Cem Köksal

iyi bir gitarist olabilir belki ama anladımki o gün ki hareketleri ile en iyi'yi hak etmemiş bu adam...çok şişirmemek lazım bence artık bu adamı...bakalım korsan olmasında kaç tane sonradan yeni insan tanıyacak kendisini türkiyede..belki daha yumuşak olabilirdi ama gereğinden fazla abarttı...gerçekten çok antipatikti o gün ve bence eleştirilmeyi hakediyor... tama bir gerçek var ve bunu kendiside bildiğinden çok konuştu onu..ben en iyisiyim..istediğim gibi konuşurum olayına girdi..keşke öyle yapmasaydın be cem köksal....ayrıca bu ülkede bir akın eldes cem köksal kadar değer görmüyor ya ben ona yanarım...

Gerçekten bazı şeyleri anlayamıyorum.
Korsanı ve MP3"leri eleştirmek niçin antipatik oluyor acaba?
Tabii bu ülkede her şeyin o kadar çıvısı çıktı ki, doğru ve yanlış kavramlar yer değiştirdi...Çünkü televizyonlardan yapılan yayınların hepsi maalesef toplum ahlakını bozucu, seviyesiz ve yalan yanlış. Bütün gün insanların beynine yanlış mesajlar pompalanıyor. Bunun sonucu olarak da yanlış olan şeylerin savunulmasını yadırgamamak gerekiyor herhalde.
Hadi arkadaşlar hep birlikte mp3leri ve korsanı savunalım.
Bize de bu yakışır. :oops:

Bazı arkadaşların heyecanını anlıyorum. Cem Köksal yeni bir albüm yapmış, hürra hücum! bakalım bunu neresinden tutalım nasıl yerden yere vuralım şeklinde ön yargılarla kendi hayallerinde kurdukları tenkitlerle hemen yola çıkıyorlar.

Bir dakika.. Madem tenkit ediyorsun….birinci madde cd yi aldın mı? İkinci madde dinledin mi? Yani eserleri kaç kere dinledin. Sindirdin mi? Ne yapmış, ne anlatıyor farkında mısın?
Müziğin sözlerini orkestrasyonunu arka planlarını duydun mu?

Bu arkadaşlar bilmiyorlarsa ben yardımcı olayım; Cem Köksal, sadece gitarist değil, bir müzik adamı.Yani müziği tümüyle ele alan melodileri, sözleri, orkestrasyonu, düzenlemeleri, kayıt, mix, mastering, klip ve dvd’lerinin de mix ve mastringleri dahil olmak üzere, gecesini gündüzüne katarak çalışan bir müzisyen. Bu arkadaşların bunu da bilmemeleri normal. Çünkü cd yi almadıkları için içindeki açıklamaları da okuyamıyorlar.

Gelelim yeni cd sine dediğim gibi, güzel şeyleri yakalamak için biraz çaba sarfetmek gerekiyor. Çabuk tüketilen, saman alevi gibi, çabuk sönen piyasa şarkıları hemen kavranır kısa bir süre içinde yok olur gider. İyi melodilerin ise dinlendikçe tadı artar, hani derler ya “bak buraya yazıyorum” diye. İşte ben de buraya yazıyorum. ; iki ay içinde, yok şu şarkısı mı,
yok bu şarkısı beni daha etkiledi diye anketler yapılacak. Nereden biliyorsun derseniz ben cd yi gerçekten dinledim. Ya…

Cem Köksal'ı "Cem Köksal" olarak görmeyi acaba ne zaman öğreniriz.. Kıyaslama yapmadan dinlemek zor değil arkadaşlar inanın bir kaç insani özellik kazandırıyor bize. Kurtulalım ön yargılarımızdan, okuyalım Siyah Beyaz Masallar'ı..

tomjones demiş ki:
Bazı arkadaşların heyecanını anlıyorum. Cem Köksal yeni bir albüm yapmış, hürra hücum! bakalım bunu neresinden tutalım nasıl yerden yere vuralım şeklinde ön yargılarla kendi hayallerinde kurdukları tenkitlerle hemen yola çıkıyorlar.

