Rack Sistem Mantığı Nedir? Neden Rack? Ne Gerek Var?

tarzdan ziyade, tercih meselesi. mesela mattias eklundh bile amfi+gitar takılıyor. gerçi gitarı banyo kazanına bağlasa aynı sesi alır o.

Rack sistemlerin bir diğer avantajı da XLR desteği vermesidir. Örn. TC Electronic M3000 Reverb ünitesi, TRS değil de XLR üzerinden ses taşır. Eminim bunun da kayıtlarda bir avantajı bulunuyordur.
Bir de her işi yapan alet diye bir kavram bence yoktur. Bu yüzden her efektin ayrı ayrı modüllerde olması gereklidir. Bu tamamen Processor'den Analog Pedal sisteme geçiş nedeninizle aynı. Analog Pedallar da yetmeyip, insanlar Rack'e geçiş yapıyor. Gereksiz değildir, olması gerekendir bence.

Rack sistemlerin bir diğer avantajı da XLR desteği vermesidir. Örn. TC Electronic M3000 Reverb ünitesi, TRS değil de XLR üzerinden ses taşır. Eminim bunun da kayıtlarda bir avantajı bulunuyordur.
Bir de her işi yapan alet diye bir kavram bence yoktur. Bu yüzden her efektin ayrı ayrı modüllerde olması gereklidir. Bu tamamen Processor'den Analog Pedal sisteme geçiş nedeninizle aynı. Analog Pedallar da yetmeyip, insanlar Rack'e geçiş yapıyor. Gereksiz değildir, olması gerekendir bence.

* Sevgili @Osxfang3 XLR destegi rack sistemlerine ozgu degil, bir pedala da koyabilirsiniz. Kaldi ki RP 355 gibi giris seviyesi "floor processor" tabir edilen aletlerde de XLR balanced line out cikisi var. Rack mountable olmayan Marshall TSL 100 kafalarda da XLR cikisi vardi. Daha tonla ornek sayabilirim "rack mountable" olmayan. XLR sadece bir konnektor cesidi, ayni TRS (Tip Ring Sleeve) gibi hepsi bu. TRS konnektore sahip kablolarda da 3 tane iletken oldugu icin balanced sinyal tasiyabilirsiniz zaten tasiniyor da.

* Her efektin ayrı ayrı modüllerde olması gerekli de degildir, neden olsun? Analog devrelerin dogalari geregi pedal board kullanan insanlar icin gecerli bir yargi bu. Rack aletlerinin hemen hepsi zaten dijital ve bir cok seyi birden yapmaya programlanabilecek aletler (ustelik iclerini acarsaniz cogunlukla bos oldugunu da goreceksiniz). Cunku dolu olmasina gerek yok, butun isi yapan DSP uniteleri hem cok ufak hem de fazlasiyla guclu. Axe Fx ler uzerindeki TigerSHARC`larin DSP gucu drive, delay/reverb, modulasyon gibi farkli islemleri tek bir alet uzerinde studyo kalitesinde yapmak icin yeterli. 2 sene once tanitildiginda bile 7 teraflop islem gucune sahip MAC Pro lari bufe salami haline sokan teknoloji uyduruk bir delay vs. unitesini "yuksek sadakatini" bozmadan neden ufaltamasin yahu? Engel nedir?

Uzerinde isleyen algoritmalar iyi ise bir alet herseyi yapabilir. Steve Vai`nin de ornegin Axe Fx icin boyle dusundugunu biliyoruz gerekirse linkini paylasiriz. Kaldi ki isleyen algoritmalari da edit edebiliyorsunuz cilginca. Bu arada unutmayin kulagin duyabildigi alt ve ust frekanslar bellidir su rack vs. isini tartisirken bunu unutmayalim. Kulak sonsuz duyarli olsaydi isler cok farkli olurdu ama degil. Bu forumdaki cogu kullanicindan yasli olan Kurzweil K250`nin, (Simdi emin olmak icin baktim NAMM 1984 de tanitilmis) ki kendisi bir synth klavyedir bu arada, cikardigi piyano seslerini gercek piyanodan ayirabilen olmamistir. Aradan 30 sene gecti ve isik yili ilerideyiz artik ama kulak ayni kulak.

