Metallica

Mustaine atilmasa da Hetfield ile uzun sure bir çatı altinda olamazdi zaten. Ikisi de dominant tipler. Mustaine kendisi dominant olmasaydi direkt kendi grubunu kurmaz gider X bir grupta ritm/lead gitaristlik yapardı.

Mustaine gerçekten cok iyi gitaristler ile çalıştı/çalışıyor. Marty Friedman, Chris Broderick, Kiko vs, çok iyi adamlar. Ancak onlar da büyük ihtimalle bu ego/baski vs nedeniyle ayrildilar. Kiko ne zaman gider bilmiyorum. Ellefson'un hikayesi bambaşka tabi ama o bile Mustaine için calisirken toxic olabilen bir adam demiş.

Mustaine atilmasa da Hetfield ile uzun sure bir çatı altinda olamazdi zaten. Ikisi de dominant tipler. Mustaine kendisi dominant olmasaydi direkt kendi grubunu kurmaz gider X bir grupta ritm/lead gitaristlik yapardı.

Mustaine gerçekten cok iyi gitaristler ile çalıştı/çalışıyor. Marty Friedman, Chris Broderick, Kiko vs, çok iyi adamlar. Ancak onlar da büyük ihtimalle bu ego/baski vs nedeniyle ayrildilar. Kiko ne zaman gider bilmiyorum. Ellefson'un hikayesi bambaşka tabi ama o bile Mustaine için calisirken toxic olabilen bir adam demiş.
Kiko ile ilişkileri farklı olabilir. Gitmez demiyorum, çünkü bence Kiko herşeyden önce kariyeri için geldi gruba. Ama Rick Beato ile videosunda Mustaine hakkındaki tavrı gerçekten çok iyiydi adamın. Beato "Upstrokelar var yani?" diye sorunca, "Dave çok seçici" diyor ve ciddileşip ekliyor: "He knows everything".

14.04.2023 albümün çıkış tarihi.

12 Şarkı 77 dakika olacakmış

Albümün adı 72 SEASON bir değişiklik olmazsa. İsmi koyan James olmuş.

Albümün sıralı şarkı listesi

72 Seasons
Shadows Follow
Screaming Suicide
Sleepwalk My Life Away
You Must Burn!
Lux Æterna
Crown of Barbed Wire
Chasing Light
If Darkness Had a Son
Too Far Gone?
Room of Mirrors
Inamorata

2023-2024 M72 World tour (Evet Türkiye YOK yine (ama şansa Los Angeles konseri var. O konsere gideceğim inşallah.

APR 27 & 29, 2023​

AMSTERDAM, NETHERLANDS

JOHAN CRUIJFF ARENA​

MAY 17 & 19, 2023​

PARIS, FRANCE

STADE DE FRANCE*​

MAY 26 & 28, 2023​

HAMBURG, GERMANY

VOLKSPARKSTADION​

JUN 16 & 18, 2023​

GOTHENBURG, SWEDEN

ULLEVI STADIUM**​

AUG 4 & 6, 2023​

EAST RUTHERFORD, NJ

METLIFE STADIUM​

AUG 11 & 13, 2023​

MONTREAL, CANADA

STADE OLYMPIQUE​

AUG 18 & 20, 2023​

ARLINGTON, TX

AT&T STADIUM​

AUG 25 & 27, 2023​

LOS ANGELES, CA

SOFI STADIUM​

SEP 1 & 3, 2023​

PHOENIX, AZ

STATE FARM STADIUM​

NOV 3 & 5, 2023​

ST. LOUIS, MO

THE DOME AT AMERICA’S CENTER​

NOV 10 & 12, 2023​

DETROIT, MI

FORD FIELD​

MAY 24 & 26, 2024​

MUNICH, GERMANY

OLYMPIASTADION​

JUN 7 & 9, 2024​

HELSINKI, FINLAND

HELSINKI OLYMPIC STADIUM​

JUN 14 & 16, 2024​

COPENHAGEN, DENMARK

PARKEN STADIUM​

JUL 5 & 7, 2024​

WARSAW, POLAND

PGE NARODOWY​

JUL 12 & 14, 2024​

MADRID, SPAIN

ESTADIO CÍVITAS METROPOLITANO​

AUG 2 & 4, 2024​

FOXBOROUGH, MA

GILLETTE STADIUM​

AUG 9 & 11, 2024​

CHICAGO, IL

SOLDIER FIELD​

AUG 16 & 18, 2024​

MINNEAPOLIS, MN

U.S. BANK STADIUM​

AUG 23 & 25, 2024​

EDMONTON, CANADA

COMMONWEALTH STADIUM​

AUG 30 & SEP 1, 2024​

SEATTLE, WA

LUMEN FIELD​

SEP 20 & 22, 2024​

MEXICO CITY, MEXICO

FORO SOL***​

SEP 27 & 29, 2024​

MEXICO CITY, MEXICO

FORO SOL***​

Asıl güzel olan Kiko'nun Angra'dan ayrılmadan önce onlarla birlikte çıkardığı albümün ki nispeten daha düz bir Angra albümüdür Countdown'dan sonra çıkan Megadeth albümlerinin hepsinden daha iyi olması. Dave'de bunun farkındadır adam oraya memuriyete geldi.

