Heavy Metal Için En Iyi Passive Manyetik ?

Agalar, bu konu çok karışık. Mevzu doğru gitar ve doğru amfiyi doğru manyetikle eşleştirip istediğniz tonu elde etmek ki, bunların hepsi subjektif şeyler.
Kısacası; gitardan ne istiyorsun? Daha çok gain? daha az/daha çok baz/tiz/mid? Gitarın ağacı ne? Manyetiğin ağaçla nasıl bir etkileşim içerisine girmesini istiyorsunuz?

Örnek 1a: Duncan JB, ıhlamur ve sabit köprülü gitarımda iyi sonuç vermedi, çok tiz geldi. Benzer bir köprüsü olan, tamamen maun bir gitarda bas/tiz dengeli oldu, stock manyetiğine göre daha yüksek bir çıkışı oldu. Aradığım ton midlerin çok gömük (scooped) olmadığı, classic heavy metal/80'ler tonuydu.
Örnek 2a: Aynı maun gövdeli gitara EMG81 taktım. Tizler ve midler ön plana çıktı, bu gitarı ful tüplü amfide modern heavy/death metal kaydetmek için kullandım.
Örnek 3a: Kızılağaç gövdeli, gül tuşeli gitara EMG81 ve S taktım. S orta/yüksek gain ve mid karakterli oldu, solo kayıtları için kullanıyorum.

Bu örnekler çoğaltılabilir haliyle. Deneme yanılma yoluyla tarz/kullanım amacına uygun sonuçlar elde ediliyor ama hacı manyetik şudur, tersini söyleyenin alnını karışlarım yapmayın. Kaldı ki, yukarıda Keith Merrow abinin dimebucker tonu çok kötü, ama zamanında dimebuckerlı bi gitar çalıp tona içim gitmişti. Diğer mevzu da şu: gitarı çalma stiliniz, tekniğiniz, vuruş şiddetiniz tona manyetikten daha etkili. Yani manyetik renklendirir ama asıl tonu belirleyen çalımınızdır (tone is in the hands mevzusu). Eğer belirli bir gitaristin tonunu beğeniyorsanız, aynı zamanda tekniğine özellikle dikkat edin, gitara nasıl vuruyor, nasıl dokunuyor.

Diğer önerim de şu: kaliteli bir havya alın, lehiminizi kendiniz yapın. Internette bir sürü wiring diagram var, manyetiklerin kablolama seçenekleri ve bunların sonucunda ortaya çıkan sonuçlar konusunda kendinizi bilgilendirin. Çoğu gitar dükkanına gittiğinizde bunları bilmezler ve standart kablolama yaparlar.

Özet olarak diyebilirim ki, çok okumak, çok dinlemek, tonla ilgili çok kafa yormak ve bayağı da para harcamak gerekir. Yok aga ben çalgıcıyım, ses mühendisi değilim, ona kafa yoracağıma gitarımı çalarım derseniz ona da saygım sonsuz.

Sert derken ne demek istedigini bilmiyorum, output diyorsan bir takim yanlislar var demektir fakat sh8 kesinlikle ve kesinlikle net bir manyetik degil, hatta belkide seymour duncanin urettigi en boguk manyetik.
Karakter olarak "sert" demek istemiştim. Evet çok az boğukluk vardı tonda ama yine de bana net ve tane tane geliyordu. Başka bir etkisi var mıdır bilemem(ekipman tuşe vs.). Ben manyetiğin karakterinden dolayı öyle olduğunu düşünüyorum ki uzun zaman da oldu manyetiği kullanmayalı. Yanlış hatırlıyorsam da kusuruma bakmayın.

Önceki sayfadaki vidyoda dikkatimi çeken Distortion, Tb4, 59/Custom hybrit, Custom ve Gus Blackouts oldu. Diğerleri çok boyutsuz gibi geldi.

levatin ' e yorumu konusunda katılıyorum. Doğru manyetiği bulana kadar gitarınızda birkaç deneme yapmanız gerekebilir. Hatta birkaç farklı gitar ile farklı kombinasyonlar sonucunda elde edilecek haz çok daha güzel oluyor :D

Birde eklemeden edemeyeceğim. SH8 boğuktur falan ama yerinde kullanıldığı zaman çok hoş olabiliyor. Fazla tizli bir gitarı dengelemede daha iyi manyetik düşünemiyorum. Hatta ve hatta uzun zaman önce duyduğum bir mite göre Sir James Hetfield hazretleri çakma Gibson kopyası uçan/kaçan V gitarında SH8 kullanarak bir süre çalmış ve Ride the Lightning albüm kaydındaki ses o gitar ve manyetiğe aittir. Kaynağını hatırlamadığımdan doğruluğunu tartışmayacağım ama o tonlarda bir SH8 tadı var gibi gelir bana da hep dinlerken.

