Hangi pedalı&prosesörü alsam? Yeni başlayanlar için tavsiye başlığı

envyboy demiş ki:
Arkadaslar,

Daha once yazdim ama cvo gelmedi. Arastirdim biraz bu konuyu ve birkac ekleme ile tekrar yaziyorum.

Kurslarimin ilerlemesi ile analog kurmayi dusunuyorum. Gitarim cort x-custom ht. Derslerim suresince bunu kullanmak durumundayim, derslerim bitince yeni bir gitar alicam :) halihazirda uzerinde seymour '59 (n) ve JB (b) var. Ihlamur agaci.

Amfim de 100m2 apartman dairesinde cok ses acamadigim icin microcube :D bunu da yeni eve tasinana kadar deistirmem sanirim. Anca ucuza bulursam bir TM60 alabilirim 1-2 sene icerisinde.

Slash, Jimi Hendrix, RHCP ve Deep Purple, Nirvana tonlari icin. Ozellikle Hendrix'e bayiliyorum. Bu yuzden wah onceligim. Overdrive/Distortion ardindan eq pedali. Chorus - delay - reverb diye gidiyor.

Aklimdaki Su anki setup :

Wah : Boss PW-10 (icinde bircok efekt olmasi, distortion olmasi ve crybaby efektinin gercegine cok yakin olmasi sebebi ile) ama baska wah onerileriniz de olabilir tabiki, duymak isterim.

Overdrive/Distortion : Martta belcikaya gidicem ve 110euroya Visual Sound jackyll&hyde dusunuorum. Turkiyeden ne alabilecegimi de tam bilmiorum.

EQ : Bu konuda hic bir fikrim yok.

Chorus/Echo : yine belcikadan 110euroya h2o chorus ve echo pedali var. Turkiyeden de buna alternatif small clone vardi sanirim.

Reverb : Boss RV-5 dijital olmasina ragmen guzel sesler verdigini okumustum, yine cesitlilik olmasi guzel.

Delay : bu konuda da hicbi fikrim yok.

Bu pedallari yazdigim sira ile almayi dusunuyorum. Martta belcikaya gidicem ve turkiyede olmayan, olup da cok pahali olan pedallar var. Wahi turkiyeden alicam. Geri kalani da tavsiyelerinize/yorumlariniza gore.

Simdiden tesekkurler,
Ouz..

Selamlar öncelikle;

Elimden geçen bir çok ekipmandan sonra anladım ki; sağlam gitar + amfidir tonun bel kemiği. Bunlar olmadan o sisteme hangi pedalı takarsanız takın, asla ama asla istediğiniz tona ulaşamayacağınız gibi üstüne üstelik boşu boşuna vereceğiniz paralar da cabası. Kesinlikle analog setup sevdasına yeni gitar ve amfinizi aldıktan sonra girmenizi tavsiye ediyor. Analog setup işine girmeye karar verdiğinizdede bukadar çok pedal dan oluşan bir setup edinmemenizi tavsiye ediyorum.

Oncelikle bu saatte cvp yazdigin icin saol abi. :) soyle bir durum var ki, belcikaya sadece bu sene gidebilecegim. Ayrica iyi bi amfi alsam bile evde sesi acamam. Wah olayi, jimi hendrixe yaklasmak icin, diger pedallardan da eq, ufacik amfiden aldigim tonu genisletmek icin. Visual sound olanlari alamama durumum da olabilir, ama bulursam kacirmam, tek sansim cunku. Ogrenci halimle sadece konferanslar ve yaz okullari icin yurt disina cikiyorum. Oyle tum sehri altust edip alma veya netten siparis durumlari yok. Olay bu yani. Siz yinede yorumlarinizi esirgemeyin lutfen. Amacim kisaca birebir ve mukemmel kalitede sesler almak deil de, ona benzer, minik amfinin el verdigi tonlari almak. Yaklasik 1 sene sadece bu amfi olacak elimde sanirim ve uzerindeki sert tonlar cok kirli geliyor, istedigim gibi deil.

