İbanez ve Cort gitarların benzerlikleri/farkları

Bneimki tamamen kararsızlık.. ''vileshome'' isimli arkadaşa pm ile sordum hatta bu kadar insan neden ibanez diyor bütün bunların üzerine, rgt42 mi yoksa cort mu alsam senin görüşlerin nelerdir diye.. Ve ibanez hakkında öğrenebileceklerimin tamamını öğrendim.. Benim amacım sadece alabileceğimin en iyisini almak.. Ego tatmini gibi bir amacım olmadı.. :!:

Param olsaydı gider K7,JEMveya gibson LP alırdım kendime. Ama param olmadığı için paramın karşılığını en iyi veren gitarı seçtim o da Cort Z44 dü. Yani iş paraya bakar paran varsa illa "cort daha iyi" demem. Ama paran yoksa da cort çok iyi bir tercih oluyor.

LuciferioN demiş ki:
cort'un,ibanez'i eşekten düşmüş karpuza çevirdiğini bizzat ben kendi gözlerimle gördüm,daya doğrusu kulaklarımla duydum.. Özellikle sustain konusunda ibanez 11 sn civarında kalırken cort 30 sn yi bile rahatlıkla geçti.. kanıt budur.. :!: isteyen rg prestige serisi bir gitar ile evl k6 yı gider kendi dener bir müzikevinde ve farkı görür..

Bu test i Gitarci da mi gordun acaba? Cunku o k6 benim k6 mdı! Ve karşılaştırıldıgı gitarda ibanez rg2570 prestige di. Ben de aynı model ibanez alıcaktım ama k6 yı gorunce k6 almıştım sonra gitarım geldiginde 2570 alan diger bi cocugun gitarıyla karsılastırmıstık. Cok daha ucuz olmasına ragmen emin olun k6 o model den daha iyi cıktı :) Hala kullanıyorum ve cok memnunum! Gerekirse bi gitar daha alırım ama bunu satmam! Herkese tavsiye de ederim :)

10 gün içerisinde ben de gitar alıcam ve ben de kararsızım cort x-11 mi alsam yoksa ibanez mi alsam. ama tüm dünyada bütün üretilen ürünlerde şöyle bi mantık var bence pahalı satan bir markanın ucuz modelinden alacağına ucuz satan markanın pahalı modelinden al :)

dgunseli demiş ki:
10 gün içerisinde ben de gitar alıcam ve ben de kararsızım cort x-11 mi alsam yoksa ibanez mi alsam. ama tüm dünyada bütün üretilen ürünlerde şöyle bi mantık var bence pahalı satan bir markanın ucuz modelinden alacağına ucuz satan markanın pahalı modelinden al :)

Olayı kapmışsın evlat :D Genelde işe yarar bu teknik.X serisi alcaksan x-custom tavsiye ederim

cavernosum demiş ki:
Tarihin karanlık sayfalarına gömülesice kavga yine hortlayacak gibi sayın seyirciler :LOL:
:LOL: :LOL:

X11 lerin 2006 modelleri gerçekten çok iyi.Fiyatı da 500tl civarıydı.Paran yetiyorsa X-Custom tabiki ama yok o kadar para veremem dersen X11 oldukça güzel, 2006'dan itibaren daha iyi bluebucker manyetikler, daha iyi floyd rose ve sapta binding, jackson sharkfin inlaylere yakın bir inlay var.Transparan renker de çok güzel (ben siyah/yeşil gibi olanını çok sevdim)

invisiblekid demiş ki:
LuciferioN demiş ki:
cort'un,ibanez'i eşekten düşmüş karpuza çevirdiğini bizzat ben kendi gözlerimle gördüm,daya doğrusu kulaklarımla duydum.. Özellikle sustain konusunda ibanez 11 sn civarında kalırken cort 30 sn yi bile rahatlıkla geçti.. kanıt budur.. :!: isteyen rg prestige serisi bir gitar ile evl k6 yı gider kendi dener bir müzikevinde ve farkı görür..

Bu test i Gitarci da mi gordun acaba? Cunku o k6 benim k6 mdı! Ve karşılaştırıldıgı gitarda ibanez rg2570 prestige di. Ben de aynı model ibanez alıcaktım ama k6 yı gorunce k6 almıştım sonra gitarım geldiginde 2570 alan diger bi cocugun gitarıyla karsılastırmıstık. Cok daha ucuz olmasına ragmen emin olun k6 o model den daha iyi cıktı :) Hala kullanıyorum ve cok memnunum! Gerekirse bi gitar daha alırım ama bunu satmam! Herkese tavsiye de ederim :)

İnanamıyorum ya aktif manyetik takılı bir gitar ile pasif manyetikli bir gitarı sustainlerini yarıştırarak iyi-kötü diye nitelendiren bir arkadaşımız....şaka olmalı tüm bunlar değil mi....

