Güç Dağıtıcılar (power Supply) Kablolar Ara Kablolar

Benim aradığım 1 adet 18v 1 adet 12v en az 6 adet te 9v ve tüm çıkışları izole olan bir adaptör ,sanırım voodoo ve trex chamelon dışında Türkiye de ulaşılabilecek bir seçenek yok.Joyo için tüm çıkışları izole desede yabancı forumlarda da okuduğum hepsinin ayrı topraklaması olmadığı fiyat olarak çok uygun kağıt üzerinde de ne ararsan var ama aklın bir köşesinde her zaman acaba olacak gibi.
Joyo izoleli değil, neden izoleli demişler ona bile anlam veremedim.

Yukarıda çok güzel açıklamalar yapmışsın eline sağlık, fakat şunu eklemekte fayda görüyorum; güç kaynağının izoleli olması herhangi bir şekilde pedalları korumaz. İzoleli çıkışların amacı ground loop oluşumunu engellemektir. Pedallarin koruması ise ters akım diyotu, kısa devre koruması ile yapılır.
@izzy, eyvallah, bilgi için teşekkürler.

Trafoya yardımıyla çıkışları manyetik kuplajlı dedik ama elbette elektriksel olarak izoleli. Sonrasında her bir çıkış için ayrı bir rectifier-filter-regulator var. Şunu buldum;

http://www.geofex.com/article_folders/spyder/spyder.htm

Bu tasarımda çıkışlar ve tasarım tam senin anlattığın gibi zaten. Şöyle sorular sorayım; diyelim ki bir terslik oldu ve ters akım geldi ya da kısa devre yaptık:

1) Trafolu power supply'ın tepkisi ne olur? Trafo yanar, pedallar sağlam kalır, doğru mudur? Lakin ben bu şekilde biliyorum. Ama sen diyorsun ki trafo da olsa ters akım diyotu, zıt direnç ya da kısa devre koruması da olması gerekir, yoksa pedallar yanar. Doğru mu anlıyorum? Burada o zaman trafonun amacı nedir?

2) Trafosuz power supply ama çıkışlar birbirinden izole. Power supply'a bağlı tüm pedallar kömür, doğru mu?

3) Trafolu power supply ama çıkışlar izoleli değil. Power supply'a bağlı tüm pedallar kömür. Doğru mu?

4) Bu yazdıklarından anladığım bir şey daha var. Birbirinden izole çıkışlara sahip olmayan bir power Supply, kendi içinde çıkışları "Daisy Chain" den veriyor gibidir diyebilir miyiz? Yani bir tane çıkış, aletin içinde bölünüyor, bildiğimiz Daisy Chain tipinde bir şekilde. Böyle değilse nedir?

O zaman birbirinden izoleli çıkışların tek amacı Ground Loop olayını çözmek. Peki diyelim ki bir çıkış bozuldu Power Supply üzerinde, izoleli çıkışları olanda da mı tüm çıkışlar aynı anda bozulur?

Bu konuda bir iki soru daha soracağım eğer seni yakalarsam :)

Verdiğin kaliteli bilgiler için de eyvallah, senin yazdıklarını forumda aratıp tek tek okumak gerekir.

Son düzenleme:
izzy, eyvallah, bilgi için teşekkürler.

Trafoya yardımıyla çıkışları manyetik kuplajlı dedik ama elbette elektriksel olarak izoleli. Sonrasında her bir çıkış için ayrı bir rectifier-filter-regulator var. Şunu buldum;

http://www.geofex.com/article_folders/spyder/spyder.htm

Bu tasarımda çıkışlar ve tasarım tam senin anlattığın gibi zaten. Şöyle sorular sorayım; diyelim ki bir terslik oldu ve ters akım geldi ya da kısa devre yaptık:

1) Trafolu power supply'ın tepkisi ne olur? Trafo yanar, pedallar sağlam kalır, doğru mudur? Lakin ben bu şekilde biliyorum. Ama sen diyorsun ki trafo da olsa ters akım diyotu, zıt direnç ya da kısa devre koruması da olması gerekir, yoksa pedallar yanar. Doğru mu anlıyorum? Burada o zaman trafonun amacı nedir?

2) Trafosuz power supply ama çıkışlar birbirinden izole. Power supply'a bağlı tüm pedallar kömür, doğru mu?

3) Trafolu power supply ama çıkışlar izoleli değil. Power supply'a bağlı tüm pedallar kömür. Doğru mu?

4) Bu yazdıklarından anladığım bir şey daha var. Birbirinden izole çıkışlara sahip olmayan bir power Supply, kendi içinde çıkışları "Daisy Chain" den veriyor gibidir diyebilir miyiz? Yani bir tane çıkış, aletin içinde bölünüyor, bildiğimiz Daisy Chain tipinde bir şekilde. Böyle değilse nedir?

