Kıraç

bence yaptıgı muzık bıraz daha halka hıtap edıyo...bu entel dantel sınıfı pek begenmıyo...bı kac sarkı dınlemeyle tam bı yorum yapılamaz bır sanatcı hakkında...turk fılmı tarzı klıplerı olabılır dedıgım gıbı bıraz daha halka yonelık muzuk yapıyo ve bızım halkın neyı begendıgı ortada...Bunun yanında cok yonlu,fılm dızı muzıklerı felan yapıyo...cem karaca nında sapkasını ona verdıgını unutmayalım... :)

şapkayla bitmiyor bence iş ;)
evet güzel müzikler yapıyor olabilir. ayrıca bütün şarkılarını dinleyip ben bu yorumları yapıyorum.. çok itici sesi var kulağımı tırmalıyor....

kliplerininin tarzı hep aynı hep aynı.. insan sanki böyle birşey daha önce olmuş muydu hissine kapılıyor.. bence birilerini mesaj falan vermek için o 5 dakikalık kliplerine Türk filmi havası vermesine gerek yok ;) ...

Ben kuzenimin "sayesinde" bütün albümlerini malesef bi cok kez dinlemek zorunda kaldim, bence yaptigi sarkilar, film müzikleri falan filan hepsi birbirinin aynisi...hep ayni konular, hep ayni melodi, bikkinlik geldi artik!

Ülkemizde maalesef 80 yıllardan itibaren dejenerasyonun başlamasıyla birlikte rock müzik de erozyona uğramıştır. Tüm dünyada rock müziğin en güzel örnekleri 70li yıllarda verilmiştir. Günümüzde ise herkesin ve her kesimin tek amacı maddiyat olduğundan müzik sektörü de bundan payını almış ve eserler artık başyapıt olma özelliğinden çıkıp çabuk tüketilebilen bir ürün halini almıştır. Türkiye'de ise günümüzde belli başlı gerçek anlamda rock müzik yapan müzisyen kanımca hemen hemen yok gibidir. Tabi bazı sanatçıların güçlü sesleri, yorumları vardır, fakat rock müzik altyapısı yeterli değildir. Çünkü bu insanlar, ülkemizde gerçek anlamda rock müzik yaparlarsa aç kalacaklardır. Bu durum, herşeyden önce sanat adına çok acı vermektedir. Düşünün ki bugün pop ya da başka türlü piyasa müziği yapan insanlar, aslında yapmak istedikleri müziği ticari kaygılarından dolayı yapamamaktadırlar. Bunda en başta halkımız ve toplumu yönlendirebilen kurumlar suçludur. Kıraç da ülkemizde kendine özgü tarzı olan, sesi güçlü şarkıcılarımızdan biridir. Umut ediyorum ki birgün, Kıraç ve Kıraç gibi tarz sahibi müzisyenler, ticari kaygı yaşamadan gerçek anlamda rock müzik yapabilsinler. Ayrıca bu, sanatçı olup da halka sanat yapanların üzerine yerleşmiş bir misyondur. Halka her zaman daha iyiyi, daha kaliteliyi sunma gayreti içinde olmalıdırlar ve bunları yaparken de etkiledikleri kitleye karşı her zaman örnek davranışlar içinde olmalıdırlar. Gerçek sanatçılık işte budur.

Öncelikle tüm rockseverlere selamlar ve sevgiler gönderiyorum. Ben ilk defa rock müzik dinlemeye Kıraç sayesinde başladım. Daha doğrusu önceleri de dinlerdim ama sadece dinlerdim işte. Kıraç tam aradığım müziği yapıyor. Anadolu rock denilen tarzın şu anda Türkiye de belkemiğini oluşturan bir sanatçı. O mükemmel ve güçlü sesiyle şu andaki hoppa gençliğimizin unuttuğu ve sevmediği türkülere yeniden hayat veriyor. Şu anda Türkiye de müzik gerçekten çok kötü bir durumda. Gençlik gittikçe pop müziğin geçici ve monoton melodilerine doğru kaymış durumda. Pop müzik(çok nadir bazı şarkılar dışında) o kadar basitleşti ki herkes kaset çıkarmaya başladı. Öyle ki şarkılarda hiç gırtlak ve ses değişimi kullanılomıyor. Hep aynı dıp tıs müzikler ve melodiler. Arkadaşlar unutmayın ki bu melodiler unutulmaya mahkum melodilerdir. Ama Kıraç gibi çok güçlü ve gizemli bir sesi olan birisi bu ortamda çok önem taşıyor. Arkadaşlar Kıraç'ın yapmış olduğu sadece bir dizi müziği bu günlerde kaset çıkarmış olan bazı malum pop sanatçılarından daha çok satıyor. Bu sadece bir dizi müziği. Zaten kıraç 2004 yılının en çok satan sanatçılarından biri oldu. Onu nazan öncel takip ediyor. Eh daha ne diyeyim. Adamda söz var, ses var, müzik var; yani günümüzdeki birçok sanatçı(!) larında olmayan şeyler. Siz hiç uzun hava çekebilen rockcı veya popçu gördünüz mü? Hem de konserde ve canlı.
BÜTÜN GECELER MECBUR VARIR SABAHA
UMUDUN KAYBEDİP PES ETMEK OLMAZ

....

ben ce de kulak tırmalamayan gayet ıyı bı sesı ve tarzı var...ve sarkılarını cok da bırbırne benzetemıyorum...Cok sert muzık yapmıyo yada yapamıyo bılmıyorum ama turkıye sankı bunun yerı degıl gıbı zaten....En azından yapabılen cok adam olmadıgı ıcın cok revacta degıl...Yabancılarla ıdare edıyo mıllet

Re: ....

