Prs Gitarlar

Çok iyi çok sağol buna dikkat edece
Alınır tabi niye alınmasın. Hiç tanımadığınız birinden ikinci el gitarı denemden almak büyük risk ama adam gibi bi müzik mağazasından sıfır olarak alınır. Denemden kesinlikle gitar almayın olayı tamamen istanbul ankara izmir gibi büyük şehirlerde oturanların şımarıklığı. Adam evinin önünden bi vasıtaya binip müzik marketlerin toplandığı muhite girip yüzlerce gitarı deneme olanağı var sağda solda denemden alınmaz diyebiliyor. Muşta, bitliste, vanda, ardahanda oturan adam naapsın? 2000 TL'lik gitarı deniycem diye istanbula git gel 3000 Km yol mu yapacak? Yani saçmalık... Custom 24ünde iki modeli var biri eski revizyonsuz modeli. Bunda coil tap falan yok. Almayın... Bide 2012'den sonra çıkardığı revizyonu modeli var. Manyetik Switchlerinden anlaşılır.

Yeni ;

prs-se-custom-24-grey-black-inc-hard-case-[2]-11774-p.jpg

Eski ;
prs-se-custom-24-gray-black-571524.jpg
Bu aklımdaydı çok iyi oldu sağol... birşey daha danışayım mümkünse... EVH'ları denediniz mi temizleri çok zayıf, sadece yüksek gainle birşeye benziyor gibi bir yorum var...

Deneme konusu bana göre şöyle, eğer gitarın kozmetik yönü ile ilgili takıntınız varsa, mesela ben klavye ağacının; rosewood ve ebony için koyu ve ağaç yollarının dik bir biçimde kıvrılmadan dikey gitmesini istiyorum, binding işçiliği iyi olsun isterim, gövde üstündeki flame veya quilt kaplama varsa bunun daha iyi match etmesi tercihim,gitarın üst eşiği ve çevresinin temiz olmasına takarım :) ve tabi en önemlisi rezonansı verdiğim parayı haketmeli.

Yani dükkandan da alacaksam mümkünse aynı gitardan birkaç tane denerim.
yok benim o tip kaygım yok, farkında değilim o konunun pek ... daha çok sorunlu gitar meselesi için sordum

Seveni var ama aynı fiyat seviyesindeki Shecter, Ibanez,LTD gibi rakiplerinden daha iyi mi dersen ben 2 dakika dururum. Ki 2 tane PRS SE sahibiyim. Boyalarında işçiliklerinde sanki böyle bir ucuzluk hakim Shecter'da bu yok mesela ama buna karşın luthier bir arkadaş PRS SE'ler bir tık daha iyi demişti. Zevk renk.
Bu mevzu biraz karışık bence Her Schecter aynı değil ne yazık ki. Geçenlerde bir tane semi hollowbody Schecter denedim, Kore malı ve TL hesabıyla bir hayli pahalı bir gitar. Ama klavye işçiliği pek bir ucuz duruyordu, hiç güven telkin etmedi. Daha önceden bir süre kullandığım Sustainiaclı Blackjack modelindeki kalitenin yanından bile geçmiyordu. Bu nedenle Kore malı bile olsa Schecterler için de kalite kontrolü sıkıntıları olduğunu düşünüyorum. Oysa sahip olduğum ve denediğim PRS SE'lerde bu kadar ciddi bir kalite dalgalanması görmedim. Ancak Bahsettiğim Blackjack modeli kadar kaliteli bir SE var mı, ondan da emin değilim. Bir süre kullanmış olduğum SE Custom 24 modeli iyi bir gitar, ama klavye işçiliği ve çalım rahatlığı yine de söz konusu Blackjack kadar üst düzey değil.

Se'nin yanında verdikleri gigbagden bile kalite akıyor. Firma işini çok iyi biliyor bence.

2010yılında 1000 kusur euro verip aldığım Fender'in yanında verdikleri gigbag, bunun yanında çöpten bile öte kalır.