O zaman birbirinden izoleli çıkışların tek amacı Ground Loop olayını çözmek. Peki diyelim ki bir çıkış bozuldu Power Supply üzerinde, izoleli çıkışları olanda da mı tüm çıkışlar aynı anda bozulur?

Bu konuda bir iki soru daha soracağım eğer seni yakalarsam :)

Verdiğin kaliteli bilgiler için de eyvallah, senin yazdıklarını forumda aratıp tek tek okumak gerekir.

1) Trafoyu yakacak kadar pedalın üzerinden akım geçse zaten pedal yanar. Şöyle düşün pedalın 20 mA çalışma akımı var, trafodan bir çıkışın 120 mA bu durumda bile zaten pedal trafodan çok önce yanar ki bunun toleransı var, hatta trafolar kısa devreye bile bir süre dayanabiliyorlar.

2) Trafosuz derken Joyo gibi DC girişli güç kaynaklarından bahsediyorsun sanırım bunlar izole değil, burda trafo kullanmaktaki hedef izolasyon, trafosuz güç kaynağı izoleli değildir. Fakat yukarıdaki senaryo aynen geçerlidir.

3) Güç kaynağında tek çıkışlı tek bir trafo var ise izoleli değildir, yine yukarıdaki senaryo geçerli.

4) MXR DC Brick gibi güç kaynakları izoleli değildir fakat pedalları bir daisy chain güç kaynağından daha temiz besleyeceğini gözardı etmemek lazım. Zira çıkışların en azından filtre ve regüle devreleri ayrıdır.

Aynen dediğin gibi izoleli çıkışın tek amacı ground loopu engellemek. Ama herhangi bir çıkış trafonunun primeri harici bir arıza sonucu çalışmaz hale geldi ise bile diğer çıkışlar düzgün şekilde çalışacaktır, bu sebeple de avantajı var. Yani çok büyük ihtimalle arıza durumda dahi diğer çıkışlar bozulmaz, görevini yerine getirmeye devam eder.

Kısaca koruma yöntemlerinden bahsedelim
Ters akım koruması;
- Amacı pedalları korumaktır. Pedalların bir çoğu negatif merkezli biliyorsun, fakat bazıları ters kutuplu olabiliyor. Gözünden kaçıp bağladığında pedal ters gerilime maruz kalır ve ters yönde akım oluşup pedala zarar verir. Bu sırada güç kaynağın nasıl olursa olsun normal rejiminde çalışır, ne zarar görür ne de pedalı korur. Bunun için pedalın girişine tek bir diyot koymak yeterlidir, bu diyot ters yönde gelen akımı engeller ve pedalı olası bir zarardan korur. Çok basit bir koruma yöntemi fakat bazı firmalar yine de uygulamıyor.

Kısa devre veya aşırı akım yüksek akım koruması;
- Amacı güç kaynağını korumaktır. Aklıma geldikçe söylüyorum yine söyleyeyim. GERİLİMİ KAYNAK, AKIMI YÜK BELİRLER. Burdan yola çıkarak yüksek akım veya kısa devre durumlarında zaten yük yani pedal arıza yapmış demektir, artık korunması gereken güç kaynağıdır. Dolayısıyla akım korumaları kaynak veya sistemi koruma amaçlı yapılır.

Gerilim koruması;
- Amacı yükü korumaktır. Pedal güç kaynaklarında bunu regülatör entegresi sağlar. Şebekeden, açma, kapama, devreye alma veya çıkarma, hatlara yıldırım düşmeleri gibi durumlarda darbeler ve anlık yüksek gerilimler evlerimize kadar gelebiliyor. Bu şekilde yüksek gerilim mesela 330 V geldiği bir senaryoda, 9 V olan güç kaynağı çıkışı 12-13 V a yükselir ve pedala zarar verebilir. Fakat regülatör entegresi sabit 9 V çıkışa sahip ve katologda belirtilen üst değerlere kadar bu sabit çıkışı korur ki bu değer en azından 30-40 V olur. Bu şekilde pedal olası yüksek gerilimden korunur.

Güzel sözlerin için teşekkürler ayrıca bu konuda eklemek istediğim diğer nokta, izolesiz güç kaynakları %100 gürültü yapar gibi bir algının doğru olmayacağıdır. Bu konuda pratik olarak daha deneyimli olan @antbalci dir ve kendisi gürültü yapmadığını söylemekte.

Cevabın için çok teşekkür ederim izzy, kendi adıma da, diğer okuyacaklar adına da. Çünkü Power Supply konusunda değinebileceğin her şeyi süper anlatmışsın abi. Ben şahsen yanlış bildiklerimi bu vesileyle öğrenmiş oldum.

