Fender Mexico Strat Ve Kaygılarım

Merhabalar, öncelikle 17 yaşında müzik öğrencisiyim dolayısıyla gitar çalarken en ufak ses bozukluğu (komasıdır akortudur entonasyonudur) rahatsızlık veriyor, zevk vermiyor zaten kulağın bozulmaması için adam akıllı bir gitar çalmak gerek. Bundan 1 ay önce 900-1000 lira arasında bir squier aldım. Squier hakkında okuduğum hiçbir yazıda o gitarların müzikle alakası olmayan, ooo elektro mu hadi çalalım gir nothing else matters söyleyelim tarzında yeni başlayanlar için acemi gitarı olduğu yazmıyordu. Almadan önce deneme imkanım olmadığı için gitar geldiğinde "BU NE A*K"den başka diyebildiğim bir şey olmadı. Akort tam iken herhangi bir telde 12.perdede neredeyse yarım ses fark vardı. Herneyse dedim aldığım yere götüreyim sap ayarı veya entonasyon ayarı ne gerekiyorsa yapılsın öyle çalayım. Bu arada her perdede bozukluk olduğu için akor basıldığında inanılmaz sesler geliyordu. Neyse gitarı götürmüş ayarını yaptırıp getirmişler. Bi umutlandım aldım elime gitarı önceki halinden 1koma daha iyi :D Bir kaç gitariste sordum bana bu markanın müzikle uğraşan birine göre olmadığını ve fender almam gerektiğini söylediler. Aldığım yer de aynı şekilde. 20 yıllık bir fender çaldım ses bakımından teller arası bırakın 1komayı daha küçük bir fark bile yok. Herneyse gitarı geri iade edip Meksika yapimi standart stratocaster alıcam. Böyle problemlerle karşılaşır mıyım? Görüşleriniz neler? Bu işten gerçekten anlayan müzisyenlerin cevaplarını bekliyorum.

Bizim memlekette tel değiştirebilen adam kendine Luthier dediği için oluyor bunlar. Squier da olsa sap ayarı entonasyon doğru yapıldığı taktirde sorunsuz olacaktır. He kulaklar kalitesiz olduğundan akord kaçırabilir mesela, ya da ince işçilik bir gitar olmadığından fret leveling de gerektirebilir yeni gitar olmasına rağmen. Meksika fender tabiki daha üst bir örneği olacaktır bu gitarın. Ama kutusundan sap ayarı entonasyonu tam olarak fretler mükemmel yükseklikte çıkacağını sanmıyorum. Ama zaten farklı konular bunlar, bu ayarları squier'a da yaparsan komasız düzgün bir sonuç alacağın düşüncesindeyim. Ama evet squier başlangıç seviyesi ve kalitesi düşük ürünler üreten bir marka ve sırf fender alt markası diye atlamamak gerek.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
O kadar çok uğraştım ki squier adam olsun diye. Yalan değil 3 saat bir tele uğraştık. 12 tutuyor 5 tutmuyor. 5 tutuyor 12 tutmuyor. Tel yüksekliği de işe yaramadı. Fret leveling e de girirsem artık geri almayacaklar gitarı. Ha bu arada kendileri de İzmire götürdüler gitarı sadece ben uğraşmadım yani. Benim asıl sorum şu. Fender alırsam (alırsam bir daha değiştirme şansım veya yeni bir gitar alma şansım yok) bütün perdeler dahil tertemiz olsun istiyorum. İlk elime aldığında olmasa bile iyi birine gereken ayarı yaptırdıktan sonra temiz temiz çalmak istiyorum. 3000lira fender düşündüğüm kadarıyla başım ağrımaz ama yine bilene sormak gerek.

Eğer 3000 liralık bir bütçen varsa kesinlikle Meksika'ya bulaşma. Ben aldım iki gün sonra pişman oldum. Kalite olarak çok bariz bir fark görünmese de tonları falan hikaye. Sonuçta kullanılan donanım farklı. Sonra Amerikan Fender Deluxe denedim Wilkinson köprü N3 manyetikler vardı üzerinde, Meksika ile alakası yok. Gitar gümbür gümbür ben Fender'im diyor çalarken. Eğer bütçen yeterliyse bir şeyin Amerikası varken Hindistan'ı, Malezyası, Endonezyası'nı almak mantıklı değil.

Ekleme : İkinci el alacağını varsayarak yazdım.

