7-8k civarında elektro gitar + amfi tavsiyesi

Öncelikle merhaba;
Elektro gitar almak istiyorum fakat ama pek bir bilgim yok. Çoğunlukla metal çalıcam arasıra blues/jazz/clean şeyler de çalmak istiyorum, sanırım bunun için en iyi magnet dizilimi HSH oluyor. Güzel kaliteli bir gitar arıyorum ama günümüzün kuru malum. Kimseye danışmadan kendi başıma almaktan da korkuyorum. Önceden klasik gitar falan çalmadım ilk gitarım olucak. Güzel rahat edebileceğim bir amfi arıyorum ama amfiler hakkında hiç bir bilgim yok. Gitarla Amfi beraber max 8k civarında bir öneride bulunursanız çok sevinirim.

Selamlar,

Bence ayırdığınız bütçe gayet iyi, bu bütçenin büyük kısmını gitara ayırdığınızda 0 ya da ikinci el epey iyi gitarlar bulma şansınız var.
HSH tecrübem olmadığı için direkt model tavsiye edemiyorum. Ancak daha iyi bilen birileri yönlendirme yapabilir. Mutlaka çok iyi tavsiyeler gelecektir.
Sırf metal tonları alacağım H-H lazım deseydiniz sahibinden de 8000 tl ye Japon yapımı ESP E-II M-II bile var 🙂 Uç bir örnek ama bütçenizin güzel olduğunu örneklemek amacıyla yazdım.

Ben anladığımı yazayım. Senin hiç gitar tecrüben yok. Ama elektro gitar çalmak istiyorsun. Hoşlandığın müzik metal ama arada blues/jazz falan takılacaksın. @Cloudish abi kızmazsa öncelikle ne kadar çok benzeşiyoruz yahu seninle demekle başlıyorum. Allahtan ben sen değilim sende ben değilsin 🙂
Valla güzel abim, abim benim 🙂 8k güzel para ama cidden hiç tecrübe yoksa ilk başlama aşamasında isen sende benim gibi yapacaksın. Gireceksin bir tükkana bana bir gitar ve bir amfi ver diyip çıkacaksın. Önce kendini bir denemelisin bu işe yeni başlıyorsan.
Ha ilerledikçe zaten bazı şeyler seni doyurmayacak. Benim gibi geleceksin burada o gitar mı bu gitar mı lütfen yardımcı olun diyeceksnin. Yardımcı olabilecek herkes sana yardımcı olacak. Sonra tükana gittiğinde bir bakacaksın bambaşka bir ürünle çıkmışsın oradan.
Bana başta @solitude71 üstad olmak üzere dediler ki " kardeş sen bu işe çok kafa yoruyorsun, değmez. gir tükana al eline gitarı, şekli şemali sesi ve çalış rahatlığı seni hangisi mutlu ediyorsa bilki o gitar senin için en iyi gitardır." dediler ve öyle de yaptım. 0 alacaksan pazarlık konusunda beni bul 8k indirim falan yaptırsak ooooo bana da bir amfi alırız ha 🙂

Öncelikle merhaba;
Elektro gitar almak istiyorum fakat ama pek bir bilgim yok. Çoğunlukla metal çalıcam arasıra blues/jazz/clean şeyler de çalmak istiyorum, sanırım bunun için en iyi magnet dizilimi HSH oluyor. Güzel kaliteli bir gitar arıyorum ama günümüzün kuru malum. Kimseye danışmadan kendi başıma almaktan da korkuyorum. Önceden klasik gitar falan çalmadım ilk gitarım olucak. Güzel rahat edebileceğim bir amfi arıyorum ama amfiler hakkında hiç bir bilgim yok. Gitarla Amfi beraber max 8k civarında bir öneride bulunursanız çok sevinirim.
2. elin riskine girerseniz güzel şeyler çıkar yok ben anlamam derseniz srv vox falan güzel mağazalar bende gitarımı oradan aldım. En azından gitarı 2. el alırsanız amfiye gayet düzel para kalır.

Açılın temiz ikinci elci geliyor.
Açılın temiz ikinci elci gidiyor.
Buna şimdi güzel amfide lazım olacak. Şöyle marshall falan 15w çift kanal, kutusu falanda duran bir amfi lazım.

