Hangi pedalı&prosesörü alsam? Yeni başlayanlar için tavsiye başlığı

Arkadaşlar kısaca şöyle anlatayım size...

Analog setup kurmayı düşünüyorum şu anda da elimde "Boss MT-2 ile Cry Baby GCB-95 wah" pedalı var. Geçici süreliğine de Marshall 15DFX amfim var. Yapacağım tarz konusuna gelince heavy/thrash metal zaman zaman da 70s rock...

Sizce almam gereken diğer pedallar (overdrive, delay vs) sırasıyla ne olmalıdır? Ve ilk sıradakinin marka/modelini yazarsanız sevinirim. Ben Boss SD-1 almayı düşünüyorum ilk olarak..

Şimdiden sağolun. :)

@emptywords0 setup ile kullanacagin gitari soylememissin. analog efekt alirken genel kural ihtiyacini hissettigin yani kullanacagin pedallari almaktir. bana su pedal lazim diyemiyorsan gitarinla hoparlor arasina ne kadar az sey girerse o kadar iyi. ama illa bir tavsiye istiyorsan clean gecislerde kullanmak icin chorus deneyebilirsin.

sologitarist1 demiş ki:
Boss ME-50 mi, Line 6 Floor Pod Plus mı? (Pod2.0'ın sahne versiyonu)

Bilgisi olan arkadaşlar paylaşırlarsa çok sevinirim.

Line 6 Floor Pod, derim çünki düşük maliyetli processorlerde pod daha iyi iş çıkarıyor.Birde eğer dediğin gibi POD2'nin sahne versiyonu ise aten POD2 orta sınıf processorlerin arasında en iyisidir.Boss ME-50'de alınabilinir tabi ki ama kullanım açısından bira daha zorlayacaktır, birde işçiliği bana çok kötü geliyor ME-50'nin.Birde anladığım kadarıyla direk processor ile giriş yapıcaksın sahnede, o yüzden pod daha iyi bi seçim olur senin açından.

ghostknight demiş ki:
@emptywords0 setup ile kullanacagin gitari soylememissin. analog efekt alirken genel kural ihtiyacini hissettigin yani kullanacagin pedallari almaktir. bana su pedal lazim diyemiyorsan gitarinla hoparlor arasina ne kadar az sey girerse o kadar iyi. ama illa bir tavsiye istiyorsan clean gecislerde kullanmak icin chorus deneyebilirsin.
Abi pedala ihtiyacım var da pek anlatamadım demek istediklerimi. Yani örneğin chorus pedalında neyi önerirsiniz falan onu sormak istedim...

Bu arada gitarım LTD MH-50 manyetikler seymour duncan..

Herkese merhaba.(GENEL) başlığına yazmıştım burayı görmeden.Ama buraya yazmak daha doğru galiba.Ben kendime pedal almaya karar verdim.Daha doğrusu pedallar.Ancak bu konuda pek bilgim yok.Prosesör kullandığım için hiç ilgilenmedim.Squier Standart Satin HSS gitar,Marshall AVT 100 amfi,Digitech GNX3 prosesörüm var.Metallica,Guns N Roses,Bulutsuzluk Özlemi,Godsmack,Duman,Yavuz Çetin gibi sanatçıları dinlerim.Sizden ricam bunları rahatlıkla çalmam için gerekli pedalları söylerseniz çok sevinirim.GNX3'te yaptığım hatayı bir daha yapmak istemiyorum.Bu arada pedalların fiyatı önemli değil.İyi performans versin yeter.Saygılarımla..

Massakrienen şimdi söylediğin grupların bazıları birbirinden çok alakasız olduğu için mesala Metallica ve Duman o yüzden kimse sana şunu al bunu al diyemez yani Metallica'dan Duman tonuna uzanacak kadar geniş yelpazeli bir analog setup alabiliyorsan eğer yani o kadar paran var ise benim sana önerim git ayrı ayrı bir tane Peavey 5150 al bir tanede Fender Twin Reverb al böylece duman tonunuda metallica tonunuda yakalarsın ama bunun uç bir nokta olduğunda ikimizde hem fikirsek eğer sana önerim duman ve benzeri tonlar için bir Ibanez Tube Screamer daha sert tonlar içinse Metal Zone veya benzeri sert Distortion tonları veren bir pedal olur ikisinin arasındaki tonlarıda sana Sansamp Classic verir tabi bu Classic dediğimiz cihazın biraz tuzluca bir fiyatı var.Bunların dışında iş sadece drive ile bitmiyor compressorunde serti tatlısı var Boss compressor daha çok blues vari bir ton sunarken MXR markasının compressoru daha sert tonlar için idealdir.Yani dediğim gibi herşeyden ikişer tane almak zorunda kalabilirsin.Tabi ki daha pratik yolları yok mu, var ama oda ne kadar orjinal bir ton olur tartışılır ama bence sen ilk önce bir Sansamp Classic göz at derim.

