Hangi pedalı&prosesörü alsam? Yeni başlayanlar için tavsiye başlığı

amfinin markasını daha önceki mesajımda belirtmiştim zaten laney diye...gitar da sx.çok profesyonel bir grup değiliz basçımız dışında herkesin ilk grubu o yüzden ilk başta çalması daha kolay olduğu için daha çok alternatif rock türünden şarkılar seçiyoruz.nirvana,audioslave,pearl jam,duman,cardigans vs.. diğerlerini bilemem ama ben kendimi geliştirdiğim ölçüde klasick rock'a kaymayı düşünüyorum.
analog pedal olayına sıcak bakmıyor değilim tabi ki ama şimdlilik hem zaman hem para açısından birtakım sorunlar var 7-8 pedallı bir set için.ayrıca seslere de daha çok hakim olmam gerekiyor.

pyscho demiş ki:
amfinin markasını daha önceki mesajımda belirtmiştim zaten laney diye...gitar da sx.çok profesyonel bir grup değiliz basçımız dışında herkesin ilk grubu o yüzden ilk başta çalması daha kolay olduğu için daha çok alternatif rock türünden şarkılar seçiyoruz.nirvana,audioslave,pearl jam,duman,cardigans vs.. diğerlerini bilemem ama ben kendimi geliştirdiğim ölçüde klasick rock'a kaymayı düşünüyorum.
analog pedal olayına sıcak bakmıyor değilim tabi ki ama şimdlilik hem zaman hem para açısından birtakım sorunlar var 7-8 pedallı bir set için.ayrıca seslere de daha çok hakim olmam gerekiyor.

pearl jam çalmak o kadar kolay değildir yahu :)

amfinin kaç watt olması önemli değil kendini geliştirmek açısından, tabiki kendini geliştirebilirsin herhangi gitar ve amfiyle, sadece gitar konusunda elinin yapısına daha uygun sapa sahip olan bir gitarla daha kısa sürede geliştirebilirsin ancak bu işler alışma işidir strat kopyası bir gitarda alışıp ondan sonra ömrün boyunca strat kullanırsın :)

pyscho demiş ki:
arkadaşlar yeni kurduğumuz bi grup var ve ben elektro gitarı çalıyorum.daha önce 10 wattlık laney marka bir amfim vardı o kadar.şimdiye kadar hiç pedal ya da processor kullanmadım.bu şekilde de çok ağır ilerliyecez gibi görünüyor.artık sesleri iyice tanımam lazım bu yüzden bi processor almayı düşünüyorum.analog set daha kalite tabi ama şu anda ona verecek bir milyar küsür param yok maalesef.300 350 milyon falan harcamayı düşünüyorum bu iş için.asıl amacım sesleri iyice tanımak ama uzun vadede konser olayı olursa aynı zamanda kullanabileceğim bi alet lazım bana.çok fazla şey mi istiyorum sizce.bildiğiniz bu özelliklere sahip markalar var mı?istanbuldayım tünelden almayı düşünüyorum.tavsiyelerinizi bekliyorum arkadaşlar şimdiden teşekkürler.

eğer bilgisayarında sağlam bi ses sistemi yoksa amfi alman mecburi olacaktır.alman gereken amfi en az 30 watt olmalıdır.tabi analog pedallarla çalışacaksan alltube amfiler hariç 30 watt az gelebilir.efektleri terimleri tanıman açısından başlangıç için digital bir pedal daha faydalı olur kanımca.ikinci el digitech gnx 2 veya 3000 tarzı pedallar bulabilirsin forumda.

BLaCK_MaGiC86 demiş ki:
pyscho demiş ki:

pearl jam çalmak o kadar kolay değildir yahu :)

amfinin kaç watt olması önemli değil kendini geliştirmek açısından, tabiki kendini geliştirebilirsin herhangi gitar ve amfiyle, sadece gitar konusunda elinin yapısına daha uygun sapa sahip olan bir gitarla daha kısa sürede geliştirebilirsin ancak bu işler alışma işidir strat kopyası bir gitarda alışıp ondan sonra ömrün boyunca strat kullanırsın :)
tabi ki ortalama bir gitar ve amfiyle çalmamı geliştirebilirim ancak benim bahsettiğim efektleri tanıma konusunda kendimi geliştirmek yani kulağı geliştirmek aslında amfinin markasını ve gücünü bu yüzden belirtmiştim.

Pearlj jam ın çok baba soloları var ancak ben şimdilik bize daha uygun şarkıları seçtim smile gibi mesela.ancak uzun vadede bi alive neden olmasın:)

rack mixer/splitter konusunda behringer mx882 hakkında bilgisi olan var mı? yani illaki Rane SM26 gibi daha kaliteli bir marka almak gerekir mi?
behringer FX'leri genel olarak çok vasat ama basit fx içermeyen bu mixer tercih edilebilir mi?

oraceous demiş ki:
rack mixer/splitter konusunda behringer mx882 hakkında bilgisi olan var mı? yani illaki Rane SM26 gibi daha kaliteli bir marka almak gerekir mi?
behringer FX'leri genel olarak çok vasat ama basit fx içermeyen bu mixer tercih edilebilir mi?