@antbalci hocama ben de bu konuda katılıyorum. Trex Fuel Tank Classic kullandım ve bilindiği üzere 9V çıkışları izole değil. Tüm çıkışları kullanıp, kablolara bile dikkat etmediğim takdirde hiç gürütlü sorunu yaşamadım. Dediğiniz gibi %100 gürültü yapar demek yanlış olur. Evinizde ya da çaldığınız yerdeki elektrik sisteminizin kalitesi de sanıyorum buna bir etken.

Joyo Jp-01 power supply kullanan var mıdır, tavsiye eder misiniz?

tabi ki çok aşırı bir şey beklemiyorum, nispeten ucuz ama adaptör çoklamaktan iyidir diye düşünüyorum.
Aslında bu kadar meblağ ödemek istemiyorum ama idareten aldığım ve sonrasında değiştirmeye üşendiğim adaptör bazı pedallarda dip gürültüsü yapmakta(mt-2 ve ed-1) . Üzerinde ne kadar doğru olduğu bilinmeyen 500 mA olduğu yazılı fakat aynı değerlerde olan, takılı unutup yanan dandik adaptörde dip gürültüsü yoktu. Şu an için en fazla 2 adaptör aynı anda çalışacak(belki sonradan 3 olabilir).

iki adaptörle de aynı pedalları mı kullanmıştınız çünkü mt-2 ve ed-1 hali hazırda gürültülü pedallar, bir de birlikte aman allah ! adaptörden kaynaklanmayabilir diyecektim o yüzden ama öyleyse ben bu tarz power supplyların daha temiz enerji verdiğini düşünüyorum. Yukarıda bayağı açıklama var izoleli izolesiz farkları, trafolu adaptörler vs. Ben de 10 uçlu adaptör kullanırdım bir gün sahnede kısa devre yapınca ekipmanı korumak adına çok uçlu adaptörleri maziye gömdüm. Joyo var sanırım şu an satılıklarda ve fiyatı da uygun bence, kıytırık adaptörlerden daha iyi olacağı görüşündeyim.

Mt-2 ve ed-1 gerçekten gürültülü pedallar, fakat korkarımki burda kullanılan adaptörün bir regüle devresi dahi yok, zira ucuza alınan çoğu adaptörde bulunmuyor. İzolesiz olduğunda gürültü problemi olasıdır fakat regülesiz ise kaçınılmazdır.
Kısa devre koruması ise çok uçlu adaptörlerde de olabilir veya diğer kaynaklarda olmayabilir. Fakat dikkat edilmesi gereken kısa devre koruması pedalları değil güç kaynağını korur. Pedal kısa devre yaptı ise zaten o pedal arızalıdır, yüksek akım çeker ve güç kaynağını yakar, o sırada bağlı olan diğer pedallar ise bundan zarar görmez. Çok uçluların asıl sıkıntısı farklı toprak referansları oluşmasına sebebiyet verimesi sonucu topraklar arası akım oluşması ve bu akımın gürültü olarak açığa çıkması.

Sonuçlar;
1- Regülesiz kaynaklar da gürültü kesinlikle kaçınılmazdır, ayrıca şebeke gerilimdeki yükselmeler pedallarınıza zarar verebilir.
2- Regüleli zincir halinde çok uçlu olan güç kaynaklarında pedal sayısı artıkça gürültü yine kaçınılmaz olur.
3- Joyo, DC Brick gibi regüleli izolesiz fakat zincir şeklindeki kaynaklarda gürültü ihtimali oldukça düşüktür.
4- Regüleli ve izoleli kaynaklarda gürültü olanaksızdır.

Mt-2 ve ed-1 gerçekten gürültülü pedallar, fakat korkarımki burda kullanılan adaptörün bir regüle devresi dahi yok, zira ucuza alınan çoğu adaptörde bulunmuyor. İzolesiz olduğunda gürültü problemi olasıdır fakat regülesiz ise kaçınılmazdır.
Kısa devre koruması ise çok uçlu adaptörlerde de olabilir veya diğer kaynaklarda olmayabilir. Fakat dikkat edilmesi gereken kısa devre koruması pedalları değil güç kaynağını korur. Pedal kısa devre yaptı ise zaten o pedal arızalıdır, yüksek akım çeker ve güç kaynağını yakar, o sırada bağlı olan diğer pedallar ise bundan zarar görmez. Çok uçluların asıl sıkıntısı farklı toprak referansları oluşmasına sebebiyet verimesi sonucu topraklar arası akım oluşması ve bu akımın gürültü olarak açığa çıkması.

