Fender Mexico Strat Ve Kaygılarım

Ne söylemek istediğim gönderime gelen beğenilerden anlaşılmış görünüyor.Ekstra size bir açıklama yapmıyorum.İyi forumlar.
size kibarca bir soru sordum, yazdığınız şeyin kaç kişi tarafından beğenildiği beni ilgilendirmiyor,burada birşey öğrenmek için soru soran biri var ve ona boş ver entonasyonu git casio al demek bence pek hoş değil. söylediğim şey gayet basit entonasyon neden önemli değil? ben anlayamadım ,belki benim kaçırdığım bir şey var ,açıklarsanız hem ben hemde bilmeyen arkadaşlar öğrenir.

size kibarca bir soru sordum, yazdığınız şeyin kaç kişi tarafından beğenildiği beni ilgilendirmiyor,burada birşey öğrenmek için soru soran biri var ve ona boş ver entonasyonu git casio al demek bence pek hoş değil. söylediğim şey gayet basit entonasyon neden önemli değil? ben anlayamadım ,belki benim kaçırdığım bir şey var ,açıklarsanız hem ben hemde bilmeyen arkadaşlar öğrenir.
no comment.

Çok zor ayarlar değil bunlar bence kendin öğrenmem daha iyi olur.Zaten tonla bilgi var şimdi arattım misal ilk çıkan video anlatmış

ahmet gitar,mehmet gitar fark etmez fretler düzgün çakıldıysa scale de bi sorun yoksa.Aşağıdaki linktende ölçüleri kontrol edebilirsin.
https://www.stewmac.com/FretCalculator.html
He bide önemli olan tellerin durumu yeni tellerle doğru sonuç alınabilir tahminim.Bu arada senin yazdığını da ben beğeniyim baride casio org almana gerek kalmasın:)

Ne söylemek istediğim gönderime gelen beğenilerden anlaşılmış görünüyor.Ekstra size bir açıklama yapmıyorum.İyi forumlar.
yaptığınız ucuz popülizmdir. entonasyonsuz hiçbir enstrüman çalınmaz.
entonasyona takılmayan enstrümanist ya işine saygı duymuyordur ya da kulağı duymuyordur. gerçekten duysa rahatsız olur.
ülkede entonasyona takılmayanlar bi dünya olduğu için bu kadar çapsız vokalist piyasada ve iyi olduklarını düşünen diğer duymayanlar sayesinde berbat işlerini ve performanslarını müzik diye kakalıyorlar. hani sizin gönderiye gelen beğeniler gibi düşünün...

takılın efendim, her şeye takılın. illa ucuza, kolaya kaçacaksanız tahta kaşık çalın. hoş, bu kafayla onu da baştan savma çalarsınız.
çocuk iyi niyetle ve enstrümanına duyduğu saygıyla bi araba yazı yazıp soru sormuş. tavır bu mu?
entonasyona takılma yaşını da bizlerle paylaşırsanız, bu engin bilgilerinizden, tüm değerli sebep ve argümanlarınızdan hepimiz faydalanmış oluruz.

Merhabalar, öncelikle 17 yaşında müzik öğrencisiyim dolayısıyla gitar çalarken en ufak ses bozukluğu (komasıdır akortudur entonasyonudur) rahatsızlık veriyor, zevk vermiyor zaten kulağın bozulmaması için adam akıllı bir gitar çalmak gerek. Bundan 1 ay önce 900-1000 lira arasında bir squier aldım. Squier hakkında okuduğum hiçbir yazıda o gitarların müzikle alakası olmayan, ooo elektro mu hadi çalalım gir nothing else matters söyleyelim tarzında yeni başlayanlar için acemi gitarı olduğu yazmıyordu. Almadan önce deneme imkanım olmadığı için gitar geldiğinde "BU NE A*K"den başka diyebildiğim bir şey olmadı. Akort tam iken herhangi bir telde 12.perdede neredeyse yarım ses fark vardı. Herneyse dedim aldığım yere götüreyim sap ayarı veya entonasyon ayarı ne gerekiyorsa yapılsın öyle çalayım. Bu arada her perdede bozukluk olduğu için akor basıldığında inanılmaz sesler geliyordu. Neyse gitarı götürmüş ayarını yaptırıp getirmişler. Bi umutlandım aldım elime gitarı önceki halinden 1koma daha iyi :D Bir kaç gitariste sordum bana bu markanın müzikle uğraşan birine göre olmadığını ve fender almam gerektiğini söylediler. Aldığım yer de aynı şekilde. 20 yıllık bir fender çaldım ses bakımından teller arası bırakın 1komayı daha küçük bir fark bile yok. Herneyse gitarı geri iade edip Meksika yapimi standart stratocaster alıcam. Böyle problemlerle karşılaşır mıyım? Görüşleriniz neler? Bu işten gerçekten anlayan müzisyenlerin cevaplarını bekliyorum.

