Cort Turkish Edition

Stormcrow demiş ki:
Gitarın özellikleri belli , şekli boyası belli ise bizden ne bekleniyor.
ne beklenecek, önce projeye çıkarsızca katkıda bulunan herkese binbir teşekkür edip sonra da birbirimizi ezercesine gitarları kapışmamız bekleniyor gibi geldi bana yorumlarına verdikleri tepkilere bakılırsa :LOL:

Bir kere kisi elestiriye acik olmali, ben iki forumuda takip ediyorum onlarca kisi yazdi, bir kiside a cok güzel olmus demedi, %99 tasarimi hic begenmedim diyor. Simdi bu kadar kisi bunu derken siz ne anlarsiniz, ahkam kenmeyin demek dünyanin gerceklerinden kacmaktan ileri gitmez. Anlasilan alkis almaya gelmissiniz ama begenilmedi, demekki basarili degil. Imkanlar kisitli deniyor, imkanlar kisitli olsa dahi bu kadar uyumsuzluk olmazki iki gözü olan herkez kullanilan renk tonlarinin birbirine uymadigini görür. En azindan tonaji düzgün yapilsaydi.

evet cortun attığı maili görelim.ne kadar ciddi bir projeymiş bu merak ediyorum.eğer hayalden ibaretse bu proje baslığın amacı baska yönlere kayıyor demektir.

Ortada Cort'un bir teklifi yada fikri olmadığı için proje gerçekleşse bile gitarın koleksiyon değeri tarışılır...

Bu derece yüksek bi fiyat verildiğine görede ya çok kaliteli bişey olmalı yada sadece kazık olmalı...

kh2b-end.jpg

kirk_kh2ouija3.jpg

:D

cort lara kotu diyen aramızda kimse yok.ama gereksiz derecede yuceltilmeleri ve piyasadaki en iyi marka cort tur tarzı propagandalar cok.eğer gercekten boyle bi gitar cıkarsa sanmamki kimse gidip alsın.(cort fan ları haric)

Bence böyle işler siparişle olmaz kusura bakmayın....

Brezilyalılar ESP'ye sipariş mi verdi Brezilya bayraklı gitar için?
Dünyanın her yerinde bu gitarları alanlar brezilyalılar mıydı?
Tabiki hayır...Hepsi Max Cavalera gibi bi adam sayesinde oldu

Peki bizden Max Cavalera çıkmaz mı?
... Çıkar ....

Nasıl?
Ismarlama gitarlara 1000$ veripte cort'a yardımcı olacağımıza yada türk grupların mp3'lerini indireceğimize albümlerini alarak...

Yani bizim burda türk gitarlarını tasarlamamıza gerek yok, iş ciddileştiğinde zaten profesyoneller alasını yapacaktır...

melihbozkurt84 demiş ki:
rastansaga demiş ki:
Arkadaşlar iyi niyetli tasarımlar yapıp gönderen herkese teşekkürler ama şuradaki 4 sayfa yazıda gerçekten ciddiye alınabilecek pek birşey göremedim. Ya kişisel kavgalar var, kimisi siyasi veya etnik yönden gocunuyor, kimi gerçekleşmesinin mümkün olmadığını belirttiğim fantezilerini döküyor kimisi de ne istediğini kendisi bile bilmiyor. Kimisi tabi hiç öneri getirebilme yetisine sahip değil sadece karalama tabi o daha vahim. Ama getirilen önerilerde de kimse "böyle böyle bir tasarım olsa acaba ben kendim alırmıydım o gitarı" yı sorgulamıyor. Yapıcı eleştiri farklı şeydir eleştiri yapmak için yapmak daha farklı. Genel turkrock profilini yansıtan bir mesaj örneği:

ismi önemli değil demiş ki:
1. bence yapılan prototip pek hoş değil.eğer yapılacaksa böyle bişey en son gönderilen gövdesinde ay yıldız olan model güzel olabilir.

2. tabii böyle bişeyi ben almam ve kullanmamda yani yanlış anlaşılmasın şefika kutluer tüm dünyada flütüyle konserler veriyo onun flütünde bayrak falan yok ama herkes türk olduğunu biliyor.yada fazıl sayın piyanosunda türk bayrağı desenli değil ama adını dünyaya duyurabilen ender türklerden.yada bunun gibi müzik alanında bir çok örnek var.mesela pentagram yurt dışında sevilir türk olduğu bilinir ama türk bayraklı gitar kullanmazlar.yada muhammed suiçmez vs.vs. bu örnekler çok fazla.bence müziğimizi yapıp daha ileriye gitmeye bakmalıyız adımızı dünyaya kullandığımız gitar değil yaptığımız müzik duyurur.