Bu yuzden diyorum hepsini ayni gitarda denemek lazim diye. Ben hepsini jackson rr-1 ile denedim. sh6 biraz fazla tiz geldi, sh8 ise fazla boguk, en dengeli gelen sh5 oldu. Cikis olarak belki sh4 bir miktar yetersiz kalabilir fakat sh5 den fazla cikisli pasif manyetik gereksiz zira farkedemessin empedans yuksek oldugundan gerilim manyetik uzerinde kalir.

Maple tuşe kendi gitarlarım için bahsedersem tb serilerini gitarlarıma hiç uyduramadım. Ancak sh8 inanılmaz dengeli bir ton verdi. yukarıda bir sh 13 muhabbeti duydum. Maun gövde de kullandım gayet başarılı tonlar alabilirsin özellikle 80 sololarında hatta ummadığın kadar sıcak ancak maun dışında örneğin alder bir gitarda da denedim ancak o tadı alamadım. Yani kısaca gitar gövdesi- sapı ağacı ile kişisel sound tatminleri arasında bir seçimdir manyetik. Bir arkadaş sh8 duncan ın en kötü manyetiği gibi birşey söylemiş yukarda bana göre de en kötü manyetikleri tb serileridir. sh8 üzerine tanımam derim. Ama bu dediğim gibi kişisel tercihlerdir. Örneğin lynch sololarında o boğuk dediğiniz sh 8 çok tb den sıcak tonlar verdi bana. Smooth yönü ise 80' s riflerinde gayet etkileyici şahsen wasp, iron maiden, Y&T, dokken vs gibi türetebileceğim tarz grupların rifflerinde de çok hoşuma gitmekte sh8. Ama saygı duyarım kişisel tercihtir. birde gitarla alakalı tabi ki.

Maple tuşe kendi gitarlarım için bahsedersem tb serilerini gitarlarıma hiç uyduramadım. Ancak sh8 inanılmaz dengeli bir ton verdi. yukarıda bir sh 13 muhabbeti duydum. Maun gövde de kullandım gayet başarılı tonlar alabilirsin özellikle 80 sololarında hatta ummadığın kadar sıcak ancak maun dışında örneğin alder bir gitarda da denedim ancak o tadı alamadım. Yani kısaca gitar gövdesi- sapı ağacı ile kişisel sound tatminleri arasında bir seçimdir manyetik. Bir arkadaş sh8 duncan ın en kötü manyetiği gibi birşey söylemiş yukarda bana göre de en kötü manyetikleri tb serileridir. sh8 üzerine tanımam derim. Ama bu dediğim gibi kişisel tercihlerdir. Örneğin lynch sololarında o boğuk dediğiniz sh 8 çok tb den sıcak tonlar verdi bana. Smooth yönü ise 80' s riflerinde gayet etkileyici şahsen wasp, iron maiden, Y&T, dokken vs gibi türetebileceğim tarz grupların rifflerinde de çok hoşuma gitmekte sh8. Ama saygı duyarım kişisel tercihtir. birde gitarla alakalı tabi ki.

Tb serisi nedir? Öyle bir seri mi varmış? Bazı değişkenler olduğundan bahsettik zaten yukarda ama sen seymour duncan konusunda bilgi eksikliğin bu yorumlardan kacinmani gerektirecek seviyede gibime gelmekte.

Cevaplar icin tesekkurler, ne oldugunu biliyorum fakat tb bir seri degildir. Humbucker manyetigin tremololu kopruler icin yapilmis halidir. Sh8 invaderin uzerindeki kamyon canti somunlari olmasaydi tb8 de olurdu, ozaman onada mi tb serisi diyecektik :D

Mesela kotu dedigin tb SERISInden tb4 jb, yuksek kalite gitarlar uzerinde en cok kullanilan efsane olmus bir stock manyetik. Peki sh8 ? jackson wr1 disinda goren var mi?

