Hangi pedalı&prosesörü alsam? Yeni başlayanlar için tavsiye başlığı

selcuk_ozen demiş ki:
Arkadaşlar, pedal ve proccesorlar hakkında güzel bilgiler vermişsiniz ama ben bu konuda başlagıç seviyesinde olduğum için hiç bir şey anlayamadım desem yeridir. Şimdi anladığım kadarıyla şu anda analog sistemler digital sistemlere göre daha iyi ses kalitesi veriyor. Yalnız bu sistemlere geçebilmek için bilgi birikimi bakımından iyi konumda olmak gerekiyor yoksa digital sistemden de beter olabiliyorsunuz galiba. Tabi yanlış da anlamış olabilirim kusura bakmayım eğer öyleyse. Her neyse peki mesajların çoğunu okumaya çalıştım ve genelde şöyle kavramlarla karşılaştım işte "delay için şu pedal dan al, clean için şundan al..." (bu arada ne yazıkki delay, reverb.. tarzı kavramlarında ne işe yaradığını bilmiyorum ve öğrenecek yerde bulamadım.) Şimdi ben diyelim ki iki tane ton almak istiyorum clean ve işte distortion dediğimiz ton. Bunları elde etmek için kaçtane pedal almam gerekiyor. Yani kısaca bir kerelikde olsa biraz daha konuyu açabilirmiyiz. pedallar hakkında. Yani bütün pedallar ayrı işlevleremi sahip. reverb pedalı ile clean farklımı oluyor yani dışarıdan baktığın zaman sanki bunlar aynı gözüküyor ve diyelinmki pedal aldık bide bunlar için iyi bir anfimi almak gerekiyor. Biraz uzun oldu ama yardımlarınız için şimdiden teşekkürler. Benim elimdeki sistemide yazayım:

jakson ps2
zoom gfx 707.

arkadaşın bir stüdyosu var oradak mikser var aletleri oraya bağlıyoruz. Evimde 10w lık bir anfi var markasıda tanıdık bir marka değil. ucuz bir şey galiba. çaldığımız parçalara gelince red hot californication, harvester of sarrow- metallica, hail and kill- manowar vb...
aslında elindeki zoom gfx707 başlangıç için çok iyi.bende zoom 505 I ile başlamıştım :) elindeki pedal aslında piyasada olan analog sistemlerin ve amfilerin simulasyonlarını yani taklitlerini yapan bir pedal.örn mesa tonu marshall tonu fender tonu vox tonu.bu amfiler çok pahalı oldukları ve çok karakteristik özellikleri olduğu için digital sistemler bunların taklidini en iyi biçimde yapmaya çalışıyor.sesi işleyen bit teknolojisi giderek gelişmekte ve dijital pedallar dahada orjinaline yakın olmakta.ama orjinali varken niye taklit kullanasın değilmi.işte burda maliyet ve kolay kullanma olayı devreye giriyor.prosesörlerin tek avantajlı tarafı maliyet ve kolay kullanılabilme.mesela elindeki pedaldaki delay chorus comp phase ...v.s. tek tek almaya kalksan ve sağlam bir amfi alsan dünyanın parası tutar.tabi ne kadar ekmek o kadar köfte :D zamanla elindeki sistemi geliştirmek en mantıklısı.ama ben dijitale bulaşmam diyorsan başlangış için 50 watt bir amfi bir drive pedalı ve delay işini görecektir.zamanla zaten seni kesmeyecektir. :) ve bu böyle sürüp gider alım satımdaki zombileşmiş (bende dahil) kullanıcılar gibi pedallll pedalll daha çok drive daha çok sound diye sürüne sürüne gezersin :D

efektlerin isimlerini ve ne işe yaradıklarını elindeki zoomdan öğrenebilirsin.birde cem öcek in bir kitabı var oda çok faydalı.
analog sistem dediğin gibi adam gibi amfi ile kullanmadığın zaman dijitallerden çok daha kötü ses veriyor.

