Sitede Kedi Beslenmesi

Arkadaşlar selam. Üç ay önce taşındığım sitede yaşayan birisi evde kedi beslediğim için şikayette bulunmuş. Site Yönetmeliğinde, kurallarında, el kitabımda işte adı neyse "Sitede evcil hayvan beslenemez" şeklinde bir ibare var. Bunun olduğunu biliyordum ancak sonuçta bu kedidir kimseye zararı ziyanı yok diye çok da umursamadım. Şikayet eden kişiyi de biliyorum. Kendisi otoparkta aracımın çatısına çıkan ufak çocuğuna pişt dediğim için ve kediyi de camın teline tırmandığı bir gün gördüğü için şikayet etmeyi uygun görmüş. Yani olay aslında kedi falan da değil. Oğluna pişt demem. Bu durumda nasıl bir yol izlemeliyim. İnternette okuduğum çoğu makale ve bilgi şu anda haksız durumda olduğumu, yönetmelikte böyle bir madde varsa yapacak birşey olmadığını söylüyor. Ne yapalım hayvanı sokağamı atalım? Ayrıca yönetmelikte yazan ama uyulmayan bir sürü de madde var. Havuza bonesiz ya da elbiseyle girilmez gibi. Bilmiyorum nasıl bir karşılık verebilirim bu duruma? Apartman yöneticisini tehdit edip ihtar çekmesini engellemek ne derece doğru olur? Kendisi bana şikayet geldi ben gerekeni yaparım diyor.

Hiç uzatmadan (çünkü evcil hayvan beslenemez diye bir kanun varmış ya hani) siz en iyisi binanizdaki yonetmelige aykiri seyleri de belgeleyip hic yonetime gitmeden haysev gibi bir dernege gitmeniz. Orası kesinlikle sizi ne yapmaniz konusunda yonlendirecektir.

Bir arkadaşım daha bu tip bir sorun yaşadı. Hay-sev yonlendirmeleri ile bir avukata ulaştı, bina yönetimi mahkemeye verildi ve kazanıldı. Su an evinde 3 kedi bir de Golden besliyor. Yonetim de yasalara uymayan yonetmeligini degistirdi. Bu olay da devlet ozellestirmeli Toki evlerinde gerceklesti.

Ne hale mi gelir? Medeni hale gelir. Şehirler, sokakları, gölleri denizleri kirletenler hayvanlar değil hatırlatırım. Hiç hayvan beslememiş olduğunuz belli, eğer sahibi düzgün bakımını yaparsa evcil hayvanın kokma, pisletme gibi bir durumu yok. Aynısı insanlar için de geçerli, o zaman ne yapalım, "sitede herkes en az iki günde bir banyo yapılacak" diye kural mı koyalım? Hadi diyelim ki dediğiniz oldu ve koktular pislettiler; benim evimdeki "pislikten" ve "kokudan" kime ne ki peki? Ondan önce sitede yaşayan "insan" ların leş gibi kokan ayakkabılarını kapının önünde bırakmaları hijyen yönünde daha önemli bir sorun değil midir mesela?
Tamda söylemek istediğim bu. Tamamen insanları genelleyip hayvanla kıyaslayan ve insana düşman hayvana hayran bir genelleme gene. Hep bir önyargılı "hayvan düşmanı" ilan edilen ve hep bu argüman ve örneklemelerle karşılaşıyorum siz "hayvanseverler" tarafından tür durumlarda.
ayrıca başlığı açan arkadaş demiş kural mı ne varmış sitede evcil hayvan beslemek yasak diye, o yüzden kural buysa neden hakaret ediyorsunuz ki dedim, benden kanun nerdeymiş diye soranlara diyorum ki başlığı açan arkadaşa sorun nerdeymiş o kanun kural diye.