Yeni Gibson Les Paul Tribute 60s aldım. Metal için ne tavsiye edersiniz. Çok sert istemiyorum (Kafamdakine en yakın Savatage tonları diyebilirim).
Köprü için :
Duncan Custom Custom SH 11
Duncan Distortion SH 6
Duncan Custom SH 5 karşılaştıracak var mı acep ?
SH 6 daha dolgun gibi geldi ama köprü için çok kapalı değil mi ?

Sap ?
P-rails, Full shred, '59 ???

Teşekkürler.

Cok yuksek cikisli bir manyetik arayisinda degilsen sh4 jb les paullere cok iyi gidiyor. Daha yuksek cikisli cozumler sh5 veya sh6 olabilir. Hepside ust frekans cevabi yuksek manyetikler, bunlar les paul ile iyi uyum saglayacaktir.

Tb serisi nedir? Öyle bir seri mi varmış? Bazı değişkenler olduğundan bahsettik zaten yukarda ama sen seymour duncan konusunda bilgi eksikliğin bu yorumlardan kacinmani gerektirecek seviyede gibime gelmekte.

Floyd Rose ya da tremelo sistemli gitarlar için üretmiş olduğu seri demek kardeş. Tabi sendeki bu yüksek bakış kendini nerelerde görüyorsan bilmiyorum ama benim gibi 20 senesini müziğe vermiş insanları aşağı görmek gibi tezahür edebiliyor. Duncan manyetikler hakkında eksik bilgiye sahipmişim. Sen alışmışsın burda birşeyden habersiz yeni müzikle uğraşan ya da uğraşmaya çalışan arkadaşlara bildiklerini ısıtıp ısıtıp sürmeye sanırım 2 aman abi iyi biliyosun muhabbeti de sanırım senin bir taraflarını kaldırmış. Duncan manyetikler hakkında o kadar bilgilisin ki kamyon civatası diyebilecek kadar da absürt ve müzik terimleri için çok basit bir söylemde bulunabilmişsin :) Evet üst düzey gitarlarda TB geliyor. Bir arada Duncan Designed geliyordu dediğin üst düzey gitarlarda. Charvel ın öyle üst düzey gitarları var ki Orjinal Fr ve TB-4 ile geliyor ama ne hikmetse o kadar üst kaliteki bu gitarlar 1700 Tl' den sıfırları pazara açılıyor. Yani bazen o kadar basit anlamsız yorumlar var ki kusura bakma da el sarımı manyetiklerin yapıldığı tesislerden gidip manyetik seçen biriyle konuşuyorsun dostum. Yani bilmem kaçlı yaşlarındasın ama sen daha pena tutmayı öğreniyorken farklı manyetikleri farklı farklı kombinasyonlarda kullanıyordum yani kimin bilgisiz olduğu 'kamyon civatası' yorumundan belli dostum. Pardon sen kamyon civataları konusunda da uzmansındır şimdi.

Ayrıca bilmediğim bir konu hakkında bir yorum yazmaktansa hiç yorum yazmamayı yeğlerim. Yani bir mevzudan kaçındığım yok. Yazdığım bir cevaba da bu derece sert tepki koyan bir insanın farklı psikolojik sorunları vardır sanırım hiç tanımadığı birine bilgi seviyen düşük diyerek küçümsemeye yeltenmen bende bunu ifade ediyor. Ego tatmini noktasında sorunlar mı yaşıyorsun buyur kamyon civatası kardeşim.

Konuyla alakalı olmayan bu yazı için muhatap dışındaki forum ahalisinden de özür dilerim. Konu kirliliği yarattığı için. Ancak muhatap kişi bilgisizlik ile yargılama davranışına girince takdir edersiniz ki cevaplama hakkım doğmuştur. Bundan sonra da bu muhatap tarzında davranış ve yaklaşımlar içerisinde konulara yorum yapmamam gerekliliği kanısına ulaşmış bulunmaktayım. İnsanları yanlış bilgi ve fikirlerinizle size iyi şekillendirmeler....

