Amfiler Hakkında herşey (Genel)

HulkEkmek demiş ki:
Selamlar.

Bir kaç sorum olacak yardımcı olan arkadaşalara şimdiden cok teşekkur ederim. Kafam epey karıştı cünkü.

Şimdi olaya en baştan gireyim en kolayı o olacak sanırım. Elimdeki amfiyi sattım ve üstünede biriktirdigim az miktardaki parayı koyunca 900YTL gibi bir meblağ yaptı. Simdi bir amfi almaya karar verdim lakin kafam o kadar cok karıstı ki ne yapacagımı sasırdım.
Düşündüklerimden bir kaçı:

:arrow: MG100HDFX Kafa -MG412A Kabin (2. el alıyorum cok temiz fakat)

:?: Aslında bu amfiyi bi kac studyoda kullanma fırsatım oldu. Fakat tam olarak emin değilim. Daha çok drive tonları ile ilgileniyorum alacağımın amfinin. FDD özelliği ile lambalı tonları 'yakalanabilir' deniliyor. Bi nebzede olsa beni tatmin edecek tonlar almayı istiyorum. Genelde LoG BLS dinliyorum. Tamam bu tarz bi ekipmanla onları yakalamak yanından geçmek mümkün değil ama insan bi parcasını calınca ' aa güzel oldu lan ' demek istiyor.

:?: Bu amfide size danışacağım şey ; Şimdi ben bu amfiyi aldım kullandım. İlerde lambalı bir kafa almaya karar verdim. Bunun kafasını elden cıkardım. Alacagım kafayı buna baglayıp adam akıllı peformans almam mümkün olur mu ? Bakıyorum genelde Marshall 1960 lar kabin olarak kullanılıyor ben buna bi JCM900 , Krank Rev , 5150 bağlasam nasıl performans alırım. İlla tekrardan yeni bir kabin mi almak zorunda kalırım.
Hatta bu ohm voltaj dalgasına bağlamam mümkün olur mu ?

:arrow: Laney LV200

Drive kanalında bir adet ECC83 Preamp valve bulunuyor.
Aslında fena değil ama :?

:arrow: Marshall AVT 50

Bu amfiden bir arkadaşımda var. Epey kurcaladım zamanında. Fakat bir tane OD kanalı var ve bence biraz melez olmus. Ne cok sert ne cok yumusak. O yüzden biraz şüphelerim var yinede görüsünüzü almak isterim.

Kafamdaki bazı seçenekler bunlar. Eğer sizin önerebileceğiniz git tünelde diyebileceginiz amfiler varsa 900YTL fiyat aralığında cok sevinirim. 2. elde olabilir ama lambalı olanların 2. eline cok sıcak bakmıyorum. Ama deneriz kurcalarız.Olabilir yani.
Evim gürültü yapmaya müsait. O nedenle rahatım. Keşke param yetsede lambalı bişeyler alabilsem ama mümkün değil. Suan üstüne fazla bişeylerde koyabilecegimi sanmıyorum. Dediğim gibi drive tonlarından güzel sıcak tonlar hafiften lambalı performansı alabileceğim bir amfi bakıyorum. Yardımlarınız için saolun.
Herkese çok teşekkur ederim.

900 ytl peşin paran varsa ve tercihlerinden anladığım kadarıyla marshall ağırlıklı düşündüğün için üzerini biriktirip yada kredi çekip ikinci el jcm serisi almak daha mantıklı en azından ömürlük amfi olur.geçenlerde bir arkadaş 1700 ytlye sıfır gibi jcm2000 tsl 100 aldı.yani aradaki fiyat farkı ve amfilerin kalite farkı düşünüldüğünde beklemeye değer diye düşünüyorum.en azından 900ytl cepte :D

Cok saolun. Bekleyelim ama evde amfi cok zorlu bir bekleyiş oluyor :)
Zaten paralarıda dolar yaptım bakalım Amerikadaki seçimlerden sonra patlıcak deniyor belki biraz olsun az beklerim. Belki gitarı takaslarsam alabilirim bi jcm ya.
Tekrardan saolun.

Arkadaşlar 30 watt amfi düşünüyorum. Metalcore calıyorum. amfi üstünde efekt aramıyorum pedallarımdan dolayı... marshall mg30 mu roland mı alsam yada ne alsam fikir verirseniz sevinirim.