Not: gitar + amfi yenilerken basinizi agriticam yine :p

Saygilar.

envyboy demiş ki:
Oncelikle bu saatte cvp yazdigin icin saol abi. :) soyle bir durum var ki, belcikaya sadece bu sene gidebilecegim. Ayrica iyi bi amfi alsam bile evde sesi acamam. Wah olayi, jimi hendrixe yaklasmak icin, diger pedallardan da eq, ufacik amfiden aldigim tonu genisletmek icin. Visual sound olanlari alamama durumum da olabilir, ama bulursam kacirmam, tek sansim cunku. Ogrenci halimle sadece konferanslar ve yaz okullari icin yurt disina cikiyorum. Oyle tum sehri altust edip alma veya netten siparis durumlari yok. Olay bu yani. Siz yinede yorumlarinizi esirgemeyin lutfen. Amacim kisaca birebir ve mukemmel kalitede sesler almak deil de, ona benzer, minik amfinin el verdigi tonlari almak. Yaklasik 1 sene sadece bu amfi olacak elimde sanirim ve uzerindeki sert tonlar cok kirli geliyor, istedigim gibi deil.

Not: gitar + amfi yenilerken basinizi agriticam yine :p

Saygilar.

Estafrullah baş ağrıtmak olarak düşünme lütfen. Herkes bu yollardan geçti sonuçta. Hala da geçiyorum ben :) Bahsettiğin Boss Wah Dijital bir modelleme pedalı. Yani analog bir wah pedalı değil aslında. Dolayısıyla onu Crybaby almakta fayda var. Hendrix çalacaksan eğer bir Jim Dunlop Jimi Hendrix Fuzz Face JH-F1 pedalı alabilirsin. O amfi gitarla nekadar yaklaşırsın bilemiyorum ancak, seni bir süre oyalar. Hendrix tonları için ne yapar bilemiyorum ancak ehx english muff'n çok iyi pedaldır. üzerindeki 2 adet tüp ile belki biraz daha doğal distortion tonları elde edersin.

Ama yine de diyorum ki bunları 0 almaya kalksan zaten dünyanın parası ediyor. Cort x-custom çok kötü bir gitar değildir. Sat amfiyi bu pedalları alacağın parayla bir adet avt20 al çok daha mutlu olacaksın. elindeki modelleme amfisine ne takarsan tak asla tonun istediğin gibi olmayacaktır.

Saol abi. Zaten bu 4-5 pedallik setup haziran gibi tamamlanir anca. Dist ve chorus icin marti bekliycem. Su asamada bir wah dusunuyorum.

Boss pw10 ile ilgili 4-5 sayfa inceleme okudum.
Herkesin genel yorumu crybaby modellemesi cidden cok yakin. Vox ve morley benziyor. Univibeda cok yakin ve cok hos. Dierleri zaten ekstra. Uzerindeki dist modellemeleri de eger hic alternatif yoksa kullanilabilir duzeydeymis. Guvnor, mt2, ds1 falan varmis. Memory ozelligi de oldukca kullanisliymis.

Bu yuzden mantikli gozuktu, ama yinede size sormak istiyorum.

Crybabynin envai cesit modeli var. Hangisi iyidir ve bossun o kadar ozelligi ile fiyat performans karsilastirmasi yapilirsa durum nasildir? Simdiden tesekkurler

Ya ben çıktığından beri boss gt10 kullandım. önerildiği gibi fxloop lu amfi ile çok tatlı tonlar elde ettim. Modelleme açısından gittikçe iyileşiyor boss. Konserlerimde hiç yarı yolda bırakmadı. Ancak! gitarı alıp stüdyodaki kafa kabin marshall'a girdiğim tadı o alet verememeye başladı. Bunun üzerine bıraktım bende dijital modelleme kullanmayı. Ondan dolayı bıkkınlık var üzerimde belkide bundan dolayı çok tarafsız düşünemiyorumdur bunu da dikkate alabilirsin.

