Barış Manço

""rock müzik yapan insanlar gerçek rock çının barış abi olduğunuda farketsinler lütfen.hatta türkiyenin ilk heavy metal parçası KARA SEVDA yıda farketsinler.""

Bu sözüne sonuna kadar katılıyorum.Umarım ailesi albümlerine gereken özeni gösterir..
(allbyrock yahoo messenger i bi açsan diyorum)

BarisManco demiş ki:
GORGOROTH666 demiş ki:
sana çoook teşekkür ediyorum serkan abi allah kısmet ederse mezarının yanına gelip saatlerce ağlamak istiyorum ona kızmak istiyorum azcık da olsa niye bizi bırakıpta gittin :cry:
tabi bütün bildiğim dualarıda okumak istiyorum

ya bişiy daha sorucam onun yüzükleri ne oldu bilen var mı bendede yüzük hastalığı varda eğer satarsalar ben almak istiyoeum hepsini
tabi pek sanmam ama söz benim olursalar onlara gözüm gibi bakarım :roll: :oops:

Dostum malesef bir kaç yüzüğünü eski karısı Lale sattı.Birkaçı hala duruyor.
Bende de 1 tane yüzüğü var.Bana hediye etmişti...Gözüm gibi
bakarım hala.Sahneye çıkarken hep takarım.ugur yüzüğüm.
serkan abi sana bişiy sööliycem bu lale manço dan nefret ediyorum bilemem artık ama nasıl bir saygısızlıktır ki barış abimiz öleli henüz bir ay olmasına rağmen başka adamlarla gülüp geçiyor tatil köylerinde gazetede okuduğum kadarıyla nasıl bir şerefsizliktir ki bu nasıl bir adilik barış manço ya o kadın onun soyadını taşımaya layık değil gitsin başka biriyle evlensin lanet olsun nefret ediyorum lale manço dan :evil:

Dostum zaten Lale Manço artık yok.9 temmuz 2002 yılında evlendi.O artık Lale Ahıskalı.O'nu unuttuk bile...Barış abide eminim unutmulştur.

Arkadaşlar Barış Manço'nun eski eserlerinin son kayıtlarla yani kendi deyimi ile full aksesuar yapılması için dernek olarak bizler şu sıralar büyük uğraş içindeyiz.

Ama gelin görünki istemekle olmuyor.Bir sürü engel ve prosedür karşımızda bizi bekliyor.

Bu konuda sizlerin destegine ihtiyacımız var.
Ayrıca LIVE IN JAPAN VOL.2 için Emre plak aramanız yeterli.Arayın mail atın isteyin.Benim istek faxım yeterli değil.Adam potansiyel istiyor.

Bu konuda BARIŞ MANÇO için birlik olmak en önemli şart.
www.gencbarismanco.org.tr.tc

mail atsan ne fark eder.kaç kere mail yolladık.gerçi live in japan vol.2 yi çıkarsalar ne olur.yine 2023 e yapılanı yaparlar ve güzelim eserleri demo albumlerden de daha beter halde sunarlar bize.

NE OLA YAR OLA
Göklerden daha mavi
Denizlerden daha derin
Topraktan güzel kokan ne ola
Rüzgardan daha serin
Basaklardan daha nazli
Ay isigindan ilik ne ola
Ahu gibi gözlerin
Baktikca yürek yakan yar ola
Cennet bahcesi kokan
Gögsünde cicek acan yar ola
Damla damla yagmurdan
Boynu bükük ciceklerden
Daha hüzün verici ne ola
Sonbahar yapragindan
Hele aksam günesinden
Daha icini burkan ne ola
Bugulu gözleriyle
Yollarimi bekleyen yar ola
Islak dudaklariyla
Bir garip türküsüyle yar ola
Göc eden kuslar gibi
Gidip gelir umutlarin
Umudun ötesinde ne ola
Nefesimde yasayan
Sicakligi paylasan yar ola
Yasam denen uykudan
Uyanmasini bilen yar ola...

arkadaşlar bu arada ÇAÐDAŞ TÜRK OZANI BARIŞ MANÇO adlı kitabı biliyormusunuz.akçağ yayınlarında çıkan kitabı birgül yangın araştırmış ve yazmış.kitap barış manço eserlerinin içeriği üzerine.
hatta barış mançonun lale mançodan önce bir evliliği daha bulunuyor.bu kişi bir belçikalı olup yengemiz mankenmiymiş neymiş.yaaaaaaaa.