Senin mantığından yola çıkarsak hani şu 150YTL'ye forumda zar zor satılan Squier gitarlara bitane Fernandes Sustainer Kit taksak demek ki dünyanın en iyi gitarı o demek senin için....Niye dediğini duyar gibiyim buralardan....Hemen açıklayım bu kitin normal manyetik duyumu dışında sonsuza kadar giden bir sustain özelliği var.

Yani gözünü seveyim be arkadaşım yani sen aktif manyetik ile pasifi daha birbirinden ayırt edemiosan sadece sustain ile gitarları kıyaslıosan ne olur ya hani sus et bişey yap foruma yazma duvara yaz falan yada bildiğin bi konudan bahsedelim lütfen 100lerce insan okuyo buraları sonradan işte gelip Ibanez RG2550 kontraplakmış diyen bir satıcıya inan insanlar çıkıyo ortaya....

Hayır olayı abarttığımı düşünüosunuzdur ama en basit mantık hatası şurada var Gitarcı yani Savaş Oğuz'un eline 10larca Cort EVL-K6 geçti peki neden kendisinin yıllardır sadece kullandığı gitarları pembe bir Ibanez ve diğeri Ibanez PGM....

Lütfen ya biraz mantık biraz bilgi biraz araştırma en azından aktif nedir pasif nedir bilin çok şey mi istiyorum abi....

Serkan, doğru yerden girip yanlış yerden çıkmışsın...

Çok haklısın, aktif ve pasif manyetikli gitarları sustain açısından karşılaştırmak doğru değildir ama belki Cort gitar yine de daha iyi olabilir aynen Ibanez'in daha iyi olabileceği gibi... Eşit şartlar altında karşılaştırmadan anlayamayız...

Savaş Oğuz ya da herhangi birisinin bir gitar tercihi de kendisine kalmıştır... Herkes en iyi gitarı almak istemeyebilir, sevdiği gitar yeterli özelliklere sahipse onu alır. Getirip de "madem öyle, şu kişi neden bunu almadı da onu aldı" diye tartışarak hiç bir sonuca varamayız...

Esas değinmek istediğim nokta ise; "sonsuza kadar giden sustain". Nedir bu? Açıklayabilir misin? Neden benim aktif manyetiklerim benim anladığım sonsuza kadar sustaini veremiyor, acaba hatalı üretim mi benimkiler? Fikrin var mı bu konuda?

Ya da hiç sonsuza kadar sustain verebilen bir gitar gördün, duydun, çaldın mı?

Böyle bir ihtimal varsa bunun feedback olabilme ihtimalini de hesaplarsan gerçekten faydalı olur forum ahalisine?

En son olarak eklemek istediğim de sustainin herşey olmadığıdır. Tamam olsa göz çıkartmaz, tuşenizle sustaininizi azaltabilirsiniz...

Şarkıları çalmanıza izin verecek kadar sustain iyidir... Hangi şarkıda 30sn. sustain işe yarar ki? Cort ve Ibanez'i veya bir başka markayı sustain açısından karşılaştırmak gaflettir. Ben hayatımda 5sn. sustain veren gitar görmedim çünkü...

Ekleme: Son 5sn. değeri "azami"dir.

Zaten değinmek istediğim nokta da oydu... Herşey birbirine girmişken Sustainiac gibi aletleri de karıştırmayalım ortaya...

Öyle bir yazmış ki sanki aktif manyetikler de sanki çok ciddi sustain veriyormuş gibi bir kavram çıkmış ortaya.

Aktif manyetiklerin titreşimi algılama eşiği düşüktür, bu yüzden pasiflerde titreşimin sonunda doğru algılanamayan kısımlarda duyulur ve sustain artar gibi gelir...

Sustainin esas kaynağı da teller, gövde, sap, klavye, köprü ve eşiktir. Yani önemli olan akustik sustaindir...

Sustainiac'lı Squier, EMG'li Cort, pasif manyetikli bir Ibanez bir arada olmaz... :)

bir kere yapılmış en süper gitar 1998 olympic white esp explorer'dır. bu gitara sahip olmayan herkes benim gözümde gitardan anlamayan cahil insanlardır ve bu gitarı bir kez çalsalar ellerindeki gitarları sobada odun niyetine yakarlardı, zerre kadar şüphem yok.

gidin paranız neye yetiyorsa limitinizi belirleyin, deneye deneye içinize sinen neyse onu seçin alın, sonra da onun bunun gitarına çamur atmadan çalmaya bakın. ne sen o gitar firmasının hissedarısın, ne de gitarından ibaretsin. bunlar neticede odun parçaları yahu :)

akord tutma gibi standart zorunlulukları geçiyorum, iyi çalamamanın, çamur gibi sesler çıkarmanın suçunu gitarına atanların ellerine daha iyi (pahallı) bir gitar verildiğinde de bir iyileşme görülmüyor ayrıca, bizzat tecrübeyle sabit :LOL:

Epiphone'un 500 dolarlık ortalama bi gitarından bi sürü 1000 küsür dolarlık gitarın sustaininden daha uzun sustain alınabilir. Sustain için dikkat etmeniz gereken para biriktirmek değil, neck-thru ya da set-neck, fixed bridge gitarlara bakınmak... :D Cort'un baya güzel gitarları var bu arada, özellikle akustiklerine daha bi ön yargısız bakmanızı öneririm.