Tamda söylemek istediğim bu. Tamamen insanları genelleyip hayvanla kıyaslayan ve insana düşman hayvana hayran bir genelleme gene. Hep bir önyargılı "hayvan düşmanı" ilan edilen ve hep bu argüman ve örneklemelerle karşılaşıyorum siz "hayvanseverler" tarafından tür durumlarda.
ayrıca başlığı açan arkadaş demiş kural mı ne varmış sitede evcil hayvan beslemek yasak diye, o yüzden kural buysa neden hakaret ediyorsunuz ki dedim, benden kanun nerdeymiş diye soranlara diyorum ki başlığı açan arkadaşa sorun nerdeymiş o kanun kural diye.

Öyle bir kanun var mı bilmiyorum. Benim dediğim apartman yönetmeliğinde yazması.

Siz dediniz kanun diye, ne bu basligi acan arkadas ne de bizler kanun demedik. Yonetmelik dedi bu basligi acan arkadas ki apartman yönetmeliginden bahsediliyor. Kanun yok bahsettiginiz gibi.

"nedir bu insan düşmanlığınız arkadaş, sitede evcil hayvan beslenemez. Kanun bu zaten."

@welmour bende var insan düşmanlığı. Bireysel değil genel. Hayvanlari insanlardan daha çok sevdiğim, daha çok güvendiğim aşikar. Ona hitaben deniliyor insan dusmanligi diye galiba. Denilsin de ben bunu gizlemiyorum.

Hayvan dedigimiz sey, insandan daha berraktır. O yuzden insan dusmani diye adlandirilmak bana onur verir, o yuzden sıkıntı yok :) mutlu olurum ben.

Siz dediniz kanun diye, ne bu basligi acan arkadas ne de bizler kanun demedik. Yonetmelik dedi bu basligi acan arkadas ki apartman yönetmeliginden bahsediliyor. Kanun yok bahsettiginiz gibi.

"nedir bu insan düşmanlığınız arkadaş, sitede evcil hayvan beslenemez. Kanun bu zaten."
Hukuki terimlere takılmayın kural, kanun , yönetmelik, kitapçık, madde vs her ne ise. Dediğim gibi önyargılarınızı kırmak ne kadar inkansız ;" evcil hayvan beslememişsiniz" diyebiliyorsun. Çocukken kedi, kaplumbağa, balık, ipek böceği,muhabbet kuşu geçen sene de cennet papağanı besledim. Papağanıma kendim dev bir kafes , içine doğal bir yaşam alanı yapmıştım çok güzeldi.
Şu anda da müstakil olan diğer evimizin bahçesinde ( primer kayınvalidem bakıyor) çakıl adında 16 yaşında bir köpeğimiz, gene arka bahçemizde beslediğimiz sindy adında çok tatlı bir kedimiz var. Ama sizin gözünüzde ben " bir elinde kedi bir elinde bıçak ile pis bir şekilde sırıtan cani" gibi görünüyorum şu an biliyorum . Ne yaptıysam ne ettiysem bu muhabbetlerde hep bu önyargılarla mücadele etmek zorunda kaldım malesef.

Hukuki terimlere takılmayın kural, kanun , yönetmelik, kitapçık, madde vs her ne ise. Dediğim gibi önyargılarınızı kırmak ne kadar inkansız ;" evcil hayvan beslememişsiniz" diyebiliyorsun. Çocukken kedi, kaplumbağa, balık, ipek böceği,muhabbet kuşu geçen sene de cennet papağanı besledim. Papağanıma kendim dev bir kafes , içine doğal bir yaşam alanı yapmıştım çok güzeldi.
Şu anda da müstakil olan diğer evimizin bahçesinde ( primer kayınvalidem bakıyor) çakıl adında 16 yaşında bir köpeğimiz, gene arka bahçemizde beslediğimiz sindy adında çok tatlı bir kedimiz var. Ama sizin gözünüzde ben " bir elinde kedi bir elinde bıçak ile pis bir şekilde sırıtan cani" gibi görünüyorum şu an biliyorum . Ne yaptıysam ne ettiysem bu muhabbetlerde hep bu önyargılarla mücadele etmek zorunda kaldım malesef.

