Hangi pedalı&prosesörü alsam? Yeni başlayanlar için tavsiye başlığı

Gt-1 footswitchleri cok oyuncak gibi degil mi. Bende RP360XP var indirimden uygun fiyata aldim. Gayet memnunum. Fakat ikinci el alinacaksa ben de Boss Me-80 diyorum. Ikinci el Me-80 bu fiyatlara bulunur mu bilemiyorum. Bu arada model arttikca fiziksel kalite artiyor da amfi simulasyonlari filan hep ayni

Son düzenleme:
Gt-1 footswitchleri cok oyuncak gibi degil mi. Bende RP360XP var indirimden uygun fiyata aldim. Gayet memnunum. Fakat ikinci el alinacaksa ben de Boss Me-80 diyorum. Ikinci el Me-80 bu fiyatlara bulunur mu bilemiyorum. Bu arada model arttikca fiziksel kalite artiyor da amfi simulasyonlari filan hep ayni

Boss'um ME serileri amfi ile kullanım pratikliği düşünülerek tasarlanmışlar, GT ise tekbaşına (mixere direk çıkış) iş götürecek şekilde. Kod aynı ama gt-1'de opsionlar daha fazla.

ME80'de mesela cab. sim. bildiğim kadarıyla kulaklık çikişına kulaklık veya adaptör takınca devreye giriyor. GT'lerde ise efekt ve tonal opsiyon daha fazla ama ME kadar manuel hızlı ayarlanamıyorlar bilgisayarda tonları ayarlamak daha pratik.

GT-1 pedalları denediğimde oldukça sağlam gelmişti resimler aldatmasın. Özellikle evde kullanılacaksa sürekli eğilmek yerine masabaşında (seskartı olarakta çalışabilen) GT-1 bana tasarım olarak daha mantıklı geliyor.

Boss'um ME serileri amfi ile kullanım pratikliği düşünülerek tasarlanmışlar, GT ise tekbaşına (mixere direk çıkış) iş götürecek şekilde. Kod aynı ama gt-1'de opsionlar daha fazla.

ME80'de mesela cab. sim. bildiğim kadarıyla kulaklık çikişına kulaklık veya adaptör takınca devreye giriyor. GT'lerde ise efekt ve tonal opsiyon daha fazla ama ME kadar manuel hızlı ayarlanamıyorlar bilgisayarda tonları ayarlamak daha pratik.

GT-1 pedalları denediğimde oldukça sağlam gelmişti resimler aldatmasın. Özellikle evde kullanılacaksa sürekli eğilmek yerine masabaşında (seskartı olarakta çalışabilen) GT-1 bana tasarım olarak daha mantıklı geliyor.
Hocam yalnız gt-1'de ayrı ayrı switchlerde preset olayı yok sanırım. Yani sırayla geçiyorsunuz presetleri. Ben Zoom'u onun için satmıştım :D

Hocam yalnız gt-1'de ayrı ayrı switchlerde preset olayı yok sanırım. Yani sırayla geçiyorsunuz presetleri. Ben Zoom'u onun için satmıştım :D

Anladım pedalboard mantığında kullanmak istiyorsunuz yani, CTL1 pedalı (önceden ayarlandığı taktirde) zincirdeki herhangi bir efekti açıp kapatabiliyor(aslında diğer pedallarda böyle ayarlanabilir ama preset gezme şansı kalmıyor) ama elbette 3 pedal bununla sınırlı ME80'in bu konuda ciddi bir avantajı var. Bir detay ama GT-1 extra footswitch kabul ediyor, fs7 gibi ama bunlar ayrı satılıyor.

Herşey beklentiniz ve kullanım şeklinize bakıyor, tavsiyem sitesinde her iki ürünün manualına bakın en azından efektleri kıyaslayın sonradan pişmanlık olmasın.