1. ama böyle bir gitar kolleksiyon amaçlı alınabilir.yani ben olsam öyle yapardım.yani param olsa kolleksyon amaçlı alır bir tane evimde bulundururdum.ve elimde bulundurcak olsam dediğim gibi kırmızı gövdesinde ay yıldız olan gitarı tercih ederdim.hatta flame maple top olursa ve beyaz binding olursa ayrıca ay yıldız inlaylar bütün klavyede aynı olmalı ve biraz daha küçük olmalı.yada kırmızı block inlayların üzerinde pearl ile ay yıldız oturtulmalı.lüften söylediklerim yanlış anlaşılmasın. ;) kib.kolay gelsin.müzikle kalın.:D

Genelde yorumlar hep bu tür. Bir kaç iyi niyetli arkadaşı tenzih ederim ama lütfen eğitim sisteminin sizi bu derece acınacak hale sokmasına izin vermeyin.

Gitar bu şekilde üretilecek. Custom boya olsaydı vs. vs. mümkün değildi çünkü sadece Cort'un var olan renk seçenekleri ile sınırlıydı opsiyonlar. Ve tasarım olarak uçuk kaçık ayrıntılar yapılması mümkün değildi. Bu yapılabileğin en iyisiydi ve lütfen olayın ciddiyetini ve büyüklüğünü azcık kavramaya çabalayın.

Muhatap kabul edemeyeceğim saçma sapan kişinin yazdığı gibi, kimsenin hakarete varan ithamlarla emeğini ve aylarını proje için sarfetmiş insanların emeğine çirkin dilini uzatmaya da hakkı yoktur.

Bu başlıktaki son mesajım budur. Diğer açıklama, yorum, güncel gelişmeler vs. için aşağıdaki adresten devam ediniz:

http://www.cort.gen.tr/viewtopic.php?t=783

Çünkü artık bu başlık ve atılan mesajlar okunmayacak, dikkate alınmayacak ve takip edilmeyecektir.

Saygılar.

asıl eğitim sistemi seni bu kadar ot haline getirdiyse ben ne yapabilirim.bir sürü ünlü türk müzisyen böyle şeylere ihtiyaç duymadan müzik yapıyo oturun sizde çalışın.öyle bir gitarı hayatta kullanmam.ve sizin gibi otları gördükçe dahada bir sinir oluyorum. eğitim sistemi kimi ne hale sokmuş belli.ortalıkta herşeye hay hay diyen koyunlarla dolu.hayatı sorgulayan insanlar çıkınca hukuk sisteminin yanında birde senin gibi koyunlar sorguluyorlar insanı.aaa kullanmam dedi aaaa.

sen git yaptır gitarını ne halin varsa gör. alan alsın kullanan kullansın.ben hayatt almam be kullanmam o gitarı.( ki bende bir cort kullanıcısıyım ve çok emennunum ) kib.kolay gelsin.müzikle kalın.

Dostum kesinlikle kelimesi kelimesine katılıyorum yazdıklarına ve birşeyler daha eklemek istiyorum. Bir kere bu projenin ne kadar gerçek olduğu tartışılır ama hadi gerçek olduğunu varsayalım. Cort'un yaptığı bence standart bir Cort gitarı alıp, klavyesine dandik bir inlay koyarak (yanlış anlamayın Türk Bayrağı'na asla dandik demem, inlayin kendisi dandik), kafasına turkish edition yazıp, hem ondan çok az sayıda üretmek ve o üretilenleri de standardından kat kat pahalıya satmaktır. Reklam yani tamamen. Evet, Cort'un bizim ülkemiz için özel bir gitar yapması büyük bir olay ama ülkemiz açısından büyük bir olay. Daha doğrusu bundan dünyanın haberi olsaydı büyük bir olay olurdu. Anlaşılan biz kendi ülkemiz için yapılan gitarın tasarımı hakkında hiçbir söz hakkına sahip değiliz. Eğer üretilen bütün gitarları sen alacaksan senin istediğin gibi yapılsın. Bizim fikrimiz önemli değil senin için ama o gitarları alacak olanlar da biziz. Burdaki kimsenin yoktan yere, sırf klavyesinde Türk Bayrağı olduğu için bir gitara 1000 dolar verceğini sanmıyorum.

Gitarın tasarımına gelecek olursak, bu saatten sonra önemli değil ama bence ülkemizi sadece bir bayrağa sınırlamak çok saçma bir davranış. Ben zaten o Neil Zaza signiature modeldeki inlayi de hiç beğenmiyorum ve bu da bence iğrenç olmuş. Gövdesinde 3 boyutlu, hoş çeşm-i bülbül tarzı desenler olsaydı, (beyaz üzerine mavi) 12. perdedede sade bir ay-yıldız inlayi olsaydı gitar çok daha iyi olurdu. Türkiye sadece bir bayraktan ibaret değildir, o bayrağı ben de koyardım gitara ve bence bu gitardan çok daha güzel olurdu. Üstüne para verseler bu gitarı almam ama mesela benim tarif ettiğim gibi bir tasarımı olsaydı (photoshop kullanmayı bilseydim resim koyardım) ne yapıp edip, para biriktirip, koşa koşa gider alırdım o gitarı.