uydurma allah askina
beslediysen bile uzaktan beslemisin belli evde beslemedigin
biz kedi diyoruz adam koku diyor.
sen git bi metrobuse bin

uydurma allah askina
beslediysen bile uzaktan beslemisin belli evde beslemedigin
biz kedi diyoruz adam koku diyor.
sen git bi metrobuse bin
Hala önyargı ve bunun getirdiği öfke. Nasıl inanmak istersen ona inanabirsin kendini nasıl iyi hissediyorsan.Konunun kişisel kalp kırma ve gerginliğe dönüşmemesi adına muhabbetii kendi adıma kapatıyorum.çünkü hep aynı noktaya geliniyor. Zaten bence şu memlekette iki kesimle tartışmak ve onları ikna etmek imkansız ; birincisi kendisini hayvansever bizleri hayvan düşmanı ilan edenler, ikincisini zaten biliyorsunuz .
İyi geceler.

yanılıyor olabilirim fakat kat mülkiyeti kanununda şöyle bir madde var, apartman ortak alanlarında evcil hayvan beslenemez.Bu kural tabiki bahçe apartman boşluğu gibi ortak alanları kapsıyor.Bu alanlar dışında yasak değil diye biliyorum.Sizin tabii olduğunuz kurallar kat mülkiyeti kanunu ve bir kaç komşuluk hukuku ile alakalı kanun.Kanun maddesine aykırı olacak şekilde özgürlük kısıtlayıcı bir maddeyi site yönetimi uygulayamaz diye düşünüyorum.ayrıca site yapılırken planda olmayan her şey yasak, cam balkon, pimapen ile balkon kapatma,panjur , odaların duvarlarını kırdırıp büyütme küçültme gibi.sizi şikayet etseler bile bunlar dan en az birini onlarda çiğniyordur akıl vermiş gibi olmayım ama şikayet anında belediye gelip kaldırılmasını istiyor plan dışı yapılan inşaatın :D

Benim aklıma iki şey geliyor...
1. Site sakinlerinden imza toplayarak (belki çoğunlukla, belki de çocuğuna pist dediğiniz vatandaş hariç tüm sakinler) yönetmeliği değiştirmek
2. Kedi evden çıkmıyorsa, kedinin evde olup olmadığına bakmak için eve girmeleri gerekir. Polis bile evdekilerin canı veya malı tehlikede değilse veya bu yönde bir ihbar yoksa vatandaşın evine giremiyor diye biliyorum.

Avukat arkadaşlar bir el atacaktır. Çok can sıkıcı bir durum. Kendi mutsuz insanlar en ufak bir şeyde başkalarını da mutsuz etmek için her şeyi yapıyor malesef.

Ortalama bir insan kişsel bakımını yapmazsa hayvandan daha pis kokar ki kedi denen hayvan kendi kendini temizleyebilen bir hayvandır. Yani 2 hafta sularınız kesilsin evdeki kediden kötü kokmaya başlarsınız. Aynı şekilde nerde bakarsanız bakın, bakımını yaptığınız bir hayvan kesinlikle kokmaz. Öte yandan ortalama derece şımartılmış bir çocuk evde beslenen herhangi bir evcil hayvandan çok daha fazla ses çıkararak çevresine daha fazla rahatsızlık verir.

Yönetmelikler ortak hayatı düzene sokmak için vardır ve değiştirilebilir. Kanun değildir. Her dairesinde en az bir evcil hayvan bulunan bir apartmanın yönetmeliğinde "apartmanda hayvan beslenmez" ibaresinin olması, hayvan sahiplerinin "bak böyle kanun varmış, o zaman hepimiz uymak zorundayız" diyerek hayvanlarını sokağa atmasını gerektireceğini sanmak çok aptalca bir davranış olur.