* Analog pedallarin yetmemesi gibi durum yok ayrica. Satriani mi istersiniz Bonamassa`mi ve daha niceleri tabi. Bu adamlarin yok mu kenara ayiracaklari 5-10 bin dolarlari da bir turlu dolap dolap rack sistemi kullanmayi akil edemiyorlar? Demem o ki eger surekli bir gecis (migration) varsa bu ters yonde olabilir. Pasa gonlunuz isterse ve hali vaktiniz yerinde ise alirsiniz bir telecaster ve bir de vibro king onu kullanirsiniz blues kafalarinda calmayi seven adam icin ultimate rig olmaya da pek uygun. Kaldi ki rack unitesi kullanan adamlarin da 3=5 pedal sikistirdiklari cekmeceleri oluyor degil mi?

Ornegin Wah pedalini alin yahu. Wah analog olarak yapilirsa basit bir rezonant filtredir. Ve bu basitligi bizi mest etmeye yeter. Dijital olarak modellenmesi biraz daha enteresan olacaktir ama gayet mumkun. Dolayisi ile uzerinde sese/tona etki edecek fonksiyonlar da bellidir. Range, Q vs gibi. Ustelik mekanik veya elektronik tum sonumlu salinim yapan seylerde bu ozellikler de aynidir. Q ayari CryBaby`nin icat ettigi bir sey degil ornegin, hasa ve kella. O yuzden bu aletlere mudahale yollari da bellidir ve sinirlidir. 650 dolara DCR-2SR aldiniz diye bunlar degismez mucize bir ses filan da cikmaz. Ben kendim de cikmadigini goruyorum. O yuzden pedalin altina sigdirilmis wah unitesinin daha iyi olmasi icin daha fazla bir yere ihtiyaci yok zaten devresi pek basit. Hic olmadi ve hic olmayacak.

Yahu benim pasa gonlum boyle istiyor diziyorum isikli kuleleri diyen adama boynum kildan ince yapmazsa hatrim kalir. Ama illa dogrusu budur boyle olmalidir diyen oldu mu, nedenini de tartisma nezaketi acisindan bile olsa aciklamali. Iste bu nedense pek olamiyor....

Son düzenleme:

Çünkü bu ve benzeri birçok cihaz iki önceki mesajımda belirttiğim gibi gitar için değil, Stüdyo ve prodüksiyon mixleri mastering için tasarlanan bir alet .
Üstünde de"studio reverb processor " yazmakta zaten. Bazıları alıp kullanıyor. evin bahçesinde havuz var ama ben okyanusta yüzeyim hesabı....

Öncelikle, Satriani de Bonamassa'da rack kullanmıştır, ancak daha sonra ihtiyaçları değişmiş ve setuplarını daraltmışlardır;
SatchRack.jpg
101_0873.JPG

Bunun dışında, kendim de yıllarca analog setup kullandım,analog kullanmak setup ı daraltmak mıdır tabi tartışılır.
11751945_10153115823799685_6821365318628751209_n.jpg