Anlaşılan siz yapıcı eleştirinin ne anlama geldiğini bilmiyorsunuz. Öncelikle eleştiriye açık olmanız gerekir, sonra buraya başlık açıp eleştiri beklersiniz. Herkesin fikri istediğiniz doğrultuda olamaz ve yorum yapanların çok az bir kısmı öyle gördüğüm kadarıyla. Saygılar...

Açıkçası gitarın rengini beğendiğimi söyleyemem. Daha sade birşey bile güzel durabilirdi. Özellikleri fena değil. Benim fikrim; sadece perdedeki 1 tane inlay o gitara bir özellik katmıyor. Derseniz ki özlelikleri iyi, zaten o özelliklere sahip başka gitarlar da var. O zaman bu gitarı özel yapan ne kalıyor?

Bütün bunlardan ayrı olarak, başka bir yönden bakacak olursak böyle bir girişimin olması bile iyi birşeydir. En azından bir başlangıçtır diyorum.

Projeye hayal diyen arkadaşları pek anlamadım ben. Sonuçta parasını verirseniz ESP ye de Ahmet Edition gitar yaptırabilirsiniz. Cort kalkıp bunu kataloğa koymayacak herhalde :) 10-20tane neyse üretilip Türkiyedeki sahiplerine gönderilecek. Yani öyle inanılmaz bi durum yok ortada...

Arkadaşlar gerçekten konu da sapmış, kişisel kavgalar da başlamış... Herkes rastansaga ve 01'e yüklenmiş. Onları eleştiri kabul etmemekle suçlamış ancak yapılan eleştirilerin boyutu, amacı çok farklı...

Kimse bu iki ismin avukatlığını yaptığımı sanmasın, gerçekten artık çok çirkin olarak gördüğüm bu başlığa yazmam gerektiğini hissettiğim için yazıyorum...

Aslında birebir alıntı yaparak neredeyse hepinize bir çift sözüm olurdu ama herşeye rağmen iyi niyetle yazıyorum bu mesajı, beni tanıyan tanıri bilen bilir zaten...

Öncelikle tasarımı beğenmeyenler; beğenmediğinizi söylüyorsunuz, tamam ama keşke bazı kelimeleri daha yerinde seçseydiniz... Olayı farklı boyutlara taşımasaydınız... rastansaga ve 01 de o zaman eleştirileri ana kucağı gibi kabul ederdi...

Fiyatı pahalı bulanlar;
Zahmet edip gitarın özelliklerine gözatın. Bir fiyat listesi çıkartın gitarın özelliklerine göre. Sonra bu fiyatı gönlünüzde yatan aslan markanın ürettiğini düşünün ve verebilecekleri fiyatı düşünün...

Amacım diğer markaları ezdirmek değil... Bir de Cort'un standart ürün paletine bakın ve oraya göre fiyat verin... Bir de son olarak Cort'un Masterpiece modellerine göre bakın ve fiyat verin...

Bakın bakalım acaba hangisi 1000$ ediyor? Bu gitar gerçekten ucuz... Yani hem Cort dışındaki markalara göre, hem Cort'un kendi gitarlarına göre gerçekten ucuz... Ayrıca 18 adetle sınırlı üretim oluşu da önemli...

"Ne lan bu?" diyenler;
Ciddi anlamda beğenmediyseniz gidin kendi zevkinize göre gitar yaptırın, burada sadece "Beğenmedim." demeniz yeterliydi. Bu gitarın ön tasarımı yapılmış, bu gitar üretilecek, Türkiye'ye gelecek ve satılacak. Olayın büyütülecek bir tarafı yok... İlk defa Türkiye ile alakası olan bir gitar üretilecek, tek dikkat edilebilecek husus bu. Bu başlık altında sadece tanıtım yapılmak, genel görüşler alınmak istendi... Haddini bilmez insanların yaptığı yorumları dinlemek kimsenin hoşuna gitmez... Ben gidip beğenmediğim bir gitar modelinin sayfasına abuk subuk mesajlar yazıyor muyum? Yıllardır takip ettiğim bu sitede de bu başlıktaki bazı mesajları görmek istemem...

Malesef başlık altında bilip bilmeyen herkes konuşmuş olay çığrından çıkmış, yazık olmuş...

Vaktinde şöyle bir başlık açıldığını da hatırlatayım sizlere...

http://www.turkrock.com/ftopic36292.html

Keşke değerli yorumlarınızı orada paylaşsaydınız... Malesef o başlığın kısır olması, bu başlığın taşkın olması biraz hepinizin, hepimizin "Turkish Edition" olduğunu gösteriyor...

Hani trafik kazasından sonra kaza yerine toplanan insanlar çok olur ve hiçbir işe yaramazlar ya... Ama kazaların önlenmesi konusunda bireysel mücadele hiç olmaz... Bu satırlarım bu gitarı "talihsizlik" olarak görenleredir...

http://www.turkrock.com/ftopic51504-0-asc-80.html

Kurunun yanında yaş da yanar ama laf da gideceği yeri bilir... Daha medeni başlıklarda görüşmek üzere...

Geri