Gitarını Göster Ey Turkrockcılar

Bir ara SRV ye makul fiyatlarda düştü birkaç R7,R8,R9. 2750-3250 bandında. Hatta kendi les paulumu alıp gittim karşılaştırıp deneyip almaya ama ne gerek var deyip almamıştım. Belki bir tanesi için ufak bir pişmanlık var ama çok değil.. Reissue da olsa maalesef hepsi, hah, işte budur dedirtmiyor bana ama bazısı hakikaten çok iyi oluyor.. :) Arayış devam..

Bahsettiğin R8 istanbuldan gitti Izmire hatta forumdan bir arkadaştan sanırsam. Konuşmuştum ben de kendisi ile aşağı yukarı ne kadara verdiğini tahmin edebiliyorum. Şu anki fiyatına göre oldukça mantıklı bir fiyattı. Tabi ki satıcının takdiri bundan sonrası. Bundan sonra gelecek burhanlı zamanları düşününce sana vermediğine hayli pişman olur..

Gule gule kullanin cok guzel duruyor. R7 ve r8leri takip ediyorum turkiyede bir yildir mantikli bir fiyata veren olur mu diye. Bir arkadas var, bildirim geliyor ilanindan surekli, gece boyunca dort kere fiyati degistiriyor bin lira bin lira arttiriyor. Sonraki hafta geri dusuruyor. Boyle boyle bir yildir satista. Benim teklif ettigim fiyata verip dolara atsa simdiye istedigi fiyata satmisti. :D

Son düzenleme:
Bir ara SRV ye makul fiyatlarda düştü birkaç R7,R8,R9. 2750-3250 bandında. Hatta kendi les paulumu alıp gittim karşılaştırıp deneyip almaya ama ne gerek var deyip almamıştım. Belki bir tanesi için ufak bir pişmanlık var ama çok değil.. Reissue da olsa maalesef hepsi, hah, işte budur dedirtmiyor bana ama bazısı hakikaten çok iyi oluyor.. :) Arayış devam..

Ben de aynısını düşünüyorum. Elimden daha önce de benzer gitarlar geçti ama hiç birine öyle aşık olmadım. Bu 60. yıl serisi hakkında iyi şeyler okuyunca kaşındım biraz. Şimdilik pişmanlık yok da bakalım dünyanın gidişatı malum. Bundan sonra gitarı zombilerin kafasına vurmak için falan kullanmak gerekmesin umarım. Gerçi onu yapacak olsam emektar LP Custom ile yaparım. Bu R9'ları hafif yapmışlar.

Ben de aynısını düşünüyorum. Elimden daha önce de benzer gitarlar geçti ama hiç birine öyle aşık olmadım. Bu 60. yıl serisi hakkında iyi şeyler okuyunca kaşındım biraz. Şimdilik pişmanlık yok da bakalım dünyanın gidişatı malum. Bundan sonra gitarı zombilerin kafasına vurmak için falan kullanmak gerekmesin umarım. Gerçi onu yapacak olsam emektar LP Custom ile yaparım. Bu R9'ları hafif yapmışlar.

Durum o raddeye gelirse ben sizlere 0.8'lik inşaat demiri sağlarım gitar karşılığında. Yazıktır customlar =)

tIK96y.jpg
MLtS8c.jpg
ddvewx.jpg
ZZiSZ4.jpg

Epiphone Les Paul Matt Heafy Custom 7

Gule gule kullanin cok guzel duruyor. R7 ve r8leri takip ediyorum turkiyede bir yildir mantikli bir fiyata veren olur mu diye. Bir arkadas var, bildirim geliyor ilanindan surekli, gece boyunca dort kere fiyati degistiriyor bin lira bin lira arttiriyor. Sonraki hafta geri dusuruyor. Boyle boyle bir yildir satista. Benim teklif ettigim fiyata verip dolara atsa simdiye istedigi fiyata satmisti. :D
Diyelim ki gitar 2000 dolardi, siz 1500 dolara denk gelen bi teklif yaptiniz. Kabul etseydi, simdi elinde daha fazla TL olacakti. Bu R7 R8 satan adam ayni TL fiyatina satiyorsa niye almiyorsunuz? Yoksa yukaridaki son ifadenize gore cok akilli olmalisiniz.

Farazi diyorum, siz 10 yil once 1500 Lira'ya aldiginiz USA Standart Fender Strat, Tele, vs gitarinizi TL bazinda 1500 Lira'ya satar misiniz?
Tabii ki hayır, ama Türkiye'de insanlar yatırım amaçlı olmadığı sürece tl'ye bakar. Sizin verdiğiniz örnek üzerinden düşünecek olursak eskiden 2000$-şimdi 1500$ lık gitar aynı ₺ fiyatına gelse de Türkiye'deki insanlar için fiyat değişmiyor tl kazandıkları için. Teknik olarak bir artı evet ama dolar kazanmadıktan sonra ve yatırım/satmaya kalkışmadıktan sonra pek bir önemi yok.