Ve bu konuda meraklı olduğum için hemen hemen tüm model tube screamer ve wahları hatta 5 farklı çeşit petrucci gitarını toplayıp, aynı gitar, aynı ses kartı ve aynı kabloyla aynı şeyi çalarak kulaklıkla test ettim, ve hepsi dosyalanmış duruyor, istediğiniz zamanda burdan paylaşabilirim...Rack wah ile 535Q arasında bir fark olmasaydı inanın 535 Q kullanırdım, falanca gitarist bunu diyor, falancası aynısı diyor olaylarını ben de çok duydum, o vakit Steve Vai çıksın bi konserinde sadece Axe Fx'le çalsın göreyim, adam dünyanın diğer ucuna da gitse o Legacy ile gidiyor illa ki..maximum kabini değişir..şu anda net ortamındaki hiçbir ekipmana kulağımla duymadan maalesef inanmıyorum, çünkü bir amfinin sesi ile, kaydettikten sonra minik bir eq dokunuşuyla nasıl oynandığını tahmin bile edemessniz, Axe Fx XL dediler Looking Glass çaldım kaydettim, ham gitar kayıdı duruyor, orjinal Petrucci preset ı ile hem de..Mark V veya Royal Atlantic ile asla ve asla aynı değil ..Kemper dediler Erdem Koca'nın gitarlarını tanıtırken onda vardı, denedim, Bogner tonu ile kaydettik, Bognerle alakası yok.. Axe Fx alıp satan da çok gördüm, Vai Petrucci Axe Fx den sadece delay ve Whammy kullanmaktalar bunu da yüklü para aldıkları için yapıyorlar(normal olarak) Evinde gitar çalan adam için sorun yok ama deneye deneye test ede ede kulak duyarlı hale geliyor, yoksa RP50 de hoş gelebilir kimi kulağa, Steve Vai diyorsunuz adam gitarını tanıtırken sap ile gövdeye ağacına tık tıkvurup bakın tınıları aynı diyor, ve bu yuzden efektlerini g-force dan alıyor çünkü sadece delay ayar parametrelerini gorseniz dudağınız uçuklar, ve tabi ki işin fetiş kısmı da var o ışıklar yanıcak, o kalp atıcak aga..

Ve tabi ki ihtiyaç var mı kısmı, aktif sürekli çalan bir gitaristseniz, ve roadie niz yoksa bu iş başa beladır, artı inanılmaz kablo harcanıyor ve bu kabloları iyi kablodan seçmelisiniz yoksa sinyaliniz bambaşka diyarlara uçar gider, ama evde kullanıcak profesyonel kayıtlar yapıcaksanız ve en kaliteli sonucu istiyosanız benim görüşüm rackten yanadır, yoksa bütün varı yoğu bu aletlere yatırmazdık, sevgiler..
image.jpeg

Son düzenleme:
Öncelikle, Satriani de Bonamassa'da rack kullanmıştır, ancak daha sonra ihtiyaçları değişmiş ve setuplarını daraltmışlardır;
71235 eklentisini görüntüle71237 eklentisini görüntüle
Bunun dışında, kendim de yıllarca analog setup kullandım,analog kullanmak setup ı daraltmak mıdır tabi tartışılır.
71238 eklentisini görüntüle

Ve bu konuda meraklı olduğum için hemen hemen tüm model tube screamer ve wahları hatta 5 farklı çeşit petrucci gitarını toplayıp, aynı gitar, aynı ses kartı ve aynı kabloyla aynı şeyi çalarak kulaklıkla test ettim, ve hepsi dosyalanmış duruyor, istediğiniz zamanda burdan paylaşabilirim...Rack wah ile 535Q arasında bir fark olmasaydı inanın 535 Q kullanırdım, falanca gitarist bunu diyor, falancası aynısı diyor olaylarını ben de çok duydum, o vakit Steve Vai çıksın bi konserinde sadece Axe Fx'le çalsın göreyim, adam dünyanın diğer ucuna da gitse o Legacy ile gidiyor illa ki..maximum kabini değişir..şu anda net ortamındaki hiçbir ekipmana kulağımla duymadan maalesef inanmıyorum, çünkü bir amfinin sesi ile, kaydettikten sonra minik bir eq dokunuşuyla nasıl oynandığını tahmin bile edemessniz, Axe Fx XL dediler Looking Glass çaldım kaydettim, ham gitar kayıdı duruyor, orjinal Petrucci preset ı ile hem de..Mark V veya Royal Atlantic ile asla ve asla aynı değil ..Kemper dediler Erdem Koca'nın gitarlarını tanıtırken onda vardı, denedim, Bogner tonu ile kaydettik, Bognerle alakası yok.. Axe Fx alıp satan da çok gördüm, Vai Petrucci Axe Fx den sadece delay ve Whammy kullanmaktalar bunu da yüklü para aldıkları için yapıyorlar(normal olarak) Evinde gitar çalan adam için sorun yok ama deneye deneye test ede ede kulak duyarlı hale geliyor, yoksa RP50 de hoş gelebilir kimi kulağa, Steve Vai diyorsunuz adam gitarını tanıtırken sap ile gövdeye ağacına tık tıkvurup bakın tınıları aynı diyor, ve bu yuzden efektlerini g-force dan alıyor çünkü sadece delay ayar parametrelerini gorseniz dudağınız uçuklar, ve tabi ki işin fetiş kısmı da var o ışıklar yanıcak, o kalp atıcak aga..