Bu mevzu biraz karışık bence Her Schecter aynı değil ne yazık ki. Geçenlerde bir tane semi hollowbody Schecter denedim, Kore malı ve TL hesabıyla bir hayli pahalı bir gitar. Ama klavye işçiliği pek bir ucuz duruyordu, hiç güven telkin etmedi. Daha önceden bir süre kullandığım Sustainiaclı Blackjack modelindeki kalitenin yanından bile geçmiyordu. Bu nedenle Kore malı bile olsa Schecterler için de kalite kontrolü sıkıntıları olduğunu düşünüyorum. Oysa sahip olduğum ve denediğim PRS SE'lerde bu kadar ciddi bir kalite dalgalanması görmedim. Ancak Bahsettiğim Blackjack modeli kadar kaliteli bir SE var mı, ondan da emin değilim. Bir süre kullanmış olduğum SE Custom 24 modeli iyi bir gitar, ama klavye işçiliği ve çalım rahatlığı yine de söz konusu Blackjack kadar üst düzey değil.

Onu diyorum zaten iyi gitarlar ama aynı fiyat seviyesinde satılan diğer markaların bazı modellerinden daha iyi değiller bence de. Şimdi bana aynı fiyatta olan Paul Allender mı yoksa ATX Solo 6 yada Blackjack SLS mı desen ben direk Shecter'i alırım. SE Custom 24 mü yoksa C1 Custom'mı desen gene Shecter'ı alırım. Aynı fiyat seviyesinde bunlar. Yoksa dediğim gibi bende SE var zaten severim.

Herkes guzel bilgiler vermis. Ben de kendi kullanim deneyimimi paylasayim. Su anda SE Custom 24 25th anniversary kullanmaktayim. Oncelikle 24.75 Scale enteresan. Bugune kadar hep 25.5 ve uzeri scale kullanmis biri olarak bayagi rahat geldi tel gerilimi vs. olarak. Simdi genel olarak elimden gelip gecen gitarlarla kiyasladigimda kullanilan malzeme bence gayet guzel. Bir iki arkadas boya isciliginden bahsetmis. Bu noktada deginecegim nokta, biraz olsun hak veriyorum acikcasi. LTD M1000 gitarimla yan yana koydugumda (ki iki gitar da World Music Instrumental tarafindan yapiliyor) LTD nin uzerindeki boya ve kaplamanin guzelligi daha belirgin ve hos. Onun disinda oldukca hafif bir gitar belirtildigi gibi. Uzerindeki elektronik sistem bu fiyat araligindaki bir gitar icin gayet basarili. Ben koprude SD JB ile, sapta kendi manyetigiyle kullaniyorum ve nacizane gorusum kendi manyetikleri gercekten oldukca focused ve guzel bir tiniya sahipler. Volume potuna cok guzel tepki veriyorlar ayrica. HW kalitesi de yeterli, kopru ayarlaninca floating moda gecebiliyor ve akord stabilitesi fena sayilmaz. Burgulari pek sevmedim acikcasi upgrade edebilecegim bir nokta olarak dusunebilirim. Yani tamamlayacak olursam bence bu fiyat araliginda alinabilecek cok yonlu, sahne icin uygun (hafif olmasi sebebi ile) ve goruntu olarak da gercekten goze hitap eden gitarlar oldugunu dusunuyorum. Kalite olarak ayni fabrikadan cikan LTD,Schecter vs gibi gitarlar ile kesinlikle ayni kalitede olduklarini da dusundugumu belirtmeliyim.

Arkadaşlar, Japon bir Evh wolfgang special almış bulunuyorum. bütün bu bahsedilen gitarlardan bir iki kademe daha iyi gibi geldi (en azından ton olarak). Ama sonuç tahmin ettiğim gibi oldu. Yıllardır elime bir Fender'den başka birşey almadığım için (sorunlu ve çalımı çok ağırlaşmış bir gitar ayrıca) uyum sağlayıp objektif değerlendirme yapmam zaman alıyor. Bir de çok az sayıda var Wolfgang special ortalıkta, o yüzden biraz atladım üzerine açıkcası... sonuçta bir miktar adapte olduktan sonra bu gitara, sapının benim için fazla kalın olduğunu düşünmeye başladım. İlk anda memnun olmuştum kalın sap olmasına, ibanez gibi değil mesela, daha kolay uyum sağlarım diyordum. Biraz küçüktür ellerim ve performansım Fender'e göre bile çok düştü. bu Gitarı çalmak şu an gerçekten yorucu diyebilirim benim açımdan. Bir önerisi olan varsa memnun olurum, Zuhal Muzik'ten alındı bu arada, bilemiyorum değiştirme şansım, yada alışma şansım var mı. Alışma olamaz derseniz mağazaya bir başvuracağım herhalde. teşekkürler.​

Merhaba arkadaşlar, sıfırdan konu açmak istemedim o yüzden buraya yazıyorum.

