var bu pasajı yıldırım elektroniğin olduğu pasaj diye sorarsan gösterirler.Orada 2. katta en sola dönersen en dipte metal kutu satan bir yer var.Hatta döküm aliminyum kutu satıyor ama fiyatları 10-15 civarı olduğu için ben onlara pek yanaşmadım.Orada arıca plastik olup üzerinde metal kapak olan kutular varki çok güzel bence onlar ben onlardan kullanıyorum onlara da bak derim.bi fotosunuda koyayım bak plastik kutuların ;)

http://img446.imageshack.us/img446/1798/im0001788sb.jpg

selamlar

öncelikle amatör şekilde gitar çalıyorum ve parasal imkaanlarım pek iyi olmadığı için cort s serisi elektro ve rockteck diye kötü bir markanın 10 wattlık amfisi var elimde. analog pedal yapma işi hoşuma gitti ancak elektronik bilgim çok iyi değil. ufak tefek işlerde lehim vs yapıyorum ama çoğu terimi vs bilmiyorum. hiç kart üzerinde çalışmadım. benimle özel olarak ilgilenmeyi göze alan ve tabiki bu işlerden anlayan varsa lütfen özel mesajla iletişime geçsin. saygılar...

dun karaköy den (karaköy pasajının karşısında kılavuz elektronik) aldığım metal switch (5 ytl) ancak üzerine basılı tutunca çalışan tarzda bir sw,tch çıktı adama 50 kere sormama rağmen bu tarzda çalışmadığını söylemişti proseslab dan 14 usd ye switch aldım arkadaşların bilgisine bu tür switch leri daha ucuza bulabilen arkadaşlar buraya yazarsa çok ii olur

Geri