Ve tabi ki ihtiyaç var mı kısmı, aktif sürekli çalan bir gitaristseniz, ve roadie niz yoksa bu iş başa beladır, ama evde kullanıcak profesyonel kayıtlar yapıcaksanız ve en kaliteli sonucu istiyosanız benim görüşüm rackten yanadır, yoksa bütün varı yoğu bu aletlere yatırmazdık, sevgiler..
71239 eklentisini görüntüle
Klavyenize sağlık. Axe FX ve Kemper konusunda yazdıklarınıza sonuna kadar katılıyorum.

Sizce, bütün efektlere ayrı ayrı analog pedal mı, yoksa Axe FX veya G-Major 2, G-Force gibi rack prosesörler mi daha kullanışlı olur? Petrucci bile bazı efektleri analog pedallardan alıyor.

Klavyenize sağlık. Axe FX ve Kemper konusunda yazdıklarınıza sonuna kadar katılıyorum.

Sizce, bütün efektlere ayrı ayrı analog pedal mı, yoksa Axe FX veya G-Major 2, G-Force gibi rack prosesörler mi daha kullanışlı olur? Petrucci bile bazı efektleri analog pedallardan alıyor.
Kesinlikle tek bir rack processorle alınmalı, çünkü 10 tane analog pedaldan geçen sinyal mi daha sağlıklı, convert ü kaliteli tek bir cihazdan mı siz karar verin..
Petrucci sadece chorusu ve flanger ı analog pedaldan alıyor, onu da artık signature pedalı olduğu için, diğer pedalları compressor, booster v.s bu arada Rack kullanan adam analog pedal kullanmıcak diye bir kaide yok, hatta daha paratikleşiyor kullanımı(ilk yazı da anlatmıştım)

Kesinlikle tek bir rack processorle alınmalı, çünkü 10 tane analog pedaldan geçen sinyal mi daha sağlıklı, convert ü kaliteli tek bir cihazdan mı siz karar verin..
Petrucci sadece chorusu ve flanger ı analog pedaldan alıyor, onu da artık signature pedalı olduğu için, diğer pedalları compressor, booster v.s bu arada Rack kullanan adam analog pedal kullanmıcak diye bir kaide yok, hatta daha paratikleşiyor kullanımı(ilk yazı da anlatmıştım)
Chorus'u Axe'tan Flanger'ı Dreamscape'ten alıyor diye biliyorum da neyse ayrıntıya gerek yok.

Rack sistem kurma fikrim var. Süreklide kaçak kat gibi bir bulaştımmı oydu buydu şuydu yapmak istemiyorum. Merak ettiğim kullanan arkadaşlar yada kullanmış olanlar illaki vardır. Bir preamp bir efect rack ve poweramp. Üçlü rack olacak. Genelde racklerde görüyorum roctron hush ekli hep. Üçlü rack oluştursam dip ses ne derecede yaparlar. Preamp olarak ada mp2 yada jmp1, efect olarak g maj. powerampta orta halli bir şey. Dip ses te evin elektrik sistemini hesaba katmıyorum sadece cihazları baz alıyorum.

71235 eklentisini görüntüle71237 eklentisini görüntüle

71238 eklentisini görüntüle

Ve tabi ki ihtiyaç var mı kısmı, aktif sürekli çalan bir gitaristseniz, ve roadie niz yoksa bu iş başa beladır, artı inanılmaz kablo harcanıyor ve bu kabloları iyi kablodan seçmelisiniz yoksa sinyaliniz bambaşka diyarlara uçar gider, ama evde kullanıcak profesyonel kayıtlar yapıcaksanız ve en kaliteli sonucu istiyosanız benim görüşüm rackten yanadır, yoksa bütün varı yoğu bu aletlere yatırmazdık, sevgiler..
71239 eklentisini görüntüle

Geri