Boss'un modelleme konusunda iyi şeyler yaptığına hemfikirim. Ancak alacağın o boss wah pedalını bence analog setup'a geçerken satarsın ancak gcb-95'i satmazsın. Üzerindeki ds1 modellemesi yerine al bir boss ds1 50 - 60 liraya var 2. elleri... Ve de kötü olan tarafı her gitarını çaldığında "tam olarak alet bu alet değil ama benziyor be" şeklinde kafanda bir kendini avutma düşüncesiyle huzur bulamayacaksın :D

eğer illa pedal alacağım diyorsan, seni hala vazgeçiremediysem. Wah olarak GCB-95 CryBaby , Dist / OD pedalı olarakta internetten bakıp araştırıp tonunu beğendiğin bir distortion pedalını almanı öneririm. Boss DS1 'ler lambalı amfilerde güzelleşir. Solid State'leride tavsiye etmem Gain kısmını kökleyip grunge yapmadığın sürece :D

Crybaby konusunda bence en iyisi standart gcb95 dir. Tek geçerim...

xhornetxx demiş ki:
Selamlar herkese elimdeki GT10'u sattıktan ve Tonguch'dan bir all tube amfi siparişi verdikten sonra gene başladım analog aramaya :D Ne varsa analog setup'da var...

Öncelikle blues çalıyorum. Yani çeşitlilikten daha çok, düşündüğüm tonun en kalitelisini almak hedefim. Ve analog setup'ımın maksimum 3,4 pedaldan oluşmasını düşünüyorum. İşe bir adet booster / delay almak ile başlamayı düşünüyorum. Gitarım Amerikan Std Tele...

Düşündüğüm seçenekleri söyleyeyim. Bunların dışında söylemek istediğiniz pedallar varsa da çok mutlu olurum.

Aklımdaki Booster Pedallar

1)Ibanez TS9 ( En kafama yatan bu klasik )
2)BBE GreenScreamer
3)Xotic BB Preamp / RC Booster (Çok pahalı almam zor :S )
4)MXR M-133 Micro Amp Pedal
5)Boss BD2

Aklımdaki Delay Pedalları

1)Boss dd-7 - Boss digidelay serisinin son pedalı. Üzerindeki yeni (reverse delay - loop - analog delay modellemesi ) çok ilgimi çekmekte. Tek çekincem DİJİTAL :S

2)MXR Carbon Copy Analog Delay - Fiyatı az değil ancak tonlarını çok çok beğendim. Full analog olan tonları süper knobları çevirirkenki ciyuvvvvvv - eaaaooğğğwww sesleri de çok ilginç geldi :)

3)ADD+ Analog Delay - Çok ucuz bir çözüm olan bu pedal hakkında kafamda en ufak bir fikir yok yardım edin lütfen. Tek ilgimi çeken bukadar uygun fiyata analog bir delay pedalı olması

4)Carl Martin Red Repeat - Bununda hakkında hiç birşey bilmiyorum.

Yardımlarınız için çok teşekkürler şimdiden.
3. ve 4. Pedalım

3)Mxr Phase 90
4)Crybaby

olacak sanırım.

Bunuda unutmayın lütfen :D

Evet hala vazgecmedim abi. Ama snn de gazinla kaliteli bir amfi arayisina da girmedim diyemem. Parayi ayarladigim an ( ne zaman olur hic bir fikrim yok) en az 12" kabinli (lambali olursa min 10") bir amfi edinicem. Wah pedali olarak crybaby konusu ok, o konuda ikna ettin. Ozellikle orjinali degil ama cok benziyor lafi etkiledi :)

Dist olayina gelince, devre semalari yaptirabilecek biryer bakiyorum. Uygun fiyat verirlerse yaptirmayi dusunuyorum. Ds1, ts9 falan semalari var elimde.

Ayrica ikinci el pedallari da kovaliyorum. Uygun bulduklarimi inceliycem. Wah icin 0 alicam.

Hersey icin saol abi, tam acaba hornet abi gececi mi diodum, msjini gordum.

Saygilar.

Evet hala vazgecmedim abi. Ama snn de gazinla kaliteli bir amfi arayisina da girmedim diyemem. Parayi ayarladigim an ( ne zaman olur hic bir fikrim yok) en az 12" kabinli (lambali olursa min 10") bir amfi edinicem. Wah pedali olarak crybaby konusu ok, o konuda ikna ettin. Ozellikle orjinali degil ama cok benziyor lafi etkiledi :)

Dist olayina gelince, devre semalari yaptirabilecek biryer bakiyorum. Uygun fiyat verirlerse yaptirmayi dusunuyorum. Ds1, ts9 falan semalari var elimde.

Ayrica ikinci el pedallari da kovaliyorum. Uygun bulduklarimi inceliycem. Wah icin 0 alicam.

