Gitar Kablo Tavsiyesi

Daw -> Reamp Box -> Test edilecek kablo -> Amfi -> Mikrofon -> Daw

Valla kusura bakmayın çok iyi bildiğim bir konu, kendime güvenim tam, Lösev'e 100 lira bağış yapmak isteyen varsa buyursun, yoksa bir zahmet sessizlik rica edeceğim...

Reamp Box olmadan normal gitarla testi yaparsam ellerime laf edeceksiniz diye böyle.

Sen Lösev' e bağış yap şimdiden ben sana 2 kablo vereyim biri kendi yaptığım Klotz veya Sommer, yanınada 20-30 liralık kablo ;) Görünen o ki maalesef çok iyi bilmiyorsun bu konuyu. Kablo konusunda en çok etki eden şey kapasitansdır ve bu kablonun fiyatı ile doğru orantılı değildir ilk yanılgı burda zaten. Olmayacağını iddia ettiğin şeyin olduğunu gösteren onlarca video var ;

Gerçekten bıdı bıdı yapıyor çoğu arkadaşımız. Şu başlıkta yazan 10 arkadaşın 8 tanesinin iki kablo arasındaki farkı kıyaslayabilecek ekipmanı dahi olmadığına bahse girebilirim.

Sanki herkes osiloskop ile kablo kıyaslıyor bu başlıkta. Veya herkes gitarının tellerini değiştirdi, amfi lambalarını değiştirdi, kusursuz topraklaması yapılmış bir elektrik hattına sahip, müzikal anlamda iyi bir kulağa sahip. 10 liralık kablo ile 500 liralık kabloyu kör test yapsak inanın tonla yanlış söyleyen arkadaşta çıkacak...

30 liralık ortalama bir kablodan 100 liralık kabloya geçipte yaşadığınız plasebo etkisini masal olarak anlatmayın. 250-500 liralık kablo peşinde koşturuyorsanız zaten ne yaptığınızı çok iyi biliyorsunuzdur.

Üslubuna biraz çeki düzen vermen gerekiyor. Bıdı bıdı yapıyor falan bunlar hoş sözler değil. Burda insanlar bildiğini bilmediğini ortaya döküyor ki doğru yanlış çıksın herkes bilgilensin, bunda tahammül edilemeyecek ne var. Senin söylediklerinde de yanlışlar var; şimdi ben sana kabloyu osiloskop ile kıyaslayamazsın bıdı bıdı yapma mı demeliyim? Gerçekten hoş değil, bu platformun öğrenmek ve keyif almak için olduğunu unutuyoruz.

Üslubuna biraz çeki düzen vermen gerekiyor. Bıdı bıdı yapıyor falan bunlar hoş sözler değil. Burda insanlar bildiğini bilmediğini ortaya döküyor ki doğru yanlış çıksın herkes bilgilensin, bunda tahammül edilemeyecek ne var. Senin söylediklerinde de yanlışlar var; şimdi ben sana kabloyu osiloskop ile kıyaslayamazsın bıdı bıdı yapma mı demeliyim? Gerçekten hoş değil, bu platformun öğrenmek ve keyif almak için olduğunu unutuyoruz.

@izzzyy Yazdıklarımı düzgün oku lütfen. Klotz için ne demişim?

Normal insanlara karşı üslubta hiç bir sıkıntı yok. Ama bu başlıkta bir kaç tane bana bilenmiş şahıs var. Buna tahamülüm yok.

Takıldınız kaldınız. 30-100 lira bandında piyasadaki markalı kablolar arasındaki farkı kulağınızın anlaması imkansıza yakın. Bunun nesi anlaşılmadık? 30 liralık kablodan Klotz gibi bir kabloya geçtiğinizde tabiki fark olacak, bunu bende diyorum zaten.

Ton güzelleştirmek için kablo almak. Mevzu bu değil mi? Bu forumda kablodan ton güzelleştirmeye sırası gelen adam sayısı iki elin parmağını geçmez. Kalan herkes plasebo...

Başlığa yazdığım son mesaj, boşuna daha fazla germek istemiyorum. Eminim bazı arkadaşlar beni anlamıştır. Dileyen özel mesaj atabilir.

Başlık ne için açıldı? Arkadaş kablo tavsiyesi istiyor bunun için açıldı. Evet, kablo tona etki ediyor bunun için bir çok video var. Kötü bir ses sistemim var ve kötü bir kulağım var. Ancak genede farkın oldukça açık olduğu belli bir şey. Cidden kablolar ile ilgili çok başlık yok forumlarda falan. Yeni başlayanlar için de güzel bir rehber olabilirdi bu. Tartışmayı bırakın. Kişinin kulağının hassaslığına göre değişir bu. Neyse 100 TL ye önerebileceğiniz kablo var mı? Bu arada dolar bu gün 3.54... Mesela 2008 de konu açılıyor o zamanlar dolar 1.60 falan. 1000 TL lik şey o zamanki ile bu zamankinde aynı olmuyor:)

@izzzyy Yazdıklarımı düzgün oku lütfen. Klotz için ne demişim?

Normal insanlara karşı üslubta hiç bir sıkıntı yok. Ama bu başlıkta bir kaç tane bana bilenmiş şahıs var. Buna tahamülüm yok.

Takıldınız kaldınız. 30-100 lira bandında piyasadaki markalı kablolar arasındaki farkı kulağınızın anlaması imkansıza yakın. Bunun nesi anlaşılmadık? 30 liralık kablodan Klotz gibi bir kabloya geçtiğinizde tabiki fark olacak, bunu bende diyorum zaten.