Tabii ki hayır, ama Türkiye'de insanlar yatırım amaçlı olmadığı sürece tl'ye bakar. Sizin verdiğiniz örnek üzerinden düşünecek olursak eskiden 2000$-şimdi 1500$ lık gitar aynı ₺ fiyatına gelse de Türkiye'deki insanlar için fiyat değişmiyor tl kazandıkları için. Teknik olarak bir artı evet ama dolar kazanmadıktan sonra ve yatırım/satmaya kalkışmadıktan sonra pek bir önemi yok.
Gecen sene 2000 dolar karsiliginda aldiginiz ikinci el gitari, 10bin Lira'ya satar misiniz? Bugun dolar 6.6TL olmus. Farkinda olmayabilirsin de yiyecekleri bile ithal ediyoruz. Her sey doviz karsiligi. Aldigin ayakkabi bile. Neyi savunuyorsun?

Diyelim ki gitar 2000 dolardi, siz 1500 dolara denk gelen bi teklif yaptiniz. Kabul etseydi, simdi elinde daha fazla TL olacakti. Bu R7 R8 satan adam ayni TL fiyatina satiyorsa niye almiyorsunuz? Yoksa yukaridaki son ifadenize gore cok akilli olmalisiniz.
Soru bana değil ama benim için belirleyici olan bu aralar yaşanan değişimlereden ziyade dolar nispeten stabilken yaşanan değişimlerdi. Açıkçası, teklif de yapmadım sadece ilanı takip ettim, belki teklif yapsam kabul edebilirdi. Bu gibi durumlara çok takılmıyorum, kişisel almıyorum. Herhangi bir şeyin bedelini satıcı belirler. Tüccar değilse ve malının beklemesini göze alıyorsa kime ne? Benim gönlüm R9'daydı, fiyat artışı oraya gitmeme vesile oldu.

İkinci el ürünlerin bedeli yine de sıfır ürünler referans alınarak belirleniyor ama. Yani mağazada satılan ürün fiyatı dövize göre sürekli artış teşkil ediyorsa, ikinci el ürüne de bunun yansıması normal. Bizim TL kazanmamızı maalesef ekipman üreticileri pek umursamıyorlar :(

@MT-2 Bence benim yazim aciklayici olmamis ki boyle cikismissiniz. Bir gecede 4000 liralik, bir ay icinde 8000 liralik artis oldu bahsettigim ilanda. Fiyat geri dusuyor geri yukseliyor ve dolar kurundan bagimsiz ve kura gore yuksek sekilde yukseliyor. Yani satan arkadas dolar bazinda saniyorum 800 900 dolarlik zam yapti gitara ve yurt disinda kimse o fiyata almaz o gitari. Burada da bir bucuk yildir ilanda olduguna gore, soyleyecek bir sey yok. Ben arkadasa en basta sattigi dolar kurundan adil oldugunu dusundugum teklif yaptim, (bir ay once sattigi fiyati teklif ettim, 2000 liralik bir fark vardi ve dolar kuru degismemisti) kabul etmedi. Sonra dolar artti. Benim ettigim teklife gelmis oldu fiyati. Bu yuzden dedigimde bir hata yok. Ama simdi dolar bazinda o zamanki teklifi yapamayacagim icin de rahatsiz etmedim. Ayrica ucuza satmali filan da demiyorum. İsterse 30kya ilan acsin, alici olarak sattigi fiyat ortalama uzeri ve satamamak onun problemi, o fiyata da daha ust model gitarlar var.

Bu arada ben de yakin zamanda les paul sattim, kimse amerika fiyatlarini baz almadi. Ben zamaninda cok uygun fiyata almama ragmen zararina sattim. Su anda piyasayi belirleyen fiyatlar utopik. 3000 dolara traditional vermeye calisan insanlar var. Ve dolar kurundan ziyade alim gucu bu sureci daha cok etkiliyor. Bunu alici olarak degil satici olarak soyluyorum.

Hakaret/Küfür/Tehdit/Saldırganlık/Küçümseme/Rencide edici ifade
Bunu savunmuyorum tabii ki, doğru olduğunu da söylemiyorum. Sadece alım satım olaylarında böyle bir algı var :(
işkembe-i kübradan sallamanın adı, boş konuşmanın adı "böyle bir algı" var demek. nerden biliyorsunuz? araştırma mı yaptınız? marketing makalesi falan mı okudunuz bunun hakkında. tr'de de değildiniz siz sanki hatta. 🙄

Geri