Bunlar hep eğitimsizlikten, tahammülsüzlükten belkide kıskançlıktan kaynaklı şeyler. Hadi diyelim adam görme engelli, yanında rehber köpeği ile yaşıyor. Köpek kokuda yapıyo sesde yapıyo, napcan? Yönetmelik bu uymak zorundasın diye apartmandan mı attırıcan? Nah attırırsının afedersin... Öyle bi kanunda yok o davayı kabul edecek hakimde yok. Napcanı söyliyim. Komşunun şımarık oğlunun kızının yaptığı sesi, ortak alana verdiği zararı veya kapısının önüne bıraktığı boklu bebek bezlerinin kokusunu nasıl sineye çekiyorsan bunuda çekicen. Buda gösteriyorki yönetmelik ne olursa olsun istendiğinde "seve seve" tahammül edilebilirmiş :)

Son düzenleme:
Saat akşamüzeri beşten beri bu hadiseyle uğraşıyorum. Olay nasıl bir anda sitede büyüdü anlamak mümkün değil. Ev sahibi aradı kimse bir şey yapamaz kedi falan yok dersiniz olur biter dedi. Aynı sitede oturan emlakçımız geldi. O da aynı şekilde. Tamam yok diyelim de yarın öbür gün ihtar gelince ne olacak? Bu arada bu ispiyonlamanın sitede yaşayan ve şikayet edilip beslediği hayvanını vermek zorunda kalan kişilerin birleşerek bilinçli olarak yaptıklarını da öğrendim. Biz çektik al sende çek gibilerinden. Bu daha da acı tarafı tabi olayın. Hayvan sever olarak, hayvan beslemenin ve ondan ayrılmanın ne kadar zor olduğunun bilincinde olan kişilerin bu tarz ben çektim al sende çek yaklaşımında olmaları çok garip. Daha da garibi alt komşumuzun şu anda gizli gizli tam adını bilmemekle şu aslana benzeyen köpeklerden beslediğini ev sahibinden öğrendim. O da gizli gizli besliyormuş. Ama bunu sessiz sedasız nasıl yapabiliyor bilemiyorum. Bu hayvanı dışarıya tuvalete de çıkarmak gerek. 3 aydır hiç anlamadım bile. O da gönderdim köpeği gitti demiş olayı kapatmış. Her dakika yeni bir gelişme oluyor düşünmekten beynim yoruldu.

Cok buyuk bir sitede oturuyorum. Ve site yonetmeligi biraz daha farklidir apartman yonetmeliginden.. yani adamla uzlasma yoluna gitmekte fayda var.. tek bir kisi istemedi diye geregi ne ise o uygulanir.

Sevgili @sade_78

Önce
nedir bu insan düşmanlığınız arkadaş, sitede evcil hayvan beslenemez. Kanun bu zaten. Hiç tanımadığınız bir adama saydırıp hakaret etmek yerine anlamaya çalışmayı daha doğru buluyorum.
diyorsunuz...Bu postunuza kadar kimse böyle bir kanun olduğunu belirtmemiş, siz önce "Bu kanundur, böyle bir kanun olduğuna göre biraz anlayamaya çalışın" vb. diyorsunuz...

Bunun üzerine, başta bahsettiğiniz kanunu merak ediyor ve buna dayandırarak öne sürdüğünüz "anlamaya çalışma" telkininizi eleştiriyorum...Cevap yok (gerçi sonra, "ben demedim"e dönüyor)...
Çok merak ettim bu kanunu, madem bu kadar iddialısınız, kanun maddesini iletebilir misiniz, bilgilenelim hepimiz...Hatta sadece biz değil, bütün insan düşmanları bilgilensin...

Ayrıca madem, empati kurulmasını istiyorsunuz, kedi gibi sıklıkla, sesi çıkmayan, evden bile çıkmayan, ev sahiplerinden daha fazla gürültü çıkartmayan bir hayvandan rahatsız olmak neden? Şu denilse anlarım, "Alerjim var, üst katta olsa bile (ki hiç sanmam) beni rahatsız ediyor" vb. ama bu olayda böyle bir durum yok...Empati nerede? Elbette yok, ama şu var, apartman yönetmeliği belirtmiş, bu ayrı konu, bunu ben de belirttim ama o zaman şunu demeyin, "anlamaya çalışmayı doğru buluyorum"...