Bir dakika.. Madem tenkit ediyorsun….birinci madde cd yi aldın mı? İkinci madde dinledin mi? Yani eserleri kaç kere dinledin. Sindirdin mi? Ne yapmış, ne anlatıyor farkında mısın?
Müziğin sözlerini orkestrasyonunu arka planlarını duydun mu?

Bu arkadaşlar bilmiyorlarsa ben yardımcı olayım; Cem Köksal, sadece gitarist değil, bir müzik adamı.Yani müziği tümüyle ele alan melodileri, sözleri, orkestrasyonu, düzenlemeleri, kayıt, mix, mastering, klip ve dvd’lerinin de mix ve mastringleri dahil olmak üzere, gecesini gündüzüne katarak çalışan bir müzisyen. Bu arkadaşların bunu da bilmemeleri normal. Çünkü cd yi almadıkları için içindeki açıklamaları da okuyamıyorlar.

Gelelim yeni cd sine dediğim gibi, güzel şeyleri yakalamak için biraz çaba sarfetmek gerekiyor. Çabuk tüketilen, saman alevi gibi, çabuk sönen piyasa şarkıları hemen kavranır kısa bir süre içinde yok olur gider. İyi melodilerin ise dinlendikçe tadı artar, hani derler ya “bak buraya yazıyorum” diye. İşte ben de buraya yazıyorum. ; iki ay içinde, yok şu şarkısı mı,
yok bu şarkısı beni daha etkiledi diye anketler yapılacak. Nereden biliyorsun derseniz ben cd yi gerçekten dinledim. Ya…

reklam kokusu alıyorum :LOL:

ben de sizin kadar dinledim cdyi ama gerçekten olmamış...

önce insanların fikirlerine saygı duymak lazım...
ben korsan savunucusu değilim ama bu sayede insanların daha çok yelpazeye açılması sağlanıyor...bence cem köksal eleştirirken biraz daha sakin olmalıydı dedim..sanki bir tek kendisinin albümü korsan basıldı(basılacak yada,anlayana)...bende güven erkin erkal rolüne düştüm burda:D...korsana tabiki hayır ama onunda(!) faydaları var...

Cem o gün Yuxexes"de albümüm korsan basıldı falan demedi.
Nasıl anlamadan dinlemeden yalan yanlış şeyler yazılıyor, işte bu da bir örnek.

yeni album u dinledim bence gayet iyi hatta bekledigimin cok üzerinde vokal muhtesem bi sese sahip. bir arkadasimiz album sarmadi filan demis tahminimce yas 10 ila 15 arasidir weya mor ve otesi gencliginden album gayet basarili. gayet iyi sololar iyi vokal ve cok iyi bir sound a sahip dinlemeden yada yalan yanlıs dinlenerek yorum yapilmasina cok karsiyim dinlemeyen arkadaslara siddetle oneriyorum albumu. illa ki albumde kendi hayatinizdan renkler bulacaksiniz...

Duruş problemli. Şöyle ki; ben bu pantolonundan çizmelerine kadar herşeyi malum kişinin taklidi olan gitaristin grubunun klavyecisinin haddinden fazla kendini beğenmiş bir tavırla, progresif müzik yapan sanatçıların bize etüdleri parça diye kakalayan ruhsuz ve boş insanlar olduklarını (tamamen böyle söyledi abartmıyorum) iddia etmesini anlayamadım. Bence direkt "siz gerizekalısınız" demek gibi birşey bu. Bilmiyorum belki "abi biz anca bu kadarını yapabiliyoz adamlar neler yapıyor yav çok kıskanıyom abi ben" dese daha açık ifade etmiş olurdu kendini. Ya da biz daha kolay anlardık demem daha doğru olur. Gerizekalıyız ya hani biz dünya çapında milyonlarca prog müzik seven insan...