Asıl güzel olan Kiko'nun Angra'dan ayrılmadan önce onlarla birlikte çıkardığı albümün ki nispeten daha düz bir Angra albümüdür Countdown'dan sonra çıkan Megadeth albümlerinin hepsinden daha iyi olması. Dave'de bunun farkındadır adam oraya memuriyete geldi.
Açıkçası Youthanasia ve Cryptic Writings albümleri de sıkı albümlerdir. Bunlardan iyi değil bana göre.

Abi Kiko bu adam 1993'de bugünlü halinden uzak değildi özel yetenekli biri. Megadeth'in Romeo yada Petrucci'yi alması gibi bir şey bunu alması ama Angra ne yazıkki Brezilya'lı bir grup olduğu için US pazarlama gücünden mahrum o yüzden sıkı müzik yapamıyor :D
Tabii canım. Zaten adam Megadeth'e girdiğinde, ne yazık ki pek çok kişi açısından mesele, "Dave yeni bir gitarist bulmuş, çok iyiymiş..." filan kıvamındaydı. Benim gibi 20 küsur senedir adamın çalışına hasta olanlar için ise "Kiko'nun yeni adresi Megadeth" şeklindeydi durum ve tabii ki çok üzülmüştüm, çünkü Angra'yı çok severim🤣

Bkz: Megadeth neden daha büyük bir gruptur...
Çünkü Mustaine sadece kontrol edebildiği adamları değil, iyi çalan adamları gruba almıştır. Bu sayede Kiko Loureiro gibi bir adamla da sıfır kompleksle çalabilmektedir.
Lars ve Hetfield ise, Jüpiter'den büyük egoları nedeniyle ancak Hammett gibi bir adamla çalabilir. Sonuç ortada... Çalma artık birader. Olmuyor işte. Bitti o dönem.

Şu yorumlara içeriden bir değerlendirme olarak aşağıya bir röportaj bırakıyorum. Sözleri sarf eden kişi sıvazcı amca olunca ne kadar güvenilir bilemiyorum ama "fanboy" noktasında bir insan olarak benim bile duygusal anlamda yanlışlayasım gelmedi.

Son düzenleme:
Güncelledim abi. Uçmuşuz.

17684225_I1S1wnDxWAmNCwU_FnaF754CCcNboNr2o1Pzhn3sz2o.jpg

Güncelledim abi. Uçmuşuz.

17684225_I1S1wnDxWAmNCwU_FnaF754CCcNboNr2o1Pzhn3sz2o.jpg
Ellefson'un söylediği her şey gayet inandırıcı geliyor aslında. İçerleme-içine atma (resentment) dehşet bir şeydir, insana her şeyi yaptırır.
Gelgelelim, Loureiro'nun "Lomenzo ile backstagede jam takılıyoruz" şeklindeki geyiklerinde görülen keyfe bakılırsa, Mustaine ile ilişkisi farklı adamın.
Bir gün gelip ona da atarlanırsa Kiko basar gider en fazla. Adamın kendi hayran kitlesi zaten mevcut.
Ama tabii bu başlıkla ilintili olması açısından şunları düşündüm:
Lux Aeterna'ya soloyu Kiko çalsa nasıl olurdu?
Peki, Hetfield ona kendisi gibi bir solo çaldırır mıydı?

Beğendim acikcasi - cok muhtesem degil ama enerjik - garage inc in en sevdigim coverları olan mercyful medley ve die darling soundu ve enerjisinde - bir nevi hayrani oldukları nwobhm ve bir tutam punk ile kendi orijinal covarlarını üretmiş gibiler - kirk gene biraz zorlayıp iyi birsey yazabilirdi dedirtti - mercyful medley deki soloları taklit etseydi yeterdi hatta - bir de hetfield fazla anaakima hitap edecek vokal yapmış gibi ama o kadar olur - yaklaşık 30 senedir eski kükremesi yok zaten -sözlerde de diamond head in metallica nin çok sevdigi bilinen lightning the nation albümünün adı geçiyor- ilham aldıkları burada da belli etmek istemişler

Son düzenleme:
Geri