Hangi bas gitarı alsam? Yeni başlayanlar için tavsiye başlığı

Merhabalar henüz bu forumda yeniyim . 2019un Ocak ayında klasik gitar çalmaya başladım bas gitara olan tutkum yüzünden tellerin köprüye yakın kısımlarında çalıyordum ve aynı bas gitar tekniği olan 2 parmak ve 3 parmak şeklinde çalıyordum şimdi ise yeni bir gitara geçmek istediğim için ve gitarın sorunlarından dolayı bas gitara geçmek istiyorum Gitar ve amfi almam için fiyat aralığım gitar için 800-1100 amfi için 400-650 aralığı
Yardım ederseniz sevinirim
 
Herkese Merhaba,

Bu konularda epeyce yazılmış ancak ben daha spesifik bir soru ile tavsiyelerinizi bekliyorum..

Uzun süredir amatör olarak gitar çalıyorum. Yaklaşık 10 yıldır elimdeki gitarların bakımını tel değişimi sap ayarı entenasyon vs. kendim yapar kullanırım.

Son zamanlarda bir bas gitar deneme isteği oluştu ve hafta sonu gidip birkaç bas gitar denedim. Yeni başlayacağım için bunun geçici bir heves olup olmadığından da pek emin değilim açıkçası. Denediğim gitarlar SX SJB62 (en ucuz giriş modeli- 875TL), cort action (900TL) )ve sgr C4 (1400TL) oldu.

SX gitar Jazz Kasa tonları hoşuma giden bir gitardı. SGR ise daha mdern ve çalması daha kolay geldi. Cort action ise çalımı çok rahat ve action'ı güzel bir gitardı. DEvam edip etmeyeceğimden emin olmadığım için çok para vermek istemiyorum ama 2. el olarakta aynı gitarları satan arkadaşlar sıfır fiyatlarına çok yakın fiyatlar istedikleri için (tel değişim masrafını da eklersek 2. el ile sıfır fiyatları arasında 100-200 TL gibi bir fark kalıyor.) sıfır gitarlara yöneldim. Sadece deneyemediğim marcus miller v7 4 Telli bir gitar 2300 TL ye ilana koyuldu, deneyemedim henüz onu merak ediyorum.


Bas gitarları (piyasasını kalitesini vs.) bilen arkadaşların tecrübelerini ve görüşlerini merak ediyorum. Nasıl bir yol izlemem konusunda tavsiyelerinizi bekliyorum.

Şididen teşekkür ederim.

Sıfır alacaksanız SX SJB62 mantıklı..
 
Yaklaşık 2000 lira kadar bir bütçem var bas gitar almak istiyorum 1000 tl de amfi için ayırdım precisions ya da electric türünden arıyorum bir de 0 mı 2. el mi alcayım karar vermedim
 
Selamlar,

Yeni başlayan arkadaşlar için bir kaç şey söyleyeceğim öncelikle bas gitar çalmak isteyen biri bas gitarla başlar!!! öncesinde başka bir enstruman çalmasına gerek yok çünkü çalım teknikleri farklıdır ve boş'a zaman kaybıdır. Bir bas gitaristin gitar çalmayı bilmesi güzel bişeydir ona bişe demem. Kesinlikle bir öğretmeninin olması gerekir çünkü sağ ve sol el teknikleri düzgün oturmazsa ilerde değiştirmeniz zor olur. Öğretmen bulamadığınız yerlerde youtube'dan yardım alabilirsiniz bir sürü video var ve youtube videolarını türkçe alt yazılı izleyebilirsiniz. Kesinlikle ve kesinlikle enstrman gözetmeksizin herkes egzersizlerini metronom ile çalışmalıdır bu kas hafızanızı geliştirir ve daha hızlı bir şekil de ilerlemenizi sağlar. Egzersizleri sol el de ilk 4 perde de sağ el de ise bridge pick up (Manyetik) üstünde çalmak normal den 10 kat daha geliştirir. Bas gitar çalmayı öğrenmeden sakın Slap, Tapping, Palm Mute gibi tekniklere yükselmeyin önce finger çalmayı öğrenin. Bas gitar alırken özellikle yeni başlayanlar için ismi cismi olmayan basslara para vermeyin sound u geçtim kozmetik olarak sorunludur ve kendinizi yaralayabilirsiniz daha bilinen markaların alt modellerini tercih edin veya 2.el saçma sahibinden fiyatlarına bakarsak 1000-1500TL aralığında ki basslara bakın ve bilmiyorsanız araştırma yapmadan ve denemeden bas gitar almayın. Özellikle büyük şehirlerde olanlar mağazalara mutlaka gidip bas gitarları denesin hem iyiyi hem kötüyü arasındaki farkı zaten bir süre sonra mutlaka anlarsınız.
 
5 6 senedir elektro çalmaktayım ve 2.enstrüman olarak bas gitar çalmaya karar verdim.Tarz olarak metal harici çoğu şeyi çalıyorum bas hakkında pek bilgim yok ama jazz bass a karar kıldım gibi.Model olarak araştırdığımda SX SJB75 ve SX SJB Alder modeli gözüme güzel gözüktü.Bu gitarlar nasıldır ve bu fiyat bandında başka gitar önerilerine de açığım.(0 almayı düşünüyorum.)

Ve bu bas gitar manyetiklerinde ki kapağın tona etkisi var mıdır?
 
SX bass başlangıç için uygun basslar ama kesinlikle 2.el almanı tavsiye ederim SX in sıfırına vereceğin paraya çok daha güzel basslar alabilirsin örnekleri aşağıda. Kapak mevzusuna gelince gitar da ne işe yarıyorsa bassta da aynı işe yarıyor yani tona bir faydası yok.

Swing Aktif Jazz Bass - En Uygun Swing Gitar Fiyatları sahibinden.com'da - 740731605 👍
 
SX bass başlangıç için uygun basslar ama kesinlikle 2.el almanı tavsiye ederim SX in sıfırına vereceğin paraya çok daha güzel basslar alabilirsin örnekleri aşağıda. Kapak mevzusuna gelince gitar da ne işe yarıyorsa bassta da aynı işe yarıyor yani tona bir faydası yok.

Swing Aktif Jazz Bass - En Uygun Swing Gitar Fiyatları sahibinden.com'da - 740731605 👍
Tona katkısı var diye çok tartışma dönmüştü zamanında ''BAŞKA'' sitelerde.Onun işlevi genelde ağacın çizilmesini engellemek veya parmak koymak.
 
Üst