Bildiklerimi yazayim. RP360XP tercihim fiyati boyutları ve bu sebeptendi. Footswitchi ister preset modunda ister Stompbox modunda kullanabiliyorsun. istedigin efektleri footswitch e baglayip zincirden cikarip sokabiliyorsun. Ektra footswitch de baglarsan onlarda presetleri kontrol edebiliyor. Line6 Amplifi 100fx de stompbox mod yok. Extra footswitch baglayamiyorsun. Amp modeli daha fazla fakat distortion ve overdrive secenegi yok denecek kadar az. Tone matching ozelligi gayet guzel. Line6 amfi simulasyonu haliyle cok guzel. Ne baglasan cok iyi distortion veriyor. 360XP de overdrive ve distortion pedali da hatiri sayilir derecede fazla kombinasyon inanilmaz artiyor. Bu yuzden Istedigin sound'u yakalamak kolay degil. Amfi basinda saatlerin gecebilir. Pc yazilimi gayet basarili ve şık. JCM 800 ve Mesa rectifier2-3 amp simulasyonlari favorim. Ve fakat bulabilseydim yine de ME-80 (y)

Bence Line 6 prossorlerin sesleri hep ayni ister pocket ister 500. Hos hepsi icin gecerli bu. Tamamen fiziksel dusunup (buyuk, kucuk, footswitch vs) ne bakip alabilirsiniz. 300 400 arasi fark yok zaten. 500 afedersiniz bebek yatagi kadar. Bu kadar buyuk ben tercih etmiyorum. Alti ustu 3-4 farkli sound kullaniliyor zaten repertuarda. En azindan bizim repertuarda. Bosuna hamallik gibi geliyor. Tek bir distortion pedali ile konser veren sanatcilar var hatirlatirim ;)

Bence Line 6 prossorlerin sesleri hep ayni ister pocket ister 500. Hos hepsi icin gecerli bu. Tamamen fiziksel dusunup (buyuk, kucuk, footswitch vs) ne bakip alabilirsiniz. 300 400 arasi fark yok zaten. 500 afedersiniz bebek yatagi kadar. Bu kadar buyuk ben tercih etmiyorum. Alti ustu 3-4 farkli sound kullaniliyor zaten repertuarda. En azindan bizim repertuarda. Bosuna hamallik gibi geliyor. Tek bir distortion pedali ile konser veren sanatcilar var hatirlatirim ;)
Hiç alakası yok. Pocket serilerindeki çip kalitesiyle hd serileri ya da x serileri farklıdır. 8-10 sene önce çıkan aletteki modelleme kalitesi vs. teknoloji yeni aletlerle aynı olmaz. Prosesörün büyüklüğü kişisel tercihtir tabi ama hd500 deki footswitch çeşitliliği, tonlar arasında geçiş kolaylığı diğer hd serilerinden çok daha iyidir. Örneğin hd 300 de aynı bank içerisinde pedalları falan ayrı ayrı kontrol etmeniz için mode tuşuna basmanız oradan pedal seçmeniz gerekir, uğraştırır. Hd 500 de ise (x3 live ve xt live da böyle) her tuş ayrıdır alt kısımdaki switchlerle tonlar arasında geçiş yaparken başka bir şeyle uğraşmadan aynı bank içerisinde üstteki switchlerle pedalları açıp kapayabilirsiniz ki bu size ayağınızın altında hem prosesör hem analog dizilim varmış gibi kolaylık sağlar. Bence ihtiyacınız ne ise, ne kadar ton çeşitliliği kullanıyorsanız onları iyice belirleyin ona göre seçim yapın. Yani evden işe yürüme gidebiliyorsanız araba almayın bir bisiklet alın o da yeter, ama daha sonra çok uzağa taşınırsınız o zaman bir araba ihtiyacı doğar araba alırsınız. Gibi :D

Hiç alakası yok. Pocket serilerindeki çip kalitesiyle hd serileri ya da x serileri farklıdır. 8-10 sene önce çıkan aletteki modelleme kalitesi vs. teknoloji yeni aletlerle aynı olmaz.
Semiconductor sektorunden gedigim icin anlatayım. Chip uretilirken belirli IP (intellectual property) ler belirli isleri yapacak şekilde tasarlanır. Ornek verecek olursak bir ip asil işi yaparken (video processing, sound processing) diğer ip'ler giriş çıkış vesaire işleri yapar. Tekrar örnek verecek olursak gözlerimiz ise gayet gelişkindir. Halen kameralar ve televizyonlar (4K 8K vs) gözümüzün kalitesine ulaşabilmiş değillerdir. Kulağımız limitleri vardır. Misal kedilerin ve baykuşların kulakları çok daha gelişmiştir. Frekans bazında çok daha farklı frekansları duyup hatta duymamazlıktan da gelebilirler. Yeni simulasyonların eklenmesini ve giriş çıkış katı donanım iyileştirmelerini bir tarafa koyacak olursak, sound processing işini yapan ip kisminin aslında çok da fazla değişmesine gerek yok ve fakat tabi ki belirli geliştirmeler olacaktır haliyle bunları fark etmek için gerçekten çok çok ama çook iyi bir kulağa sahip olmak gerekir. Verdiğim örnek buna dayanmaktadir. Yani hiç alakası yok diyemeyiz. (y)