Son düzenleme:
Merhabalar, öncelikle 17 yaşında müzik öğrencisiyim dolayısıyla gitar çalarken en ufak ses bozukluğu (komasıdır akortudur entonasyonudur) rahatsızlık veriyor, zevk vermiyor zaten kulağın bozulmaması için adam akıllı bir gitar çalmak gerek. Bundan 1 ay önce 900-1000 lira arasında bir squier aldım. Squier hakkında okuduğum hiçbir yazıda o gitarların müzikle alakası olmayan, ooo elektro mu hadi çalalım gir nothing else matters söyleyelim tarzında yeni başlayanlar için acemi gitarı olduğu yazmıyordu. Almadan önce deneme imkanım olmadığı için gitar geldiğinde "BU NE A*K"den başka diyebildiğim bir şey olmadı. Akort tam iken herhangi bir telde 12.perdede neredeyse yarım ses fark vardı. Herneyse dedim aldığım yere götüreyim sap ayarı veya entonasyon ayarı ne gerekiyorsa yapılsın öyle çalayım. Bu arada her perdede bozukluk olduğu için akor basıldığında inanılmaz sesler geliyordu. Neyse gitarı götürmüş ayarını yaptırıp getirmişler. Bi umutlandım aldım elime gitarı önceki halinden 1koma daha iyi :D Bir kaç gitariste sordum bana bu markanın müzikle uğraşan birine göre olmadığını ve fender almam gerektiğini söylediler. Aldığım yer de aynı şekilde. 20 yıllık bir fender çaldım ses bakımından teller arası bırakın 1komayı daha küçük bir fark bile yok. Herneyse gitarı geri iade edip Meksika yapimi standart stratocaster alıcam. Böyle problemlerle karşılaşır mıyım? Görüşleriniz neler? Bu işten gerçekten anlayan müzisyenlerin cevaplarını bekliyorum.
Squier de olsa entonasyon bozukluğu yapan kişiden dolayıdır.

3000 TL varsa ikinci el usa fender al bulursun büyük ihtimal. Ben meksika fender de çaldım omda gayet güzeldi. Tabi ben profesyonel değilim belki daha eğitimli bir kulak çok büyük fark görür. Fark yok demiyorum zaten şu an usa var ben de aradaki farkı anlaşılıyor ama meksikada kendi ayarında güzel tonu olan ve çalımı rahat ve zevkli gitarlar. Bendeki meksika 2006 yılı yapımı mapple klavye bir gitardı.Tonlarına bayılmıştım ve bu böyle ise usa nasıldır diye aldım. Fark var ama o kadar paraya değmez bence. Bu arada ben evde 5. wat lambalı ile çalıyorum ve büyük sistemlere girmedim hiç. İyi gitarda kendini büyük sistemlerde belli eder derler ama ben deneyimlemedim.

Usta usta olmadığı, sen ise kendi gitarının entonasyon ayarını yapamadığın sürece 1 nota entonasyon bile olur. Mesele tel yüksekliği değil, isterse 1 parmak girsin, tel yüksekliği farklı şey, entonasyon ayarı farklı bir şeydir.

Standart perde sistemli bir gitarda (marka ve kaliteden tamamen bağımsız olarak) mükemmel entonasyon olabileceğini sanmıyorum. Perdesiz ya da özel fret sistemlerine sahip gitarlara yönebilirsiniz belki.

Son düzenleme:
Ayrıca kusursuz entonasyon için tüm perdelerde her bir nota için tellere optimal tuşe ve sıfır bend ile basabiliyor olmanız gerekir.

Zamanında kötü bir Squier bullet stratı aynı gün iade etmiştim entonasyon tutmadığı için ama uzun yıllardır sahip olduğum Squier CV 50s stratım en keyif alarak çaldığım gitarlarımdan biri. Tamamen sorunsuz.

2. el alma şansım yok. Benim takıldığım 1koma değil. Ona göz yumabilirim herhalde. Çalınamayacak kadar kötü bir gitardan bahsediyorum. Diğer denediğim gitarlarda tertemiz, kendi gitarımda yarım ses pis basabileceğimi sanmıyorum ki zaten kulaktan duyduğumu da geçtim akort aletiyle ölçüm yaparken basışıma özen gösterdim. Herneyse aldığım her görüşte "Squier da olsa ayarı güzel yapıldıktan sonra adam olur" tarzında düşünceler var. İzlediğim squier videolarında da rahatsız edici derecede bozukluk yok. Sanırım entonasyon ayarını yapan kişi düzgün yapamadı benim gitarımı.
Sağlam bir entonasyon ayarı,sap ayarı, tel yüksekliği ayarı ne gerekiyorsa yapıldıktan sonra problem çıkarmaz, mükemmel olmasa bile rahatsız etmez diyorsanız birdaha düşüneyim.

Eğer 3000 liralık bir bütçen varsa kesinlikle Meksika'ya bulaşma. Ben aldım iki gün sonra pişman oldum. Kalite olarak çok bariz bir fark görünmese de tonları falan hikaye. Sonuçta kullanılan donanım farklı. Sonra Amerikan Fender Deluxe denedim Wilkinson köprü N3 manyetikler vardı üzerinde, Meksika ile alakası yok. Gitar gümbür gümbür ben Fender'im diyor çalarken. Eğer bütçen yeterliyse bir şeyin Amerikası varken Hindistan'ı, Malezyası, Endonezyası'nı almak mantıklı değil.