Sevgiler ve saygılar...
Sonra, aşağıdaki mesajınız ile "İnsan düşmanlığı"yla ilgili genelleme yapıldığında şikayet ediyorsunuz...
Oysa, bu başlık altında eleştirilen sevgili @Mehmet_Perdeci nin kedisinde hiç rahatsız olmamasına rağmen ve daha önce sorun yokken, kişisel bir konu yüzünden, bu hırsını bir kediden almaya çalışan bir insan...Bu insanın kanun karşında haklı olması, yaptığının doğru olduğu manası mı geliyor?
"Diyelim ki" evde gitar çalmak yasak diye bir şey mi olur allah aşkına :) diyelim ki? Bu nasıl benzetme ? Sesini kısarsın olur biter ama evcil hayvanların sesini kısan kokusunu yok eden bir düğmeleri var da ben mi bilmiyorum?
Apartmanda kedi beslemek yasak ise bu kurala uyulması gerektiğini söyleyen kimse neden hayvan düşmanı ilan ediliyor hemen ?
40 daireli bir apartmanda ya da sitede sadece bir kediden bahsediyoruz , belkide böyle olunca çok naif geliyor değil mi? Ama her dairede 2-3 tane belkide değişik hayvan beslemek istese herkes ne hale gelir o site? Bunu engelleyen ayrı bir kanun kural mı çıkacak? O yüzden de " sitede evcil hayvan beslemek yasaktır" kuralı konmuş.
Edit: amma soru sormuşum :)
"Gitar çalmanın yasak olması" örneğini beğenmemişsiniz, ancak ben buradaki duruma tam olarak uyan bir örnek olduğunu değerlendiriyorum (ki, hukukçu değilim ancak apartman yönetmeliğinde, "evlerde müzik enstrümanı çalmak yasaktır" şeklinde bir ibare olursa belki mümkün olabilir)...Diyelim ki, Gitar çalmak yasak ve siz ampli olmadan çalıyorsunuz, yani kimseyi rahatsız etmiyorsunuz, ama kişisel sorun yaşadığınız bir komşunuz (hatta belki sitedeki başka apartmanda oturuyor) sizi şikayet ediyor...Bu kişiyi eleştirmek "Müzik düşmanlığı" mı oluyor? Bu şekilde, size komik geliyor olabilir, ancak sizin yaptığınız bundan farklı değil diye değerlendiriyorum...

Her evde 2-3 kedi olsa rahatsız oluruz diyorsunuz, ben bunu doğru bulmuyor ve tamamen hayvanlar ile ilgili önyargılı buluyorum...Burada, bahsedilen hayvan "Kedi", "köpek" deseniz anlarım, ama 2-3 kediden nasıl rahatsız olabilirsiniz...O dairelerde 2-3 bebek/çocuk olsa, ki, çok daha olası, kedi mi yoksa çocuk mu daha rahatsız eder...Bu sorunun cevabı bence çok ama çok net, bunu bir kenara bırakıp "O yüzden de " sitede evcil hayvan beslemek yasaktır" kuralı konmuş." demenizin tartısını size bırakıyorum...