Hersey icin saol abi, tam acaba hornet abi gececi mi diodum, msjini gordum.

Saygilar.

:) Gece gündüz bol bol giriyor bu aralar birbirine...

MS Pozitron diye bir marka gördüm forumda el yapımı. baya yaptıran var ve kötü yorum görmedim hiç. forumlarda arama yaptırırsan ms pozitron diye sanırım 100 küsür liraya bir ts9 klonuna sahip olabilirsin. Yapan arkadaş sanırım baya sistemli ve kaliteli çalışıyor. Hatta son yaptığı proje ts9 ve ts808 i tek pedalda birleştirdi...

Ama ben tubescreamer konusunda takıntılıyım. O yeşilliği görmek için baya bir yeşillik bayılıcam sanırım. :D:D:D

Abi son bi soru.

Microcube un British modellemesinde gain 0ken veya max saat 11 yonundeyken verdigi clean sese chorus ve reverb ekleyince hasta oluyorum. Beni oldukça tatmin ediyor. yine de pedallar tatmin etmez mi?

Alacağın bir wah efekti zaten o wah efektini bir şekilde vereceğin için tatmin eder seni. Ancak distortion pedallarının çok işe yarayacağını düşünmüyorum. Dijital bir modelleme amfisine analog setup bağlamak hele ki microcube ise microcube'un varolan tonunu daha da bozabilecek bir hareket. Wah efekti bi nebze eğlendirebilir seni sadece..

Yani sonuç olarak herhangi bir ayarda iyi ton alıyor olman, analog pedalların çok işe yarayacağı anlamına gelmiyor. Güzel bir amfiye ihtiyacın var.

Ama anlıyorum seni heveslenmişsin artık. Al bir Crybaby ozaman. Hem biraz hevesin yatışır. Hemde geleceğe yatırım olur ;) Ömürlük wah sonuçta. Ama Boss PW-10'a karşıyım çok.

Senden aldigim gaz ile zaten belcika donusu bir amfi alma niyetim var. Ama olmayadabilir cunku belcikadan donup (10gunluk) sonra da 4 hafta amerikaya gidicem. Ne yazik ki yaz okulu oldugu icin, bulundugu eyalette herhangi bir music shop sitesi/adresi bulamadigim icin ve zaten okulun masraflari yuzunden pek sansim olmayacak amerikanin nimetlerinden yararlanmaya.

Not: belki 4 hafta oldugu icin cesaretlenip bir amfi ile donerim :D soyle bana sorun cikartmayacak, pedallarla iyi anlasacak ve sicak bir clean, net bir dirty ses veren soyle max 500$lik bir amfi tavsiyesi de pm ile iletirsen sevinirim, konuyu kirletmiyim daha fazla.

Iyi geceler abi. Hersey icin saol.

Senden aldigim gaz ile zaten belcika donusu bir amfi alma niyetim var. Ama olmayadabilir cunku belcikadan donup (10gunluk) sonra da 4 hafta amerikaya gidicem. Ne yazik ki yaz okulu oldugu icin, bulundugu eyalette herhangi bir music shop sitesi/adresi bulamadigim icin ve zaten okulun masraflari yuzunden pek sansim olmayacak amerikanin nimetlerinden yararlanmaya.

Not: belki 4 hafta oldugu icin cesaretlenip bir amfi ile donerim :D soyle bana sorun cikartmayacak, pedallarla iyi anlasacak ve sicak bir clean, net bir dirty ses veren soyle max 500$lik bir amfi tavsiyesi de pm ile iletirsen sevinirim, konuyu kirletmiyim daha fazla.

Iyi geceler abi. Hersey icin saol.

arkadaşlar birşey danışmak istiyorum. Elimdeki gitar çok iyi bir gitar değil ve üç single lı bir gitar. Tarz olarak metal çalmaya cok uygun bir gitar olmadıgını biliyorum. Metall muff pedal almayı düşünüyorum. Ancak elimdeki gitardan dolayı çok verim alamayacağımı biliyorum. Bunun dışında üç single lı bir gitar ile metall muff kullanmak bir sorun yaratır mı ? Ne gibi sıkıntılare yaratır? (Çok sert tonlar alamamanın dısında)

devadam4 demiş ki:
arkadaşlar birşey danışmak istiyorum. Elimdeki gitar çok iyi bir gitar değil ve üç single lı bir gitar. Tarz olarak metal çalmaya cok uygun bir gitar olmadıgını biliyorum. Metall muff pedal almayı düşünüyorum. Ancak elimdeki gitardan dolayı çok verim alamayacağımı biliyorum. Bunun dışında üç single lı bir gitar ile metall muff kullanmak bir sorun yaratır mı ? Ne gibi sıkıntılare yaratır? (Çok sert tonlar alamamanın dısında)