Ekleme : İkinci el alacağını varsayarak yazdım.

Hocam dediğinize çok katılmıyorum. Meksika'nın da üst seviye modelleri var Classic Series 50s, 60s gibi. Bunlar oldukça iyi gitarlar. Hele Roadworn serisinin ben hastasıyım. Yani Meksika diye yabana atmayın. Standart Meksika'lar bile gayet iyi gitarlar.

2. el alma şansım yok. Benim takıldığım 1koma değil. Ona göz yumabilirim herhalde. Çalınamayacak kadar kötü bir gitardan bahsediyorum. Diğer denediğim gitarlarda tertemiz, kendi gitarımda yarım ses pis basabileceğimi sanmıyorum ki zaten kulaktan duyduğumu da geçtim akort aletiyle ölçüm yaparken basışıma özen gösterdim. Herneyse aldığım her görüşte "Squier da olsa ayarı güzel yapıldıktan sonra adam olur" tarzında düşünceler var. İzlediğim squier videolarında da rahatsız edici derecede bozukluk yok. Sanırım entonasyon ayarını yapan kişi düzgün yapamadı benim gitarımı.
Sağlam bir entonasyon ayarı,sap ayarı, tel yüksekliği ayarı ne gerekiyorsa yapıldıktan sonra problem çıkarmaz, mükemmel olmasa bile rahatsız etmez diyorsanız birdaha düşüneyim.

Bence siz gitarı gitar bakımından çok iyi anlayan birine götürün. Genelde bu tip gitarlarda ne kadar ayar da yapılsa bazı perdelerde önlenemeyen bir fret cızlaması (fret buzz) olur. O da kötü işçilikten kaynaklı fretlerin iyi çakılamaması, eşit yüksekliklerde olmamasından kaynaklı olur. Bunu önlemek için fretlere ufak bir tesviye gerekebilir. Hani fret cızırdamasından bahsetmemişsiniz ama yine de aklınızda bulunsun. Fretler cızlamasa bile bu durumda olan bir gitarın çalım konforu gerçekten düşük oluyor (fretler ele batıyor filan perde geçişlerinde). Belki çalınamayacak kadar kötü dediğiniz nokta bu sebepten kaynaklı olabilir. Biz ne SX'leri adam edip sahnede kullandık (halen kullanıyorum) :) Squier mi adam olmayacak ? :)

Son düzenleme:
Hocam dediğinize çok katılmıyorum. Meksika'nın da üst seviye modelleri var Classic Series 50s, 60s gibi. Bunlar oldukça iyi gitarlar. Hele Roadworn serisinin ben hastasıyım. Yani Meksika diye yabana atmayın. Standart Meksika'lar bile gayet iyi gitarlar.

O zaman insanın aklına şu soru geliyor. Neden Fender kendi gitarlarını Meksika ve Amerika olarak ayırıyor? Neden Meksika'lar daha ucuz? Bir farkı olmalı değil mi? Benim satın aldığım model Classic 50's Series'di ve ben o farkı fazlasıyla anladım :) Ha tabii ki hatam Fender markasına güvenerek hiç denemeden tamamen internet üzerinden videolarını izleyerek satın almam oldu. Videolarla da gerçeğinin alakası olmadığını anladım bu vesileyle. O tarihten beri görüp denemeden bir şey almıyorum.

O zaman insanın aklına şu soru geliyor. Neden Fender kendi gitarlarını Meksika ve Amerika olarak ayırıyor? Neden Meksika'lar daha ucuz? Bir farkı olmalı değil mi? Benim satın aldığım model Classic 50's Series'di ve ben o farkı fazlasıyla anladım :) Ha tabii ki hatam Fender markasına güvenerek hiç denemeden tamamen internet üzerinden videolarını izleyerek satın almam oldu. Videolarla da gerçeğinin alakası olmadığını anladım bu vesileyle. O tarihten beri görüp denemeden bir şey almıyorum.
Her gitar seçilerek alınmalı bence de :) Ama sizin beklentiniz neydi de o gitarda bulamadınız onu merak ettim doğrusu.

Beklentim az da olsa Fender karakteristiğini yansıtan bir gitar olmasıydı. Fender deyince insanın aklında bir sound beliriyor çünkü. Bir de üzerine videoları izliyorsun. Tamam ya diyorsun.

17 yaşında bu kadar entonasyonu takıyorsanız elektrogitar işinden uzak durun.Vigier veya suhr gibi markalar alabilirsiniz tabi.Benim önerim bir casio org alıp entonasyonun keyfine bakmanız olacak.
tam olarak anlayamadım ne demek istediğinizi ,entonasyon önemsiz mi? ben epeyce yaşlı sayılırım ama entonasyon bence önemli ,açıklarmısınız rica etsem?

Geri