Öncelikle merhaba;
Benim sattigim Ibanez prestige rg2570ex + yanına katana 50 veya id core 20 veya muadili bir amp. Belki blackstar ht5r. Mükemmel bir alışveriş olur her açıdan.

Öncelikle merhaba;
İyi bir başlangıç ancak iyi bir gitar/amfi ile olabilir. Ucuz mal ile vakit kaybetme. Baktın beceremiyorsun satarsın. Kaliteli, iyi bir gitarın 2. el piyasası da değerli ve çabuk olur.
Şimdi bu işi sevdin diyelim, amatör-ucuz bir gitar alırsan kısa sürede seni sıkacaktır ve iyi bir gitar alayım diyebilirsin. İkinci kez bir masrafa gireceksin. Eldeki ucuz gitarı alan çıkmayabilir. Ayrıca, bazı gitarlar gerçekten berbat, müzik yapılamaz durumda oluyor. Luthiere götürsen bir ton sıkıntı-masraf vs..

Açılın temiz ikinci elci geliyor.
Açılın temiz ikinci elci gidiyor.
İkinci elciye zeval olmaz derler 🙂

İyi bir başlangıç ancak iyi bir gitar/amfi ile olabilir. Ucuz mal ile vakit kaybetme. Baktın beceremiyorsun satarsın. Kaliteli, iyi bir gitarın 2. el piyasası da değerli ve çabuk olur.
Şimdi bu işi sevdin diyelim, amatör-ucuz bir gitar alırsan kısa sürede seni sıkacaktır ve iyi bir gitar alayım diyebilirsin. İkinci kez bir masrafa gireceksin. Eldeki ucuz gitarı alan çıkmayabilir. Ayrıca, bazı gitarlar gerçekten berbat, müzik yapılamaz durumda oluyor. Luthiere götürsen bir ton sıkıntı-masraf vs..
Cok dogru tamamen katiliyorum. Bir kazaya kurban göturmediğiniz surece, başlangıçta iyi bir gitar almaniz daha faydali. Benim basladigim gitar bayagi bir beginner gitariydi. İlk baslarda cok tutkulu oldugum icim beni yıldıramadi ama calimi zor, sesi , sustaini vs kotu bi gitardi. Boyle bir gitarla başlamak sizi sogutabilir komple. Adam akıllı bir gitarla başlarsanız daha rahat edersiniz.

Valla benim bu zamana kadar sattığım müzik ekipmanlarının %98'i filan forum dışı satıldı. Herkes de çok memnun kaldı çünkü gitarda memnun olunmayacak ne sorun varsa gideriyorum ve elimdekinin ne düzeyde bir gitar olduğunun gayet farkındayım. O yüzden uzun uzun Ibanez prestige'lere bak, olmadı bla blalara bak gibi uzun uzun yazıp havanda su döveceğime direk nokta atış yaptım. Eskiden pek yazmazdım böyle, kendi ilanıma reklam veriyor gibi. Ama artık sallamıyorum açıkçası, nasıl olsa yine buradan alıcı çıkmaz. Bu forum, TR gitaristlerinin çok küçük bir yüzdesi ve ölücülerden hallice üyelerin yeri.

Bana başta @solitude71 üstad olmak üzere dediler ki " kardeş sen bu işe çok kafa yoruyorsun, değmez. gir tükana al eline gitarı, şekli şemali sesi ve çalış rahatlığı seni hangisi mutlu ediyorsa bilki o gitar senin için en iyi gitardır." dediler ve öyle de yaptım.
ahhahaa demek ki ne çok sorduysan artık .. iyi demişim ... aradığını bulduysan ne mutlu, keyfini sür.

