Hangi pedalı&prosesörü alsam? Yeni başlayanlar için tavsiye başlığı

Selamlar;
Uzun zamandır, hangisini alsam diye aklımı kurcalayan 3 tane processor var..
1) ZOOM G9-2TT
2) POD XT LIVE
3) BOSS GT-8

Sizce bunlar arasından hangisi en iyisidir? Aslında iyilik kavramı kişiden kişiye değişir ama ben yine de, bu processorler hakkında fikirlerinizi öğrenmek istiyorum...

Saygılar...

Processorler iyi güzel de analog pedallar çalış açısından daha pratik geliyor bana. Taşıma açışından kötü fakat hem ton hem de pratiklik bakımından daha uygun..

Pod xt live 'ın internet yoluyla satılan expensıon pack lerini yükleyince alet efekt sayısı bakımından gt-8 'e yaklaşıyor mu yoksa gt-8+amfi simülatörü almak daha mı akıllıca?

Perfectionist demiş ki:
thepky demiş ki:
Pod xt live 'ın internet yoluyla satılan expensıon pack lerini yükleyince alet efekt sayısı bakımından gt-8 'e yaklaşıyor mu yoksa gt-8+amfi simülatörü almak daha mı akıllıca?

GT8 zaten amfi simülatörü + efekt ünitesi

Muhakkak ki öyle ancak xt live ın drive ları iyi efektleri az gt-8 de durum tam tersi diye biliyorum. Aradaki farkı dengelemek anlamında sordum.

Ben de bir arada bir derede kalanlardanım 30 watt lık bir Marshall ım var.. Bir de Zoom 505 II m var.. Artık adam akıllı bir analog kurmak veya bir processor almak istiyorum.. Processor olarak aklımda Zoom G9.2TT var. Analog olarakta;
MXR Doubleshot distortion, Morley Bad Horsie 2, ehx metalmuff, İbanez DE7, MXR 10 Band EQ, Boss Noise Suppressor, Sans Amp Triac yada Behringer Di-box, MXR Compressor, DCB-10 DCBrick Power Supply.. Böyle bir analog seti kurdum kağıt üzerinde.. Yaptığım tarzlar; Doom Metal, 80s Heavy Metal, Hard-rock, Blues.. Sizce Zoom G9.2TT mi almalıyım? Diğer bir sorum da, kağıt üzerinde kurduğum analog setup um birbiri ile uyumlu olur mu? Fazlalık var mı? Ya da eksiklik?

Saygılar...

bence o set up ta metal muff yada doubleshot fazla.yani ikitane dist pedalı fazla.ikiside güçlü pedallar sonuçta.bence ikisinden biri yerine bir overdrive pedalı daha güzel olur.mxr10 band şahane bir pedal zaten.noise supressor ve compresor de güzel seçimler.

ancak...

sürekli bar programların varsa böylesine bir set up ı oraya buraya sürekli taşıyıp kurmak yorucu olabilir.pratik olması açısında zoom daha mantıklı :)

Evet sürekli bar programım var bir de konserler giriyor araya. Sanırım Zoom G9 benim için mantıklı bir seçim olacak..
Yorum için teşekkürler..

Saygılar...

thepky demiş ki:
Perfectionist demiş ki:
thepky demiş ki:

GT8 zaten amfi simülatörü + efekt ünitesi

Muhakkak ki öyle ancak xt live ın drive ları iyi efektleri az gt-8 de durum tam tersi diye biliyorum. Aradaki farkı dengelemek anlamında sordum.

Denemek en güzeli. Gerçi bu processorleri kavramak biraz uzun zaman alıyor genelde. Çünkü all-in-one aletler ve çok detaylı parametrelere sahipler. Denerken yapabileceğin şey herhalde daha çok hazır presetlere bakmak veya var olan presetler üzerinden bişeyler yapmaya çalışmak olucak. Ama yine de deneyerek karar ver derim. İkiside güzel aletler sonuçta. Gt8 benim daha çok hoşuma gitmişti açıkçası. Ama xt live alanlar daha rahat ediyorlar sanırım. GT8 biraz daha karmaşık bir arayüze sahip Xt live a göre.

wylde demiş ki:
Ben de bir arada bir derede kalanlardanım 30 watt lık bir Marshall ım var.. Bir de Zoom 505 II m var.. Artık adam akıllı bir analog kurmak veya bir processor almak istiyorum.. Processor olarak aklımda Zoom G9.2TT var. Analog olarakta;
MXR Doubleshot distortion, Morley Bad Horsie 2, ehx metalmuff, İbanez DE7, MXR 10 Band EQ, Boss Noise Suppressor, Sans Amp Triac yada Behringer Di-box, MXR Compressor, DCB-10 DCBrick Power Supply.. Böyle bir analog seti kurdum kağıt üzerinde.. Yaptığım tarzlar; Doom Metal, 80s Heavy Metal, Hard-rock, Blues.. Sizce Zoom G9.2TT mi almalıyım? Diğer bir sorum da, kağıt üzerinde kurduğum analog setup um birbiri ile uyumlu olur mu? Fazlalık var mı? Ya da eksiklik?

Saygılar...

Ben zoomların amfi simülasyonlarını pek sevmiyorum. Tercih meselesidir tabii ki sevenlerde vardır. Ama bir xt live veya GT8 seni daha rahat idare edebilir diye düşünüyorum. Daha pratik olur stompbox lardan oluşan bir ekipmana göre.