Yakın zamanda yeni bir gitar alacağım. Les Paul tarzı, 22 perde, 24,75" veya 24,5" skalaya sahip bir gitar istiyorum. İlk başlarda ikinci el Gibson Lp Traditional veya Classic almak istiyordum; ancak zamanla sadece gitara o kadar para vermenin gereksiz olduğu fikrine kapıldım. Bu yüzden daha ucuz yollu birşey arıyorum. Öncelikle şunu söyleyeyim, Amerikan malı singlecut PRS'lere resmen aşığım, öyle böyle değil :) Ancak fiyatları 10k liradan fazla olduğu için şimdilik beni bayağı aşıyor maalesef. Bunun yerine PRS'nin Kore malı olan serilerinden SE 245 modelinden edinsem işimi görür mü sizce? Şunu da belirteyim, bu gitarı alır almaz elektronik ve diğer aksamların modifikasyonuna girişeceğim. Bu şekilde Amerikan üretim PRS'ler kadar olmasa da onlara yakın performans alabilir miyim gitardan? Bir de bu gitarın işçilik ve ağaç kalitesi hakkında bilginiz varsa ve beni aydınlatırsanız çok mutlu olurum. Yaptığım müzik tarzı(-ları) Hard Rock, Post Grunge, Alternate. Örnek vermek gerekirse Alter Bridge, Guns N' Roses, Halestorm, Shinedown, Sixx: A.M. vs. gibi.. Arada da Blues-Rock takılıyorum. Almak istediğim gitarın fotoğraflarını şöyle bırakayım:
2013-12-03130738HDR_zps1bb1d3ac.jpg
2013-11-27195346_zps9f9818af.jpg
2013-11-27195350_zps35260663.jpg
2013-11-27195357_zps825ee936.jpg
2013-11-27195415_zps0f9b7101.jpg

Merhaba arkadaşlar, sıfırdan konu açmak istemedim o yüzden buraya yazıyorum.

Yakın zamanda yeni bir gitar alacağım. Les Paul tarzı, 22 perde, 24,75" veya 24,5" skalaya sahip bir gitar istiyorum. İlk başlarda ikinci el Gibson Lp Traditional veya Classic almak istiyordum; ancak zamanla sadece gitara o kadar para vermenin gereksiz olduğu fikrine kapıldım. Bu yüzden daha ucuz yollu birşey arıyorum. Öncelikle şunu söyleyeyim, Amerikan malı singlecut PRS'lere resmen aşığım, öyle böyle değil :) Ancak fiyatları 10k liradan fazla olduğu için şimdilik beni bayağı aşıyor maalesef. Bunun yerine PRS'nin Kore malı olan serilerinden SE 245 modelinden edinsem işimi görür mü sizce? Şunu da belirteyim, bu gitarı alır almaz elektronik ve diğer aksamların modifikasyonuna girişeceğim. Bu şekilde Amerikan üretim PRS'ler kadar olmasa da onlara yakın performans alabilir miyim gitardan? Bir de bu gitarın işçilik ve ağaç kalitesi hakkında bilginiz varsa ve beni aydınlatırsanız çok mutlu olurum. Yaptığım müzik tarzı(-ları) Hard Rock, Post Grunge, Alternate. Örnek vermek gerekirse Alter Bridge, Guns N' Roses, Halestorm, Shinedown, Sixx: A.M. vs. gibi.. Arada da Blues-Rock takılıyorum. Almak istediğim gitarın fotoğraflarını şöyle bırakayım:
2013-12-03130738HDR_zps1bb1d3ac.jpg
2013-11-27195346_zps9f9818af.jpg
2013-11-27195350_zps35260663.jpg
2013-11-27195357_zps825ee936.jpg
2013-11-27195415_zps0f9b7101.jpg