Gitarları neye göre kıyaslıyolar hiç anlamıyorum, bana göre AC/DC'nin ölen vokalinin sesi karga gibi, yani benim grubuma başvursa bu eleman küfrederdim ama adamlar beğenmiş almışlar gruplarına. =) Demek ki iyilik kötülük kişisel bi şey. :idea: :LOL:

gogostar demiş ki:
Serkan, doğru yerden girip yanlış yerden çıkmışsın...

Çok haklısın, aktif ve pasif manyetikli gitarları sustain açısından karşılaştırmak doğru değildir ama belki Cort gitar yine de daha iyi olabilir aynen Ibanez'in daha iyi olabileceği gibi... Eşit şartlar altında karşılaştırmadan anlayamayız...

Savaş Oğuz ya da herhangi birisinin bir gitar tercihi de kendisine kalmıştır... Herkes en iyi gitarı almak istemeyebilir, sevdiği gitar yeterli özelliklere sahipse onu alır. Getirip de "madem öyle, şu kişi neden bunu almadı da onu aldı" diye tartışarak hiç bir sonuca varamayız...

Esas değinmek istediğim nokta ise; "sonsuza kadar giden sustain". Nedir bu? Açıklayabilir misin? Neden benim aktif manyetiklerim benim anladığım sonsuza kadar sustaini veremiyor, acaba hatalı üretim mi benimkiler? Fikrin var mı bu konuda?

Ya da hiç sonsuza kadar sustain verebilen bir gitar gördün, duydun, çaldın mı?

Böyle bir ihtimal varsa bunun feedback olabilme ihtimalini de hesaplarsan gerçekten faydalı olur forum ahalisine?

En son olarak eklemek istediğim de sustainin herşey olmadığıdır. Tamam olsa göz çıkartmaz, tuşenizle sustaininizi azaltabilirsiniz...

Şarkıları çalmanıza izin verecek kadar sustain iyidir... Hangi şarkıda 30sn. sustain işe yarar ki? Cort ve Ibanez'i veya bir başka markayı sustain açısından karşılaştırmak gaflettir. Ben hayatımda 5sn. sustain veren gitar görmedim çünkü...

Ekleme: Son 5sn. değeri "azami"dir.
..

Sonsuz sustainden kastım Sustainer Kit.Sustainer Kit'i söylememin nedeni gitarları sustain uzunlukları ile kıyaslayan arkadaşın yanıldığını anlatmak içindi.

Savaş Oğuz'un nedne Cort değilde Ibanez seçtiğini vurgulamamda arkadaşın sanki "Cort EVL-K6 ile Ibanez RG2570'i karşılaştırdık Gitarci mağzası ve ben Cort'un daha iyi olduğuna karar verdik" gibi bir ifade uyandıracak şekilde konuyu anlatmasıydı.Çünki biliyorum ki Savaş Oğuz böyle bir konuya onay verecek biri değil bu yüzden de o şekilde bir yanılsamayı ortadan kaldırdım.

yahu bu nedir yaa?

kız olursa allahtan, erkek olursa benden...

iyiyse günümüz biz şanslıyız, kötüyse allahtan...

Şimdi en iyi blues gitaristlerin BB King, açlıktan sürünen 7-8 çocuklu bir ailenin evladıyken, cebinde beş kuruş para yokken dandiğin allahı bir gitar ile meşhur oluyor. Adam müziğe başlarken bir Lucille yoktu mesela. Adam ünlü olana kadar Gibson gitarların yanından geçememiş. Şimdi Lucille kullanıyor, belki 100 tane Lucille gitarı var, hepsi Gibson'dan hediye. Adamın şarkılarını gitar çalmamış ki adam çalmış. Robert Johnson'dan başlasak BB King gibi binlerce müzisyen vardır. Yalnız blues dinlediğim için örneğim blues oluyor tabi, bu forumdaki genç arkadaşların tarzını dinlemedim, onun için farklı bir yönde örnek veriyorum.

Ama arkadaşların imzalarındaki bir dünya aktif manyetik, efekt, pedal ve prosesörü zeynel abidin cümbüş kullansaydı o ilk yaptığı aluminyum tencere banjo karışımı müzik aletinde kesin gitar virtüözlerine taş çıkarırdı.

Yani benim anlamadığım olay şu kavak ağacından gitara taksak dünya kadar dijital alet (şu analog konusuda apayrı saçma bir olaydır keza) şahane sustain elde edilir.

Tüm forumlarda konular bu tarz saçma sidik yarışına gidiyor, sanal ortamda hava atılıyor, nasılsa kimse kimsenin nasıl çaldığını bilmiyor.

Sen Satriani veya Steve Vai 'in eline ver unkapanı yapımı anadolu kavağından veya sunta elektro gitarı bu forumdakilerin alayının en baba custom shop gitarını bastırır, gömer, öldürür. Hala ne tartışılıyor anlamıyorum.

Geri