Single manyetikli gitarlarla bir sürü mekanda cayır cayır metal çalmış birisi olarak ilk önerim boss ds-2'dir. Mid bolluğu manyetiklere rağmen her türlü duyulmanızı sağlar. Metal muff tizi çok bası eksik, çok fuzz bir ton verir zannımca. Her amfi ile de uyumlu değildir.

Bir diğer tercih hughes kettner warp factor veya t-rex bloody mary olabilir. Ama fiyat ve ulaşılabilirlik açısından ds-2 edinmek daha kolay.

@envyboy kesinlikle küçük bir all tube amfi edinebilirsin o fiyatlara, hatta daha azına 2. el denk gelebilirsen. İnternetten alış veriş seçeneğini de araştır oraya gitmeden. Ama alacağın amfinin boyutlarına geri dönüşteki taşıma kapasitene göre dikkat etmeyi unutma.

ghostknight demiş ki:
devadam4 demiş ki:

Single manyetikli gitarlarla bir sürü mekanda cayır cayır metal çalmış birisi olarak ilk önerim boss ds-2'dir. Mid bolluğu manyetiklere rağmen her türlü duyulmanızı sağlar. Metal muff tizi çok bası eksik, çok fuzz bir ton verir zannımca. Her amfi ile de uyumlu değildir.

Bir diğer tercih hughes kettner warp factor veya t-rex bloody mary olabilir. Ama fiyat ve ulaşılabilirlik açısından ds-2 edinmek daha kolay.

@envyboy kesinlikle küçük bir all tube amfi edinebilirsin o fiyatlara, hatta daha azına 2. el denk gelebilirsen. İnternetten alış veriş seçeneğini de araştır oraya gitmeden. Ama alacağın amfinin boyutlarına geri dönüşteki taşıma kapasitene göre dikkat etmeyi unutma.

cevabın için teşekkürler. Yalnız bir sorum daha olacak. ds-2 için nette okudugum yorumların bazılarında yanında ekolayzır ve vb anologlar olmadan düzgün verim alamayabilirsin diyorlar. Bu konuda bi fikri olan var mı ?

devadam4 demiş ki:
cevabın için teşekkürler. Yalnız bir sorum daha olacak. ds-2 için nette okudugum yorumların bazılarında yanında ekolayzır ve vb anologlar olmadan düzgün verim alamayabilirsin diyorlar. Bu konuda bi fikri olan var mı ?

Hiç eq pedalı kullanmadım, ihtiyacını hissetmedim. Amfilerin üzerindeki eq ayarları ve pedalın üzerindeki ton düğmesi yeterli gelmekte. Çok ince ayar yapmak gerekirse de gitarın üzerinde de tone düğmesi var.

birde digitech in df 7 pedalı ilgimi çekti. sizce bu pedal nasıl bir pedal. sololarda etkin midir ? rock ve metal tarzda çaldıgımdan dolayı cazip geldi ancak metal muff için yapılan övgüler de aklımı çeliyor. Bu konuda fikirleriniz nelerdir ?

devadam4 demiş ki:
birde digitech in df 7 pedalı ilgimi çekti. sizce bu pedal nasıl bir pedal. sololarda etkin midir ? rock ve metal tarzda çaldıgımdan dolayı cazip geldi ancak metal muff için yapılan övgüler de aklımı çeliyor. Bu konuda fikirleriniz nelerdir ?

Df-7 hiç denemedim, bilmiyorum. Ama digitech metal master fiyatına göre oldukça iyi bir pedaldı, onu deneme imkanım olmuştu. Özellikle 2. el düşürebilirsen çok uygun fiyatla edinebilirsin. Metal Muff'ı ise gerçekten beğenmediğimi söylemeliyim. Beğenene ise lafım yok tabi.

Geri