thierryhenry demiş ki:
ben ce de kulak tırmalamayan gayet ıyı bı sesı ve tarzı var...ve sarkılarını cok da bırbırne benzetemıyorum...Cok sert muzık yapmıyo yada yapamıyo bılmıyorum ama turkıye sankı bunun yerı degıl gıbı zaten....En azından yapabılen cok adam olmadıgı ıcın cok revacta degıl...Yabancılarla ıdare edıyo mıllet
benim kendi görüşümdü zaten o sesi tırmalıyor kulağımı falan dedim ya.... hala da diyorum . :roll:

Kirac 'in sarkilari biribirine benziyor , isledigi temalarda oyle...sesine gelince aslinda benim icin guzel ...ama yaptigi melodiler cok dongesel.gunumuzde ozellikle pop muziginde bir dusus sozkonusu hersey basitlesmis bir durumda buna katiliyorum...neredeyse tum kliplerde cinsellik temasi isleniyor ki Kirac' in hic alakasi yok.ama beni rahatsiz eden su : bircok sanatciyi elestirken hakarete varacak sekilde kendini ifade etmesidir...yani dusundugunu soyleyebilirsin ama "esek gibi aniriyor" , "gerizekali ozenti adamlar".bunlar yanlis hareketler cunku birak o sanatcilara dinleyicilere de saygiyi asmis oluyorsun ...tabiki kalitesiz insanlar var mesela acik sacik sesi olmayan hatunlar ona neyse bunlar sanatci olamaz dersin ama bi Arif sag'a , bi Duman'a ve daha bi suru boyle isime ters bir ifade uslubla ...bence gereksiz .ben dinlemen Kirac'i ama sevenine saygim var .

nedendir bilmiyorum kendisini görünce aklıma joker geliyoo yaptığı müzik ilk albümünden son albümüne kadar kaliteli ayrıca dizi müziklerindede iddalı görünüyorr

kıraç türkiyedeki bir boşluktaki bir kitleyi aldı kendisine . zira kıraç dinleyenler ''biz kaliteli müzik dinliyoruz'' söylemini heryerde söylerler..
kıraçtan öte yanında çalan arkadaşlara saygı duyarım iyi çalarlar.
kıraç ı severmiyim. ? sevmem ... haz alamadığım ses renginden.

Bugün TRT'de 1,5 saatlik bir performans sergiledi,harikaydı...

CEM KARACA şarkılarını söyleyeceği konserler vereceğini söyledi...İple çekiyorum...

Sen çok yaşa...

ilk albümünden beri takip ederim.Çok güzel şarkılar yaptı ve herkese ezberletti.
Ancak nedense tv'de ki "gereksiz magazin" programlarında falan bazen kendisinin fikirlerini soruyorlar.Genelde herkesi eleştiriyor ve genelde :LOL: itici oluyor ve farkında da olamıyor.....

Bu kadar sivri ve sevimsizce eleştiri yapmasını iyi bulmuyorum; her ne kadar çoğunlukla düşünceleri bana mantıklı ve doğru olarak gelse bile......

Kıraç.

Türkü dinleyerek büyümüş olabileceğini düşünüyorum tarzına bakarak. O yüzden "uzatıyor", "Türkçe'yi yanlış kullanıyor(mesela yapyalnız demiş bi arkadaş)" diye eleştirmek biraz yersiz, bu özellikler halk müziğinde ozanlarca çok kullanılır, e adam da bunları yeni bir şekle sokuyor zaten. Bi şekilde bizim halk müziği kültürüyle, rock vs. gibi batı müziklerini kaynaştırıyor. Bu yüzden müziğini orjinal buluyorum. Bence bu sentezi en iyi yapanlardan.Türküler konusunda ve rock müzik konusunda da baya çok şey bildiğini düşünüyorum.

Tüm şarkıları birbirine benziyor diyenlere katılmıyorum. Hepsini dinliyorum şarkılarının, böyle bir sonuca varamadım. Cover olayını biraz abartıyor hakikaten. 10 şarkılık albümde en fazla 2 olmalı bence. Diğer 7 şarkı çok iyi olacaksa 3 belki. Burda önemli olan cover'ın iyi olması değil bence, albümün ve müzisyenin orjinalliğini bozuyor. Mesela çoğu kişi Karahisar Kalesi ile tanıdı Kıraç'ı. Şarkı iyi olsa da tamamen kendisine ait olmayan bir şarkıyla tanınmak iyi bişi değil. Duman'ın Herşeyi Yak olayının benzeri.

Sesi gerçekten de bazı insanlara işte bu dedirtecek, bazı insanları hayattan soğutacak bir ses, ton olarak. Ben seviyorum ama katlanamayan da çok var. Ama çok güçlü bir sesi var bu da su götürmez bir gerçek. İnce, kalın demeden istediği gibi oynuyor sesiyle.

Kendisini ilk albümü Deli Düş ile tanıdım. Halen dinlerim. Arkadaşlarım Kıraç'çı bilir beni. İyi bir müzisyendir. Müzisyen olarak severim, kişiliği beni alakadar etmiyor. Sanatçıdır diyemem, sanatçı olmak kolay değildir. Ayrıca Zaman'dan sonraki halini biraz kaygı verici buluyorum.

Kişilik olarak bakarsak her insanın sevilmeyen yönleri vardır. Ama müzik yapan birini kişiliği ile değerlendirmek pek mantıklı gelmiyor bana. Neyse baya uzadı. Tüm TürkRock.comculara saygılar...

sesi dediğin gibi çok uç noktada ya insanlar çoook beğeniyor yada sesini duymak istemiyor.. ben duymak istemeyenlerdenim... bencede benzemiyor şarkıları birbirine sadece müzikleri ve çektiği klipler... ;) film gibi klip çektiğini daha önce sölemiştim zaten..

Geri