kardeşçim, bildiğin ve inandığın yoldan ayrılma. tüm hayatın boyunca bi dolu ucuzcuyla benzer sebeplerden karşılaşacak ve bir dolu mühim detayı kenara bırakman yönünde tavsiyeler alıp duracaksın. herhangi bir enstrümana istediğin kadar çalış; ne kadar duyuyorsan o kadar çalıp söyleyebilirsin. bugünkü yetinle de yetinmeyip duyumunu geliştirmene devam etmen benim tek tavsiyem olacaktır.

gitar meselesine gelince; forumda ve çevrende sıklıkla duyacağın gibi, alacağın gitarı denemeden alma. bahsettiğin meksika gitarlar az buz malzemesi, konstrüksiyonu ve fabrika çıkış kontrolü olan gitarlar değil. piyasada zor da olsa bulabileceğin çok iyi squier gitarla da var tabii. biraz da şans işi bu. aklına koyduysan, kovalaman gerek. fret işçiliği, sapı, entonasyonu seni tatmin edecek bir gitara, illa öyle bahsedildiği gibi 2000 doların üstünde paralar vermen de şart değil. mutlaka kendin dene. hangi şehirde yaşadığını bilmiyorum ama çok fazla alternatif deneme şansın yoksa, gerçekten çok güvendiğin kişilerden denemelerini isteyebilirsin. bu yöntem yüzde yüz sağlıklı olmasa da, alet hakkında bi fikir edinmen açısından da faydalı olacaktır.

herkese iyi geceler.

Son düzenleme:
yaptığınız ucuz popülizmdir. entonasyonsuz hiçbir enstrüman çalınmaz.
entonasyona takılmayan enstrümanist ya işine saygı duymuyordur ya da kulağı duymuyordur. gerçekten duysa rahatsız olur.
ülkede entonasyona takılmayanlar bi dünya olduğu için bu kadar çapsız vokalist piyasada ve iyi olduklarını düşünen diğer duymayanlar sayesinde berbat işlerini ve performanslarını müzik diye kakalıyorlar. hani sizin gönderiye gelen beğeniler gibi düşünün...

takılın efendim, her şeye takılın. illa ucuza, kolaya kaçacaksanız tahta kaşık çalın. hoş, bu kafayla onu da baştan savma çalarsınız.
çocuk iyi niyetle ve enstrümanına duyduğu saygıyla bi araba yazı yazıp soru sormuş. tavır bu mu?
entonasyona takılma yaşını da bizlerle paylaşırsanız, bu engin bilgilerinizden, tüm değerli sebep ve argümanlarınızdan hepimiz faydalanmış oluruz.

kardeşçim, bildiğin ve inandığın yoldan ayrılma. tüm hayatın boyunca bi dolu ucuzcuyla benzer sebeplerden karşılaşacak ve bir dolu mühim detayı kenara bırakman yönünde tavsiyeler alıp duracaksın. herhangi bir enstrümana istediğin kadar çalış; ne kadar duyuyorsan o kadar çalıp söyleyebilirsin. bugünkü yetinle de yetinmeyip duyumunu geliştirmene devam etmen benim tek tavsiyem olacaktır.

gitar meselesine gelince; forumda ve çevrende sıklıkla duyacağın gibi, alacağın gitarı denemeden alma. bahsettiğin meksika gitarlar az buz malzemesi, konstrüksiyonu ve fabrika çıkış kontrolü olan gitarlar değil. piyasada zor da olsa bulabileceğin çok iyi squier gitarla da var tabii. biraz da şans işi bu. aklına koyduysan, kovalaman gerek. fret işçiliği, sapı, entonasyonu seni tatmin edecek bir gitara, illa öyle bahsedildiği gibi 2000 doların üstünde paralar vermen de şart değil. mutlaka kendin dene. hangi şehirde yaşadığını bilmiyorum ama çok fazla alternatif deneme şansın yoksa, gerçekten çok güvendiğin kişilerden denemelerini isteyebilirsin. bu yöntem yüzde yüz sağlıklı olmasa da, alet hakkında bi fikir edinmen açısından da faydalı olacaktır.

