Amfiler Hakkında herşey (Genel)

Keşke olsaydı... Ama alım-satım bölümü eski moderatörü "özbeksel" nickli Selçuk abimiz denemiş, ve hatta almış, çok da beğenmişti... Aynı şekilde Barlo hocamızın da olumlu notunu almıştı, ancak ben yine de endişe ettim, sonuçta 2. el daha yüksek fiyatlı bir amfiyi alma şansınız var. Ama sanırım iş yine fiyat/performansta bitecek...

fiyat/performans önemli bir nokta mydukkanda satılıyordu önümüzde ki hafta istanbula gitme durumum var gerci gittiğimde bakıcam ne kadar ampli varsa oryada uğrarım artık stoklarında varsa bende bakarım...tüneli gezeceğim karış karış mağaza mağaza malum izmir kurak bu konularda...

drive kanalıda cezbetmiyor ki, hani emulated di out var bi de speakerlar kaliteli belki gt2 ile güzel olur dedim :) bu arada zuhalde ki satış elemanı bu amfinin pre amp katının full lambalı olduğunu söyledi. aman kanmayın. :D

bir kez daha sorayım bari.gözden kaçtı sanırsam:)

şimdi arkadaşlar amfi alıcam.forumda avt150x önerdi bir arkadaş.başka bir arkadaş ta önermedi ben lambalı sandım onu ama değilmiş.daha doğrusu hybridmiş.yani yarı lambalı benim anladığım pek te bilmiyorum hangi amfiler lambalı hangileri değil.illa lambalı alacam diye daha fazla para da veremem.gerçi daha mı fazla vericem onu da bilmiyorum şimdi bu lamba nedir onu da bilmiyorum.yani anlıcağınız amfi hakkıında bi poh bilmiyorum şimdi sizden ricam bana lambalı amfi örnekleri yazmanız.fiyat olarak max.1350 ytl. hani gtüm yese 2.el alıcam da yemiyo.bilir kişi değilim çünkü.tongaya gelme ihtimalim yüksek.avt150x'e ne dersiniz arkadaşlar siz.bir de onu öğreneyim.bir de şöyle bir olay var amfinin efektlerini kullanıcam.pedal veya processor alamıycam.en azından 1 sene içinde.gitar da fender abd stratocaster.gerekli olabilir diye yazıyorum.

geezers demiş ki:
bir kez daha sorayım bari.gözden kaçtı sanırsam:)

şimdi arkadaşlar amfi alıcam.forumda avt150x önerdi bir arkadaş.başka bir arkadaş ta önermedi ben lambalı sandım onu ama değilmiş.daha doğrusu hybridmiş.yani yarı lambalı benim anladığım pek te bilmiyorum hangi amfiler lambalı hangileri değil.illa lambalı alacam diye daha fazla para da veremem.gerçi daha mı fazla vericem onu da bilmiyorum şimdi bu lamba nedir onu da bilmiyorum.yani anlıcağınız amfi hakkıında bi poh bilmiyorum şimdi sizden ricam bana lambalı amfi örnekleri yazmanız.fiyat olarak max.1350 ytl. hani gtüm yese 2.el alıcam da yemiyo.bilir kişi değilim çünkü.tongaya gelme ihtimalim yüksek.avt150x'e ne dersiniz arkadaşlar siz.bir de onu öğreneyim.bir de şöyle bir olay var amfinin efektlerini kullanıcam.pedal veya processor alamıycam.en azından 1 sene içinde.gitar da fender abd stratocaster.gerekli olabilir diye yazıyorum.

Lambalı ve hybrid amfilerin ne olduklarını, ne gibi farklılıklara sahip olduklarını arama yaparak bir öğrenmeni tavsiye ederim. Bu başlıktan, yada herhangi bir kaynaktan öğrenebilirsin bunları. Sonra tavsiye kısmına geçebiliriz :)

evet dostum doğru söylüyorsun.aslında baktım ne olduklarına ama temel olarak aralarındaki farkı öğrenebildim(ilk yazdığımda bilmiyordum.kopyala yapıştır yaptım)birinde ses lambadan üretiliyor diğerinde lambadan üretilmiyor ama lambadan geçiyor.lambalı amfilerde ses kalitesi daha iyi oluyor(düşük wattlarda bile sanırsam).yani bir kaç temel şeyi öğrendim ama bu lambalılar çok pahalı.yani hem yüksek watt hem de lambalı olsun dediğim zaman bayaa uçuyor bu fiyatlar.valla şaşırdım ne yapacağımı.hani şu an için lazım mı bana lambalı amfi diye sorarsam kendime, cevap "bilmiyorum" :( amfi tavsiyelerine ihtiyacım var ama fiyat maksimum 1350 ytl :D hani bana şu an için 150 wattlık bir amfi de lazım değil.sonuçta ev kullanıcısıyım şimdilik.ama yaz için planlar var müzik adına.şimdi düşük watt alıp yaz gelince değiştirmek istemiyorum.iyice poka sardı iş.