Prosesörün büyüklüğü kişisel tercihtir tabi ama hd500 deki footswitch çeşitliliği, tonlar arasında geçiş kolaylığı diğer hd serilerinden çok daha iyidir. Örneğin hd 300 de aynı bank içerisinde pedalları falan ayrı ayrı kontrol etmeniz için mode tuşuna basmanız oradan pedal seçmeniz gerekir, uğraştırır. Hd 500 de ise (x3 live ve xt live da böyle) her tuş ayrıdır alt kısımdaki switchlerle tonlar arasında geçiş yaparken başka bir şeyle uğraşmadan aynı bank içerisinde üstteki switchlerle pedalları açıp kapayabilirsiniz ki bu size ayağınızın altında hem prosesör hem analog dizilim varmış gibi kolaylık sağlar. Bence ihtiyacınız ne ise, ne kadar ton çeşitliliği kullanıyorsanız onları iyice belirleyin ona göre seçim yapın. Yani evden işe yürüme gidebiliyorsanız araba almayın bir bisiklet alın o da yeter, ama daha sonra çok uzağa taşınırsınız o zaman bir araba ihtiyacı doğar araba alırsınız. Gibi :D
Tamamen katılıyorum. Benim için sırt çantamdan buyuk olmamalı :ROFLMAO:

Son düzenleme:
Semiconductor sektorunden gedigim icin anlatayım. Chip uretilirken belirli IP (intellectual property) ler belirli isleri yapacak şekilde tasarlanır. Ornek verecek olursak bir ip asil işi yaparken (video processing, sound processing) diğer ip'ler giriş çıkış vesaire işleri yapar. Tekrar örnek verecek olursak gözlerimiz ise gayet gelişkindir. Halen kameralar ve televizyonlar (4K 8K vs) gözümüzün kalitesine ulaşabilmiş değillerdir. Kulağımız limitleri vardır. Misal kedilerin ve baykuşların kulakları çok daha gelişmiştir. Frekans bazında çok daha farklı frekansları duyup hatta duymamazlıktan da gelebilirler. Yeni simulasyonların eklenmesini ve giriş çıkış katı donanım iyileştirmelerini bir tarafa koyacak olursak, sound processing işini yapan ip kisminin aslında çok da fazla değişmesine gerek yok ve fakat tabi ki belirli geliştirmeler olacaktır haliyle bunları fark etmek için gerçekten çok çok ama çook iyi bir kulağa sahip olmak gerekir. Verdiğim örnek buna dayanmaktadir. Yani hiç alakası yok diyemeyiz. (y)

Tamamen katılıyorum. Benim için sırt çantamdan buyuk olmamalı :ROFLMAO:
Dediğiniz doğru sayılabilir tabiki fakat "tüm prosesörler aynı" gibi bir şey derseniz bu biraz absürd olur :) Sadece fiziksel değil tonal anlamda bence büyük farklılıklar var ilk serilerle şimdikiler arasında. Büyüklük kısmı ise dediğim gibi tamamen kişisel. Bu işlerde tamamen ihtiyaca göre hareket etmek lazım, Aktif olarak kullanılmayacaksa tabiki bir sürü para verip kocaman aletler almaya gerek yok, daha basit şeyler ihtiyacı karşılıyorsa onlara yönelinebilir aksi takdirde bu 3-4 bin liralık telefon alıp sadece facebook'a girip fotoğraf çekmeye benzer. Benim farklı efektler arasında sürekli geçiş yapmam gerekiyor, footswitch bol olmalı mesela o nedende hd 500 tercih ettim. Başkasının bir iki efekte ihtiyacı vardır pocket pod da işini görür.

Geri