PRS'ler güzel gitarlar, bir iki modelini denedim, Koreleri de iyi. Ama sende klasik LP'cü havası var. PRS'ler tam olarak LP tonu vermezler veya vermeme ihtimali yüksektir diyeyim. Dediğin tarzlara genel olarak uyarı, gideri var. Ama nasıl desem, özellikle drive'da biraz farklı bir "bite" olayı var PSR'lerde. LP bite'ı gibi değil. Bulursan bununla beraber Bernie Marsden modelini de dene. İkinci elde uygun fiyata bulunuyor.

PRS'ler güzel gitarlar, bir iki modelini denedim, Koreleri de iyi. Ama sende klasik LP'cü havası var. PRS'ler tam olarak LP tonu vermezler veya vermeme ihtimali yüksektir diyeyim. Dediğin tarzlara genel olarak uyarı, gideri var. Ama nasıl desem, özellikle drive'da biraz farklı bir "bite" olayı var PSR'lerde. LP bite'ı gibi değil. Bulursan bununla beraber Bernie Marsden modelini de dene. İkinci elde uygun fiyata bulunuyor.

Bende SE 245 var ve çok memnunum aletten. Hakan abinin dediği gibi, tam Les Paul kafası değil. Gibson Les Paul'um da var, PRS'i ona yedek olsun diye almıştım. LP'nin hi midleri çok daha baskın, canavar gibi açık tonlar. PRS'in daha mid range crunch kafası, low ve hi midleri daha dengeli geliyor.

SE için söyleyebileceğim şu; kesinlikle kalite ve işçilikleri çok iyi, en azından benim gördüklerim. Ancak, metal ya da high gain bir tarz yapıyorsanız manyetik değişikliği ister çünkü manyetiklerin çıkışı bayağı düşük. En sevdiğim manyetik kombosu duncan distortion/jazz taktım ve şu an LP'den daha çok çalıyorum.

PRS için söylenen şey genelde tatlı-sert bir tonun olduğudur.Kullanıcılar daha çok fender strat ile gibson les paul arasında kalan o tonu sevdikleri için PRS edinirler.Öyle olmasaydı belki Gibson'un açtığı davayı kazanamazdı.Hakimler en sonunda (2002-2004 mü öyle bir şey) PRS Single cut modellerinin Gibson Les Paul ile uzaktan yakından alakası olmadığına hükmettiler. Patent hakkı gereği genelde ölçülere ve daha çok headstocka bakılıyor ama yine de mahkeme tescilli olarak PRS ler Les Paulden çok farklı bir gitar.PRS alacak arkadaşlar bunu göz önünde bulundurmalı.Klasik Les Paul tonu arayan arkadaşlar hüsrana uğrayabilir.

Bende SE 245 var ve çok memnunum aletten. Hakan abinin dediği gibi, tam Les Paul kafası değil. Gibson Les Paul'um da var, PRS'i ona yedek olsun diye almıştım. LP'nin hi midleri çok daha baskın, canavar gibi açık tonlar. PRS'in daha mid range crunch kafası, low ve hi midleri daha dengeli geliyor.

SE için söyleyebileceğim şu; kesinlikle kalite ve işçilikleri çok iyi, en azından benim gördüklerim. Ancak, metal ya da high gain bir tarz yapıyorsanız manyetik değişikliği ister çünkü manyetiklerin çıkışı bayağı düşük. En sevdiğim manyetik kombosu duncan distortion/jazz taktım ve şu an LP'den daha çok çalıyorum.
Hocam peki bu gitarda epiphone'lardaki gibi veneer top mı var yoksa gerçek flame maple top mı? Bilginiz var mı bu konuda?

Son bir soru: Mesela ileride bu gitarı satmak istedim diyelim. Sıfıra yakın bir kondisyonda ve modlu olduğunu düşünelim. İkinci el piyasası nasıl bu aletlerin sizce?

Geri