Amfi Lamba Değişimi Bias Ayarı

Merhabalar, elimdeki lambalı amfide Preamp kısmında 4 adet 12AX7 (ECC83) güç katı lambaları 2 adet 6V6 stok lambaları değiştirmeyi düşünüyorum yalnız kafama takılan şey (bias) ayarı eskiyi çıkar yeniyi tak işleminde bu ayar gereklimi yoksa bazı amfilerde 6L6 ile EL34 degişebiliyor bu gibi durumlarda yapılan birşeymi merak ediyorum. ve bu ayar kimler tarafından yapılabiliyor?

Eskileri aynı tip yeni güç lambalarıyla değiştirecekseniz bias ayarı yapmanıza gerek yok. Ancak alırken lambaların eşlenik çift olmasına dikkat edin.

Bu maalesef doğru değil, amfiniz Cathode biased değilse her power lambası değiştiğinde bias ayarı yaptırmanız gerekir. Amfinizin özelliklerini gogle dam aratarak öğrenmeden power lambası değişrirmeyiniz.

Son düzenleme:
Merhabalar, elimdeki lambalı amfide Preamp kısmında 4 adet 12AX7 (ECC83) güç katı lambaları 2 adet 6V6 stok lambaları değiştirmeyi düşünüyorum yalnız kafama takılan şey (bias) ayarı eskiyi çıkar yeniyi tak işleminde bu ayar gereklimi yoksa bazı amfilerde 6L6 ile EL34 degişebiliyor bu gibi durumlarda yapılan birşeymi merak ediyorum. ve bu ayar kimler tarafından yapılabiliyor?
Amplinin marka ve modeli nedir?

o değişimi eğer amfiniz öyle bi imkan veriyorsa yapabilirsiniz misal benim amfimde switch var 6l6 ya da el34 seçilebiliyor eğer bu şekilde bi imkan yoksa bias ayarı lazım fixed bias değilse mesa gibi.

Hortlatmis olacagim, yenisini acmaya gerek yok. Googledan arattim fakat tam olarak anlayamadim, blackstar ht 20 amfimin tum lambalarini banzai den alacagim ayni model belki farkli marka lambalarla degistirmek istiyorum. Eslenik olmali mi, bias a gerek var mi ayni model takmama ragmen, varsa ankarada kime yaptirabilirim?

Merhaba hazır konu hortlamışken ben de bir şey sorayım. Marshall dsl 5 drive da çalarken bir kaç keredir ses birden kısılıyor sonra açılıyor. Amfi mekaniğinden anlamıyorum hiç acaba lambaların ömrü bitmiş olabilir mi? Yaklaşık iki yıldır bende amfi haftada toplam 10 saat civarı bu amfiyi kullanıyorum.

Lamba omru bitmis hocam, aramiza hos geldiniz :)

Merhaba hazır konu hortlamışken ben de bir şey sorayım. Marshall dsl 5 drive da çalarken bir kaç keredir ses birden kısılıyor sonra açılıyor. Amfi mekaniğinden anlamıyorum hiç acaba lambaların ömrü bitmiş olabilir mi? Yaklaşık iki yıldır bende amfi haftada toplam 10 saat civarı bu amfiyi kullanıyorum.