Sanatçı sadece yaptığı işle değil düşünceleriyle de toplum içerisindeki...eeh

Daha ikinci albümden biraz fazla havalara girilmiş belli ki. Ama girilsin tabi Türkiye'de yapılmış en iyi iş buymuş ya biz de saygı duymak zorundaymışız kendilerine bunun için. Sanki başka bir ülkeden bir grubun daha kaliteli müziğini dinlemek için altı ay at sırtında seyahat etmek zorunda olmamız gibi bir durum var ortada. Ayrıca gerek kendisinin söylemlerinden gerekse forum(lar)daki Cem Köksal seven, takip eden arkadaşların yazdıklarından anladığım kadarıyla Cem Köksal'ın müziğini, gitar çalışını eleştirebilmek için de önce Cem Köksal kadar iyi gitar çalabilmeli, daha sonra onunkinden iyi bir de albüm yapmalıymışız. Profesyonellik bunu gerektiriyormuş. Ben hiç duymadım profesyonel müzik dinleyicisi diye birşey. Hani alsam gitarı elime çıksam karşısına "sen kim oluyon aslanım bah senden 5kat iyi çalıyom ben" desem de verse ağzımın payını.

Alıp bir bakmak istiyordum ben açıkcası şu Yuxexes programını izlemeden önce. Merak etmiştim artık. Hep konuşuluyor, arkadaşlar bahsediyor ben de gitarla ilgiliyim biraz falan ama artık kesinlikle düşünmüyorum dinlemeyi. Umursamayacaklardır tabi beni, benim gibi düşünen insanları. Nasıl olsa taa cehennemin dibindeki ismini bilmedikleri bir adaya bile dvd satabiliyorlarmış. Eh, istedikleri kadar saygısızlaşabilirler artık insanlara karşı.

yazış problemli. şöyle ki programda konuşulan herşeyi deforme edip negatif yapmak için çaba sarfetmişsin. ben de seyrettim o programı hiç te dediğin gibi şeyler söylemedi kimse. deselerdi emin ol millet senden önce 30 kere saldırırdı, bahane arıyor herkes birbirine girişmek için.. ayrıca burada tartışılması gereken müzik olduğu halde sen zaten dinlemiycem diyip adama saldırıyorsun. ya dinlemiycen bu adamı takmıyorsun zaten kibirliymiş çizme giyiyormuş, pantolon bişeymiş, daha ikinci albümde havaya girmiş (5 te havaya giriliyor ya genel kural) o zaman neden gelip forumuna yazıyorsun. kesinlikle dinlemeyi düşünmüyormuş.. vah vah..

Cem abi bu album yakismadi,bence sana!!milletin taklit olayınamı taktın ne yaptın?
Daha 1.albümü dinle dinle bitmez diyordum hala,kalite manyak derken böyle Murat ve Lynn turner dan sonra vasat besteli bi kadın arkadan depresif kadın hatıraları yazmis,Göksel sölüyo zannettim,dur bakiim --ilk izlenim-- önemlidir,ama yinede albumu 4-5 defa bastan asagi dondurup ondan sonra editlicemm burayii...yinede fikrim degismezse uzulurum...
D.theater koksuu cok aldim Malmsteen dururken tobe tobe:D

Ama su hiss kuvettliydiki,1.albumun 5 de 1 i kadar anca ugrasilmiss!!Eger oyleyse cok yazık...
Valse rosethal die b iparca var 1:40 ne demek ya?
Etud e benzio nerde winding road nerde bu?

Albümün yapım aşamasından biraz bahseder misiniz ?
Çok yorulduğum bir dönemde akustik parçalar besteledim, zaman içerisinde bu besteler yenileri ile harmanlandı ve sound'ları da değişti. Üç günlüğüne Çağatay Ateş ve Alpay Şalt'la Bursa Akçakese'ye gittik. Şarkılar son halini orada aldı. Sonra Koray da onları bir güzel süsledi. Tamamen ekip çalışması bir albüm oldu.

Bu yorum hosuma gitmedi,pro.luk diyodu,kendim icin yapiorum demis guzel,ama kendi icin yapma derecesinede dikkat edilmesi ve kenddi icin yaptigi muzigin kalitesinede dikkat edilmesi gerekir.Yoksa gercekten kendi kendine dinlenebilinir. sadece,barda,evde soylemek icin yapilan sarkılar degil bildigim kadarıyla bunlar.Aynı suda iki ke yıkanılmaz demis,herkes yıkanıo valla,,xxx derede yıkanacagıma aynı derede hayatımn sonuna kadar yıkanırım.