Ton güzelleştirmek için kablo almak. Mevzu bu değil mi? Bu forumda kablodan ton güzelleştirmeye sırası gelen adam sayısı iki elin parmağını geçmez. Kalan herkes plasebo...

Başlığa yazdığım son mesaj, boşuna daha fazla germek istemiyorum. Eminim bazı arkadaşlar beni anlamıştır. Dileyen özel mesaj atabilir.

O zaman o arkadaşlar ayıp ediyor, bilenecek ne var anlayamıyorum.

Ben seni anladım da bazı noktalarda yanılıyorsun diyorum. Aslında söylediğinin aksine 100-150 liralardan sonra kablo kalitesinde pek fark olmaz. Yani 100 liralık kablo ile 300 liralık kablo arasında pek fark yoktur ama 30 liralık kablo ile 100-150 liralık kablo arasında çok fark vardır. Mesela 30 liralık bir kablo ile şu kablo arasında her anlamda Dünya kadar fark var ; Sommer Cable The Spirit XXL Ins. 3.0 Angled Klotz' da 100-150 liralık kablo bandına girer bu arada, ben 3m kabloyu gümüş lehimlerle falan 45 liraya yaptım mesela. Kaldı ki 30 liralık iki kablo arasında da fark duyma ihtimalin var, mesela tv kabloları ucuz ve çok düşük kapasitanslı. Eğer kazık gibi sert olmasalar gayet güzel kullanılır gitar için.

Diğer konuya da katılmıyorum, plasebo olmayan birşeyi belli etkilerle var gibi hissetmektir oysa ki ekipman kötü olsa da kablo hep farkını gösterir, herkes bu farkı rahatlıkla duyar. Ama power kablosu sesi değiştirir konusunda katılırım o tamamen plasebo.

O zaman o arkadaşlar ayıp ediyor, bilenecek ne var anlayamıyorum.

Ben seni anladım da bazı noktalarda yanılıyorsun diyorum. Aslında söylediğinin aksine 100-150 liralardan sonra kablo kalitesinde pek fark olmaz. Yani 100 liralık kablo ile 300 liralık kablo arasında pek fark yoktur ama 30 liralık kablo ile 100-150 liralık kablo arasında çok fark vardır. Mesela 30 liralık bir kablo ile şu kablo arasında her anlamda Dünya kadar fark var ; Sommer Cable The Spirit XXL Ins. 3.0 Angled Klotz' da 100-150 liralık kablo bandına girer bu arada, ben 3m kabloyu gümüş lehimlerle falan 45 liraya yaptım mesela. Kaldı ki 30 liralık iki kablo arasında da fark duyma ihtimalin var, mesela tv kabloları ucuz ve çok düşük kapasitanslı. Eğer kazık gibi sert olmasalar gayet güzel kullanılır gitar için.

Diğer konuya da katılmıyorum, plasebo olmayan birşeyi belli etkilerle var gibi hissetmektir oysa ki ekipman kötü olsa da kablo hep farkını gösterir, herkes bu farkı rahatlıkla duyar. Ama power kablosu sesi değiştirir konusunda katılırım o tamamen plasebo.
izzzyy şu kablo işine de bir el at artık. Senden alalım kapatalım şu kablo konusunu. Düşünücem yapmayı diyordun ondan bir hatırlatıyım dedim.
Sevgiler

Kablo konusunda izzy'nin dediği doğru. Asil büyük fark daha düşük fiyat bandindaki kablolarda olur. Atiyorum 30 tl yerine 150 tl lik kablo alirsaniz %70 iyileşme görürsünüz. 800 tlik kabloda %85 iyileşme, 1500 tllik kabloda %95 iyileşme görürsünüz. Kalan %5 iyileşmeyi de almak istiyorsaniz bir araba parasi vermeniz gerekir. (var böyle kablolar) Buna the law of diminishing returns (azalan verimler yasası) diyorlar.

Kapasitans değerini sayfasında paylaşmayan kablolara şüpheyle yaklaşırım. Planet waves kabloları biraz araştırınca kapasitansın 100pf/m gibi bir değer olduğu bilgisine ulaştım ve bu hiçte düşük bir değer değil. Bu paralara çok daha iyi kablolar edinilebilir.
O paraya Banzaimusic üzerinden tek kablo fiyatına iki tane 3 metre Sommer kablo ve Neutrik jacklı kablo yapılır. 30 Euro'nun altıda tutuyor vergisiz olarak gelir hem de.

O paraya Banzaimusic üzerinden tek kablo fiyatına iki tane 3 metre Sommer kablo ve Neutrik jacklı kablo yapılır. 30 Euro'nun altıda tutuyor vergisiz olarak gelir hem de.

Aynen öyle, benimde içimden aynı şey geçti. Son 10 yıldır aldığım tek hazır kablo sanırım bir Sommer, onu da Almanya' dayken 5 euro gibi almayanı döverler fiyatına denk geldiği için almıştım :D

Birkaç adet kabloyu, aynı gitar ve aynı ses kartı ile test etmiştim zamanında, şu an Lava ve Mogami kullanıyorum, ama bazen gitara göre de kablo kullanıyorum, mesela maple klavye çok parlak bir gitar ise genelde Dimarzio kullanırım, daha mid ve koyu olduğu için...
Bunun yanında önemli bir detayda şu; kabloların yönü vardır, aynı kablonun uçlarının yerini değiştirdiğinizde ton değişecektir, deneyip doğru yönü bulup gitara girecek kısmı bulmanızı öneririm.

Kablo çok önemliymiş. Yıllarca kabloyu parametreler arasında saymadım meğersem çok önemliymiş. Toprak moprak kafayı kırdık. Hem dip ses hemde ses kalitesi farkı var.

Geri