arkadaşlar tsl 100 deki drive tonlarını almak için hangi pedalı ya da hangi konfigürasyonu onerirsiniz.birde bir dist pedalı üzerine ibanez ts9 girsem tonları bozarmı ben amfinin drive i üzerine girdim sustain arttı ton bozulmadı ama boss md2 ye girdim sesler bozuldu yardımlarınızı bekliyorum

Merabalar

Bi overdrive pedalına ihtiyacım var. Düşük drive lı bol jangırtılı :D bi ton istiyorum. Yani en düşük drive lı bi crunch pedalı gibi.. Tizli, düşük driveda gainli gibi....

Yani Lambalı amfilerdeki overdrive tonu.. Lambalı amfiye ihtiyacın var demeyin biliyorum :D

Sadece drive olarak istediğimi bulsam yeter. En yakın aleti istiyorum. 100 wat lambasız marshall amfimdeki overdrive ve bi kaç pedalla yakınlaşıyorum lambalı tonuna ama amfinin ayarlarını değiştirmem gerektiğinden pedala ihtiyacım var. .

Bi sürü overdrive pedalı var ama neden bisürü?? Kafamın karıştığı nokta bu?? Mesela boss un sadece overdirve olarak;

sd-1
od-3
dn-2 (dyna drive)

diye 3 tane modeli var?? Malesef bunları deneme fırsatım yok.

İstediğim tona en yakın "Kıraç" ın son albümündeki parçalar.. "İster sev ister sevme" şarkısının başında sadece gitar giriyo. İşte o ses.. Veya "dayan" parçasında söze girdiği andaki ritim gitar..

(Bu arada Kıraç ın bu şarkılarını mutlaka dinlemenizi tavsiye ederim. Gitar tonları süper. Sevmiyosanız bile sadece gitar tonu için dinlenir.)

Şimdiden Teşekkür ederim..

Death-Lead demiş ki:
Merabalar

Bi overdrive pedalına ihtiyacım var. Düşük drive lı bol jangırtılı :D bi ton istiyorum. Yani en düşük drive lı bi crunch pedalı gibi.. Tizli, düşük driveda gainli gibi....

Yani Lambalı amfilerdeki overdrive tonu.. Lambalı amfiye ihtiyacın var demeyin biliyorum :D

Sadece drive olarak istediğimi bulsam yeter. En yakın aleti istiyorum. 100 wat lambasız marshall amfimdeki overdrive ve bi kaç pedalla yakınlaşıyorum lambalı tonuna ama amfinin ayarlarını değiştirmem gerektiğinden pedala ihtiyacım var. .

Bi sürü overdrive pedalı var ama neden bisürü?? Kafamın karıştığı nokta bu?? Mesela boss un sadece overdirve olarak;

sd-1
od-3
dn-2 (dyna drive)

İstediğim tona en yakın "Kıraç" ın son albümündeki parçalar.. "İster sev ister sevme" şarkısının başında sadece gitar giriyo. İşte o ses.. Veya "dayan" parçasında söze girdiği andaki ritim gitar..

(Bu arada Kıraç ın bu şarkılarını mutlaka dinlemenizi tavsiye ederim. Gitar tonları süper. Sevmiyosanız bile sadece gitar tonu için dinlenir.)

Okuduğumda aklıma gelen ilk pedal BB Preamp oldu
http://www.youtube.com/watch?v=P03NLQG4gwM

evet çok güzel bi pedal ama tr de satışını göremedim?? mydukkan,dobez ve diğer müzik aletleri satış sayfalarında bulamadım.

tr de bulabileceğim bi alternatif önerebilirmisiniz???

Death-Lead demiş ki:
Merabalar

sd-1
od-3
dn-2 (dyna drive)

Arkadaşlar istediğim ton bu linktedir. ""İndirmek için sadece tıklamanız yeterlidir (Yönlendirme yoktur)"" ... Bu tonun overdrive ına en yakın marka ve model söyleyebilirmisiniz? Bu arada dosyada arka arkaya 2 kısa parça vardır.. (parçalar kıraç ın son albümündedir. 2.si "dayan" parçasının girişidir. Vokalleri kestim gitar anlaşılsın diye)

link : http://www.herkesdinlesin.com/mp3/okansal-soundlike.mp3

Anlayacağınız Bana Çok zayıf bi drive gerek olacak... Ds-1 in drive ını sıfıra getirince bile çok öyle anlatim... Yani gaini tamamen kısıp leveli açtığımda ses az drive olarak. Yani kısacası (Baya uzun oldu çünkü) En cansız drive lı overdrie pedalı öneriniz...