Hem "kanun böyle" diyip, buna dayanarak yorum yapıyor, sonra da, aşağıdaki mesajı yazıyorsunuz...
Amacınızı anlamak benim açımdan mümkün değil...Başlığı açan arkadaş, kanundan bahsetmiyor, apartman yönetmeliğindeki bir kural karşısında, hukuksal olarak neler yapabilir onu soruyor...Oysa, siz "Bu yüzden böyle kanun var" deyip, çıkış noktanızı buna bağlıyor, sonra da "ben demedim, diyene sorun" vb. bir yaklaşım sergiliyorsunuz...Neyi konuşalım, neyi tartışalım, "Allah aşkına, siz ne diyorsunuz, ne demek istiyorsunuz?" :confused:...
Bakın burada, kanunlar, kanun karşısında haklı mıyız, haksız mıyız, bunu tartışmıyoruz, ilk postumda kanun hükmünü yazdım zaten...Bugüne kadar mücadele ettiğiniz önyargılarla ile ilgili sonuç alamamanızın (ki, yazdıklarınızın bu anlamı çıkartıyorum) sebebinin, yanlış önyargılar ile mücadele ediyor olmanız olduğunu, asıl mücade etmeniz gereken önyargının kendinizin ki, olduğunu değerlendiriyorum...Ve belirttiğim gibi, amacınızı hiç anlamadım?:confused:

Bir miktar araştırma sonucu şu sonuca rahatlıkla varılabilir, "Şimdiye kadar, adli davalarda, komşuluk ilişkilerinin geliştirilmemiş olmasından dolayı, komşular arasındaki başka konulu sürtüşmelerin ceremesini sitedeki evcil hayvanlar çekmektedir.", bu tür davranışlar (hırsını, sinirini, rahatsız olmamasına rağmen hayvanlardan çıkaran) sergileyen insanlar ile dost olmak yerine düşman olmak tercih edilebilir, bunun adı sizin genellediğiniz gibi "insan düşmanlığı" olmuyor bence...

Sevgiler ve saygılar...

Son düzenleme:
"Diyelim ki" evde gitar çalmak yasak diye bir şey mi olur allah aşkına :) diyelim ki? Bu nasıl benzetme ? Sesini kısarsın olur biter ama evcil hayvanların sesini kısan kokusunu yok eden bir düğmeleri var da ben mi bilmiyorum?
Apartmanda kedi beslemek yasak ise bu kurala uyulması gerektiğini söyleyen kimse neden hayvan düşmanı ilan ediliyor hemen ?
40 daireli bir apartmanda ya da sitede sadece bir kediden bahsediyoruz , belkide böyle olunca çok naif geliyor değil mi? Ama her dairede 2-3 tane belkide değişik hayvan beslemek istese herkes ne hale gelir o site? Bunu engelleyen ayrı bir kanun kural mı çıkacak? O yüzden de " sitede evcil hayvan beslemek yasaktır" kuralı konmuş.
Edit: amma soru sormuşum :)

Peki sizin kokunuzu kısan ya da bloklayan bir yöntem var mı varsa bunu paylaşabilir yardımcı olabilirsiniz bizlere. Ben her sabah kalkınca kendime düşeni ve alışkanlıklarımı tekrar ediyorum (Banyo yaparım, kahvaltımı yaparım, dişlerimi fırçalar dünden kalma terli olmayan! temiz kıyafetlerimi giyerim) sabah kalkar işe gider, ulaşım için maalesef ki maalesef metrobüs kullanırım. Bize o saati sorsak '' üff snn be slk'' diye hava basacak cerensu'dan tut bertu'lara kadar abartısız neredeyse herkes yüzünü bile yıkamadan toplum içinde utanmadan ağızlarını pis pis gere gere açarak esniyorlar ve nefes kokularının iğrençliği ile boğuluyorum her gün o kalabalıkta. Üstelik feci şekilde ter kokusu, insanlara yaslanma hastalığı da cabası. Kediler insanlardan temizdir, hatta resmen temizlik sembolü hayvanlardır. Doğası gereği (travma geçirmiş ya da olası bir tehdit algılamıyorsa) kuma ihtiyaçlarını gidermeye alışıktırlar. İnsanlar gibi yapıp orada bırakmazlar, sifon çekmekten aciz değillerdir, tuvalet kağıdı ile tıkamazlar. En ufak şeyde otobüste metrobüste hır gür bağırıp ortalığı velveleye vermezler (her sabah şahit olduğum yer kavgaları).