Son olarak Sh- 8 kötüdür arkadaşlar, çünkü kamyon civatası gibi vidaları vardır. O yüzden alıp- takmayın, kullanmayın.. Israrla söylüyorum TB serileri çok iyidir özellikle köprü pozisyonunda.... Peh peh bütün gitarlarda bütün manyetikleri denedi de yazıyor bu yorumu...

Cok yuksek cikisli bir manyetik arayisinda degilsen sh4 jb les paullere cok iyi gidiyor. Daha yuksek cikisli cozumler sh5 veya sh6 olabilir. Hepside ust frekans cevabi yuksek manyetikler, bunlar les paul ile iyi uyum saglayacaktir.

Çok ten kü. Ben de şahsen Sh6 ve Sh11 (custom custom ) arasında kalmış durumdayım. Sh11 daha açık frekanslı yani ritim için daha uygun gözüküyor. Soloda sapı daha çok kullanıyorum.

Floyd Rose ya da tremelo sistemli gitarlar için üretmiş olduğu seri demek kardeş. Tabi sendeki bu yüksek bakış kendini nerelerde görüyorsan bilmiyorum ama benim gibi 20 senesini müziğe vermiş insanları aşağı görmek gibi tezahür edebiliyor. Duncan manyetikler hakkında eksik bilgiye sahipmişim. Sen alışmışsın burda birşeyden habersiz yeni müzikle uğraşan ya da uğraşmaya çalışan arkadaşlara bildiklerini ısıtıp ısıtıp sürmeye sanırım 2 aman abi iyi biliyosun muhabbeti de sanırım senin bir taraflarını kaldırmış. Duncan manyetikler hakkında o kadar bilgilisin ki kamyon civatası diyebilecek kadar da absürt ve müzik terimleri için çok basit bir söylemde bulunabilmişsin :) Evet üst düzey gitarlarda TB geliyor. Bir arada Duncan Designed geliyordu dediğin üst düzey gitarlarda. Charvel ın öyle üst düzey gitarları var ki Orjinal Fr ve TB-4 ile geliyor ama ne hikmetse o kadar üst kaliteki bu gitarlar 1700 Tl' den sıfırları pazara açılıyor. Yani bazen o kadar basit anlamsız yorumlar var ki kusura bakma da el sarımı manyetiklerin yapıldığı tesislerden gidip manyetik seçen biriyle konuşuyorsun dostum. Yani bilmem kaçlı yaşlarındasın ama sen daha pena tutmayı öğreniyorken farklı manyetikleri farklı farklı kombinasyonlarda kullanıyordum yani kimin bilgisiz olduğu 'kamyon civatası' yorumundan belli dostum. Pardon sen kamyon civataları konusunda da uzmansındır şimdi.

Ayrıca bilmediğim bir konu hakkında bir yorum yazmaktansa hiç yorum yazmamayı yeğlerim. Yani bir mevzudan kaçındığım yok. Yazdığım bir cevaba da bu derece sert tepki koyan bir insanın farklı psikolojik sorunları vardır sanırım hiç tanımadığı birine bilgi seviyen düşük diyerek küçümsemeye yeltenmen bende bunu ifade ediyor. Ego tatmini noktasında sorunlar mı yaşıyorsun buyur kamyon civatası kardeşim.

Konuyla alakalı olmayan bu yazı için muhatap dışındaki forum ahalisinden de özür dilerim. Konu kirliliği yarattığı için. Ancak muhatap kişi bilgisizlik ile yargılama davranışına girince takdir edersiniz ki cevaplama hakkım doğmuştur. Bundan sonra da bu muhatap tarzında davranış ve yaklaşımlar içerisinde konulara yorum yapmamam gerekliliği kanısına ulaşmış bulunmaktayım. İnsanları yanlış bilgi ve fikirlerinizle size iyi şekillendirmeler....

Son olarak Sh- 8 kötüdür arkadaşlar, çünkü kamyon civatası gibi vidaları vardır. O yüzden alıp- takmayın, kullanmayın.. Israrla söylüyorum TB serileri çok iyidir özellikle köprü pozisyonunda.... Peh peh bütün gitarlarda bütün manyetikleri denedi de yazıyor bu yorumu...

Herseye tamam da el sarimi manyetik nasil oluyor o konu da da aydinlatirsan memnun olurum. Mesela orta cikisa sahip paf larin bile tek bobininde 5000 sarim var. Nasil sariyorlar yani?

Geri