Stompboxlar ile bir ekipman kurmak istiyorsan ve bir processor ile yapabildiklerine yaklaşmak istiyorsan epey para harcaman gerekebilir özellikle efektler için. Yukarda gördüğüm kadarıyla delay haricinde, chorus phase gibi sıkça kullanılabilecek efektler için birşey yazmamışsın. Modulation effect denen bu tarz efektler için de alman gereken pedallar varsa onlarıda koy bunların üstüne o zaman fiyat baya fırlayacaktır. Ayrıca bu ekipman ile iyi bir performans almak için (preampi dahil etmeden düşünüyorum) power katı ve speakerları güzel bir amfi kullanman gerekebilir. Liste uzar gider..

İkisinin de kendi içinde +ları ve -leri olacaktır. Tabii ki en büyük faktör yine para. Ne istediğini tamamen düşünüp, bütçenle karşılaştırıp ona göre davranman en iyisi olucaktır. Processor alırsan elinin altında herşeyin kaliteli simülasyonları olur. Stompboxlar ile elinde belki herşey olmaz ama gerçek bişeyler ile çalarsın.

Buarada Sansamp Triac veya Behringer Ultra-G demişsin. (DI-Box ile onu kastettiğini düşünüyorum) İkisi farklı aletler. Sansamp Triac bir preamp, Behringer Ultra-G ise üzerinde aynı zamanda 4x12 kabin simülasyonu barındıran bir DI-Box.

Tavsiye edebileceğim son şey düşündüğün aletleri mümkün olduğunca denemen ve araştırman olucaktır. Umarım düşündüğün ekipman için biraz fikir verir bunlar sana..

hocam pedala kulaklığı direk takabiliyormuyuz.ne almamız lazım.her pedalda kulaklık girişi varmı vee bu bana ne kadara patlar acaba...opeth çalıcam kardeşim ben katatonia çalıcam.

muoupu demiş ki:
G9.2yi ben de kullanıyorum drivelerı bence eski zoomlar gibi değil. Alette preamp lambası var bir kere, ayrıca bir de boost lambası var. Kabin simülasyonları bence yeterince iyi. Kullanışlılık olarak ama hepsinden iyi bence. İki pedal+birisi sağa sola dönebiliyor. Mesela soldakine volume pedalı koyup sağdakine yukarı aşağı oynamaya wah, sağ-sol oynamaya whammy koyabiliyorsunuz 3 pedal oluyor. Ayrıca şu an dünyada en hızlı patch değiştirebilen alet ama tonlar zevk meselesi sonuçta denemek lazım.

Gerçektende çok kullanışlı bir alet. Yorumunuz için teşekkürler.. Sanırım Zoom alacağım :)

Saygılar...

telecaster için midleri yüksek bir distortion pedalı arıyordum lead tonlar için ds2 dikkatimi çekti. Sizce nasıl bir pedal yorumlarınızi bekliyorum biraz anlatırsanız seewinirim. Ayrıca ds2 ile ds1 tonları alınabilir mi?

Arkadaşlar yarın gidip pedalları alacağım da(ds-1,Cs-3, DD-3 vs..) bunların yerine boss gt-8 mi alsam diye düşünmeye başladım. Ama amfinin sesini çok açamadığım için sorun olur mu?? Bir de şimdilik analog alırsam bu 3 pedalı alabilirm ya da bunların yerine gt-8... Yavaş yavaş analog mu toplasam yoksa gt-8 e mi baksam sizce?

Analog alıcaksan kesin bu pedalları mı alıcaksın?Yani kafanıda karıstırmak istemiyorum ama bişey söyliyeceğim;

Boss un cs-3 pedalını ben kullanmadım ama bi kişiden de olumlu görüş alamadım. Cok cızırtilıymıs galiba. Delay olayına gelincede dd-3 digital bi pedal. Yani bide 230 milyon civarı bişey galiba. Tam bilmiyorum ama ibanezin De-7 pedalı dd-3 den baya iyimiş bide fiyatı yarısı kadar filanmış galıba. Bide behringer in dd100 pedalı var. Bu pedal gercekten iyi. Sadece dış kaplaması plastik olduğundan ucuzmuş.(75Ytl :D )Yani secenek cok fazla insan kafayı yiyor (en azından ben yiyorum :D )

Ben senin yerinde olsam Gt-8 alırdım. Neden dersen; Cünkü aldığım sey karısık olsada kaliteli olduğunu biliyorum. Tek bir aletle sağlam tonlar alınabildiğini biliyorum. En azından içim rahat olur. Tabiki bu benim görüşüm :D

Yani secenek cok fazla insan kafayı yiyor (en azından ben yiyorum :D )

Ben senin yerinde olsam Gt-8 alırdım. Neden dersen; Cünkü aldığım sey karısık olsada kaliteli olduğunu biliyorum. Tek bir aletle sağlam tonlar alınabildiğini biliyorum. En azından içim rahat olur. Tabiki bu benim görüşüm :D

Kafayı yemek üzereyim ben de zaten :D Bir aydır falan düşünüyorum. Hep en başa dönüyorum. Benim için en önemli olan bu pedalların amfimde(stagg 20 watt) kısık seste idare eder ton vermesi. amfi almam gereksiz şu anda zaten çok fazla kullanmıyorum. Sadece ev için.Pedallar kesin değil tabi ki. Sadece görüşler ve yönlendirilmeler sonucunda oluşturulmuş bir liste. Sizin tavsiyeleriniz ne olur: Delay? Distortion? Compressor? Wah?

Benim anologlardan tavsiyem;

Delay behringer DD100
Distortion ds1 yada metal muff
compressör behringer cs100
Wah morley bad horsie 1 veya 2

Behringer pedalları fiyat bölü performans olarak gercekten iyi. Tek eksisi kasasının plastik olması ki buda pek iksi sayılmaz :D

Geri