Ayrıca ne kadar da meraklıymışsınız '' insanların sizi düşman bellemesine'' böyle bir fantaziniz var gibi. Hayvanların ne yaşadığı güncel olarak ortada. Dışarıda helak olacaklarına ne kadar kollansalar o kadar iyi değil mi? Hepsini kurtaracak bilinç ve etik anlayış bu ülkede yok orası doğru ama en azından azınlıkta olsalar bunu yapmaya gönüllü olan insanlara elimizden gelen yardımı ve desteği vermeliyiz, bu bilincin olmadığı insanlara da bilinç kazandıracak eylemlerde bulunmalıyız.

Ve evet bende insanları pek sevmiyorum söz konusu hayvanlarla kıyaslayacaksam. Bu, hayvanlar şöyledir böyledir diye değil sadece. Bu toplumun aşırı bencilliğinden narsistliğinden, bağnazlığından, mürit olma sevdasından, kendi aklını değilde propagandanın aklına biatından, ben merkezciliğinden, hijyen yoksunluğundan, her şeyin kendisi için hizmet ve menfaat unsuru oluşturması bilincinden hoşlanmıyorum.

Başlık sahibi arkadaş için bende hayvan severler derneği vb. kuruluşlardan destek almasını tavsiye ediyorum. Bu konuda elimden gelen ne varsa yapmaya da hazırım, dilerseniz birlikte de hareket edip bir plan program bulmaya çalışırız. Bu ikiyüzlü etik yoksunu kalabalıklara karşı savaşmak, öyle olmadığını düşünen herkesin görevidir.

Son düzenleme:
Öncelikle yaşadıklarınız için üzgün olduğumu belirtmek isterim. Evke kedi besleyen biri olarak yaşadıklarınızın ne olduğunu az çok tahmin edebiliyorum.

Site kurallarına göre, site içinde beslemek yasak ta site içinde kendi sınırın olan evde de mi beslemek yasak. Tanım eksikliğinden hukuksal olrak gidilebilir bence. Sizin eviniz sizin kendi yaşamsal alanınızdır, site içerisine serbest bırakmadığınız taktirde istediğiniz her hayvanı besleyebilirsiniz gibi geliyor bana. Sitede beslemek kelimesi sizin evinizin dışındaki site alanı olarak yorumlanabilir mi diye soruşturmak lazım.

Öncelikle yaşadıklarınız için üzgün olduğumu belirtmek isterim. Evke kedi besleyen biri olarak yaşadıklarınızın ne olduğunu az çok tahmin edebiliyorum.

Site kurallarına göre, site içinde beslemek yasak ta site içinde kendi sınırın olan evde de mi beslemek yasak. Tanım eksikliğinden hukuksal olrak gidilebilir bence. Sizin eviniz sizin kendi yaşamsal alanınızdır, site içerisine serbest bırakmadığınız taktirde istediğiniz her hayvanı besleyebilirsiniz gibi geliyor bana. Sitede beslemek kelimesi sizin evinizin dışındaki site alanı olarak yorumlanabilir mi diye soruşturmak lazım.

Maalesef, yönetmelikte yazıyorsa, evde de yasakmış...

Ben sizin yerinizde olsam sitede devamlı gözlem yapıp yönetmeliğe , kanuna aykırı ne varsa ilgili makama şikayet ederdim. Biri pimapenle balkonu mu kapatmış hemen belediyeyi ararım. Yangon söndürücünün tarihi mi geçmiş itfaiyeyi ararım. En ufak bir gürültüde polisi ararım. Havuza bone ile giren çocukları tek tek fotolayıp ailelerine şikayet ederim. Evinde muhabbet kuşu besleyeni bile şikayet ederim evcil hayvan beslemek yasak diye. Arabamı şikayet eden adamın zar zor çıkacağı şekilde parkederim. Yani özetle sabri beylik oynarım. Bunu ne niyetle yaptığımı da hissettiririm. Olmadı yönetmelikte evcil hayvan beslenemez diyorsa yabani hayvan beslerim s...r git şikayet et yönetmelikte yok derim. Ufacık kedinin bozmadığı huzuru ben bozarım. Bu yüzden sitede apartmanda oturamıyorum . Kuşadasında arkadaşın sitede bulunan yazlık evine gittik. Mangal yasak , şu saatten sonra müzik yasak , havuzun etrafında dolanmak yasak , kedi köpek yasak , belirli bölgelerde sigara alkol yasak. Eeee s..ler böyle yazlığı dedim kaçtım geri döndüm.