Parcalarin tamamının turkce olması hata,dimyata bulgura evdeki pirinc olmus gibi.Neyse dedigim gibi bunlar ilk dinlemelerim ama onemlidir,set me free gibi basari saglarsa cok buyuk süpriz olur bence..Cok ugrasiorum her seyle tek basima,yoruluyorum,para sııntısı var demis ins.dogru receteyi yazdı kendine o zaman...korsan mp3 diyo abi album basarili olmazsa korsanıda almazlar,turneye cikdin hepimiz gurur duyduk,en azından veriyoruz konsere 10,20 ytl demi??Sonuna kadar hakedilio ama ilk single masalı 5 kere dinledimm neyse bi sey demiiim:D
Ama just set me free kult ,pliste 3-4 sarkiyi dinliyorum tatmin oluyor,kapatiyorum...

Ayrıca Cem Koksal'ı sacma sapan elestirenler,ozetle Coca Colayla turneye cıkmıs insanlara yaptıgınız sacma yorumlar ı yparken beyninizi calıstırmayı deneyin..

şahsen sevinçliyim ve mutluyum.eleştrilerimiz gediğine oturmuş ve malmsteen kopyası arkadaşımız kendisini bizim sayemizde birazda olsa geliştirmiş.demekki eleştriyi odun gibi oturtmak faydalı oluyor.
gerçi albümün girişi gene buz gibi malmsteen kokuyor ama gerisindeki şarkılara baktığımda belirgin bir fark görebildim.

"haset" şarkısıysa dandik olmuş.içsel dünyasında kendisini sevmeyenlere karşı olan tırsısını ele vermiş.

yüxexes konusuna gelirsek.bir arkadaşımdan duydum olayı.mp3 konusunu anlatış biçimine biraz sinirlenmiş.yani hadi adam gibi müzisyensindir albümlerin 500.000 SATAR çıkar dersinki mp3'e karşıyım.senin albümün satsa satsa 10.000 satar gerisini de cebinden ödersin.sen kim mp3 hakkında konuşmak kim.ha dersenki mp3 yüzünden az satıyor bende sana derimki "hadi lan".

ayrıca bu herife virtüöz falan demiyelim lütfen,çünkü şarkılarını çoluk çocuk çalıyor.

Yaa ben bu eleştirilerde acaip kıskançlık seziyorum.

Ya Cem Köksal, gerçekten birilerine acaip fark attığınız için olmasın sakın.
Yok Yuxexes"de böyle demişsiniz şöyle demişsiniz. Amma da dikkatli
dinlemişler ve izlemişler sizi ya. Bu bile başarıdır bence.

MEYVE VEREN AÐAÇ TAŞLANIR MIŞŞŞŞŞ....

Kimseye saldırdığım falan yok. Yalnızca görüşlerimi yazdım. Yazamayacağım söylenmiş dinlemediğime göre ama konu başlığında "yalnızca şarkıları, albümleri konuşulacak arkadaşlar. Cem Köksal asla bir sanatçı olarak bütün halde ele alınmayacak. Duruşuna, düşüncelerine, grup elemanlarının yer aldıkları tv programlarındaki konuşmalarında söylediklerine, ima ettiklerine katiyen değinilmeyecek. Herşeyden önemlisi yalnızca yeni albümü dinleyenler konuşabilecek" gibi bir ibare yoktu. Mesajım rahatsız edici bulunduysa yetkili birilerine şikayet edilebilirdi.

Ayrıca yazışım problemli falan değil. Gayet açık ve net. :))

albüm baştan savma olmuş, başka da bir açıklaması yok bana göre. Bir de tv programında çok ayıp bir şey söylediler. yeni nesil kıymet bilmiyormuş, vs... bu yeni nesil lafı da moda oldu son günlerde. albümlerini alan yaş kitlesine bile olumsuz bakan tavrı anlayamıyorum. yoksa albümlerini 40 yaş üstü mü alıyor da biz mi bilmiyoruz?

Geri