Neden 30 watt? Bunu belirtirsen daha ayrıntılı cevap verebiliriz belki. MG30 hiç tavsiye etmem. Cube 30 da aslında gereksiz evde çalacaksan. Yok konser vereceğim dersen POD almak daha mantıklı olabilir. Ya da micro cube. Sadece evde kullanacaksan da micro cube en iyi tercihlerden.

Evet cevap çok karışık oldu, ama kullanma amacını belirtirsen daha sadeleştirebiliriz :).

Öncelikle Merhaba;
Artık gitarı bilgisayara girerek çalışmaktan sıkıldım ve elime bir miktar(270-300 max) civarı bir para geçti. Biraz araştırma yaptım ama 2 amfi arasında kaldım bunlar;
1- Ibanez Tbx15r
2- Roland Micro Cube

Konser filan bu aralar olmayacak ama zaten 15w lık amfiylede konser verebilceğimi sanmıyorum :) Micro cube biraz daha ağır basıyor çünkü ton ve tarz olarak geniş bir yelpazesi olduğundan ama birkaç yerde yorum okudum prosesör baglanmış hopörler diye, cok dijital sesleri diye(dijitalle analog sesleri ayırt edeceğimi sanmıyorum henüz aslında)... Aslında tedirgin eden kısmı sesi, yani yeterince ses verirmi acaba; çünkü internet üzerinden alacağım amfiyi ve deneme imkanımda yok doğal olarak nekadar ses verdiğini bilmiyorum.. Acaba yeterince ses verirmi ?

Biraz uzun oldu ama şimdiden teşekkürler :)

Saulot demiş ki:
Öncelikle Merhaba;
Artık gitarı bilgisayara girerek çalışmaktan sıkıldım ve elime bir miktar(270-300 max) civarı bir para geçti. Biraz araştırma yaptım ama 2 amfi arasında kaldım bunlar;
1- Ibanez Tbx15r
2- Roland Micro Cube

Konser filan bu aralar olmayacak ama zaten 15w lık amfiylede konser verebilceğimi sanmıyorum :) Micro cube biraz daha ağır basıyor çünkü ton ve tarz olarak geniş bir yelpazesi olduğundan ama birkaç yerde yorum okudum prosesör baglanmış hopörler diye, cok dijital sesleri diye(dijitalle analog sesleri ayırt edeceğimi sanmıyorum henüz aslında)... Aslında tedirgin eden kısmı sesi, yani yeterince ses verirmi acaba; çünkü internet üzerinden alacağım amfiyi ve deneme imkanımda yok doğal olarak nekadar ses verdiğini bilmiyorum.. Acaba yeterince ses verirmi ?

Biraz uzun oldu ama şimdiden teşekkürler :)

Micro Cube çok avantajlı bir alet. Yeteri kadar ses verir merak etme. Ancak gündüz saatlerinde evde rahatsız olacak kimse yokken sesini sonuna kadar açabilirsin. O zaman bile rahatsız olur açmazsın.

Ayrıca hoparlör similasyonlu çıkışı var, konserde direkt mixere bile gidebilirsin oradan. Sonuçlar gayet tatmin edici. Yani 15 watt ibanez veya marshall mgler istediği kadar analog olsun, micro cubele karşılaştırılamaz. Analog çılgılığının anlamı amfi tüplü ve/veya çok iyi dinamiklere sahip bir şeyse oluyor. Düşük ses seviyelerinde gayet tatmin edici sonuçlar alınabiliyor micro cube ile. Hafif, gerekirse pille de çalışıyor vs vs. Elinde çok iyi amfiler olan kişilerin bile pratikliği açısından bir tane micro cube bulundurduklarını çok gördüm.

Bir de 2. el ara bence. 150 ytl 'ye gidiyor micro cubeler. Yeni versiyonu da gelmiş zuhale. Çok daha pahalı o. Güzel özellikleri de var aslında ama micro cubelıktan çıkmış biraz. Neredeyse 2 katı kadar ağır o yüzden ben tercih etmezdim. Tabi ben micro cube'un taşınılabilirliğini seviyorum orası ayrı.