arkadaslar peavey classic 50 nin fiyati 1150 dolar yaziyor peaveynin resmi sitesinde.türkiye'de kaç para acaba bileniniz var mı?izmir veya istanbul fiyatı.avt150x alacağıma bunu almalıyım sanırım.eğer fiyat orda yazan gibiyse tabii:)blues veya hard-rock için ideal bir amfi sanırım.stratocaster ile iyi iş çıkarırlar diye tahmin ediyorum.napsam ki bi şeyler söyleyin bu rakır kardeşinize :( :LOL:

laney vc 100 hakkında bıraz bılgı verebılırmısnz acaba bu turlu bulamadım satan bıyerler dolayısıyla fıyat konusunda da bı bılgım yok bılen arkadaslar yardımcı olursa sevınırım

arkadaşlar tercihlerim değişip duruyor ama artık 2 amfiden birini almaya karar verdim.şimdi biri fender blues junior,diğeri de marshall avt150x.ben şöyle bir karşılaştırma yaptım ikisi arasında.ikisinin de üstün yönleri var.
avt 150 watt,bj 15 watt.şimdi 150 watt nere 15 watt nere diye düşünüyor insan.avt nin 150 watt olması bana + yönü gibi geldi.
avt hybrid ama bj full lambalı.bj full lambalı olduğundan daha iyi ses verir avt'den.ama avt de yarı lambalı gibi bi şey sonuçta.sesinin çok ta gijital olacağını sanmıyorum.
bj'nin avt'ye göre blues,hard-rock ve clean tonda daha başarılı performans vereceğine inanıyorum.sanki avt daha sert tonlar veriyormuş gibime geliyor.ki ben bj'nin başarılı olduğunu sandığım tarzları çalıcam genellikle.sert tonlara çok ta fazla ihtiyacım yok.ama hiç te yok değil tabii ki.
bir de şöyle bir şey okudum bj'nin reverbi yetersizmiş sanırım.ve ayrıca lambalı amfiler düşük ses seviyesinde iyi performans vermiyor diye de bir şey okudum.
avt'nin footswitchi olması da beni cezbeden başka bir olay.
birileri yardım edebilirse çok sevinirim.hangisini almam gerektiğine karar veremedim bir türlü.

soulwalker demiş ki:
bende şöyle bi soru sorayım. avt50 , avt100 ve avt150 deki lamba sayısı farklı mı? her birinin pre amp katında kaç lamba var?

Benim bildiğim kadarıyla fark eden power sadece. Preamp katını 'ECC83 Dual Triode valve' drive ediyor. Lamba sayısında bir değişiklik yok diye biliyorum. Yanılıyorsam düzeltsin birisi.

Perfectionist demiş ki:
soulwalker demiş ki:
bende şöyle bi soru sorayım. avt50 , avt100 ve avt150 deki lamba sayısı farklı mı? her birinin pre amp katında kaç lamba var?

Benim bildiğim kadarıyla fark eden power sadece. Preamp katını 'ECC83 Dual Triode valve' drive ediyor. Lamba sayısında bir değişiklik yok diye biliyorum. Yanılıyorsam düzeltsin birisi.

Aynen midi canavarı arkadaş ;) Power katından drive falan gelmez o amfilerde ki en önemli ve en elzem tarafı olayın o. Bir EL 34 veya EL84 drive ettiğinde aldığın konsantre olmamış, sesi kıstığında normal açık sese dönüşen drive cinsi hiç bir zaman veremez o ufacık tefecik kerata ECC83ler.

B :LOL:

arkadaşlar marshall avt150x mi yoksa fender blues junior mu??? tarz olarak blues,hard-rock.gitar da fender abd stratocaster.hangisinden daha iyi verim alırım?hangisi daha uzun süre işimi görür?ev kullanıcısıyım ayrıca.

geezers demiş ki:
arkadaşlar marshall avt150x mi yoksa fender blues junior mu??? tarz olarak blues,hard-rock.gitar da fender abd stratocaster.hangisinden daha iyi verim alırım?hangisi daha uzun süre işimi görür?ev kullanıcısıyım ayrıca.
Evde kullandığın sürece çok fark etmez aslında, sesi çok açamayacağın için ton tam alamayabilirsin.
Yine de Blues, Rock'a yakın çalıcaksan ve Fender'in varsa düşünmeden Fender Blues Junior al derim ben.

Roth-Azad demiş ki:
geezers demiş ki:
Evde kullandığın sürece çok fark etmez aslında, sesi çok açamayacağın için ton tam alamayabilirsin.
Yine de Blues, Rock'a yakın çalıcaksan ve Fender'in varsa düşünmeden Fender Blues Junior al derim ben.
sağol dostum.ben de fender almaktan yanayım ama bu ton alamama durumu düşündürüyor biraz.peki kaçıncı seviye sesten sonra ton alabilirim tam olarak.bunun belli bir seviyesi olması lazım sonuçta.bir de bj'nin reverbi yetersiz gibi bir şey okudum.doğru mudur :?:

Geri