Valla benim bu zamana kadar sattığım müzik ekipmanlarının %98'i filan forum dışı satıldı. Herkes de çok memnun kaldı çünkü gitarda memnun olunmayacak ne sorun varsa gideriyorum ve elimdekinin ne düzeyde bir gitar olduğunun gayet farkındayım. O yüzden uzun uzun Ibanez prestige'lere bak, olmadı bla blalara bak gibi uzun uzun yazıp havanda su döveceğime direk nokta atış yaptım. Eskiden pek yazmazdım böyle, kendi ilanıma reklam veriyor gibi. Ama artık sallamıyorum açıkçası, nasıl olsa yine buradan alıcı çıkmaz. Bu forum, TR gitaristlerinin çok küçük bir yüzdesi ve ölücülerden hallice üyelerin yeri.
Kötü bir şey demedim ki, savunma yapmanıza gerek yok. Bence arkadaş ikinci elden ziyade sıfırıncı elci gibi duruyor. Bu yüzden dedim, işiniz zor ama kolay gelsin hesabı. Hatta gözlemlediğim kadarıyla, böyle öneri isteyenlerin en az yarısında bu belirtilen meblağ çıkmaz ayın çarşamba günü hazır oluyor ama bu ayrı konu. 🙂

ahhahaa demek ki ne çok sorduysan artık .. iyi demişim ... aradığını bulduysan ne mutlu, keyfini sür.
Ya işin açıkçası profesyonel anlamda " illa ki bir grupta yada müzik piyasasında olmak şart değil bence profesyonellik tanımımda" bu işlerle meşgul olmayacaksan. Gerçekten de işe yarayan bir tavsiye oldu. En azından benim için öyle oldu. bir iki tükana girdim hiç marka murka demedim. şekline şemaline baktım ne tarz müzik çalmaya çalıştığımı düşünerek ve bu forumlarda ki manyetikler hakkında ki yazıları ezberleyerekten 🙂 verdiği ton ve çalım kolaylığı bana en yakın olanı aldım çıktım fiyatta etken bu arada.

Bu arada kendimce yaptığım bir şeyi de paylaşmak isterim, Gittiğim ve denediğim her ürün için mağazada ki görevliden izin aldım ve deneme yaparken bunları videoya aldırdım. Daha sonra evde bunları tek tek izledim tamam bu olsun dediğim gitarı almaya o şekilde gittim. belki yardımı olur size bunun diye paylaşmak istedim.

Bu arada kendimce yaptığım bir şeyi de paylaşmak isterim, Gittiğim ve denediğim her ürün için mağazada ki görevliden izin aldım ve deneme yaparken bunları videoya aldırdım. Daha sonra evde bunları tek tek izledim tamam bu olsun dediğim gitarı almaya o şekilde gittim. belki yardımı olur size bunun diye paylaşmak istedim.
Video önemli ve evde kullanacağınız tipte amfiye denemekte çok önemli başta pahalı bir orange ile deneyince evde ister istemez bir hayal kırıklığı oluyor.

Kötü bir şey demedim ki, savunma yapmanıza gerek yok. Bence arkadaş ikinci elden ziyade sıfırıncı elci gibi duruyor. Bu yüzden dedim, işiniz zor ama kolay gelsin hesabı. Hatta gözlemlediğim kadarıyla, böyle öneri isteyenlerin en az yarısında bu belirtilen meblağ çıkmaz ayın çarşamba günü hazır oluyor ama bu ayrı konu. 🙂
Yok abi savunma değil, dertleşiyorum samimiyetimle. PRS gitarım vardı, bugün sattım. İlanı kaldırdım, ardından daha önce benimle hiç iletişime geçmemiş iki kişi aradı, '' aa sattınız mı, ben almayı düşünüyordum'' diye. E sen kardeşim pusuya yatıp öldürmeyi bekliyorsan o avı başkaları kapar yani. Gitar satılır, illa ki satılır ve hiç derdim değil, acele etmeme de gerek yok. Ne var ki, epey zamandır burada gitarlarıyla sorun yaşayan insanlara empati kurmaktan mıdır nedir, ucuz diye anlayamayacakları sorunları olabilen, ayarsız, dertli gitarların peşinde koşan insanları görünce cidden üzülüyorum. İkinci el genel olarak tecrübesiz biri için sıkıntılı aslında, o yüzden sıfır gitar almak isteyenleri de gayet anlayabiliyorum ama bu kez de uçuk sıfır fiyatlı vasat gitarlara o kadar para dökmeleri bana garip geliyor. Tavsiye veriyoruz burada forumcak, sonra ne oluyor, ciddiye alındık mı, feedback yok. Bir de tabii dediğin gibi ''hangi gitarı alsam'' diye başlık açıp olmayan parasıyla burada forum üyelerinden CV ister gibi detaylı bilgi isteyenler yüzünden ben de ''onu al, bunu al' tavisyesi yerine sattığım bir gitar varsa ve beklentilerine uyuyorsa direk ''bunu al'' yazacağım 🙂 . Bir sefer, biri aradı ''6 ay sonra param hazır olacak gitarı o zaman alıcam'' diye. Özgüveni ve tşşkları max gençler yetişiyor bu bereketli topraklarda.