Rica ederim. Yani 2. el almak her zaman bir risktir tabi ama bu tip aletlerde risk gercekten cok cok az. Amfi alirken dikkat edilmesi gereken bircok husus zaten bu amfide mevcut degil. Hoparlor kolay kolay yirtilmis olamaz zaten o kadar ses vermiyor, kirlenmis olmasindan endiselenecek bir reverb tanki yok, potlar zaten direkt sinyali islemiyor yani eskimeleri pek birseyi degistirmez..vs vs. Micro cube bozuksa zaten ilk denemende anlarsin bozuk oldugunu muhtemelen.

Arkadaşlar öncelikle daha önce sorulduysa özür dilerim.Mesa Boogie Single Rectifier 50 modeli kafanın dual veya triple modellerinden watt dışında büyük diyebileceğimiz farklılığı, farklılıkları var mıdır?Bu kafayı 4x12'' bir kabinle kullansak ne kadar verim alabiliriz?

selam,

peavey bir amfim var, 25 watt
pedalla clean tonlarda reverb, compresor la
bass sesleri cazır cuzur ses geliyor...
eski amphi...bunu kaldırabilecek amphiler hangileridir...
ne önerirsiniz...250-300 ytl ye...
amphipeavey009-1.jpg

tşk

Laney VC30 düşünüyorum. Evde kullanılcak. Strat la kullanıcam

tn_laney_vc30112.jpg

Bunda 1x12 hoparlor var ve 30w. Merak ettiğim evde performans alamazmıyım acaba. Bunun yerine laney vc15 e mi baksam.

15w olanında 10" hoparlor var bu ses kalitesini ne kadar düşürür.

Meraktan soruyorum.30w lambalı ufak bar gibi yerlerde micsiz nasıl olur sizce? Aynı şekilde 15w için mikrfon kulanmak mı gerekir?

punked demiş ki:
Laney VC30 düşünüyorum. Evde kullanılcak. Strat la kullanıcam

tn_laney_vc30112.jpg

Bunda 1x12 hoparlor var ve 30w. Merak ettiğim evde performans alamazmıyım acaba. Bunun yerine laney vc15 e mi baksam.

15w olanında 10" hoparlor var bu ses kalitesini ne kadar düşürür.

Meraktan soruyorum.30w lambalı ufak bar gibi yerlerde micsiz nasıl olur sizce? Aynı şekilde 15w için mikrfon kulanmak mı gerekir?

Cok ufak birkac barda blues jr kullandim mikrofonsuz. 15 watt idi o. clean headroom u yetersiz filan diyorlar, dogrudur ama o sartlar altinda bu iyi bir ozellik bile olabiliyor (cleanin cok cok az driveli olmasi durumu). Mikrofonlayip da kullandim gene benzer ayarlarla caliyorduk. Uzun lafin kisasi, 15 watt mikrofonlanacak diye birsek yok, ama ozel durumlar haric zaten 15 wattin yetmedigi yerde 100 watt da olsa sesin duzgun dagilmasi icin mikrofonlamak gerekiyor.

tabi insan olmayan bir davulcuyla death metal caliyorsaniz bu soylediklerim gecersizdir. 15 watt amfi ile sert muzik caliyorsaniz sesinizi duyurmak zor olur mikrofonlamadan.

12" bassları daha net verir derler hep. Ama 2x10" olunca da sesin daha hacimli olacağı bir gerçek. Tercih meselesi gerçekten, deneyip ona göre karar vermek lazım. Bu konuda tavsiye veremem maalesef.

Ama oraya buraya taşıyacağın bir amfi ise, 2x10"'in yaratacağı taşıma sorunlarını da hesaba katmanda fayda var, elde edeceğin sesin yanında.

2x 10 un 1 x 12 den hacimli olacağını da nerden çıkarttınız :)

ne 1 12 ler gordum 4 x 10 a şş sen kenara geç dedirten :)

10 inch speaker ı tavsiye etmiyorum ben kullanmıs biri olarak,tabi keyif meselesi , 12 " (iyi bi speaker sa ) gayet yeteceğini düşünüyorum ,

işin aslı olay speaker ın karakteri, yapacağınız tarz ile alakalı ,

mavi mi daha güzel yoksa kırmızı mı gibi bi konu olur hangisinin daha iyi olduğunu tartısmak , deneyip beğenmelisiniz,

örneğin 4 12 kabin kullanan biri olarak artık 2 12 kullanıyorum daha sonuçta sizin soundunuz olacak

ve ekliyorum kesinlikle denemeden almayınız ,

ümitcan

Geri