Böyle güzel sorular görünce seviniyorum :D

Şimdi direk söyliyim lafı dolandırmadan. Behringer coloring yapar tonda. Yurtdışında kimse tercih etmiyor. Birisi rackinin fotoğraflarını koyduğunda orda behringer mixer falan varsa herkes hemen at onu ordan çıkart onu gibisinden tepki verir. :D

Amerikada bağlantın varsa yada alım-satımdaki arkadaşlarla bağlantı kurabilirsen ebay den birtane SM26 kovalaman en doğrusu. Zaten çok pahalı bir cihaz değil ve bir dönem paralel fx kullanan herkesin rackinde bulunmuş bir rack mixer/splitter.

Soruların olursa burdan veya MSN'den ulaşabilirsin. Seve seve yardımcı olurum.

Sağol Perfectionist, bende rane'i tercih ediyorum ama aradaki fiyat farkına değermi acaba diye çelişkiye düştüm. Muadil başka bir alette yok sanırım ...
Soracak o kadar çok soru var ki :)

oraceous demiş ki:
Sağol Perfectionist, bende rane'i tercih ediyorum ama aradaki fiyat farkına değermi acaba diye çelişkiye düştüm. Muadil başka bir alette yok sanırım ...
Soracak o kadar çok soru var ki :)

Çok fazla bir fiyat farkı olmaması lazım aslında? Behringer'in sıfırı 99$ sanırım rane sm26 modelide ebayde 120$ gibi fiyatlara gidiyor diye hatırlıyorum ben.

Muadil başka çok daha deli aletler var aslında ama malum fiyat çok yükseliyor. Yani Voodoo Labs, Axxess Electronic, CAE gibi şirketlere yöneldiğinde fiyatlar doğal olarak artıyor. Ama ben zamanında çok araştırdım line mixerleri ve yurtdışında bu fiyat aralığında en çok tercih edlien/tavsiye edilen line mixer bu. Hatta 90larda ünlülerden de vardı bu mixeri rackinde kullananlar.

Paralel Fx kullanıcaksanız buarada kablolamaya da özen göstermenizi tavsiye ederim. Ground Looplar ile karşılaşma şansı artıyor. Tavsiyem rackinizde power kablolarını bir yönden, midi ve audio sinyali kablolarını başka bir yönden geçirmeniz. (Yani tüm power kabloları rackin iç sağ duvarında, diğer kablolar sol iç duvarda olcak şekilde.) Şu kablo tutturan küçük plastik kemer gibi şeyler hayat kurtarıcı oluyor buarada :D

Sorularınızı paylaşırsanız sevinirim. Hatta isterseniz ayrı bir başlıktada devam edebiliriz. Keza forumda daha önce paralel fx kullanımı hakkında pek konuşulduğuna rastlamadım.

*Buarada şöyle bir yazım vardı belki yardımcı olabilir:
http://gitarpedal.net/index.php?option=com_alphacontent&section=9&cat=28&task=view&id=90&Itemid=45

diğer başlığada yazdım gerçi ama burda da sorayım maddi sıkıntıdan amfimi sattığım için pc deki ses sistemine analog setup bağlamak için ne gibi pedalları önerirsiniz.sansamp gt2 , behringer gdi21 , ultraG , dibox bunların arasında boğuldum.tecrübesi olan varsa paylaşırsa sevinirim yada ilgili bir başlık varsa bu konuda oraya yönlendirse iyi olur ben bulamadım :D

pedallarıda yazayım :D

boss ds1-dd6-eq7 - morley bh2 wah , add+ tube screamer.

Ben yerinde olsam DS1'i elden çıkartıp şöyle kurardım ekipmanı:

BH2-> Add+ TS -> Preamp (Örn: Sansamp GT2) -> EQ -> DD6 -> Kab. Sim (Örn: UltraG)

Tabi TS ile Preamp arasına DS-1'de bağlarsın istersen. Ya da hiç preamp kullanmadan, preamp yerine DS-1 koyup sadece en son'a bir UltraG alarakta belki iyi tonlar çıkartabilirsin. Ama Signal Chain'in sonuna birtane Kabin simülatörü şart. Bence ilk önce onu alıp bir dene. Eğer kesmezse GT2 (yada muadili) ile denersin sonra.