Video önemli ve evde kullanacağınız tipte amfiye denemekte çok önemli başta pahalı bir orange ile deneyince evde ister istemez bir hayal kırıklığı oluyor.
buna da dikkat ettim zaten ilk aklıma gelen bu olmuştu. Dedim şimdi gidicem adam açacak 40 bin liralık amfide gitarı ooo uçacak ses falan. blacktsar id core 10 ve onun ayarında amfilerde denemek istediğimi söyleyince şaşırdılar gerekli izahı yapınca hak veriyorlar. Mesela zuhalde Marshall jvm205 e bağladı.

Yok abi savunma değil, dertleşiyorum samimiyetimle. PRS gitarım vardı, bugün sattım. İlanı kaldırdım, ardından daha önce benimle hiç iletişime geçmemiş iki kişi aradı, '' aa sattınız mı, ben almayı düşünüyordum'' diye. E sen kardeşim pusuya yatıp öldürmeyi bekliyorsan o avı başkaları kapar yani. Gitar satılır, illa ki satılır ve hiç derdim değil, acele etmeme de gerek yok. Ne var ki, epey zamandır burada gitarlarıyla sorun yaşayan insanlara empati kurmaktan mıdır nedir, ucuz diye anlayamayacakları sorunları olabilen, ayarsız, dertli gitarların peşinde koşan insanları görünce cidden üzülüyorum. İkinci el genel olarak tecrübesiz biri için sıkıntılı aslında, o yüzden sıfır gitar almak isteyenleri de gayet anlayabiliyorum ama bu kez de uçuk sıfır fiyatlı vasat gitarlara o kadar para dökmeleri bana garip geliyor. Tavsiye veriyoruz burada forumcak, sonra ne oluyor, ciddiye alındık mı, feedback yok. Bir de tabii dediğin gibi ''hangi gitarı alsam'' diye başlık açıp olmayan parasıyla burada forum üyelerinden CV ister gibi detaylı bilgi isteyenler yüzünden ben de ''onu al, bunu al' tavisyesi yerine sattığım bir gitar varsa ve beklentilerine uyuyorsa direk ''bunu al'' yazacağım 🙂 . Bir sefer, biri aradı ''6 ay sonra param hazır olacak gitarı o zaman alıcam'' diye. Özgüveni ve tşşkları max gençler yetişiyor bu bereketli topraklarda.
Çok doğru diyorsun, özellikle o geri dönüş eksikliği burada tavsiye verenleri de artık tavsiye vermemeye itti. Gördüğüm kadarıyla genel olarak tavsiyeler artık gitara yeni başlamışlar tarafından veriliyor. Bakıyorum geçmiş mesajlarına, adam daha 2-3 ay önce bu gitardaki şu vida ne işe yarıyor diyen sormuş ama tavsiye veriyor şimdi. Zevkle izliyorum.

Mantıklı aslında, zaten forum alış veriş forumu daha çok. Su sığ olsa bile olta atmaktan zarar gelmez, zaten başında da beklemiyorsun. 🙂

Bu arada o iki kişinin araması nedense benim içimin yağlarını eritti. Favoriye alıp kış uykusuna yatıyorlar, ölü fiyat denk gelirse alalım diye. İyi olmuş.

Bakıyorum geçmiş mesajlarına, adam daha 2-3 ay önce bu gitardaki şu vida ne işe yarıyor diyen sormuş ama tavsiye veriyor şimdi. Zevkle izliyorum.
Çok eğlenceli ... ilk başlarda küfürü basmamak için zor duruyordum ama şimdi çekirdek çitliyorum izlerken ... ha tabi potansiyel kurban bu dipsiz bilgisizlikten ve kofti özgüvenden zarar görecek olursa hoop dur bakalım diye müdahelemizi yaparız.

Geri