arkadaşlar merhaba;
pod xt live dan analoğa geçtim ve kafamda soru işaretleri var bunlarla ilgili foruma danışayım dedim..
öncelikle gibson sg gitarım var 1996 yapım. analog konusunda çok bilgili olmadığım ve değişik pedalları deneme şansım olmadığı için internetten birçok kaynaktan ses örneklerini dinleyip pedallara karar vermeye çalışıyorum. ulaşmaya çalıştığım sound da aslında klasik rock soundu, zaten gitarımın da tonu ona yatkın.
edindiğim bilgiler ışığında proco rat deucetone distortion pedalı aldım,dinlediklerime bakınca tam benlik aletmiş diyip :) ancak ibanez 25w amfime taktığımda bir türlü istediğim soundu elde edemedim..ilerde belki mixere ya da pc ye girerim diyip bir gdi21 aldım, bunun alakası yok aslında setupla pek :)
sonra kesin eq pedalı ihtiyacım olacak diye mxr 6 band eq aldım, biraz daha iyi kontrol edebiliyorum şimdi soundu ama yine istediğim kadar güçlü net değil tonlarım..
pedalları koymak için bir de bcb60 aldım şimdi :)
sizin önerilerinizi bekliyorum arkadaşlar, bir arkadaşım booster al dedi dod250 sololar için diye önerdi, onun dışında ben analog bir delay pedalı düşünüyorum ilave olarak (add gibi mesela), wah alacağım o konu net zaten..

kısacası şimdilik aklımda bir booster var seçenekler: dod250,yjm ya da mxr zw-44 (overdrive aynı zamanda)
analog bir delay istiyorum kesin lazım :)
bir de mxr supercomp ya da dyna comp düşünüyorum..
bunları da alırsam istediğim tona ulaşabilir miyim sizce? önerileriniz nelerdir? şöyle bol sustainli, yırtıcı tonlarım olsa ne güzel olur :LOL:

Proco rat pedalları istediğin ton açısından iyi pedallar.Rat 2 pedalını bir dene derim.Mxr eq pedalın gayet iyi seçim.Comp olayına gelirsek dynacomp'u öneririm.Overdrive,booster olarak İbanez TS-9,TS-808,Mxr ZW-44 ve Boss SD-1 iyi pedallardır.Ama sadece boost için kullanacaksan SD-1 yada TS-9 iyidir.Diğerleri baya pahalı pedallar.Ama Dynacomp ve eq pedalalrı ile de sesi boostlayabilirsin.
Saygılar...

rostocker demiş ki:
Proco rat pedalları istediğin ton açısından iyi pedallar.Rat 2 pedalını bir dene derim.Mxr eq pedalın gayet iyi seçim.Comp olayına gelirsek dynacomp'u öneririm.Overdrive,booster olarak İbanez TS-9,TS-808,Mxr ZW-44 ve Boss SD-1 iyi pedallardır.Ama sadece boost için kullanacaksan SD-1 yada TS-9 iyidir.Diğerleri baya pahalı pedallar.Ama Dynacomp ve eq pedalalrı ile de sesi boostlayabilirsin.
Saygılar...

teşekkürler hocam, yanlız deneme şansım pek yok gibi zaten deucetone elimde :) biraz önce kurcaladım aslında baya güzel şeyler bulmaya yaklaştım gibi, processorda hazıra alışmışım sanırım iyice:)
para çok büyük mesele değil gibi şimdilik pod un parasını yiyorum hala :) tekrar deneyim ve sorularımı yazarım buraya, teşekkür ederim

virtuose demiş ki:
teşekkürler hocam, yanlız deneme şansım pek yok gibi zaten deucetone elimde :) biraz önce kurcaladım aslında baya güzel şeyler bulmaya yaklaştım gibi, processorda hazıra alışmışım sanırım iyice:)
para çok büyük mesele değil gibi şimdilik pod un parasını yiyorum hala :) tekrar deneyim ve sorularımı yazarım buraya, teşekkür ederim

Bence pedallara para saymadan önce iyi dinamikleri tepkileri olan bir amfi için para biriktirmeye başla. Gitarın zaten kaliteli, yalnız istersen 2 pod parası harca pedallara 25watt solid state bir ibanez amfiyle alacağın ton oldukça yavan kalacaktır.

ghostknight demiş ki:
virtuose demiş ki:

Bence pedallara para saymadan önce iyi dinamikleri tepkileri olan bir amfi için para biriktirmeye başla. Gitarın zaten kaliteli, yalnız istersen 2 pod parası harca pedallara 25watt solid state bir ibanez amfiyle alacağın ton oldukça yavan kalacaktır.
amfi şart hemde iyi bir amfi :D Proco rat kullanacaksan hemde katmerli şart :D paran varsa alltube bir amfi al.fender blues junior alabilirsin forumdan ikinci el uygun fiyata.

teşekkür ederim arkadaşlar yorumlarınız için, bugün pedalboard elime geçince procoyu eq ile denedim çok daha iyi oldu, sanki boostlanmış hissi verdi ayar çekince:)
amfi konusunda çok haklısınız, yaza amerikadan ikinci el bi blues jr getirteceğim büyük ihtimalle, podun parasını yedik bitti artık :D

80lerin soundunu azda olsa yakalayabilmek için hangi pedallar gerekir?Steelheart olsun bonjovi olsun.Bu tarz sound için solo ve ritim tonlarını hangi pedalla yada hangi pedalların birleşimiyle elde edebilirim sizce?Bilgi verebilirseniz makbule geçer arkadaşlar.