..

mdkirk demiş ki:
arkadaşlar tsl 100 deki drive tonlarını almak için hangi pedalı ya da hangi konfigürasyonu onerirsiniz.birde bir dist pedalı üzerine ibanez ts9 girsem tonları bozarmı ben amfinin drive i üzerine girdim sustain arttı ton bozulmadı ama boss md2 ye girdim sesler bozuldu yardımlarınızı bekliyorum

Amfiyi herhangi bir pedalla boostlamak normal birşeydir fakat bir distortion pedalını başka bir pedalla boostladığında o sesi alman kaçınılmaz çünki bir drive pedalının boostlanmak uyumlu olabileceği çok nadir belki bir tane pedal vardır.Çünki amfinin o sesi dönüştürdüğü ve çerçevelediği bir çok devre varken aynı şey bir pedal için geçerli değildir.Ancak yinede bir drive pedalı boostlanacaksa en azından amfi simülasyonu yapan bir aleti sansamp gt2 veya classic gibi daha uygun olur.Ben kendim hiç denemedm açıkçası pek analog kullanan birisi değilim ama temel bilgi budur bildiğim kadarıyla ama tabi ki kullanan ve olumlu sonuç alan kombinasyonları arkadaşlarımız yazar ise daha faydalı olacaktır.

Death-Lead demiş ki:
Death-Lead demiş ki:
Merabalar

sd-1
od-3
dn-2 (dyna drive)

Arkadaşlar istediğim ton bu linktedir. ""İndirmek için sadece tıklamanız yeterlidir (Yönlendirme yoktur)"" ... Bu tonun overdrive ına en yakın marka ve model söyleyebilirmisiniz? Bu arada dosyada arka arkaya 2 kısa parça vardır.. (parçalar kıraç ın son albümündedir. 2.si "dayan" parçasının girişidir. Vokalleri kestim gitar anlaşılsın diye)

link : http://www.herkesdinlesin.com/mp3/okansal-soundlike.mp3

Anlayacağınız Bana Çok zayıf bi drive gerek olacak... Ds-1 in drive ını sıfıra getirince bile çok öyle anlatim... Yani gaini tamamen kısıp leveli açtığımda ses az drive olarak. Yani kısacası (Baya uzun oldu çünkü) En cansız drive lı overdrie pedalı öneriniz...

..

Ben sana sürekli bulunması güç pedalları söylüyorum farkettima ama =) Benim daha önce bu forumdan elime geçmişti bu pedaldan.Pedal adı Aria TD1 Platinum Drive.
td_1_.jpg

Tüplü bir distortion pedalı ama senin istediğin sese çok yakın diyebilirim ses dosyasıda burada forumda sattığım arkadaş kaydetmişti http://rapidshare.com/files/69659162/Aria_tupe_distortion.mp3.html

Bu arada çok alakasız bişey olucak ama Vox ToneLab SE processorde bu ton ve bütün türevleri mevcut, analog pedallarda da lamba taklit eden veya lambalı drive'lar istediğin sese yaklaşık olacaktır.

Teşekkür ederim ilgin için çok sağol.. Bu pedalı bulabilirsem ne ala.... Dediğin gibi lambalı pedallara yoğunlaşayım en iyisi..

Vox un ses demolarını dinledim. Fena durmuyo ama Processor olayına gelince; heralde benim ilk elektroya tek bi (analog) pedalla başlamamdan kaynaklanıyodur processor ler çok yapay geliyor. Çok aldım sattım ama memnun kalmadım. Arkadaşım pox xt live ı bağladı 10 sn çaldı. Ben marshall amfimle sadece ds-1 de parlak tonda bi ritim vurdum, anca bukadar farkeder heralde :D Processorler derinden ve yapay geliyo sesleri. (Bu arada çocuk aletin ayarlarını çok iyi bilir ama ses yapay..)

Sd-1 için yorumlarınız ne olurdu?? En zayıf drive ı olan pedal bu sanırım?? Bide en rahat bulunan ;)

2. bi soru olarakta :: Lambasız amfim var,, sd-1 mi ts9 mu???

arkadaşlar boss ph-3 hakkında bilgiis olan biri var mı? rise ve fall özellikleri çok hoşuma gitti ama phaser olarak nasıldır + ve - leri nelerdir? teşekkürler

Geri