herkese iyi geceler.
Evet size cevap vereyim.Entonasyonsuz gitar çalınmaz ,satılan çoğu gitarlarda iş yok.İsterseniz vigier veya suhr veya o çeşit yüksek kalitede malzeme alın ve entonasyon sorununuz olmasın.Bu işe kafayı koma kadar takacaksanız bir org alın ve entonasyon sıkıntınız olmasın çünkü tekrarlayayım gitarlarda iş yok sürekli ayar yapmak gerekir demek istemiştim ama bir kaç kişiye anlatamadım.Anladınız mı ?

Başlık gereksiz bir yere doğru gidiyor.

@CaglarS abi boşver.

@fingerstyle şu başlığa bir katkınız yok kusura bakmayın. Bir de insanları şikayet ile tehdit ediyorsunuz. Pes!

Madem öyle, @Grundar veya @diabolique ilk fırsatta başlığa tarafsızca bir baksınlar. Sizin mesajlarınızın aydınlatıcı bir yönü, alakası varsa silmezler herhalde.
@hackeiommi bence şimdi siz dediğiniz için silerler :) Arkadaşlar birbirini tanıyan insanlar birlik olup Türk toplumunun klasikleşmiş acı bir tablosu olan linç girişimine hiç girmeyelim.Ben şakayla karışık bir şey yazmışım.Entonasyonda komaya kadar aranıyorsa ,obsesyona takılmadan bence hiç elektrogitar çalınmamalı ,entonasyon dediğiniz şey ısıya neme her şeye göre değişir böyle olmaz.Linçe de karşıyım.

Gerçekten kötü bir gün geçirmişsiniz aşırı negatif ve sinirli bir tutum görüyorum sizde üstelik hiç tanımadığınız bir kişiye bunları söylüyorsunuz.Peki haklısınız diyorum.İyi forumlar.

@hackeiommi bence şimdi siz dediğiniz için silerler :) Arkadaşlar birbirini tanıyan insanlar birlik olup Türk toplumunun klasikleşmiş acı bir tablosu olan linç girişimine hiç girmeyelim.Ben şakayla karışık bir şey yazmışım.Entonasyonda komaya kadar aranıyorsa ,obsesyona takılmadan bence hiç elektrogitar çalınmamalı ,entonasyon dediğiniz şey ısıya neme her şeye göre değişir böyle olmaz.Linçe de karşıyım.

Linç ile alakası yok. Kaldı ki ben kimim de forumda haklı haksız dediğim, istediğim olsun :)

Neyse, amacınız latife ise, kendinizi yeterince ifade edememişsiniz demektir. O mesajı ilk gördüğümde çok şaşırdım açıkçası. Entonasyon tabii ki belli faktörlerden etkilenir. Ama bunu ifade etme tarzınız, kötü bir amacınız yoksa da yanlış anlaşılmaya çok çok müsait. Yerinizde olsam bu açıklamayı ilk tepki mesajında yapar, meselenin uzamasına meydan vermezdim.

Başlığı açan arkadaş daha 17 yaşında. Tabii ki endişeleri olacak, normaldir. Bize düşen açık ifadelerle endişeleri gidermek. Ama bu "Casio org al" tarzı esprilerle mümkün olmaz diye düşünüyorum. Biraz daha tecrübeyi ortaya koymalı bence.

Bu konuda bu kadar buyutelecek birsey yok. Simdi yanlis hatirlamiyorsam bir kere gitar entonasyonsuz aletler sinifina giren bir calgi.. yani butun perdelerde entonasyonu duzgun ayarlamak pek mumkun degil. Ne yapilirsa yapilsin ister suhr ister fender ister gibson.. hepsinde ayni sorun mevcut.. hatta bununla ilgili degisik fret cakimlari, buzz feiten , earvana gibi tam olmasada diger normal fret sistemine gore buraz daha dogru entonasyon saglayan sistemler mevcut ama maliyetli .. duzgun bilinen bir ustaya giderseniz butun sorunlarinizi eksiksiz halleder.

sakinlesin bi voice of the voiceless (heaven shall burn) dinleyip nefreti oraya kusun muzisyen arkadas guzel sorular sormus yok etmissiniz! Er meyani mi burasi :) ciddi rahat olun :)

Neyse, @fingerstyle arkadaşımızın ilk mesajda artniyet taşımadığı ortaya çıktı en azından. Yanlış kelime seçimi diyelim, konuyu kapatalım.