Ödülleri:

1970’li yıllarda başlayan folk müziği rüzgarı, müzik dünyasına çok önemli isimler kazandırmıştı. Hümeyra, Esin Avşar, Barış Manço, Cem Karaca, Modern Folk Üçlüsü, Fikret Kızılok, Bora Ayanoğlu gibi. Bu yıl Barış Manço bu akımı doğrular bir biçimde Dağlar Dağlar şarkısı büyük bir çıkış yapmıştır.
1970 Dağlar Dağlar/ yılın bestesi.
1970 Derule / yılın düzenlemesi.
1971 Yılın erkek sanatçısı Aynı yıl Cem Karaca’nın söylediği Dadaloğlu, yılın düzenlemesi ödülünü kazanmıştı.
1971 İşte Hendek İşte Deve, yılın bestesi.
1972 Yılın erkek sanatçısı.
1973 Yılın erkek sanatçısı Aynı yıl, Nilüfer, yılın kadın sanatçısı.
1973 Hey Koca Topçu/yılın düzenlemesi.
1973-1974 yıllarında, Kurtalan Ekspres/ yılın topluluğu.
1973yılında SES Dergisi’nin Mayıs ayındaki araştırmalarına göre ayın altın sesleri: Barış Manço, Kalk Gidelim Küheylan ile Cem Karaca, Erol Büyükburç, Fikret Kızılok, Ersen, Kadın Sanatçılarda; Füsun Önal, Senden Başka ile,Ajda Pekkan,Şenay ve Selda. Bu yıl sinemadan birçok ismin sahnelere geçmesi ile de çok önemlidir. Bu isimler arasında, Sevdağ Ferdağ, Fikret Hakan, Murat Soydan, Fatma Girik, Selma Güneri, Sadri Alışık, Ekrem Bora sayılabilir.
1973 yılı birçok Türk sanatçısının Avrupa'da şanslarını denedikleri yıldır. Esin Avşar; Türk folkundan iki Fransızca parça yaptı, Hümeyra; Karacaoğlandan aldığı 2 bestesini plak yaptı. Diğerleri, Timur Selçuk, Ayla Algan, Tülay German'dır. Ajda Pekkan 4 yıl boyunca Parisde yaşadı. İlk yaptığı plak yirmibin civarında satmıştır. Barış Manço, tek başına ve uzun soluklu yaptığı çalışmaların kalıcı ve ve çok önemli olduğu yıllar sonra daha iyi anlaşılacaktı.
1974 Cem Karaca’nın söylediği Namus Belası, yılın bestesi.
1974 Kurtalan Ekspres/ Yılın Topluluğu.
1975 En çok dinlenen şarkılar listesinde, Barış Manço 2023 ile birinci sırada, Tanju Okan, Benim Halkım ile ikinci sırada, Şenay, Açıl Susam Susam ile üçüncü sırada yer almaktadır.
1979 Yılın erkek sanatçısı.
1979 Yeni Bir Gün/ Yılın şarkısı.
1980 Hey Dergisinin anketine göre, Barış Manço 3695 oy ile yılın şarkıcısı İkinci, Edip Akbayram, üçünçü, Erol Evgin seçilmişlerdir. Kadın sanatçılarda, Ajda Pekkan 4100 oy ile birinci, Nüket Duru ikinci, Sezen Aksu üçüncü sırada yer almaktadır. 1981 Barış Manço/ Yılın erkek sanatçısı, Arkadaşım Eşşek/ Yılın şarkısı, Kurtalan Ekspres/ Yılın topluluğu Hey Dergisinin düzenlediği ve Barış Mançonun birinci olduğu geleneksel ödül töreni konseri Şan Tiyatrosunda yapıldı. Bu törene, Nur Yoldaş, Saki ve Sultaniyegah şarkıları ile, Sezen Aksu, Kaybolan Yıllar ve Firuze şarkıları ile katıldılar.
1982 Barış Manço yine en iyi erkek sanatçı seçilir onu, Erol Evgin ve Neco izlemektedir. Kadın sanatçılardaki sıralama ise, Zerrin Özer, Nüket Duru ve Sezen Aksu dur.
1982 yılında ayrıca 45’liklerde Ali Yazar Veli Bozar İle Barış Manço liste başı, 33’lüklerde Ajda Pekkan Sen Mutlu Ol ile birinci, Sözüm Meclisten Dışarı ile Barış Manço ve Kurtalan Ekspres ikinci sırada yer almaktadır.

--------------------------------------------------------------------------------

Ünvanları:

Türkiye Cumhuriyeti: Devlet Sanatçısı Ankara (1991)
Hacettepe Üniversitesi: Onursal Doktora Ankara (1991)
Soka Üniversitesi: Uluslararası Kültür ve Barış Ödülü Tokyo, Japonya (1991)
Belçika Krallığı: Leopold II Şövalyesi nişanı Brüksel, Belçika (1992)
Fransa Devleti: Edebiyat ve Sanat Şövalyesi nişanı Paris, Fransa (1992)
Pamukkale Üniversitesi: Onursal Doktora Denizli (1995)
Min-On Sanat Vakfı: Yüksek Şeref Madalyası Tokyo, Japonya (1995)
Liege Prensliği: Onursal Hemşehrilik Beratı Liege, Belçika (1997)

:cry: :cry: :cry: :cry:

Elveda ölüm
Çoktan uçmuş güvercin tahta masam devrilmiş
Can dostum çomar uykuda
Tatlı komşu Ayşe teyze Emekli Salih Öğretmen
Hepinize hepinize elveda
Dostlar elveda

Gözlerim kurşun gibi ağır ağır kapandı bu gece
Elveda

Bencede...Barış Manço benim için hayran olduğum bir sanatçının yanında yüreğimde çok özel bir yere sahiptir.Barış abi fiziki olarak aramızdan ayrılmadan once kendisini yakından tanıdığım için kendini çok şanslı hissediyorum...