Balrog_burn demiş ki:
80lerin soundunu azda olsa yakalayabilmek için hangi pedallar gerekir?Steelheart olsun bonjovi olsun.Bu tarz sound için solo ve ritim tonlarını hangi pedalla yada hangi pedalların birleşimiyle elde edebilirim sizce?Bilgi verebilirseniz makbule geçer arkadaşlar.
bir ara bununla ilgili bir başlık açmıştım baya bi yazılmıştı ama sonradan sönüp gitti :D

bana göre marshall jcm serisi amfi
beyaz kramer , charvel gitar
cry baby wah
yeter :D

halilpazarlama demiş ki:
Balrog_burn demiş ki:
bir ara bununla ilgili bir başlık açmıştım baya bi yazılmıştı ama sonradan sönüp gitti :D

bana göre marshall jcm serisi amfi
beyaz kramer , charvel gitar
cry baby wah
yeter :D
unutmuşum chorus olmadan olmaz (özellikle ballad girişlerinde cleanlerde) hatta biraz van halen tarzı olsun diyosan flangerla phasede şart :D

Okadarcıkmı :D ekolayzer'a bile gerek yok yani.80lerin o ballad sololarındaki sıcak tonları marshall driver'ı yeter diyorsun yani ?
Gerçi kramer bulmakda almakda baya zahmetli.Bir bulsam kramer sambora zaten :D

Bende bu aralar electro harmonix metal muff ile MT2 arasında kaldım.Mt2 yi denedim ama muff'ı deneyemedim daha.Mt2 den daha iyi yorumları var hep internette ama...Siz olsanız hangisini seçersiniz.Mt2 sololarda geri kalmakta deniliyor muff daha aktifmiş.

grunge'ın en temel özelliklerinden biri özgürlük ve çok umursamamak oldugu için bu kadar kasmaya gerek yok bence.. ben de bir grunge grubumun şarkı yazarıyım, kendim pedalları deneyerek sevdigim bir tonu yakalamaya çalışıyodum az cok yakaladım da, nirvananın tüm şarkılarına hayran olmuş biri olarak benim gibi punka yakın grunge yapmak istiyorsan; 2 tane chorus pedalı (1i tremolo tarzı dalgalanmalar için ve doldurmak için tonu) veya 1 chorus 1 tremolo, dist.pedalı (DS-2 çok iyi çünkü 1.modu ritm 2.si ise leadde çok işe yarıyor), bir de reverblü bir amfi yeterli :) zaten minimalist olmak lazım. gitara gelirsek 2 humlu bir ibanezle çalıyorum ben ama jagmaster'ın da hoş oldugunu düşünüyorum, çok onemi yok zaten dolgun sesli bir gitar bulmak yeterli. ama sakın etrafta dolanan grunge pedallarına kanmayın nedense grunge kadar renkli bir müziğe çok fuzzy dist. tonlarını uygun görüyorlar ki alakası yok. amfiye gelirsek hiçbir önemi yok, bir videosunda kurt'Un çalıştıgı korkunc sesli tranzistörlü ufak amfisini görmüştüm, ünlü olana kadar çaldıgı amfiyi... isterseniz size nirvana'Nın amatör garaj kayıtlarını da yollayabilirim dist. yok gibi ses berbat vs ekipmana bu kadar takmamak lazım, çok ünlü olursan alırsın birşeyler :D

Balrog_burn demiş ki:
chuck11 demiş ki:
electro harmonix metal muff boostlanabilir ozelligi ne ise yariyor yardimci olurmusunuz?

Ben aleti salı günü alıyorum.Boost özelligi sesi desteklemesi.Aktifleştirdiginde sesin bir anda yükselmesi diyede diyebiliri.Çok güzel bir özellik.Sololarda çok işe yaramakta.

Boost etmeden pedal "hayvani distortion " tonlara çıkamıyor diye duydum ne kadar doğru bilmiyorum.Kullanmak kısmet olmadı.Şuan MXR Dİme kullanıyorum benzer bir boost düğmesi bundada var.Boost a bastığında direk pentaraya bağlanıyor ama :D

Geri