Erdem Koca Guitars

Yine şahane olmuş.

Yaptığınız gitarlarda benim en çok hoşuma giden ise sanırım 2012-2013 döneminde yaptığınız ceviz kapaklı king v modeli idi. Halen arada bir girip fotoğraflarına hayranlıkla bakıyorum. Solak olduğum için ülkede V kasa gitar da bulamadığımdan resmen içime dert oldu o gitar :D

Yine şahane olmuş.

Yaptığınız gitarlarda benim en çok hoşuma giden ise sanırım 2012-2013 döneminde yaptığınız ceviz kapaklı king v modeli idi. Halen arada bir girip fotoğraflarına hayranlıkla bakıyorum. Solak olduğum için ülkede V kasa gitar da bulamadığımdan resmen içime dert oldu o gitar :D

Teşekkürler, yakında yeni bir V'ye başlayacağız gibi duruyor, netleşince burada paylaşırım.

Emre Gümüşoğlu hocamıza yapılmış bu gitarı deneme fırsatı buldum. Oldukça Ağır bir gitar dizinizin üzerine yapışıyor, ben bu sayede gitarın üzerinde rahatlıkla hakimiyet kurdum. Ve mükemmel bir işçiliği var çalmasanız bile karşınıza alıp saatlerce izleyebilirsiniz. Hatları , rengi, gold aksamı hepsi muhteşem bir uyum. Gördüğüm kadarıyla Erdem Hocamızın bütün gitarları kendine has bir görüntüye ve hatlara sahip. Saygılar hocam.

Merhaba, Selim Işık Custom'da kullandığınız tasarım size mi ait yoksa başka bir gitardan mı alıntı? Gitarın gövdesi çok hoşuma gidiyor ara sıra Selim hocanın dvdlerini açıp boş boş gitarı seyrediyorum bu nasıl bir güzellik :(

Bu forumu çok boşlamışım.. Yaz boyunca yaptıklarımı ekliyorum.

12973487_800957643371085_8868988602970179259_o.jpg
12970928_800957830037733_5315293261993253345_o.jpg
12968158_800958093371040_7281159771953675113_o.jpg

Merhaba arkadaşlar ben Erdem, gerek bu forumda gerekse diğer dijital mecralarda gitarlarımla, gitar yapımıyla ve genel olarak gitarla ilgili çok fazla soru geliyor. Hepsini cevaplamaya çalışıyorum ama bu cevapları genelde sadece soranlar okuyor. Sanırım burada bir başlık açıp sizlerle yazışmak faydalı olacak.

Bana gitarla ilgili herşeyi sorabilirsiniz ama öncesinde belirtmek istediğim tek birşey var. Fender Stratocaster'ı ve Gibson Les Paul'ü düşünün; ağacından tasarımına, donanımından çıkan tınılara, ölçülerinden görselliğine kadar neredeyse herşeyi birbirinden farklı iki gitar. Ama ikisi de güzel enstrumanlar, 60 yıldır kendilerini kanıtlamışlar, zamana meydan okuyarak hala üretilmeye ve kullanılmaya devam ediyorlar. Leo Fender ile Ted McCarty'e zamanında iyi gitar nedir diye sorsalarmış ikisinin de ne denli farklı cevaplar vereceğini tahmin edersiniz.

Demeye çalıştığım şu ki burada vereceğim cevaplar ve sergileyeceğim fikirler benim gitar yapımıma yaklaşımımı yansıtır. Başka markaların, yapımcıların bambaşka fikirleri ve yaklaşımları olabilir. Lütfen bu detayı gözden kaçırmayınız.

33339 eklentisini görüntüle

açılış yazınızı alıntılamamın sebebi şu baştaki edge zerolu gitar. Harika görünüyor. Hoş hepsi de güzel. Ben de 2012 Ocak ayından beri kullandığım Ibanez rg870qmz'ye edge zero modifiyesini (kendi köprüsü edge zero2) yapmak üzereyim. Ama kalın mi saddle'ının entonasyon gereği fazla geriye gitmesi gerekeceğinden, yatağın yarım santim veya oldu olacak 1 cm kadar genişletilmesi gerekeceğini düşünüyorum. Sizce gerekli ve pahalı bir iş mi olur? bazen de dremel alıp ben mi yapsam diyorum ama korkuyorum batırırım diye. Boya olayı zaten o kdar zor olmasa gerek sadece açık yeri boyamak için. üstüne de bi yapışkanlı keçe

Dosyalar

• 20151206_215920.jpg
    20151206_215920.jpg
    111.9 KB · Gösterim: 246
Son düzenleme:
açılış yazınızı alıntılamamın sebebi şu baştaki edge zerolu gitar. Harika görünüyor. Hoş hepsi de güzel. Ben de 2012 Ocak ayından beri kullandığım Ibanez rg870qmz'ye edge zero modifiyesini (kendi köprüsü edge zero2) yapmak üzereyim. Ama kalın mi saddle'ının entonasyon gereği fazla geriye gitmesi gerekeceğinden, yatağın yarım santim veya oldu olacak 1 cm kadar genişletilmesi gerekeceğini düşünüyorum. Sizce gerekli ve pahalı bir iş mi olur? bazen de dremel alıp ben mi yapsam diyorum ama korkuyorum batırırım diye. Boya olayı zaten o kdar zor olmasa gerek sadece açık yeri boyamak için. üstüne de bi yapışkanlı keçe

Evet aslında bu işler çok zor konular değil ama doğru aletler ve şablonlar olmadan yapıldığında kötü gözükebiliyor. Siz iyisi mi bir ustaya götürün derim.

Sevgili @erkozero

Öncelikle güzel işlerinizi takip ve takdir ediyoruz, elinize sağlık (y)...Sonrasında, acaba eklediğiniz gitarların özelliklerini ve daha da önemlisi tonları ile ilgili fikir vermesi adına videolarını paylaşabilir misiniz, lütfen :whistle: çok daha faydalı ve merakımızı daha fazla giderebileceğini değerlendiriyorum...

Sevgiler ve saygılar...

Sevgili @erkozero

Öncelikle güzel işlerinizi takip ve takdir ediyoruz, elinize sağlık (y)...Sonrasında, acaba eklediğiniz gitarların özelliklerini ve daha da önemlisi tonları ile ilgili fikir vermesi adına videolarını paylaşabilir misiniz, lütfen :whistle: çok daha faydalı ve merakımızı daha fazla giderebileceğini değerlendiriyorum...

Sevgiler ve saygılar...
Hatta jason beam gibi videolar eşliğinde, gitarların yapım aşamasıda olsa mükemmel olur. Bu şekilde youtubedan bile takipçi sayısı sayesinde gelir bile sağlanabilir.

Son düzenleme:
Emre Gümüşoğlu hocamıza yapılmış bu gitarı deneme fırsatı buldum. Oldukça Ağır bir gitar dizinizin üzerine yapışıyor, ben bu sayede gitarın üzerinde rahatlıkla hakimiyet kurdum. Ve mükemmel bir işçiliği var çalmasanız bile karşınıza alıp saatlerce izleyebilirsiniz. Hatları , rengi, gold aksamı hepsi muhteşem bir uyum. Gördüğüm kadarıyla Erdem Hocamızın bütün gitarları kendine has bir görüntüye ve hatlara sahip. Saygılar hocam.
Teşekkür ederim. O gitarın stilinin belirlenmesinde Emre'nin de çok katkısı oldu. Belli bir vizyonu vardı ve bana sadece bunu gerçekleştirmeye aracı olmak kaldı. Zaten Custom gitarların zevki de burada.

Geri