Ve ben kendisine hep Baba dedim...Çünkü manevi babamdı...Ben O'nu öyle yüreğime koydum....

Merak etme Barış Baba seni ne unutcak nede unutturacağım...İnsan Babasını nasıl unutabilir ki?Hele ki o baba Dünya'daki her insan ve her ırkça seviliyorsa....

Evet dostlar her yıl 1 Şubat Japonya'da yastır.Barış Manço'nun Türkiye'de doğru düzgün büstü olmamasına karşın(ki bu konuda belediyeye 100 kez yazı yazdım artık adamlarla kavga etcek durumdayım) TOKYA da büstü var.Ve 1 şubat'ta bu büst onunde anma töreni yapıyorlar...

GORGOROTH666 demiş ki:
hayır hayır gözyaşına da hayır inanmıyorum sana :cry:

Uffff yapma ya o parça bitiriyor beni

Nasıl böylesine rahatsın ki sanki hiçbir şey olmamış gibi
Yıllar boyu ümitsizce seni bekledim geldin mi ki
Bir gün olsun kapım çalıp halim nedir sordun mu ki

Çek ellerini ellerimden çek gözlerini gözlerimden
Bunca yıllardır yokluğundan alıştım ben yalnızlığa
İçimde bir çok şey kırıldı çok geç artık dönme bana

Hayır hayır boşuna yalvarma inanmıyorum sana
Hayır hayır gözyaşına da hayır inanmıyorum sana
Hayır hayır yüzbin kere hayır acı çektirme bana
Hayır hayır yüzbin kere hayır inanmıyorum sana

Sen hiçbir zaman dost olmadın
Hiçbir zaman destek olmadın
Yıllarca hep sustum ama bir tek şey istiyorum senden
Onurlu bir yabancı gibi lütfen artık çık git bu evden

Hayır hayır boşuna yalvarma inanmıyorum sana
Hayır hayır gözyaşına da hayır inanmıyorum sana
Hayır hayır yüzbin kere hayır acı çektirme bana
Hayır hayır yüzbin kere hayır inanmıyorum sana

Arkadaşlar Foruma şarkı sözlerini yazmasak.Herhalde herkes ezbere biliyordur zaten.Şarkı sözlerinin yerine mesela eğer varsa rahmetli ile olan anılarınızı yazsanızda ,bizimle paylaşsanız.Çünkü şarkı sözlerine zaten herkesin ulaşma imkanı var.

Elvis_is_Dead demiş ki:
Arkadaşlar Foruma şarkı sözlerini yazmasak.Herhalde herkes ezbere biliyordur zaten.Şarkı sözlerinin yerine mesela eğer varsa rahmetli olan anılarınızı yazsanızda ,bizimle paylaşsanız.Çünkü şarkı sözlerine zaten herkesin ulaşma imkanı var.

Şarkı sözlerini tabiki herkes biliyor ama amaç insanlara hatırlatmak.

Ben Barış Abi ile ilgili bir anımı da paylaşmak isterim.Lise yıllarımdı.Hergün gazete alıyor Barış abi ile ilgili haberleri takip ediyor onları kesiyor aldığım beyaz büyük bir ciltli deftere yapıştırıyordum.Sahaflardan filan eski resimlerini alıyor onlarıda deftere yapıştırıyordum.Böyle bir albüm yaptım ve Barış abiye götürdüm hediye ettim.Deftere bakarken gözleri doldu çok duygulandı hafifçe yanağıma eğildi bıyıkları ve saçları ağzıma değiyordu,yanaklarımı öptü ve bekle beni dedi...

Merdivenlerden evin üst katına çıktı.Elinde bir kutuyla döndü.Yanımda kutuyu açtı içi yüzüklerle doluydu...Seç beyendiğini al dedi...Nasıl heyecanlandığımı ve ellerimin titrediğini anlatamam...Kızardım sessiz kaldım.Utandığımı ankayan barış abi içinden bir yüzüğü aldı bana bunu alma başka al dedi...Ve son teklifim diye ekledi...Elimi ellerine uzattım elinde alma dediği yüzüğü aldım...

Hala saklarım onu....

Geri