Sevgili @egecetin, gitarın ne olursa olsun, şu eski limon kasalardan, suntalardan olmadıkça, derdini işbilir her luthier çözebilir. Ama iş bilmeyen luthier, Fender'i limon kasaya çevirir.

Üretimden bir hatası yoksa Squier da entonasyon tutar. Meraklanma.

O zaman insanın aklına şu soru geliyor. Neden Fender kendi gitarlarını Meksika ve Amerika olarak ayırıyor? Neden Meksika'lar daha ucuz? Bir farkı olmalı değil mi? Benim satın aldığım model Classic 50's Series'di ve ben o farkı fazlasıyla anladım :) Ha tabii ki hatam Fender markasına güvenerek hiç denemeden tamamen internet üzerinden videolarını izleyerek satın almam oldu. Videolarla da gerçeğinin alakası olmadığını anladım bu vesileyle. O tarihten beri görüp denemeden bir şey almıyorum.

Classic 50's modelinden 2 tane gecti elimden, gayet guzel gitarlar. Ornegin cok guzel bir Road Worn sattim, ciddi anlamda joker bir gitardi.

Siz bu gitari hangi ekipmanlarla caldiniz? Bu gitar bu kadar kotu yorumu haketmiyor cunku, modelde de sorun olmadigina eminim.

Neyse, @fingerstyle arkadaşımızın ilk mesajda artniyet taşımadığı ortaya çıktı en azından. Yanlış kelime seçimi diyelim, konuyu kapatalım.

Sevgili @egecetin, gitarın ne olursa olsun, şu eski limon kasalardan, suntalardan olmadıkça, derdini işbilir her luthier çözebilir. Ama iş bilmeyen luthier, Fender'i limon kasaya çevirir.

Üretimden bir hatası yoksa Squier da entonasyon tutar. Meraklanma.
Dolar 3.18 olmuş ağam, Squier dediğin gibi entonasyon tutar endişeye gerek yok lakin oldu da şimdiye kadar tutmadıysa da artık tutsun bir zahmet, süpürgeyi elimize alıp gitar çalar taklidi yapıcaz bu gidişle...

Mesaj yazmak : Yüz yüze bir iletişim şekli olmadığı için ifadeler yanlış anlaşılabiliyor kardeşlerim...:)
Bu tarz bir iletişimde bulunma, birbirimizin vücut dilini ve mimiklerini ve de özellikle ses tonunu duyamadığımız için sınırlayıcıdır maalesef...
Diğer önemli nokta ise : İletişimi başlatan veya mesaj veren kişinin doğru anlaşıldığından emin olma sorumluluğunun olmasıdır.
Bu alanda yıllarını harcamış bir kişi olarak ben de kendimi yanlış anlatabiliyor veya yanlış anlaşılabiliyorum... Normaldir... İnsanız çünkü...
Birbirimiz hakkında -özellikle negatif yorumlar yapmadan önce- şöyle sorsak daha iyi anlaşabilir miyiz acaba : ".... mı demek istediniz?" ;)

Classic 50's modelinden 2 tane gecti elimden, gayet guzel gitarlar. Ornegin cok guzel bir Road Worn sattim, ciddi anlamda joker bir gitardi.

Siz bu gitari hangi ekipmanlarla caldiniz? Bu gitar bu kadar kotu yorumu haketmiyor cunku, modelde de sorun olmadigina eminim.

Tabii ki tek bir anfiyle denemedim. Bende kaldığı sürece pek çok ekipmanla denedim. Aradığım sound çok da ulaşılmaz bir sound değildi. Hatta dediğim gibi videolarında gitar tatmin edici bir Fender soundu veriyor. Stüdyolarda Amerikan Fenderlerle karşılaştım. Gitar bir kıyaslamaya sokulmadığı zaman insanlar tarafından tatmin edici olabilir. Ama sound olarak benim hiçbir şekilde beklentimi karşılamadı. Hatta direk 65 SuperReverb'e girdim yine yok. Bu arada gitarı çok iyi bilinen internetten satış yapan bir yerli bir internet müzik mağazasından almıştım. Yani sıfır olarak aldım. 97 yılında bir Squire'ım oldu. Ondan bile daha çok Fender tadı almıştım.

Geri