Sonuçlar;
1- Regülesiz kaynaklar da gürültü kesinlikle kaçınılmazdır, ayrıca şebeke gerilimdeki yükselmeler pedallarınıza zarar verebilir.
2- Regüleli zincir halinde çok uçlu olan güç kaynaklarında pedal sayısı artıkça gürültü yine kaçınılmaz olur.
3- Joyo, DC Brick gibi regüleli izolesiz fakat zincir şeklindeki kaynaklarda gürültü ihtimali oldukça düşüktür.
4- Regüleli ve izoleli kaynaklarda gürültü olanaksızdır.

Dediğinize katılıyorum özellikle 'ucuz adaptör' konusunda söyledikleriniz. Çok uçlu adaptörlere cesaret edemediğim için iki gün önce 4 adet Dunlop ECB03 adaptör aldım. Dün eve geldi. Gürültü kesinlikle yok. Ayrıca bu bahsettiğim adaptörler daha büyük boyutta idi önceden (yıllar önce aldığım bir tane vardı, halende kullanıyorum) şimdi hem boyutlarını , hemde ağırlığını bayağı bir düşürmüşler...

tavsiyeleriniz için teşekkürler.
teker teker çalıştırırım(ki bazen zor), adaptör mü alsam diye düşünürken işler power supply'a döndü, kararsız kalmıştım. şimdi siparişi verdim.

Rica ederim, Güç kaynağı konusunda bence biraz fazla tutumlu davranıyoruz. Erteleyebilirsiniz, pille veya evde bulduğunuz 9V negatif merkezli güç kaynakları ile idare edebilirsiniz (buraya dikkat geçtiğimiz günlerde doktoralı mühendis olduğunu iddia eden bir arkadaş cep telefonu şarj cihazı önerdi, yine aklıma geldi güldüm, şarj cihazı ile güç kaynağı farklı şeylerdir, aman dikkat.)
Küçük bir düzeltme yapayım yanlış yazmışım;

3- Joyo, DC Brick gibi regüleli izolesiz fakat zincir şeklinde olmayan kaynaklarda gürültü ihtimali oldukça düşüktür.

Joyo Jp-01 elime geçti, senkop müzikten taksitli 137 tl'ye aldım. İlk izlenim, MT-2 de dahi dip gürültüsü çok çok az ki diğeriyle resmen uğultu yapıyordu. Tekrar teşekkürler :)

Fenderin performance jakları hakkında bilgisi olan var mı?
Bugün o jaklardan 6 tane aldım. Şu anda 6 pedal kullanıyorum. 7. si de ay sonu gelecek. Fiyat/performans açısından çok fazla kablo denemediğim için bir şey diyemem ama önceki kablolarımdan sonra bu kabloları taktım, ödediğim her kuruşa değdi. Söylediğim gibi başka kablolar denemediğim için daha önce karşılaştırma yapamıyorum o fiyat aralığı ile. Önceki kullandığım kablolar da markasız pera müzikte 5 liraya satılanlardı.

Merhaba,
Ms Pozitron pedallar kullanıyorum, 1,2 amper ile çalışmakta olduklarını öğrendim Mustafa Bey'den. (elektrik bilgim, temelim yok.) Joyo JP-02 ile pedalları çalıştırmamım herhangi mahsuru olur mu? Binbir çabayla aldım, kömür olsun istemiyorum, yardımcı olursanız çok sevinirim.

Abi ben senin pedalları biliyorum, 1-2 amper çok yüksek bir değer, ortalama 30-40 ma çekiyordur hepsi :) Yani alacağın güç kaynağı 1000ma falandır herhalde en az. Onların hepsine yeter merak etme.

Hocam 1000mA (mili amper), 1 amper ediyor. Elinizdeki pedalların da her biri dediğim gibi taş çatlasın ortalama 50 ma civarı bir akım çekiyordur. Reverb pedalları çok yiyebiliyor yalnızca ama bahsettiğiniz kadarıyla reverb pedalı yoktu elinizde.

Kaç pedalınız vardı tam bilemiyorum ama 10 tane bile olsa, totalde 500ma yapar, 1 amper(1000ma) de fazla fazla yeter o açıdan bakılırsa.
Ancak bildiğim kadarıyla çıkışlar birbirinden ayrı ayrı Joyo'da, yalnız yine de her çıkış 100ma falandı galiba en azından? Eğer öyleyse rahatça kaldırır.

Ben Shakti 2'yi 100ma'lık çıkış ile kullanıyorum güç kaynağımda -ki onu da Mustafa abiden aldım ancak açık konuşayım tavsiye etmiyorum, çok büyük ve ağır :D- hiçbir sorun olmuyor. 3'te de olmaz.

Ben her pedal aynı akım çeker demiyorum zaten ama 100ma'dan fazla akım çekmez, bu yeterli :)
Yarın bir gün başka marka bir pedal alırken araştırın ama kitapçığını vs. bulmaya çalışın, ne kadar akım çekiyor bakın.

Geri