Evet. Yönetmelikte tam olarak "site içinde evcil hayvan beslemek yasaktır" şeklinde. Bunu aile bireyleri ile de konuştum. Çünkü bazı yönetmeliklerde "ortak alanlarda beslemek yasaktır" şeklinde geçiyor bu ibare. Bana sanki açık kapı bırakmamak için direk site sınırları içinde belli olsun diye bu ibareyi kullandıkları geldi.

Ben sizin yerinizde olsam sitede devamlı gözlem yapıp yönetmeliğe , kanuna aykırı ne varsa ilgili makama şikayet ederdim. Biri pimapenle balkonu mu kapatmış hemen belediyeyi ararım. Yangon söndürücünün tarihi mi geçmiş itfaiyeyi ararım. En ufak bir gürültüde polisi ararım. Havuza bone ile giren çocukları tek tek fotolayıp ailelerine şikayet ederim. Evinde muhabbet kuşu besleyeni bile şikayet ederim evcil hayvan beslemek yasak diye. Arabamı şikayet eden adamın zar zor çıkacağı şekilde parkederim. Yani özetle sabri beylik oynarım. Bunu ne niyetle yaptığımı da hissettiririm. Olmadı yönetmelikte evcil hayvan beslenemez diyorsa yabani hayvan beslerim s...r git şikayet et yönetmelikte yok derim. Ufacık kedinin bozmadığı huzuru ben bozarım. Bu yüzden sitede apartmanda oturamıyorum . Kuşadasında arkadaşın sitede bulunan yazlık evine gittik. Mangal yasak , şu saatten sonra müzik yasak , havuzun etrafında dolanmak yasak , kedi köpek yasak , belirli bölgelerde sigara alkol yasak. Eeee s..ler böyle yazlığı dedim kaçtım geri döndüm.

Dün bir arkadaş daha yazmıştı bunu. Bugün sabahtan çıktım siteyi dolaştım bir kaç fotoğraf çektim. Site dediğime bakmayın. Toplamda 16 ailenin oturduğu 3 bloktan oluşan bir yer. Kalabalık da değil yani. Sadece üzerine yapıldığı arazi biraz geniş. Ama dediğiniz gibi özellikle dubleks katların teraslarının camla kapatıldığını gördüm. Asıl havuzdakilerin havuza nasıl girdiklerini resimlemek lazım. Çünkü yine yönetmelikte 7-8 yaşın altındakilerin havuza günde sadece 1 saat girebilecekleri yazıyor. Ancak havuz sabahın 9'undan akşam 9'a kadar çocuk dolu. Ortaya çıkan gürültü de cabası. Yemek yenmez deniyor ama havuz kenarında bayanlar gün yapıyor bildiğiniz. Havuza altı bezli giren bebekler bile var. Dün havuz sadece bu bebeklerden bir tanesinin havuzun içine işediği için 3 gün temizlik için kapatıldı. Ama biz aidatını ödemeye devam ediyoruz çatır çatır. Benim aklıma yönetmelikteki "evcil hayvan" kelimesi takıldı. Yani sokak hayvanları hakkında bir şey yazmıyor. Şeytan diyor koy apartmanın girişine bir su kabı. Yazık ya. Bir insan olarak hayvanlar için yapmamız gereken doğal görevleri böyle saçma sapan şeyler yüzünden yapamıyoruz.

Geri