:) pc'ye bağlanacaksa ve de drive pedalın varsa bence gdi21e gerek yok, pedal zincirinin sonuna ultra g koyup kabin simülasyonu yazdın mı tamamdır ;)

diğer başlıkta bişeyler yazmıştım diye hatırlıyorum ama...

buarada bahsedilen dizilimi kullanıyorum ben de aynen. o yüzden öyle demiştim :)

Sayın Perfectionist, rane'ler ebay de çok ucuza da var, ama sıfırı 400$ civarında, artık üretilmeyen sm26b modeli (26s ten farkı adaptörün external olması) ebayde 60$'a kadar düşüyor, ama bulup getirtmek mesele. Zaten sıfır teşhir ürününü 250$'dan buldum (yenisi 530$). Önceden de konuştuğumuz gibi bu tür aletlerin sesi fazla renklendirmesi beklenmiyor ama yinede elden geldiğince kaliteli olmalı.
Bu arada voodoo GCX aldım (henüz gelmedi) ama switchblade GL içimde kaldı. Gelir gelmez belki voodoo'yu direk satabilirim, switchblade çok daha becerikli bir alet.

Perfectionist, o yazıyı siz mi yazmıştınız :) Çok güzel bir yazı wet/dry yazınızı bekliyoruz hala :) kill dry nasıl yapılır avantajları nelerdir ... :), umarım müzikle ilgilenen herkes okur. Paralel fx kullanmanın ne derece sesi geliştireceğini, sound olarak çok daha geniş ufuklar açacağı görülür.

BLaCK_MaGiC86 demiş ki:
:) pc'ye bağlanacaksa ve de drive pedalın varsa bence gdi21e gerek yok, pedal zincirinin sonuna ultra g koyup kabin simülasyonu yazdın mı tamamdır ;)

diğer başlıkta bişeyler yazmıştım diye hatırlıyorum ama...

buarada bahsedilen dizilimi kullanıyorum ben de aynen. o yüzden öyle demiştim :)

yani preamp kullanmıyorsun anladığım kadarıyla.şimdi bu ultraG sadece kabin simülatörü değilmi preamp kullanmadan nasıl düzgün ses alıyorsun.sonuçta analog pedalları direkt preampsız bağlayınca tiksinç bir ses veriyor.özellikle ds1 :D.tek ultraG ile halledebileceksek iyi olur tabi :D

oraceous demiş ki:
Sayın Perfectionist, rane'ler ebay de çok ucuza da var, ama sıfırı 400$ civarında, artık üretilmeyen sm26b modeli (26s ten farkı adaptörün external olması) ebayde 60$'a kadar düşüyor, ama bulup getirtmek mesele. Zaten sıfır teşhir ürününü 250$'dan buldum (yenisi 530$). Önceden de konuştuğumuz gibi bu tür aletlerin sesi fazla renklendirmesi beklenmiyor ama yinede elden geldiğince kaliteli olmalı.
Bu arada voodoo GCX aldım (henüz gelmedi) ama switchblade GL içimde kaldı. Gelir gelmez belki voodoo'yu direk satabilirim, switchblade çok daha becerikli bir alet.

Sıfır 250$ gayet iyi bir fiyat öyle zor bulunan bir alet için. Alınabilecek en kaliteli aletleri seçmişsiniz zaten nerdeyse. 8)

Rane mixer ve GCX beraber tüm ihtiyaçları karşılar bence pek şüpheniz olmasın o konuda. Ama GCX satılcaksa haber beklerim valla :twisted:

Switchblade de akılda kalmayacak gibi bir alet değil ki teknoloji harikası inanılmaz birşey gerçekten. O kadar güçlü özellikleri koymuşlar üzerine birde yetmemiş USB bağlantısı ile winblade programından routing yapılıyor falan.. İnsan işi değil o alet :D

oraceous demiş ki:
Perfectionist, o yazıyı siz mi yazmıştınız Smile Çok güzel bir yazı wet/dry yazınızı bekliyoruz hala Smile kill dry nasıl yapılır avantajları nelerdir ... Smile, umarım müzikle ilgilenen herkes okur. Paralel fx kullanmanın ne derece sesi geliştireceğini, sound olarak çok daha geniş ufuklar açacağı görülür.

Teşekkür ederim. Bildiğim kadar anlatmaya çalışıyorum çok güzel konular çünkü, cidden fark yaratan şeyler.

Şimdi audioswitcher cihazlarıyla ilgili birşeyler yazmaya başladım. (Siz gerçi GCX'i çoktan sipariş etmişsiniz :D ) Paralel fx yazısında çok geçiyordu ismi eksik kalmasın istedim. Ama elimden geldiğince yazmaya çalışıcam tüm o konularda. Bu aralar yoğunum biraz ondan bir türlü kafamı toparlayıp yazamadım. O forum da 1 Ocakta tam olarak aktifleşicek. O zaman asarım artık yazıları. 8)

Geri